اوکی اکسچنج

چرا هیچکس نمی‌تواند بیت‌کوین را متوقف کند؟

چرا هیچکس نمی‌تواند بیت‌کوین را متوقف کند؟

تقریبا هر چیزی که ساخته‌ی بشر است می‌تواند به طریقی متوقف شود. می‌توان ترمز یک وسیله‌ی نقلیه را کشید یا دست کم مانعی بر سر راهش قرار داد، یا حتی قدرت یک دستگاه را کم کرد. می‌توان در صورت لزوم دستور تعطیلی یک سازمان را توسط دادگاه یا نیروهای مسلح صادر کرد؛ به نظر می‌رسد هر چیزی را با نیرویی که توانایی مقابله و بازدارندگی داشته باشد، می‌توان متوقف کرد.

مشاهدهقیمت لحظه ای بیت کوین

پس چگونه بیت‌کوین توقف‌ناپذیر شده است؟

بیت‌کوین برای متوقف نشدن دو اقدام متقابل اتخاذ می‌کند.

نسخه‌ بی‌عیبی که همه‌جا هست

اولین سد دفاعی بیت کوین در برابر متوقف شدن این است که نمی‌توانید موقعیت مکانی آن را معین کنید. سخت است چیزی را متوقف کرد که نمی‌شود پیدایش کرد. نود بیت‌کوین نمونه‌ای از برنامه‌ی بیت‌کوین است که روی برخی کامپیوترها اجرا می‌شود. و هر نود بیت‌کوین نسخه‌ی دقیقی از یک نود دیگر است (از هر لحاظی که حائز اهمیت باشد). هر نود دربردارنده‌ی تمامی برنامه‌نویسی‌های ضروری برای فعالیت بیت‌کوین و همچنین اطلاعاتی که مربوط به کسانی است که می‌توانند هر بیت یک بیت‌کوین را صرف کنند.

اگر کسی بخواهد ارز دیجیتال بیت کوین را متوقف کند، باید همه‌ی نودها را در همه جای دنیا به صورت همزمان متوقف کند و همچنان متوقف نگه دارد؛ با این حال دوام یافتن بیت‌کوین کار سختی نیست. می‌تواند روی ساده‌ترین کامپیوترهایی که امروزه در دسترس هستند، فعالیت کند. بیت‌کوین می‌تواند پشت سرویس‌های رمزنگاری‌شده مخفی شود در نتیجه کسی نمی‌تواند موقعیت فعالیت آن را متوجه شود.

پیدا کردن همه‌ی کامپیوترهای سراسر دنیا که بیت‌کوین را به قوت خود نگه می‌دارند، غیرممکن است. اگر کسی به دنبال فرصتی برای از کار انداختن بیت‌کوین باشد، احتمالا با تعداد زیادی از نودها مواجه می‌شود اما تا زمانی که بیت‌کوین در گوشه‌ای از دنیا روی کامپیوتری در حال فعالیت است، برای هرکسی که به آن کامپیوتر دسترسی دارد فعال است. و دسترسی به یک کامپیوتر با توجه به اتصالات اینترنتی تقریبا برای هرکسی در هر جایی از دنیا کاری راحت است.

حتی اگر کسی بخواهد همه‌ی نودها را متوقف کند، به محض اینکه یکی از آن‌ها مجددا شروع به فعالیت کند، بیت‌کوین نیز فعالیت خود را از سر می‌گیرد. در واقع اگر کسی فعالیت همه‌ی نودهای دنیا را پیگیری کند، هنگام نزدیک شدن شکارچی، هر کدام از آن‌ها می‌تواند تا زمانی که وی به سراغ طعمه‌ی دیگری برود، نامرئی شود. اولین کاری که این نود بعد از شروع فعالیت می‌کند این است که خود را به نسخه‌ای دقیق از بقیه‌ی نودها تغییر دهد.

هم ‌اکنون ده‌ها و شاید صدها هزار نود در جای جای دنیا مشغول به فعالیت هستند. هیچ راهی برای فهمیدن تعداد نودهای بیت‌کوین وجود ندارد. و حتی تخمین میزان سختی تلاش در جهت متوقف کردن بیت‌کوین غیرممکن است.

نیاز به وجود انرژی انعطاف‌پذیر

با اینکه همه چیز در اطراف ما نیازمند نیرویی حداقلی برای فعالیت هستند؛ بیت‌کوین اینگونه نیست. درست است که بیت‌کوین از انرژی استفاده می‌کند اما این انرژی صرف اطمینان حاصل کردن از این می‌شود که هیچ نودی از طریق متفاوت شدن با بقیه‌ نودها قصد خرابکاری ندارد. این صرف انرژی همان چیزی است که نودها را از اشتباهات احتمالی بازمی‌دارد و باعث می‌شود اطلاعات صحیحی کپی شوند. اطلاعات صحیح همانی است که بیشترین انرژی صرف آن شده.

اما اینکه بیت‌کوین دقیقا به چه مقدار انرژی نیاز دارد فقط بستگی به این دارد که چه میزان انرژی استفاده می‌شود. اگر کسی بخواهد انرژی را از همه‌ی نودها به جز یکی قطع کند، نتیجتا نیاز به انرژی بیت‌کوین کاهش می‌یابد و فقط انرژی همان یک نود برای ادامه‌ی فعالیت شبکه نیاز است. پس بیت‌کوین نمی‌تواند در انرژی مورد نیاز خود با کمبود مواجه شود چرا که می‌تواند با انرژی بسیار اندکی که قابل دسترس است، به فعالیت خود ادامه دهد.

نیافتنی + نامحروم = توقف‌ناپذیر

اگر همه‌ی این‌ها را کنار هم بگذارید به توقف‌ ناپذیر بودن بیت‌کوین پی خواهید برد. از آنجایی که هیچکس نمی‌تواند به صورت فیزیکی همه‌ی اجزای لازم برای متوقف کردن بیت‌کوین را پیدا کند و همچنین کسی نمی‌تواند بیت‌کوین را از انرژی مورد نیازش محروم کند، در نتیجه کسی هم نمی‌تواند متوقفش کند!

دلایل زیادی برای اهمیت توقف‌ ناپذیری بیت‌ کوین وجود دارد. یکی از آن‌ها این است که خود این رمزارز به شدت مهم است. و مهم‌تر اینکه شما برای تبدیل شدن به آن کسی که می‌توانید باشید، در آینده نه چندان دور به بیت کوین احتیاج خواهید داشت.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست