اوکی اکسچنج

شبکه Tor چیست؟ آموزش استفاده از تور نتورک

شبکه تور چیست؟

اینترنتی که از آن برای خواندن این مقاله استفاده می‌کنید، هیچ حریم خصوصی ندارد. افراد می‌توانند با استفاده از ابزار‌هایی مانند کوکی‌ها و اثر انگشت دستگاه، اطلاعات شگفت‌انگیزی در مورد فعالیت‌های آنلاین شما بدست آورند. شاید شما با این موضوع مشکلی نداشته باشید، اما همه با آن موافق نیستند. به ویژه زمانی که می‌توان با ابزار‌ها و نرم‌افزار‌های موجود تا حدی حریم خصوصی را بهبود بخشید. در این مقاله، شبکه تور Tor را بررسی خواهیم کرد، ابزاری که توسط طرفداران حریم خصوصی در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفته شده است.

مرورگر تور (Tor) چیست؟

تور Tor (مخفف عبارت The Onion Router) فناوری است که از هویت شما در فعالیت‌های اینترنتی مخفی نگه می‌دارد. پیام‌های شما را از طریق شبکه پراکنده‌ای از همتایان به سروری که می‌خواهید با آن ارتباط برقرار کنید ارسال می‌کند. سرور به دلیل ساختار شبکه نمی‌داند که شما چه کسی هستید، مگر اینکه وارد سیستم شوید. ISP می‌تواند ببیند که شما از Tor استفاده می‌کنید، اما آن‌ها هیچ ابزاری برای فهمیدن آنچه که می‌بینید ندارند. شبکه تور با استفاده از فرآیندی به نام مسیریابی پیازی ناشناس عمل می‌کند. هیچ کس نمی‌تواند تشخیص دهد که ارتباطات شما از کجا سرچشمه می‌گیرد زیرا این مسیر رمزنگاری شده‌ و در اطراف شبکه‌ای پخش شده‌اند.

مسیریابی پیازی چیست و چگونه کار می‌کند؟

شاید برای شما سؤال باشد که پیاز چه ربطی به حریم خصوصی دارد. همانطور که به نظر می‌رسد، بسته‌هایی که در سراسر شبکه Tor ارسال می‌کنید درست مانند پیاز دارای لایه‌هایی هستند. برای ایجاد لایه اول، پیام خود را رمزگذاری کرده و سپس یک لایه دیگر به این پیام اضافه و این بار آن را با کلید دیگری رمزگذاری می‌کنید. شما این فرآیند را برای بار سوم تکرار می‌کنید (این بار با کلید دیگری) و در نهایت به چیزی می‌رسید که از نظر ساختاری شبیه پیاز رمزنگاری است. در نتیجه، داده‌های شما توسط لایه‌های متعدد رمزگذاری محافظت می‌شوند.

اگر فردی قصد دسترسی به مرکز پیاز را داشته باشد، باید بتواند هر سه لایه را رمزگشایی کند. از این رو، مطمئن باشید که هیچ فردی قادر به انجام این کار نخواهد بود. برای درک بهتر فرض کنید در شبکه ما سه همتا را انتخاب می‌کنیم (آن‌ها را کوروش، کیان و کیوان می‌نامیم). ما از سه کلید استفاده می‌کنیم، اما هر همتا مجاز به دانستن تنها یکی از آنهاست.

قبل از اینکه پیام به نقطه پایانی خود برسد، ابتدا به کوروش، سپس کیان و در آخر کیوان که به عنوان گره خارجی عمل می‌کند، ارسال می‌شود. از آنجایی که کیوان آخرین فردی است که پیاز را دریافت می‌کند، ما پیام خود را با استفاده از کلیدی که او دارد رمزگذاری و سپس داده‌های را با کلیدی که کیان در مرحله بعدی می‌داند رمزگذاری خواهیم کرد، زیرا او در وسط قرار دارد. در نظر داشته باشید که در این مرحله اطلاعات کمی اضافه می‌کنیم که به کیان می‌گوید کجا باید داده‌ها را ارسال کند (یعنی برای کیوان). در نهایت، ما از کلیدی که کوروش می‌داند برای رمزگذاری تمام آن داده‌ها (و با دستورالعمل تحویل بسته به کیان) استفاده خواهیم کرد.

آیا تا به حال این بازی را انجام داده‌اید که در آن یک جایزه را در چندین لایه کاغذ بپیچید و آن را به دور یک دایره بچرخانید و بازیکنان هنگام عبور آن را باز کنند؟ این بازی تقریباً چیزی است که شبکه تور انجام می‌دهد. شما نمی‌توانید سایر بازیکنان را به جز در مسیریابی پیاز مشاهده کنید. تصور کنید که همه شما در اتاق‌های مختلفی قرار دارید و فقط می‌توانید بسته را از شکاف‌های دیوار عبور دهید، درواقع این شما هستید که بسته‌بندی را می‌سازید.

در این مثال بیرونی‌ترین لایه دارای برچسب کوروش است که نشان می‌دهد که لایه فقط توسط او باز می‌شود. آن را از سوراخ دیوار عبور می‌دهید. کوروش لایه را باز می‌کند. او متوجه می‌شود که کیان نفر بعدی است که آن را دریافت می‌کند، بنابراین آن را از سوراخ دیگری در دیوار عبور می‌دهد. لایه را جدا می‌کند و به کیوان می‌دهد. وقتی بسته به کیوان رسید، آن را باز می‌کند تا پیام را پیدا کند. در این حین کیوان مقاله‌ای را چاپ می‌کند، آن را در کاغذ خود می‌پیچد و به کیان می‌دهد تا او نیز در کاغذ بپیچد. سپس کوروش آن را در لایه نهایی می‌پیچد و به شما می‌دهد. به این شکل می‌توان هر سه لایه را باز کرد.

دارک وب، مرورگر تور (Tor Browser)

شبکه تور، تنها یکی از پیاده‌سازی‌های مسیریابی پیازی است و مانند مثال بالا، با سه جهش، پیام را کاملاً ناشناس می‌کند. بنابراین اگر بخواهید به راحتی می‌توانید یک پروتکل با چندین لایه رمزگذاری ایجاد کنید. اگر تا به حال از مرورگر Tor استفاده کرده باشید، می‌دانید که سرعت آن بسیار کندتر از مرورگر معمولی شما است. با این حال، از آنجایی که شما به طور مستقیم با مرورگر ارتباط ندارید، این مسئله کاملاً طبیعی است. داده‌ها مسیری پر پیچ و خم را تا مقصد خود دنبال کرده و باید در هر نوبت تغییر کنند.

هر چه تعداد جهش‌های شبکه به لایه‌های دیگر بیشتر باشد، مدت زمان بیشتری برای برقراری ارتباط طول می‌کشد. با این حال ۳ لایه برای حفظ حریم خصوصی کافی به نظر می‌رسد. شایان ذکر است که اگر اطلاعات شما در گره خروجی رمزگذاری نشده باشد، کیوان می‌تواند آنچه را که شما به سرور منتقل می‌کنید (یعنی با HTTPS) ببیند. حتی اگر اطلاعات کاربری (ایمیل، رمز عبور) را به صورت رمزگذاری نشده ارسال کنید، ممکن است حریم خصوصی خود را به خطر بیندازید.

چرا باید از شبکه Tor استفاده کنیم؟

شهرت تور به دلیل ناشناس بودن آن تا حد زیادی با بار منفی همراه است. این شبکه بیشتر در بازار‌های مواد مخدر، اسلحه و سایر کالا‌ها و خدمات غیرقانونی استفاده می‌شود. شبکه Tor در ارتباط با سایر فناوری‌های تقویت‌کننده حریم خصوصی مانند بیت‌کوین، سرویس‌های پیازی و رمزگذاری کلید عمومی و خصوصی، به کاربران اجازه می‌دهد تا به صورت ناشناس صحبت کنند.

از طرفی، استفاده از Tor توسط مجرمان تأییدی هیجان‌انگیز محسوب می‌شود. اگر آزادی شخصی مشروط به حریم خصوصی باشد، این ابزار احتمالاً برای هدف مورد نظر او مناسب است. همچنین می‌توانید یک فرد معمولی باشید که نمی‌خواهید ISP شما به صحبت‌های خصوصی شما با دوستان و اقوام‌تان گوش دهد. با این حال مهم نیست؛ فناوری‌هایی مانند تور Tor ابزار‌هایی جهت افزایش حریم خصوصی برای همه هستند.

با این حال به یاد داشته باشید، شبکه تور ممکن است راه حلی ساده به نظر برسد، اما احتمالا در همه شرایط کارساز نباشد. به عنوان مثال، جاوا اسکریپت می‌تواند برای پروفایل شما استفاده شود، اما برنامه‌های افزودنی مرورگر که آن را محدود می‌کنند می‌توانند به شما در جلوگیری از این دام کمک کنند.

نتیجه گیری

شبکه تور و مسیریابی پیازی اجزای جدایی ناپذیر در حریم خصوصی دیجیتالی هستند. اگرچه دستیابی به ناشناس بودن نهایی در فضای آنلاین تقریباً دشوار است، اما با این مرورگر کاربران می‌توانند از تجربه یک دانلود ساده بدون شناسایی لذت ببرند. این نوع فناوری‌ها برای اجتناب از سانسور و حفاظت از حقوق اساسی شما برای حفظ حریم خصوصی کاربرد دارند. 

سوالات متدوال

سوالات متداول

کلمه TOR مخفف چیست؟

مخفف عبارت The Onion Router

تور (Tor) چیست؟

شبکه تور با استفاده از فرآیندی به نام مسیریابی پیازی ناشناس عمل می‌کند و هیچ کس نمی‌تواند تشخیص دهد که ارتباطات شما از کجا سرچشمه می‌گیرد.

مسیریابی پیازی چگونه انجام می‌شود؟

بسته‌هایی که در شبکه Tor ارسال می‌شوند مانند پیاز دارای لایه هستند؛ در لایه اول، پیام رمزگذاری می‌شود، سپس لایه دوم با کلید دیگری به این پیام اضافه شده و این فرآیند را برای بار سوم با کلید دیگری تکرار می‌شود.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴/۵ - (۵ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست