اوکی اکسچنج

بلاک چین کلایتن (Klaytn) چیست و چگونه کار می‌کند؟

علی‌رغم اینکه از ظهور ارز‌های دیجیتال تنها ۱۰ سال می‌گذرد، اما حدود ۹۶ درصد از سراسر جهان در مورد این صنعت اطلاعات دارند و در آن فعالیت می‌کنند. با ظهور ارز‌های دیجیتال پروژه‌های جدیدی نیز راه‌اندازی شدند و کدام بر روی موضوع خاصی تمرکز دارند. کلایتن یکی از پروژه‌های منحصر به فرد در صنعت ارز‌های دیجیتال استو یک پروژه ترکیبی بلاک چین به نام برای کاربران در سطح سازمانی طراحی شده است.

تاریخچه شبکه کلایتن

کاکائو (KaKao) یک تجارت فناوری شناخته شده در تجارت عمومی با دفتر مرکزی آن در کره جنوبی، جایی است که تاریخ کلایتن ایجاد شد. یئو مین سو به عنوان مدیر عامل شرکت فعالیت می‌کند. Kakao به دلیل تعدادی از خدمات، از جمله راه‌اندازی یک برنامه پیام‌رسانی تلفن همراه معروف به \”KaTalk\” که به ویژه برای گوشی‌های هوشمند تحت مالکیت و کنترل سازمان Kakao ایجاد شده است، شناخته شده است.

اما کاکائو به دلیل خط کسب و کار متنوع خود، در سال ۲۰۱۷ به بخش ارز‌های دیجیتال درست زمانی که بیت کوین و سایر آلت کوین‌ها با افزایش قابل توجهی همراه شند، علاقه‌مند شد.

با توجه به علاقه فزاینده شرکت‌هایی مانند فیس بوک و سایر افراد مشهور در بخش شرکتی، کاکائو نتوانست در برابر انگیزه شرکت مقاومت کند. به همین دلیل، تمرکز خود را به ایجاد Klaytn، گذاشت.

در این مسیر، کاکائو، مانند اکثر نهاد‌های شرکتی دیگر که وارد بازار ارز‌های دیجیتال شده‌اند، با شکست‌ها و انتقادات متعددی روبرو شد که تنظیم‌کننده‌های مالی کشور بزرگترین تهدید بودند. فیس بوک مثال خوبی است زیرا در طول مرحله حیاتی پروژه LIBRA خود با موانع نظارتی متعددی روبرو بود.

پس از غلبه بر موانع مختلف، کاکائو در نهایت موفق شد کلایتن را در اواسط سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی کند. با این حال، شرکت تابعه مبتنی بر بلاک چین GroundX که در راه‌اندازی نهایی بلاک چین Klaytn بسیار مهم بود، بیشترین موفقیت را بر عهده داشت.

کلایتن چیست؟

همانطور که قبلاً گفته شد، کلایتن یک پروژه بلاک چین عمومی متمرکز بر تجارت است که از یک زیرساخت ترکیبی برای ترکیب ویژگی‌های منحصر به فرد بلاک چین‌های عمومی و خصوصی برای ارائه یک تجربه بلاک چین کاربر پسند استفاده می‌کند.

طراحی این پروژه به طور خاص از یک شبکه مدولار استفاده می‌کند که شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا بدون زحمت با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و مهم‌تر از آن، بلاک‌چین سرویس‌گرای سفارشی خود را بسازند و اجرا کنند.

این بلاک چین‌های سرویس گرا، که به عنوان زنجیره‌های خدمات نیز شناخته می‌شوند، به طور مستقل به عنوان زیرشبکه‌ها عمل می‌کنند و به پایه و اساس محیط تجاری دوستانه Klaytn می‌افزایند.

با توجه به اینکه این زنجیره‌های خدماتی سازگار و ساده برای سفارشی‌سازی هستند، می‌توانند به راحتی هر نوع وب سرویسی را در خود جای دهند، اما نه سرویس‌هایی که شامل استکینگ یا گمانه‌زنی مالی باشد.

کلایتن پس از راه‌اندازی رسمی خود در سال ۲۰۱۹، به سرعت بیش از ۴۰ شریک خدمات اولیه (ISP) را گردآوری کرد که طیف وسیعی از صنایع با موارد استفاده متنوع از جمله امور مالی، سرگرمی و مراقبت‌های بهداشتی و بسیاری دیگر را در بر می‌گیرد.

بر اساس قابلیت اطمینان سرویس‌های مبتنی بر بلاک چین و اندازه پایگاه‌های کاربر فعال آن‌ها، که به عنوان دو پارامتر کلیدی برای انتخاب عمل می‌کردند، اولین گروه از ISP‌ها از بیش از ده‌ها مقصد انتخاب شدند. پس کلایتن چگونه عمل می‌کند؟

نحوه کار کلایتن چگونه است؟

از آنجایی که کلایتن با در نظر گرفتن مشاغل طراحی شده است، از نسخه بهبودیافته تحمل خطای بیزانسی Instabul (IBFT) به جای مکانیسم‌های اجماع اثبات کار (POW) و اثبات سهام (POS) استفاده می‌کند.

کلایتن

به طور خاص، این پروژه از یک BFT قابل اجرا که به شبکه اجازه می‌دهد تا یک زیرساخت ترکیبی همانطور که قبلاً اشاره شد، با ترکیبی از مزایای بلاک چین خصوصی و عمومی، را اجرا کند.

در مقابل، چه POS و چه POW به طور جداگانه پیاده‌سازی شود، معماری زیربنایی Klaytn قابل انجام نیست. Klaytn از الگوریتم اجماع IBFT به عنوان مکانیزم اجماع اصلی خود استفاده می‌کند، اما همچنان به کاربران جدید اجازه می‌دهد از الگوریتم اجماع POS استفاده کنند، که فقط از چند اعتبار سنجی پشتیبانی می‌کند.

شبکه اتریوم و بلاک چین کلایتن هر دو از یک ماشین مجازی استفاده می‌کنند، اما دومی با سرعت قابل توجهی سریعتر عمل می‌کند. برای مثال، ماشین مجازی انتخابی Klaytn برای قرارداد هوشمند، نرخ گس کمتر از ۱/۱۰ ETH و توانایی انجام حداقل ۴۰۰۰ تراکنش مختلف را تنها در یک ثانیه ارائه می‌کند.

علاوه بر این، استفاده کلایتن از BFT به مسائل مقیاس‌پذیری، به‌ویژه در سطح سازمانی، رسیدگی می‌کند، حتی اگر پذیرش سازمانی فناوری بلاک‌چین هنوز به طور گسترده به دلیل مشکلات مقیاس‌پذیری مورد پذیرش قرار نگرفته باشد.

علاوه بر این، کلایتن همچنین دارای محصولات DX است که نه تنها قابلیت همکاری بین سرویس‌های میزبانی شده را امکان‌پذیر می‌کند، بلکه به توسعه‌دهندگان امکان دسترسی به یک محیط توسعه یکپارچه را نیز می‌دهد.

علاوه بر این، و احتمالاً جالب‌تر از همه، تراکنش‌های Klaytn ثابت هستند، کارمزد تراکنش‌ها را قابل پیش‌بینی می‌کنند و به آن برتری نسبت به سایر بلاک چین‌های میزبان می‌دهند. این در نهایت به یکی از مسائل اصلی پذیرش بلاک چین در سطح سازمانی می‌پردازد، البته اگر دلیل دیگری نداشته باشد.

اکوسیستم کلایتن BApp

کلایتن برخلاف سایر سیستم‌های بلاک چین که به خدمات میزبانی شده خود به عنوان برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) اشاره می‌کنند، به زنجیره‌های خدمات خود به عنوان برنامه‌های بلاک چین (BApps) نگاه می‌کند.

طبق وب‌سایت کلایتن، BApps به عنوان «شهروندان درجه یک در دنیای Klaytn» شناخته می‌شوند، زیرا بر خلاف سایر بلاک چین‌های میزبان، نیازی به اجرای خدمات وب غیرمتمرکز در زنجیره خدمات ندارند. به همین دلیل، مبتدیان این گزینه را دارند که از مکانیسم توافق POS استفاده کنند.

صرف نظر از این، شبکه اصلی عمومی Klaytn و شفافیت و امنیت آن با بلاک چین می‌تواند برای BApp‌های متمرکز و غیرمتمرکز سودمند باشد. این BApp‌ها قبلاً به عنوان ISP شناخته می‌شدند و تا سال ۲۰۲۰، تقریباً ۱۲ جین از آن‌ها در شبکه اصلی Klaytn وجود داشت.

حاکمیت بلاک‌چین کلایتن

به جای اتخاذ استراتژی معمولی مورد استفاده اکثریت بلاک چین میزبان که دارندگان توکن می‌توانند در حاکمیت شبکه شرکت کنند، Klaytn تصمیم گرفت که فعالیت‌های حاکم را به هیئتی متشکل از مشاغل و سازمان‌های چند ملیتی واگذار کند.

از سوی دیگر، اعضای هیئت مدیره، کلایتن که در شورای حاکمیت خدمت می‌کنند، مسئولیت پیشنهاد و رای موافق یا مخالف هر گونه بهبود و فعالیت شبکه را بر عهده دارند. علاوه بر این، این اعضای هیئت مدیره این اختیار را دارند که عملیات زنجیره خدمات یا شبکه‌های گره خود را کنترل کنند.

اکوسیستم پلت فرم در نهایت تحت کنترل اعضای هیئت حاکمه است.

سیستم تشویقی کلایتن (KIR)

سیستم تشویقی کلایتن یا Klaytn Improvement Reserve، سیستم تشویقی پلتفرم است که از طریق آن توسعه‌دهندگان یا کاربرانی که شبکه را به طور قابل توجهی پیشرفت می‌دهند، می‌توانند غرامت دریافت کنند.

به طور خاص، پروتکل KIR را می‌توان برای پاداش دادن به اعضای هیئت مدیره که پیشنهاد‌هایی ارائه می‌دهند که به کل شبکه کمک می‌کند یا شاید تجربه کاربری آن را بهبود بخشد، استفاده شود.

علاوه بر این، KIR به شرکای خود توانایی ادغام سریع و قابل پیش‌بینی برنامه‌های کاربردی مبتنی بر قرارداد هوشمند را می‌دهد.

توکن بومی بلاک‌چین کلایتن (KLAY )

توکن بومی و پیش فرض در بلاک چین کلایتن، KLAY نام دارد. تمام تراکنش‌های پلتفرم و سایر برنامه‌های بلاک چین در شبکه عمدتاً از KLAY به عنوان توکن کاربردی استفاده می‌کنند.

همچنین برای مبادله و پرداخت تمام برنامه‌هایی که در اکوسیستم Klaytn کار می‌کنند، استفاده می‌شود. در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ حدود دو میلیارد KLAY در گردش بود و علاقه شرکت‌کنندگان تجاری رو به افزایش بود.

کلام آخر

کلایتن یک بلاک چین عمومی است که مبتنی بر BFT و با هدف اصلی دستیابی به معیار‌های قابلیت اطمینان در سطح سازمانی بهینه شده است. نهایی شدن فوری تراکنش‌ها، افزایش تعداد تراکنش‌ها و کاهش هزینه‌های عملیاتی برای برنامه‌های بلاک چین از اهداف اصلی طراحی آن است. در نهایت، تلاش بلاک چین Klaytn به دنبال تسریع پذیرش فناوری بلاک چین در بخش با ارائه یک راه حل مقیاس‌پذیری در سطح سازمانی/سازمانی است.

امتیاز به این مطلب post
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست