روش اجرای الگوریتم اثبات سهام در اتریوم ۲ چگونه است؟

روش اجرای الگوریتم اثبات سهام در اتریوم ۲ چگونه است؟

اتریوم دومین ارز دیجیتال بزرگ بعد از بیت کوین و بستری برای پروژه‌های NFT و DeFi است. اگر در چند ماه گذشته پروژه را دنبال کرده باشید، حتماً درباره اتریوم ۲ شنیده‌اید که به عنوان اتریوم جدید نیز شناخته می‌شود. اتریوم دارای تاریخچه‌ای طولانی مدت با تغییرات و تحولات بسیار است. مهمترین تغییری که در اواسط سپتامبر ۲۰۲۲ رخ داد، تغییر از مدل اثبات کار (PoW) به مدل اثبات سهام (PoS) بود که هدف آن بهبود امنیت و مقیاس پذیری شبکه بلاک چین اتریوم است. این فرآیند تکمیل شده است و اتریوم رسماً به مدل PoS منتقل شده است. این تغییرات تحت عنوان اتریوم ۲ نامیده می‌شود. این ارتقا همچنین باعث می‌شود تا تراکنش‌ها به طور همزمان در زنجیره‌های کوچکتر پردازش شوند و در نتیجه سرعت تراکنش‌های بیشتر شود. در این مقاله بیشتر در مورد اتریوم ۲ و چگونگی انجام اثبات سهام در آن توضیح می‌دهیم، عواملی که روی قیمت اتریوم اثرگذار هستند.

اتریوم ۲ چیست؟

اتریوم ۲ اصطلاح گسترده‌ای است که برای پوشش چندین پیشرفت و ارتقا در شبکه اتریوم استفاده می‌شود که برخی از مهم‌ترین موانع فنی آن را برطرف می‌کند. اکثر مردم پس از شنیدن در مورد اتریوم ۲ تصور می کنند، اتریوم ۲ یک بلاک چین جدید است؛ اما این طور نیست و در واقع، اتریوم ۲ مجموعه‌ای از به روز رسانی‌های مرتبط به مکانیسم موجود است. این کار با راه‌اندازی زنجیره بیکن در دسامبر ۲۰۲۰ آغاز شد که امکان استیکینگ اتر، توکن بومی شبکه اتریوم را فراهم کرد. استیکینگ عملی است که در آن می‌توانید ارز دیجیتال خود را در یک بازه زمانی خاصی در شبکه قفل کنید و در ازای آن پاداش و سود دریافت کنید. در واقع فرآیند استیکینگ مستلزم نگهداری توکن‌ها برای مدتی به عنوان وسیله‌ای برای پشتیبانی از امنیت شبکه کریپتو و اعتبارسنجی بلوک‌ها در شبکه بلاک چین است. این سرمایه‌گذاران برای این عمل از طریق فرایندی که به عنوان اثبات سهام (PoS) شناخته می‌شود، پاداش دریافت می‌کنند. به عبارت دیگر، اتریوم از اثبات کار (PoW) به یک مدل اثبات سهام یا مکانیزم اجماع منتقل شده است، که باعث بهبود امنیت و مقیاس‌پذیری بلاک چین می‌شود.

اهداف تغییر به اتریوم ۲

یکی از اهداف اولیه جامعه اتریوم، ایمن کردن پلتفرم برای سرمایه‌گذاران و توسعه‌دهندگان است. در گذشته، شاهد چندین مورد هک در بلاک چین‌های مختلف بوده‌ایم که منجر به از دست دادن پول افراد شده است. تغییر الگوریتم اجماع به PoS، خطر حملات سایبری را به حداقل می‌رساند. علاوه بر این، می‌تواند با حمله ۵۱ درصدی مقابله کند.

همانطور که قبل‌تر گفتیم، اتریوم میزبان تعداد زیادی از برنامه‌های غیرمتمرکز یا DApps و خدمات DeFi است. این امر موجب ترافیک شدید و تراکنش‌های بسیار در شبکه اتریوم می‌شود. با این حال، بلاک چین قدیمی‌تر این ارز دیجیتال، می‌توانست خرید اتریوم را تنها ۱۵ تراکنش در ثانیه انجام دهد. این باعث می‌شد تا کاربران هزینه تراکنش بالایی بپردازند و همین‌طور زمان زیادی برای انجام یک تراکنش صرف می‌شد. پس هدف دیگر این تغییرات، افزایش مقیاس پذیری شبکه بود.

الگوریتم اجماعی که در اتریوم استفاده می‌شد، اثبات کار یا PoW بود که مستلزم استخراج و استفاده از دستگاه‌های محاسباتی بسیار پیچیده بودند که مقادیر زیادی برق مصرف می کردند. مدل جدیدتر PoS، به کل شبکه استخراج پایان می‌دهد و اتریوم را پایدارتر و دوستدار محیط زیست می‌کند.

نحوه انجام اثبات سهام در اتریوم ۲

در اتریوم ۲، تایید تراکنش‌ها و تولید بلاک‌های جدید در شبکه از طریق الگوریتم اجماع اثبات سهام یا PoS انجام می‌شود. همان‌طور که اشاره کردیم، در الگوریتم اجماع اثبات کار، کاربران باید با استفاده از سخت‌افزارها، معادلات پیچیده ریاضی را محاسبه کنند که مستلزم مصرف برق فراوان است. تهیه این دستگاه‌های فیزیکی که به آن‌ها ماینر می‌گویند، هزینه زیادی را برای کاربران شبکه در پی دارد. اما در اتریوم ۲، این مشکلات با انتقال شبکه به سیستم اجماع اثبات سهام برطرف شد. در این روش دیگر نیازی به دستگاه‌های گران و پر سر و صدا و مصرف برق بیش از حد نیست. در فرآیند اثبات سهام، کاربرها باید حداقل ۳۲ اتر را در شبکه استیک کنند تا بتوانند در تایید تراکنش‌ها و اعتبار سنجی سهیم باشند.

نحوه انجام اثبات سهام در اتریوم ۲

نحوه خرید اتریوم

اگر قصد سرمایه‌گذاری و خرید ETH را دارید، می‌توانید مانند سایر ارزهای دیجیتال، آن را از صرافی‌های مختلف مانند بایننس، کوکوین، کوینکس و دیگر صرافی‌ها مانند والکس خریداری کنید. در زمان نگارش این مقاله قیمت ETH حدود ۱۶۲۴ دلار است. بسیاری از معامله‌گران روزانه با استفاده از نوسانات قیمت اتریوم، کسب درآمد می‌کنند. اتریوم را می‌توانید در کیف پول‌های مختلفی مانند تراست ولت، لجر، متامسک و اتمیک ولت نگهداری کنید.

کلام آخر

اتریوم ۲  یک ارتقاء بزرگ برای بلاک چین اتریوم است که این شبکه را از مدل اثبات کار (PoW) به سمت اثبات سهام (PoS) تغییر داده و آن را کارآمدتر می‌کند. این تغییر می‌تواند تأثیرات گسترده‌ای در سراسر صنعت کریپتو داشته باشد. به ویژه، ممکن است فشار بیشتری بر بیت کوین برای محدود کردن مصرف انرژی آن وارد کند. کاخ سفید اخیراً بیانیه‌ای ارائه کرده است که نشان می‌دهد برای مقررات احتمالی آینده به بیت کوین توجه دارد و می‌گوید: «تقریباً بیت کوین ۶۰ تا ۷۷ درصد از کل مصرف برق جهانی دارایی‌های رمزنگاری شده را تشکیل می‌دهد. اتریوم ۲ می‌تواند یک گام در مسیری درست باشد. این ارتقا، پایه‌های اتریوم را در بازار ارزهای دیجیتال قوی‌تر کرده است. می‌توان در بلندمدت به توکن ETH دید مثبتی داشته باشیم. اما قبل از سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال ابتدا خوب در مورد آن‌ها تحقیق کرده و آموزش لازم را ببینید.

در مورد اتریوم ۲ و قیمت اتریوم باید منتظر تغییرات بیشتر در آینده باشیم و ببینید چگونه اتریوم با چالش‌های جدید در آینده مقابله می‌کند.

شما می‌توانید برای بررسی قیمت لحظه‌ای اتریوم روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاهده قیمت اتریوم: https://wallex.ir/markets/xlm

مطلب فوق رپورتاژ آگهی بوده بنابراین مسئولیت حقوقی، صحت و یا عدم صحت آن هیچ ارتباطی با آکادمی ارزتودی ندارد.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست