اوکی اکسچنج

اصطلاح Pnl در دنیای ارزهای دیجیتال و تشریح کامل جزئیات

معمولاً تازه‌واردان به صنعت ارز‌های دیجیتال در مورد Pnl کریپتو و سود و زیان (P&L) در امور مالی سنتی سؤال دارند. تعریف PnL دربازار کریپتو تمایز بین PnL تحقق یافته و محقق نشده و محاسبه آن در این مقاله پوشش داده شده است. با این دانش، می‌توانید PnL را بهتر درک کنید و تعیین کنید که آیا سبد بیت‌کوین شما سودآور است یا ضرر.

PnL در کریپتو به چه معناست؟

ممکن است هنگام بررسی ارز‌های دیجیتال با کلمه PNL برخورد کرده باشید. سود و زیان یا PNL، کلمه‌ای است که برای بیان میزان پولی که یک معامله‌گر هنگام معامله با یک ارز دیجیتال خاص کسب کرده یا از دست داده است، استفاده می‌شود.

پی‌ان‌ال، به سرمایه‌گذاران نشان می‌دهد چقدر پول در یک معامله خاص به دست آورده یا از دست داده‌اند، بنابراین یکی از ابزار‌های معاملاتی برای هر شخص است. این مفهوم شامل اطلاعاتی در مورد اثربخشی تکنینک‌های معاملاتی آن‌ها ارائه می‌کند، که می‌تواند بر نحوه تصمیم‌گیری آن‌ها برای معامله در آینده تأثیر بگذارد.

PnL مثبت به این معنی است که معامله‌گر از معامله خود سود کرده و پول درآورده است. وقتی PnL منفی است، به این معنی است که معامله‌گر پول خود را از دست داده است. کل سود یا زیان یک سبد در یک دوره زمانی خاص نیز با استفاده از PnL محقق می‌شود. PnL هم به اطلاع سرمایه‌گذاران در مورد پیشرفت سرمایه‌گذاری‌هایشان و هم به آن‌ها در انتخاب عاقلانه سرمایه‌گذاری کمک می‌کند.

پی‌ان‌ال می‌تواند به معامله گران کریپتو در ارزیابی اثربخشی کلی رویکرد‌های معاملاتی خود کمک کند. با مشاهده PNL معامله گران در طول زمان، می‌توان روند معاملات را پیدا کرد و روش‌ها را در صورت لزوم تغییر داد. این می‌تواند به آن‌ها در به حداکثر رساندن سود و کاهش ضرر کمک کند.

پی‌ان‌ال

آیا پی‌ان‌ال همان سود و زیان (P&L) است؟

بله، PnL در دنیای کریپتو بسیار مشابه P&L در امور مالی سنتی است. PnL که مخفف سود و زیان است، معیاری است که برای ارزیابی موفقیت یک سرمایه‌گذاری، چه در بازار سهام، یک ارز دیجیتال یا هر نوع دارایی دیگر استفاده می‌شود. PnL اساساً در امور مالی و ارز‌های رمزنگاری شده یکسان است و تغییرات اولیه آن نحوه محاسبه و تعداد دفعات گزارش آن است.

سود و زیان یک اصطلاح مالی است که برای توصیف فرآیند محاسبه نتایج مالی به صورت فصلی یا سالانه استفاده می‌شود. با کسر هزینه‌های سرمایه‌گذاری از درآمد دریافتی در نتیجه آن سرمایه‌گذاری‌ها تعیین می‌شود. این محاسبات برای ارزیابی اینکه آیا پورتفولیو بازده مورد نظر را تولید می‌کند یا خیر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اما در دنیای کریپتو، PnL در یک دوره زمانی بسیار کوتاه‌تر محاسبه می‌شود. معمولاً هر روز با استفاده از همان روش اساسی محاسبه می‌شود که شامل کسر هزینه‌های سرمایه‌گذاری از درآمد است. اما بسته به نیاز معامله‌گر، می‌توان آن را ساعتی یا حتی دقیقه‌ای نیز محاسبه کرد. این به معامله‌گران امکان می‌دهد تا فوراً عملکرد خود را ارزیابی کرده و اقدامات مناسب را انجام دهند.

با این حال به طور کلی این دو مفهوم در هر دو صنعت عملکرد مشابه‌ای دارند. تنها تفاوت این دو در تعداد دفعات محاسبه و گزارش آن است. دلیل آن هم این است که معامله‌گران کریتو به دلیل بازار غیرقابل پیش‌بینی به بررسی سریع‌تر و بازه زمانی کمتری نیاز دارند. در نتیجه، صرف نظر از میزان تجربه، دانستن PnL برای همه معامله‌گران رمزارز بسیار مهم است.

PnL تحقق یافته چیست؟

یک پارامتر عملکرد حیاتی برای ارزیابی اثربخشی استراتژی معاملات ارز دیجیتال، سود و زیان تحقق یافته (PNL) است. این سود خالص یا ضرر کلی استراتژی معاملاتی را در یک بازه زمانی خاص اندازه‌گیری می‌کند. با کسر کل قیمت خرید از کل درآمد فروش محاسبه می‌شود. PNL واقعی یک معیار بسیار مهم است زیرا ارزیابی دقیق سود و زیان واقعی ناشی از معاملات را به معامله‌گران ارائه می‌دهد.

PnL تحقق نیافته چیست؟

سود یا زیان تحقق نیافته زمانی رخ می‌دهد که ارزش اوراق بهادار افزایش یا کاهش داشته باشد، اما دارایی فروخته نشود. این با محاسبه ارزش فعلی یک موقعیت سرمایه‌گذاری محاسبه می‌شود و به عنوان سود یا زیان کاغذی نیز نامیده می‌شود زیرا تا زمانی که موقعیت به فروش نرسد محقق نمی‌شود. اگر ارزش فعلی از قیمت خرید بیشتر شود، سود محقق نشده است. اگر کمتر باشد، زیان تحقق نیافته است.

چگونه باید PnL را حساب کرد؟

مراحل مختلفی در روش محاسبه PnL وجود دارد. معامله‌گر ابتدا باید نقطه شروع را برای دوره زمانی مورد نظر تعیین کند. این می‌تواند تراز معاملاتی اولیه یا تراز تجاری فعلی باشد. سپس معامله‌گر باید تمام معاملاتی را که در آن زمان انجام شده است فهرست کند. مبنای هزینه، مقدار و قیمت ارز دیجیتال باید برای هر معامله تعیین شود. مقدار، مقدار کل ارز رمزنگاری شده به دست آمده است، مبنای هزینه، هزینه ارز دیجیتال است، و قیمت، هزینه‌ای است که ارز دیجیتال با آن به فروش رسیده است.

معامله‌گر می‌تواند PnL را پس از تعیین مبنای هزینه، مقدار و قیمت ارز دیجیتال محاسبه کند. این کار با تقسیم تفاوت بین قیمت فروش ارز دیجیتال و مبنای هزینه بر مقدار ارز دیجیتال خریداری شده انجام می‌شود. سپس سود یا زیان خالص معامله به معامله‌گر ارائه می‌شود. سپس کل PnL برای دوره با اضافه کردن PnL از همه معاملات محاسبه می‌شود.

فرض کنید ۱۰ اتریوم (ETH) را با قیمت هر کدام ۲۰۰ دلار خریداری کرده‌اید. سپس آن‌ها را به قیمت ۲۵۰ دلار فروختید. محاسبه PnL شما به این صورت خواهد بود:

PNL = (۲۵۰ – ۲۰۰) x ۱۰ ETH = ۵۰۰ دلار

بنابراین، کل PNL شما ۵۰۰ دلار خواهد بود.

کلام آخر

برای تریدر‌های ارز‌های دیجیتال، یادگیری روش محاسبه PnL بسیار حائز اهمیت است. معامله‌گر می‌تواند سودآوری استراتژی معاملاتی خود را ارزیابی کرده و با در نظر گرفتن مبنای هزینه، مقدار و قیمت هر معامله، تنظیمات لازم را انجام دهد. چندین ابزار برای معامله‌گرانی وجود دارد که می‌خواهند محاسبه PnL خود را بهبود بخشند و مطمئن شوند که تاکتیک‌های معاملاتی آن‌ها سودآور است. هدف نهایی محاسبه PnL این است که به معامله‌گران این امکان را بدهد که سود خود را به حداکثر برسانند و ضرر خود را کاهش دهند. 

نکته: این مطلب هیچ‌گونه پیشنهاد خرید، فروش یا سرمایه‌گذاری نیست و صرفا جهت آشنا شدن شما کاربران عزیز با ارزهای دیجیتال ارائه شده است و ارزتودی در قبال آن مسئولیتی ندارد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست