اوکی اکسچنج

اینستاگرام ارز تودی

پروتکل اثبات حضور یا POAP (پواپ) چیست؟

پروتکل اثبات حضور (POAP) چیست؟

اثبات حضور (POAP) پروتکلی است که نشان‌ها (badge) یا توکن‌های کلکسیونی دیجیتال را با استفاده از فناوری بلاک چین ایجاد می‌کند. POAP (به صورت پوآپ تلفظ می‌شود) که نام اختصاری این پروتکل است، برای توصیف خود کلکسیون‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. POAPها از طریق قراردادهای هوشمند به عنوان توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) در بلاک چین اتریوم ایجاد می‌شوند. این توکن‌ها از نوع ERC-721 هستند که برای بزرگداشت و ثبت حضور افراد در یک رویداد ایجاد شده‌اند.

به طور معمول، NFTهای منحصر به فرد به صورت رایگان در اختیار شرکت کنندگان رویداد قرار می‌گیرند که به عنوان مدرک قابل تاییدی برای حضور دارندگان در آن رویداد خاص عمل می‌کنند. شما می‌توانید POAP را با مجموعه‌ای از بلیط‌های کنسرت مقایسه کنید، با این تفاوت که دیجیتالی هستند و با فناوری بلاک چین ایمن شده‌اند.

پواپ‌ها ابتدا در بستر شبکه اصلی اتریوم تولید و توزیع شدند. برای اولین بار در همایش ETHDenver در سال 2019 برای پاداش دادن به هکرهایی که در رویداد هکاتون حضور داشته و در آن شرکت کردند ایجاد شد. در اکتبر 2020، POAP به دلیل سرعت بالاتر و هزینه تراکنش کمتر، به شبکه جانبی اتریوم یعنی xDai منتقل شد. این مسئله به صادرکنندگان توکن اجازه داد تا با هزینه بسیار کمی POAP را ایجاد یا ضرب کنند.

توکن‌های POAP را می‌توان از طریق پلتفرم رسمی این توکن به آدرس poap.xyz ایجاد کرد. این توکن‌ها باید حاوی تصویر و اطلاعات مربوط به رویداد همراه با زمان یا تاریخ مشخص باشند. هر نشان پوآپ یک شماره سریال منحصر به فرد دارد. این شماره سریال‌ها تغییر ناپذیر بوده و می‌توان آنها را از طریق برنامه POAP به عنوان نمایشی دیجیتالی از تجربیات زندگی دارندگان آن‌ها مشاهده کرد.

پروتکل اثبات حضور (POAP) پروتکلی است که نشان‌ها (badge) یا توکن‌های کلکسیونی دیجیتال را با استفاده از فناوری بلاک چین ایجاد می‌کند.

از آنجایی که پوآپ‌ها NFT هستند، می‌توان آنها را در بازارهای مختلف NFT نیز معامله کرد. با این حال، پوآپ‌ها اساساً گواهی حضور شخصی دارندگان در یک رویداد هستند. به گفته تیم توسعه دهنده این پروژه، POAP برای نشان دادن اینکه اتریوم به چه چیزهایی می‌تواند دست یابد و همچنین برای علاقه مندان به ارزهای دیجیتال طراحی شده است تا تعهد خود را قبل از مقبولیت و محبوبیت اتریوم به این شبکه ثابت کنند. بنابراین، این توکن‌ها برای اینکه ارزش مادی بسیار بالایی داشته باشند به وجود نیامده‌اند، زیرا تجارت POAP کاربرد اصلی این توکن‌ها نیست.

توکن POAP مسیر جدیدی را برای برگزار کنندگان رویدادها ارائه می‌دهد تا با جامعه خود تعامل بهتری داشته باشند. معمولاً، شرکت‌کنندگان در رویداد می‌توانند این نشان‌های منحصربه‌فرد NFT را از طریق کدهای QR در رویداد جمع‌آوری کنند و به فعالیت‌های اضافی در پلتفرم POAP، مانند نظرسنجی‌های اجتماعی، قرعه‌کشی‌ها و تابلوی امتیازات POAP بپیوندند.

به عنوان مثال، سوشی‌سواپ (SushiSwap) POAPها را برای شرکت کنندگان در جلسات پرسش و پاسخ (AMA) و کسانی که به پیشنهادات حاکمیتی آن رای داده بودند، پخش کرد. دیسنترالند (Decentraland) همچنین POAPهایی را برای شرکت کنندگان در رویداد مجازی در متاورس خود ارائه کرد.

در آینده، POAP ممکن است کاربردهای خود را به فراتر از صرف اثبات حضور افراد در رویدادها گسترش دهد. به عنوان مثال، می‌توان از آن برای تأیید مشارکت‌ها یا ارائه امتیازات به اعضای جامعه استفاده کرد. مجموعه POAP همچنین می‌تواند به عنوان یک رزومه بلاک چین قابل اعتماد برای افراد برای اثبات تخصص و پیشینه تحصیلی خود عمل کند.

4.7/5 - (3 امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارز تودی بپیوندید.

فهرست