اوکی اکسچنج

آشنایی با پلتفرم ریریبل (Rarible) و توکن RARI

ریریبل چیست

اگر دنبال‌کننده بازار ارز‌های دیجیتال و آلتکوین‌ها هستید، احتمال زیاد در مورد پلتفرم ریریبل Rarible شنیده‌اید. ریریبل اولین بازار NFT مبتنی بر جامعه و همچنین اولین پلتفرم دارای توکن حاکمیتی در صنعت NFT است. ریریبل از این توکن برای حاکمیت استفاده می‌کند. در این مقاله از آکادمی ارزتودی قرار است این پلتفرم را به طور کلی بررسی کنیم.

ریریبل (Rarible) چیست؟

ریریبل یک پلتفرم NFT (توکن غیرقابل تعویض) برای کلکسیون‌های دیجیتالی امن با بلاک چین است. برای درک بهتر باید ماهیت NFT را بشناسید. به زبان ساده، توکن‌های غیرقابل تعویض بی‌نظیر هستند و ممکن است در نشان دادن مالکیت بر یک کالای خاص کاملاً مؤثر باشند.

با این حال، Rarible هدف بسیار گسترده‌تری نسبت به توسعه یک پلتفرم برای استفاده از بلاک چین جهت ایمن کردن آثار هنری و دیجیتالی دارد. سرمایه‌گذاران به سمت توکن حاکمیتی ERC-۲۰ ریریبل، RARI هجوم آورده‌اند، که در ادامه به جزئیات بیشتری نیز می‌پردازیم.

الکس سالنیکوف و الکسی فالین در ابتدای سال ۲۰۲۰ وب سایت Rarible مستقر در مسکو را ایجاد کردند. پلتفرم ریریبل اساساً یک پلتفرم دیجیتال NTF با تأکید بر آثار هنری است. ریریبل مشابه اوپن‌سی نیز بازاری است که در آن کاربران ممکن است کلکسیون‌های دیجیتال یا NFT‌های مختلف را مبادله کنند.

ریریبل (Rarible) چیست؟

کاربران همچنین ممکن است NFT‌ها یا توکن‌های غیرقابل تعویض را با استفاده از Rarible تولید کنند، فرآیندی که به عنوان مینتینگ شناخته می‌شود. هر سازنده می‌تواند محتوای مختلف ایجاد کند. برای مثال، یک هنرمند ممکن است آثار خود را به عنوان NFT، به شکل کتاب، سی دی موسیقی، یا فیلم ارائه دهد. علاوه بر این‌ها‌، هنرمند می‌تواند تنها پیش نمایشی از محتوای خود را ارائه کند؛ تنها در صورتی مجموعه کامل را نشان دهد که شخصی آن را خریداری کند.

مهمتر از همه، Rarible تلاش زیادی برای ایجاد یک پلتفرم کاملاً مستقل انجام می‌دهد که توسط یک مدل حکمرانی جامعه اداره می‌شود. ریریبل اکنون در حال پیشرفت قابل توجهی در جهت تبدیل شدن به یک سازمان غیرمتمرکز خودمختار واقعی (DAO) است. کاربران پلتفرم باید تمام انتخاب‌های مربوط به پلتفرم را در یک DAO واقعی انجام دهند، که توکن حاکمیت RARI را ضروری می‌کند.

توکن غیرقابل تعویض یا NFT چیست؟

دیفای و NFT دو صنعت معروف در ارز‌های دیجیتال هستند که همه در مورد آن‌ها شنیده‌اند. اصطلاح “توکن‌های غیرقابل تعویض” یا NFT به توکن‌هایی اطلاق می‌شود که به طور کامل، منحصر به فرد هستند. در نتیجه نمی‌توان یک NFT را با دیگری جایگزین کرد. در عوض، چون NFT‌ها قابل تعویض نیستند، می‌توانند به طور مؤثر مالکیت را منتقل کنند. بیشترین کاربرد این صنعت، استفاده از توکن‌های غیرقابل تعویض یا NFT‌ها برای نشان دادن مالکیت دیجیتال است.

یکی از معروف‌ترین پروژه‌های NFT، کریپتوکیتیز است. کاربران می‌توانند “گربه‌های” مجازی را در بازی بلاک چین بسیار محبوب اتریوم که با نام CryptoKitties شناخته می‌شود، خریداری، تجارت کنند و پرورش دهند. با این وجود، یکی از اصول اصلی کریپتوکیتیز این است که هر گربه متمایز است و فناوری بلاک چین می‌تواند به وضوح نشان دهد که چه کسی مالک هر یک از آنهاست.

با این حال، این فناوری علاوه بر گربه‌های مجازی، برای هنر‌های دیجیتال، محصولات بازی گران قیمت یا‌اشیاء با ارزش بیت‌کوین نیز به طرز شگفت‌انگیزی قابل استفاده است.

توکن غیرقابل تعویض یا NFT چیست؟

به بیان ساده‌تر، NFT‌ها اساساً تکرارپذیری آنلاین دارایی‌ها، مانند آن‌هایی که با استفاده از پروتکل ERC-۷۲۱ ایجاد شده‌اند، را خاتمه می‌دهند. از نظر تئوری، این ممکن است به شناسایی مالکیت معنوی، دارایی‌های فیزیکی و دارایی‌های دیجیتال کمک کند. با توجه به این واقعیت که کمبود یک عامل تعیین‌کننده اساسی برای ارزش چیزی است، NFT‌ها ممکن است برای دارایی‌های دیجیتال بسیار مهم باشند.

توکن حاکمیتی RARI

ریریبل در سال ۲۰۲۰ در وبلاگی خبر انتشار توکن حاکمیتی خود، RARI را منتشر کرد. طبق گفته این پلتفرم NFT، توکن RARI اولین توکن حاکمیتی در بازار NFT است. عرضه کل آن حدود ۲۵، ۰۰۰، ۰۰۰ توکن RARI است. علاوه بر این، این عرضه به گونه‌ای تقسیم می‌شود که ۱۰٪ برای ایردراپ‌ها در نظر گرفته شده است (۲٪ به کاربران Rarible و ۸٪ به همه دارندگان NFT)، ۳۰٪ از عرضه به سرمایه‌گذاران و تیم ریریبل اختصاص می‌یابد و ۶۰ % از طریق استخراج بازار قابل دسترسی خواهد بود.

استخراج این توکن به چه صورت است؟ به طور خلاصه، هدف Marketplace Liquidity Mining ترویج تعامل در پلتفرم ریریبل است. بنابراین، کاربران ممکن است توکن‌های RARI را با خرید چیزی یا فروش چیزی در شبکه بازار راریبل به دست آورند.

این پلتفرم هر هفته هفته ۷۵۰۰۰ توکن RARI را بین کاربران خود توزیع می‌کند که قرار است در چهار سال اول این مبادله توزیع شوند. این ۷۵۰۰۰ RARI هر یکشنبه بین کاربران توزیع می‌شود.

علاوه بر این، مبلغ ارائه شده به طور مساوی بین فروشندگان و خریداران تقسیم می‌شود. فروشندگان هفتگی ۵۰٪ از ۷۵۰۰۰ RARI را دریافت می‌کنند، در حالی که خریداران هفتگی ۵۰٪ باقی مانده را دریافت می‌کنند. بنابراین، استخراج نقدینگی در بازار ممکن است به عنوان کاربرانی در نظر گرفته شود که RARI را صرفاً با خرید یا فروش بر روی پلتفرم “استخراج” می‌کنند.

توکن حاکمیتی RARI

توکن‌های RARI به نوبه خود به صاحبان خود مزایا زیادی ارائه می‌دهند. این یک جزء کلیدی از استراتژی Rarible برای ایجاد یک سازمان کاملاً مستقل و غیر متمرکز (DAO) است. صاحبان RARI توانایی رای دادن در مورد بهبود سیستم پلتفرم، ارائه پیشنهاد برای توسعه پلتفرم، تولید آثار هنری برجسته و کنترل متصدیان پلتفرم را دارند.

حاکمیت جامعه چیست؟

ریریبل قصد دارد به یک سازمان مستقل غیرمتمرکز واقعی (DAO) که با توکن حاکمیت RARI خود و بسته به حاکمیت جامعه قدرت می‌گیرد، تبدیل شود. در حکمرانی سنتی جامعه، انتخاب‌ها در مورد سیاست‌ها، تاکتیک‌ها و اقدامات به طور مشترک توسط یک گروه، سازمان یا جامعه انجام می‌شود. این اساساً به این معناست که جامعه مسئولیت دولت خود را بر عهده خواهد گرفت، تصمیمات خود را می‌گیرد و از وابستگی به کمک‌های خارجی یا هر ارگان دیگری اجتناب می‌کند.

اما، مفهوم حاکمیت جامعه در صنعت ارز‌های دیجیتال کاملاً متفاوت است. حاکمیت جامعه اساساً به این معنی است که پروژه در مورد سرنوشت خود تصمیم می‌گیرد. در پلتفرم ریریبل این بدان معناست که کاربران Rarible، یا به طور دقیق‌تر، دارندگان RARI، کسانی هستند که به تعیین آینده پروژه و پلتفرم کمک می‌کنند.

ریریبل در حال ایجاد چارچوب لازم برای توسعه به یک سازمان غیرمتمرکز کاملاً مستقل با کنترل جامعه است. ریریبل تلاش زیادی برای یافتن راه حل‌هایی برای کمک به تحقق این امر می‌کند، حتی اگر هنوز کار‌های بیشتری باید انجام شود.

مهم‌ترین قسمت پلتفرم ریریبل توکن حاکمیتی RARI است. این بدان معناست که صاحبان توکن یا «جامعه» می‌توانند بر جهت‌گیری سیاست‌ها و شیوه‌های تجاری ریریبل تأثیر بگذارند. علاوه بر این، با توجه به اینکه Rarible به فعال‌ترین کاربران خود با RARI پاداش می‌دهد، که کاربران متعهد به دست می‌آورند، منطقی است که جامعه در نهایت در مورد مواردی مانند ارتقاء سیستم تصمیم بگیرد و رأی دهد. در نتیجه می‌توان نتیجه گرفت که ریریبل اجرای حکمرانی جامعه را بر اساس توکن حاکمیت RARI در نظر گرفته است.

دلیل مشهوریت پلتفرم ریریبل چه بوده است؟

در چند ماه گذشته علاقه به این پلتفرم به شدت افزایش یافته است، اما دلیل این رشد ناگهانی چیست؟ یا به بیان ساده‌تر، چرا Rarible در حال حاضر اینقدر محبوب است؟ دلایل مختلفی پشت افزایش محبوبیت اخیر ریریبل وجود دارد. اولین دلیل محبوبیت این است که ۱۰ دسامبر سال ۲۰۲۱، ریریبل توانست از شرکت سرمایه‌گذاری بلاک چین مستقر در نیویورک، CoinFund، پول دریافت کند. ظاهراً این سرمایه‌گذاری برای کمک به راریبل در ساخت پلتفرم بازار توکن غیرقابل تعویض (NFT) خود بر روی بلاک چین است.

سازندگان ریریبل اعلام کرده‌اند که به زودی یک شاخص بازار NFT در دسترس خواهد بود و به کاربران اجازه می‌دهد گران‌ترین کلکسیون‌ها را ردیابی کرده و شاید سرمایه‌گذاری کنند. الکساندر سالنیکوف، مخترع Rarible، ادعا می‌کند که این به کاربران یا سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا در کل بازار NFT شرط‌بندی کنند.

Rarible همچنین در حال توسعه طیف گسترده‌ای از ویژگی‌های کاملاً جدید است. این شامل قابلیت‌های شبکه‌های اجتماعی، پشتیبانی از یک برنامه تلفن همراه، انواع مختلف مواد و شاید حتی پشتیبانی از مالکیت فراکتال می‌شود. علاوه بر این، سیستم توزیع RARI کاربران را تشویق می‌کند تا NFT‌های خود را در بازار ریریبل تبلیغ کنند.

کلام آخر

ریریبل یک پلتفرم جذاب بزار NFT با ویژگی‌های منحصر به فرد است. بازار‌های مانند ریریبل به به رشد و گسترش توکن‌های غیرقابل تعویض کمک شایانی می‌کنند. به هر حال، ریریبل پروژه‌ای است که ارزش دنبال کردن را دارد. صنعت NFT می‌تواند حوزه بعدی کسب و کار رمزنگاری باشد که پس از افزایش علاقه به حرفه دیفای، رشد قابل توجهی را تجربه می‌کند.

سوالات متدوال

سؤالات متدوال

ریریبل (Rarible) چیست؟

ریریبل یک پلتفرم NFT (توکن غیرقابل تعویض) برای کلکسیون‌های دیجیتالی امن با بلاک چین است.

توکن RARI چیست؟

توکن RARI در سال ۲۰۲۰ منتشر شد و طبق گفته این پلتفرم NFT، توکن RARI اولین توکن حاکمیتی در بازار NFT است.

نکته: این مطلب هیچ‌گونه پیشنهاد خرید، فروش یا سرمایه‌گذاری نیست و صرفا جهت آشنا شدن شما کاربران عزیز با ارزهای دیجیتال ارائه شده است و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی در قبال آن مسئولیتی ندارد.

۴.۳/۵ - (۳ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست