اوکی اکسچنج

اسلیپیج (Slippage) چیست و چه مفهومی در دنیای ارز‌های دیجیتال دارد؟

اسپیلیج در دنیای ارز دیجییتال مانند آتش است؛ هم می‌توانید خساراتی را به بار آورد و هم مفید باشد. به زبان ساده، اسلیپیج زمانی اتفاق می‌افتد که معامله‌گران مجبور می‌شوند به دلیل تغییر قیمت ارز دیجیتال، قیمتی متفاوت از آنچه که در ابتدا درخواست کرده بودند، بپذیرند.

اسلیپیج چیست؟

تریدر‌های ارز‌های دیجیتال معمولاً انتظار دارند زمانی که سفارش خرید یا فروشی را در یک صرافی ثبت می‌کنند، دقیقاً با همان قیمتی که مشخص کرده‌اند، تکمیل شود. اما متأسفانه به دلیل نوسانات زیاد قیمت ارز دیجیتال در بازار ارز‌های دیجیتال این انتظار همیشه درست نیست.

اسلیپیج بدان معناست که قیمت یک سفارش (برای مثال قیمت بیت‌کوین) را ثبت می‌کند با زمانی که آن را معامله می‌کند، متفاوت است. همه بازار‌ها، از جمله بازار‌های ارز و سهام به دلیل سطوح بالای نوسان قیمت، مستعد این اتفاق هستند. در بازار‌های کریپتو (به ویژه در صرافی‌های غیرمتمرکز مانند یونی‌سواپ) این اتفاق بیشتر رخ می‌دهد. اسلیپیج ممکن است تحت تأثیر مسائل رایجی مانند حجم معامله و نقدینگی کم باشد که اکثریت ارز‌های دیجیتال با آن مواجه هستند.

اسلیپیج به دو نوع منفی و مثبت تقسیم می‌شود. اسلیپیج مثبت زمانی است که قیمت اجرا شده برای یک سفارش خرید کمتر از قیمت مورد انتظار است و به معامله‌گران هزینه بهتری نسبت به آنچه پیش‌بینی می‌کردند، می‌دهد.

اما اسلیپیج منفی زمانی است که معامله‌گران قیمتی بالاتر از سفارشی که در زمان وقوع اسلیپیج در تلاش بودند اجرا کنند پرداخت می‌کنند. این زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت واقعی اجرا شده برای یک سفارش خرید بیشتر از قیمت مورد انتظار باشد. سفارش‌های فروش برعکس عمل می‌کنند.

نوسانات قیمت در بازار ارزهای دیجیتال

اسلیپیج بیش از حد می‌تواند باعث از دست دادن پول زیادی برای معامله گران شود. به منظور به حداقل رساندن اسلیپیج، ‌و نه از بین بردن اسلیپیج، معامله گران می‌توانند از قرار دادن سفارشات در بازار اجتناب کنند و در عوض تصمیم به اجرای دستورات محدود کنند، زیرا این اشکال سفارشات به قیمت نامطلوبی رضایت نمی‌دهند.

از طرفی دیگر، اگر میزان اسلیپیج خود را کم کنید (معمولاً باید درصدی را بین ۰. ۱٪ و ۵٪ انتخاب کنید) ممکن است تراکنش شما هرگز پردازش نشود و در طول افزایش یا کاهش قابل توجه قیمت، دارایی خود را از دست بدهید. و اما اگر درصد آن را بالاتر انتخاب کنید، ممکن است قربانی پیشروی شوید. برای آشنایی بیشتر با مفهوم اسلیپیج می‌توانید به صفحه وبسایت academy.binance مراجعه کنید. 

چرا اسلیپیچ اتفاق می‌افتد؟

نقدینگی و تغییر قیمت در زمان خرید و فروش دارایی از اصلی‌ترین عوامل اسلیپیج هستند. بنابراین، اگر بازار یک دارایی خاص دارای نقدینگی کمی باشد یا فعالیت تجاری کمی داشته باشد، درصد اسلیپیچ بیشتر خواهد بود. با آموزش و تمرین بیشتر برای تحلیل تکنیکال در ترید و معامله‌گری می‌توانید به کسب سود بیشتر در این بازار با توجه به نوسانات قیمتی دست یابید. 

کلام آخر

هنگامی که قصد خرید و فروش در بازار ارزهای دیجیتال را دارید و با کسب اطلاعات در مورد مفهوم اسلیپیج باید به عوامل اندیکاتور حجم معامله، نقدینگی بازار و انواع مختلف سفارش‌های خرید توجه کنید.

برای معامله‌گر با تجربه کمتر، اسلیپیج ممکن است به سرعت به یک شیب لغزنده ناامیدکننده تبدیل شود، بنابراین درک نوسانات ارز دیجیتال و پلتفرم معاملاتی مورد استفاده شما بسیار مهم است. در ادامه به یاد داشته باشید که برای کسب موفقیت در بازار ارزهای دیجیتال حتما جزئیات معاملات خود را در ژورنال معاملاتی ثبت کنید. 

امتیاز به این مطلب post
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست