نظر بنیاد حقوق بشر درباره بیت کوین

نظر بنیاد حقوق بشر درباره بیت کوین

بیت کوین به‌عنوان اولین و بزرگ‌ترین ارز دیجیتال جهان در سال ۲۰۰۹ متولد شد و یکی از پیشرفته‌ترین و جدیدترین فناوری‌های پولی دنیا شناخته می‌شود. این ارز به دلیل استفاده از شبکه بلاک‌چین، امنیت بالایی داشته و امکان کنترل آن توسط نهادها و دولت‌های مختلف وجود ندارد. در همین راستا، مدیران بنیاد حقوق بشر نظر مثبتی در مورد BTC دارند و معتقدند یکی از راه‌های مبارزه با فساد و برقرارکردن دموکراسی، استفاده از این دارایی دیجیتال است. در ادامه این مقاله قصد داریم نظریه مطرح شده از سوی این مدیران را بیشتر بررسی کنیم.

نظر بنیاد حقوق بشر درباره این ارز

الکس گلادشتاین مدیر ارشد HRF بنیاد حقوق بشر در مصاحبه‌ای که اوایل سال ۲۰۲۳ انجام داد، بیان کرد که غیرمتمرکز بودن بیت کوین باعث ایجاد ترس در دولت‌ها شده است. او معتقد بود این ماهیت موجب کم‌شدن قدرت دولت‌ها شده و با فساد دولتی مقابله می‌کند.

گلادشتاین در بخشی از صحبت‌های خود به این موضوع اشاره کرد که عامل بخش از بی‌عدالتی‌ها و نبودن دموکراسی، وجود ارزهای فیات است که Bitcoin بخشی از آن را برطرف می‌کند.

طبق پیش‌بینی‌های انجام شده به‌احتمال فراوان این فرد در رویداد Singularity University پیرامون پول، قیمت بیت کوین و تأثیرات احتمالی آن صحبت خواهد کرد. او به‌عنوان نماینده بنیاد حقوق بشر اعتقاد دارد این ارز دیجیتال، نمادی از آزادی و حق مالکیت است و به همین دلیل حکومت‌های خودخوانده و استبدادی سعی در محدودکردن آن دارند.

طبق تحقیقات انجام شده توسط شرکت Elliptic، یکی از اصلی‌ترین دلایل خرید بیت کوین توسط افراد و سرمایه‌گذاران مختلف، جلوگیری از بسته‌شدن حساب‌های سنتی توسط دولت‌ها و مؤسسات مالی به بهانه‌های واهی است.

هدف اصلی ایجاد Bitcoin

 

اصلی‌ترین هدف این ارز، ایجاد بستری امن برای تبادلات مالی و ذخیره دارایی‌ها به‌صورت غیرفیزیکی است. به همین علت بسیاری از افراد به آن علاقه‌مند شده‌اند و قیمت BTC بسیار افزایش پیدا کرده است. دلیل اصلی امنیت این شبکه وجود کلیدی خصوصی است که تنها به مالک آن اجازه استفاده از این ارز را می‌دهد.

هدف دیگر Bitcoin جلوگیری از دوباره خرج‌کردن یک دارایی دیجیتال است. اجازه دهید با مثال این موضوع را شفاف کنیم. فرض کنید شما دارایی دیجیتال X را داشته باشید. می‌توانید برای پرداخت هزینه یک خدمت از آن استفاده و بلافاصله در جایی دیگر با آن دوچرخه‌ای خریداری کنید. با این روش امکان کلاهبرداری و واگذاری هم‌زمان دارایی به دو فرد و خرید خدمات یا کالا وجود دارد؛ چون هیچ نهاد مرکزی برای بررسی موجودی‌ها وجود ندارد. این ارز دیجیتال برای حل چنین مشکلی و تأیید تراکنش‌ها از اعضای شبکه کمک می‌گیرد و از خرج‌کردن دوباره جلوگیری می‌کند.

پشتوانه بیت کوین چیست؟

بیت کوین هیچ پشتوانه‌ای ندارد و ممکن است با شنیدن این موضوع از سرمایه‌گذاری روی آن منصرف شوید؛ اما یک سؤال اساسی وجود دارد. آیا ارزهای دیگری (دلار و یورو) که امروزه از آن‌ها استفاده می‌کنید پشتوانه‌ای دارد؟ جواب این سؤال خیر است.

ارزش این دارایی دیجیتال به دلیل اعتماد مردم و خرید بیت کوین (BTC) توسط آن‌ها انجام می‌شود. در واقع تمام پول‌های رایج فعلی به دلیل اعتماد مردم، ارزشمند می‌شوند.

بررسی عوامل تأثیرگذار بر قیمت بیت کوین

عوامل مختلفی بر قیمت این ارز تأثیر می‌گذارد که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

بررسی عوامل تأثیرگذار بر قیمت بیت کوین

عرضه و تقاضا

یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار، علاقه بیش از حد مردم به خرید بیت کوین است. آن‌ها این ارز را خریداری می‌کنند؛ زیرا هیچ نهادی نمی‌تواند بر آن نظارت و کنترل داشته باشد.

سختی استخراج

سختی استخراج عاملی تأثیرگذار بر قیمت BTC است. هرچه پیش می‌رویم این سختی به دلیل محدود بودن میزان استخراج بیشتر می‌شود. در نتیجه قیمت را افزایش می‌دهد. از طرفی چون میزان این دارایی محدود است و نمی‌توان به طور بی‌نهایت آن را ماین کرد، پس تقاضا برای آن بیشتر می‌شود.

تغییرات نرخ بهره آمریکا

تأثیر سیاست‌ها و تصمیمات بانک مرکزی آمریکا بر قیمت، انکارناپذیر است. افزایش نرخ بهره موجب کاهشمیزان خرید BTC می‌شود؛ زیرا در این حالت ریسک سرمایه‌گذاری به‌شدت افزایش پیدا می‌کند.

ویژگی‌های بیت کوین

 

در این بخش قصد داریم مزیت‌ها و ویژگی‌های این دارایی ارزشمند را مورد بررسی قرار دهیم.

غیرمتمرکز

اصلی‌ترین هدف خلق این دارایی، استقلال شبکه و کنترل‌نشدن توسط هیچ‌کدام از نهادهای قدرت است. این شبکه طوری طراحی شده که برای انجام تراکنش از قدرت سخت‌افزار مشارکت‌کنندگان مختلف استفاده می‌کند و هیچ مرکز خاصی برای تأیید تراکنش‌ها وجود ندارد که محدودیت برای آن ایجاد کند. اگر یکی از گره‌ها به هر دلیلی علاقه به ادامه فعالیت نداشته باشد، گره دیگر جایگزین آن می‌شود تا فعالیت شبکه دچار اختلال نشود.

ناشناس

اگر برای باز کردن حساب به بانک مراجعه کرده باشید با مراحل این کار کاملاً آشنا هستید. لازم است اطلاعات شناسایی خود را در اختیار بانک قرار دهید تا به شما اجازه استفاده از خدمات خود را بدهد؛ اما برای نگهداری دارایی‌های دیجیتال لازم نیست چنین کاری انجام دهید. شما می‌توانید کیف پولی سخت‌افزاری تهیه کنید و کل دارایی‌های خود را در آن نگهداری کنید. در این صورت هیچ‌کس جز خود شما از میزان آن مطلع نخواهد شد.

سریع

سرعت شبکه بیت کوین بسیار بالا است و تقریباً تمام معاملات بلافاصله پردازش و تأیید می‌شود. چنین ویژگی به شما اجازه می‌دهد تا در مدت کوتاهی دارایی‌های خود را به شخص دیگری منتقل کرده و در قبال آن ارز دیگری دریافت کنید.

عدم دریافت مالیات

یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های مردم پیداکردن روشی است که مالیات کمتری به دولت‌ها پرداخت کنند. به دلیل اینکه نهادهای مختلف امکان بررسی تراکنش‌های انجام شده در این شبکه را ندارند در نتیجه نمی‌توانند مالیاتی از دارندگان BTC دریافت کنند. این ویژگی باعث شده بسیاری از افراد برای انجام معاملات بزرگ خود از خدمات این بازار بهره ببرند.

برگشت‌ناپذیر

به دلیل ناشناس بودن هویت افراد در معاملات انجام شده پس از ثبت یک تراکنش به‌هیچ‌وجه نمی‌توان در آن تغییری ایجاد کرد. پس بهتر است در هنگام جابه‌جاکردن دارایی‌های خود دقت کنید؛ زیرا پس از تأیید به‌هیچ‌عنوان امکان ایجاد تغییر وجود ندارد.

جمع‌بندی

بیت کوین ارزی است که به دلیل غیرمتمرکز بودن به‌شدت مورد استقبال مردم و نهادهایی مثل بنیاد حقوق بشر قرار گرفته است. آن‌ها اعتقاد دارند استفاده از این دارایی دیجیتال می‌تواند قدرت دولت‌ها را به شکل قابل‌توجهی محدود کند و آن را راه‌حلی مناسب برای مبارزه با فساد دولتی می‌دانند. به همین دلیل در این مقاله سعی کردیم ویژگی‌های مهم این ارز و هدف اصلی ایجاد آن را بررسی کنیم.

مطلب فوق رپورتاژ آگهی بوده بنابراین مسئولیت حقوقی، صحت و یا عدم صحت آن هیچ ارتباطی با آکادمی ارزتودی ندارد.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست