آیا استخراج اتریوم قابل انجام است؟

آیا استخراج اتریوم قابل انجام است؟

خرید اتریوم امروزه بسیار رایج است؛ اما آیا می‌دانید اتریوم چگونه به این درجه رسیده است؟ آیا از همان ابتدا به‌صورت دیجیتالی مورد استفاده قرار می‌گرفت یا قابلیت استخراج داشت؟ آیا هنوز هم قابل استخراج است؟ هم اکنون قیمت اتریوم چقدر است؟ در این مقاله قصد داریم به تحلیل اتریوم بپردازیم و در واقع تاریخچه‌ای از آن را مورد بررسی قرار دهیم؛ پس با ما همراه باشید‌.

به نقل از tgju اتریوم به‌عنوان دومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار، در سال‌های اخیر توجۀ زیادی را به خود جلب کرده‌است. استخراج اتریوم یک فرایند پیچیده است که نیازمند سرمایه‌گذاری در سخت‌افزار و برق است. بااین‌حال استخراج اتریوم همچنان یکی از روش‌هایی است که برای کسب درآمد از این ارز دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مطلب، به بررسی سودآوری استخراج اتریوم پرداخته و راهبردهایی برای بهینه‌سازی خرید اتریوم ارائه می‌شود.

تحلیل اتریوم؛ از ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۳

در اواخر دهه ۲۰۱۰ بیت‌ کوین به عرصه عمومی رسید و در همان زمان مردم برای اولین بار در مورد استخراج آن شنیدند. در آن زمان، بیت‌ کوین تنها ارز دیجیتال بود و فرآیند استخراج، تنها راه تولید آن بود. اشخاصی که در زمینه فناوری آگاهی و علاقه به تولید درآمد از خانه داشتند، با توجه به تحلیل محاسباتی، به استفاده از توکن‌های دیجیتالی پرداختند که به‌سرعت، ارزش آن‌ها افزایش می‌یافت. بیت‌ کوین هم با ارزهای رمزنگاری جدید، بلاک‌چین‌های نوین و جوامع جدید در عملیات استخراج قرار گرفت.

پس از بیت کوین، اتریوم به مردم معرفی شد. اتریوم که تاکنون هم بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین آلت‌ کوین است، نوعی بلاک‌چین جدید محسوب می‌شود که به ماینرها اجازه می‌دهد بهره‌وری بیشتری نسبت به بیت‌ کوین داشته باشند. این امر باعث شد که تعداد زیادی از ماینرهای تازه‌وارد به خرید اتریوم روی آورند. بیت کوین که استخراج شد؛ اما به نظر شما اتریوم هم استخراج شد و آیا هنوز هم استخراج می‌شود؟

چه چیزی باعث محبوبیت استخراج اتریوم شد؟

زمانی که رمزارزها تازه شروع به کار کرده بودند، اتریوم با ارزش بازار حدود ۱۵۸.۳۲ میلیارد دلار، به‌عنوان بزرگ‌ترین آلت کوین شناخته می‌شد و افراد بسیاری خرید اتریوم را انجام می‌دادند. در همان زمان، اتریوم حدود ۱۷.۲ درصد از کل ارزش بازار رمزارزها که به مبلغ ۹۲۰.۳۵ میلیارد دلار می‌رسید را در اختیار داشت. این مقدار در میان بیش از ۲۰۰۰۰ دارایی رمزنگاری مختلف در سراسر جهان توزیع شد.

اتریوم و بیت‌ کوین دو رمزارز معتبر در دنیای ارزهای دیجیتال هستند. اتریوم به‌عنوان یک سکه متمایز از دیگر رمزارزها شناخته می‌شود؛ در حالی که بیت‌ کوین به‌عنوان یک توکن “ذخیره ارزش” شناخته می‌شود. دارندگان بیت‌ کوین می‌توانند آن را مانند پول خرج کنند یا آن را سرمایه‌گذاری کنند تا ارزشش بیشتر شود.

بلاک‌چین اتریوم از طرف دیگر، یک سکوی محبوب برای توسعه‌دهندگان است که از آن برای میزبانی قراردادهای هوشمند و اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز استفاده می‌کنند. توسعه‌دهندگان در حال ایجاد زیرساخت دیجیتالی هستند که هنوز از Web3 درحال‌ظهور، پشتیبانی می‌کند. این قابلیت باعث شده تا اتریوم به‌عنوان پایگاه اصلی برای تبادلات متاورس و ایجاد NFT محبوب شود که در سال گذشته به‌شدت شهرت یافت.

این سطح جدید، تقاضای فزاینده‌ای را برای استفاده از فضای بلاک‌چین اتریوم ایجاد کرد و منجر به افزایش پاداش برای افرادی شد که به استخراج آن مشغول شدند. به همان اندازه که استخراج زیاد می‌شد، خرید اتریوم نیز افزایش می‌یافت.

آیا اتریوم قابل استخراج است؟

اگر شما قصد استخراج اتریوم (Ethereum) دارید، لازم به آگاهی از این موضوع هستید که وضعیت فعلی اتریوم تغییرات زیادی را به همراه آورده است. اخیرا تغییرات مهمی در ساختار و اعتبارسنجی اتریوم اعمال شده است و ورود به بازی (بازار استخراج) دیگر ممکن نیست. این مسئله ناشی از یک تغییر عمده در بلاکچین اتریوم به نام اتریوم ۲.۰ بوده و تغییر نامی نیست. این تغییر، به‌عنوان “ادغام” شناخته می‌شود و تأثیر زیادی بر عملکرد بلاکچین اتریوم، حفظ و تولید توکن‌ها داشته است.

در تاریخ ۱۵ سپتامبر، مجله NextAdvisor گزارش داد که “ادغام کامل اتریوم به پایان رسید.” دو روز بعد، شبکه بلاک‌چین اتریوم از مکانیسم اجماع اثبات کار (PoW) به مکانیسم اجماع اثبات سهام (PoS) منتقل شد.

تغییر به PoS به‌عنوان رویکردی بهبود‌دهنده در شبکه اتریوم معرفی شد؛ زیرا ماینرها را با اعتبارسنجی‌های اتریوم که از اتر حمایت می‌کنند، جایگزین کرد. این تغییر به‌دلیل نگرانی‌های مربوط به مصرف انرژی ناپایداری که در استخراج بلوک‌ها در شبکه‌های بلاکچین سنتی وجود داشت، انجام شد.

این تغییر موجب به‌وجود آمدن PoS شد که به‌جای استفاده از سخت‌افزارهای پرانرژی که در فرآیند ماینینگ استفاده می‌شد، در آن اعتبارسنجی تراکنش‌ها توسط سرمایه‌گذاری در گره‌های اعتبارسنجی انجام می‌شود. این تغییر بهبود قابل‌توجهی در کارایی انرژی داشته است.

مشکلات ماینرها پس از عدم استخراج اتریوم

ماینرهای اتریوم پس از عدم استخراج اتریوم با دو چالش مهم مواجه شدند:

ابتدا، استخراج اتریوم در سراسر جهان اکنون با استفاده از تجهیزات سخت‌افزاری به ارزش ۴ میلیارد دلار انجام می‌شود که شامل رایانه‌های پرقدرت، گران‌قیمت و واحدهای پردازش گرافیکی است. این تجهیزات منسوخ شده و دیگر به‌کار نمی‌آیند.

فوربس گزارش داده که استخراج‌کنندگان همچنان در تلاش برای خرید پردازنده‌های گرافیکی و تجهیزات گران‌قیمت بودند، حتی زمانی که ادغام در حال تعلیق بود؛ زیرا به‌نظر می‌رسید استخراج اتریوم سودآوری بالاتری نسبت به بیت‌ کوین داشته باشد. این امر دومین مشکل ماینرها بود که در طولانی‌مدت گریبان‌گیر آن‌ها شد.

آیا عدم استخراج اتریوم، بر خرید اتریوم تاثیر می‌گذارد و پایان کار است؟

بدون شک، PoS نسبت به PoW از نظر مصرف انرژی، بهینه‌تر عمل می‌کند و از لحاظ مقیاس‌پذیری نیز مزایایی دارد. با این حال، جاجیت سینگ که یک تحلیلگر رمزارز و نویسنده کوین در تلگراف است، اظهار کرده که اثبات سهام (PoS) هنوز در مراحل ابتدایی خود قرار دارد. احتمالا می‌تواند تأثیرات قابل‌توجهی روی امنیت بلاک‌چین داشته باشد و ممکن است منجر به از کارافتادن کامل فرآیند ماینینگ شود؛ اما هنوز مشخص نیست که آیا الگوریتم‌های اجماع PoS منجر به توقف کامل استخراج PoW می‌شوند یا خیر؟ با این حال، خرید اتریوم در حال حاضر افزایش یافته و بسیاری از افراد دیگر به استخراج آن فکر نمی‌کنند.

والکس، بستری امن برای خرید اتریوم

در این مقاله با تحلیل اتریوم و تاریخچه استخراج آن همراه شما بودیم. دانستید که در حال حاضر امکان استخراج اتریوم وجود ندارد؛ اما باید بدانید این بدان معنا نیست که دیگر نمی‌توان از اتریوم استفاده کرد. همانند بیت کوین، امکان خرید اتریوم نیز در صرافی‌های مختلفی چون والکس وجود دارد. والکس با بیش از ۱۳۰ بازار معاملاتی در اختیار شما عزیزان قرار دارد. با این حال خرید ارزهای دیجیتال باید با اطلاعات کامل انجام شود؛ پس توصیه می‌کنیم قبل از خرید با یک فرد متخصص صحبت کرده و با آگاهی کامل پا به دنیای ارزهای دیجیتال بگذارید. علاوه بر این، می‌توانید اطلاعات موردنیاز خود مثل قیمت اتریوم را از بخش وبلاگ سایت والکس به دست آورید.

مطلب فوق رپورتاژ آگهی بوده بنابراین مسئولیت حقوقی، صحت و یا عدم صحت آن هیچ ارتباطی با آکادمی ارزتودی ندارد.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست