کارمزد معاملات در فارکس – اهمیت اسپرد درانتخاب بروکر فارکس

اسپرد (Spread) در فارکس چیست؟ – هزینه‌ های پنهان معاملات در FOREX

کارمزد (یا به انگلیسی: Spread) یعنی یک بروکر سهمی را گران تر به شما می فروشد و ارزان تر از شما می خرد و اختلاف بین این خرید و فروش را به عنوان سود معامله برای خودش نگه می دارد.

اسپرد عموما در بروکرها شناور است و مقدار آن به شرایط مختلفی مانند نوسانات بازار، سشن معاملاتی، ساعت و روز هفته، ویژگی های هر سهم و غیره بستگی دارد.

اسپرد در فارکس به معنی اختلاف قیمت خرید و فروش دارایی ها یا همان جفت ارزها بین بروکر و تریدر است. کارمزد در همه‌ جای دنیا و در تمام شغل ها و کسب و کارها مرسوم است.

در بازار فارکس، کارگزاری ها نقش فروشنده را بازی می کنند و کالایی به نام جفت ارزها را دارند که با قیمت بالاتر به معامله گرها می فروشند و با قیمت پایین تر از آنها خریداری می کنند و این اختلاف قیمت همان اسپرد یا کارمزدی است که بروکر بابت انجام معامله دریافت می کند.

چرا بروکرها در فارکس اسپرد (Spread) می‌گیرند؟

اسپرد در حقیقت سود و درآمد بروکرها از بازارهای مالی مانند فارکس است. درست همانند یک فروشنده که کالایی را برای مثال با قیمت ۱۰۰۰ تومان می خرد و با قیمت ۱۲۰۰ تومان می فروشد. سود یا درآمد فروشنده از فروش این کالا ۲۰۰ تومان بوده است.

کارگزاری ها نیز به همین شیوه کسب درآمد می کنند. بروکر واسط بین تریدر و بازار است. درست مانند فروشنده ای که واسط بین خریدار و تولید کننده می شود.

تفاوت بین اسپرد، کمیسیون، و سوآپ (بهره شبانهچیست؟

در فارکس، سه مفهوم بسیار مهم داریم که نباید آنها را اشتباه بگیریم:

 • اسپرد (Spread)

 • کمیسیون (Commission)

 • سوآپ (Swap)

کارمزد یا همان اسپردبه ما به التفاوت قیمت خرید و فروش اشاره دارد. به عنوان مثال، یک معامله گر سهم طلا (XAU/USD) را با قیمت ۱۹۲۰ دلار از کارگزاری می خرد و وارد معامله خرید (Buy) می‌ شود.

اگر قیمت تغییری نکند، و تریدر بخواهد دارایی خود را بفروشد، بروکر با همان قیمت ۱۹۲۰ دلار طلا را از او نمی خرد، بلکه با قیمت کمتر، مثلا ۱۹۱۹ دلار طلا را از تریدر می خرد. در این مثال ساده، ۱ دلار اختلاف قیمت، همان کارمزد یا سود بروکر است.

حق‌ العمل یا کمیسیون: بروکرها شرایط معامله کردن در بازار را برای تریدرها فرآهم می کنند و بدون حضور آنها کسی نمی تواند به بازارهای مالی متصل شود.

بنابراین، بروکر برای هر معامله و شرایط و زیرساختی که برای انجام شدن آن معامله فرآهم کرده است، از معامله گر دستمزد می گیرد. کمیسیون نوع دیگری از درآمد برای بروکرها است.

سوآپ: تریدر اگر بخواهد معاملات بلند مدت انجام دهد، یعنی بیشتر از یک روز معامله خود را باز نگه دارد، باید هزینه مضاعفی به نام سوآپ یا بهره شبانه به بروکر بپردازد.

به بیان خیلی ساده، این هزینه، نوعی دستمزد است که بروکرها بابت باز نگه داشتن معاملات در طول شب و انتقال آنها به روز بعدی از معامله گرها می گیرند.

چند اصطلاح مهم در مورد کارمزد (Spread) در فارکس

بد نیست با چند اصلاح مهم در بازار فارکس آشنا شویم که به اسپرد ربط دارند و احتمالا زیاد این کلمات را بشنوید یا شنیده باشید:

 • Min Spread / Typical Spread: حداقل کارمزد / کارمزد رایج در بازار فارکس. برای مثال، اسپرد جفت ارز EUR/USD عموماً ۱ پیپ است.

 • Volatility: نوسانات و حرکات شدید قیمت که در بازار به وجود می آیند.

 • Wide Spread: اختلاف زیاد بین قیمت خرید و فروش که بیشتر به خاطر نوسانات بازار ایجاد می شود.

 • Maker / Market Maker (میکر): به معنی بازارساز است. معاملات را بروکرها در بازار فارکس اجرا می کنند و بدین ترتیب تغییرات قیمت به وجود می آید.

 • Taker (تیکر): تریدرها هستند که قیمت را مشاهده کرده و بر اساس قیمت اعلام شده از سوی میکر، اقدام به معامله کردن می کنند.

 • Liquidity Provider (LP): صرافی های بزرگ دنیا که قیمت دارایی های مختلف را مشخص می کنند.

صفر تا صد آموزش فارکس و معامله گری در بازارهای مالی را در سایت  https://bfxbroker.com   ببینید.

اسپرد در فارکس چطور محاسبه می‌شود؟ تریدرها چقدر کارمزد می‌دهند؟

برای کارمزد نمی توان یک فرمول نوشت که همیشه ثابت باشد. شیوه کار به این صورت است که ابتدا صرافی های بزرگ مانند اِل مکس (LMAX) قیمت را اعلام می کنند و بروکرها نیز پس از دریافت قیمت از این مراجع، گاهی اندکی آن را تغییر می دهند.

سپس قیمت در متاتریدر به معامله گرها ارائه می شود و معاملات انجام می شوند. پس بروکرها همیشه چشم شان به صرافی است تا قیمت را دریافت کند.

یک بروکر ممکن است با چند صرافی کار کند و پایین ترین قیمت فروش (به معامله گر) را از صرافی A و بالاترین قیمت خرید (از معامله گر) را از صرافی B بگیرد و آن ها را به عنوان قیمت خودش اعلام کند. اختلاف A و B همواره اسپرد را شکل می دهد و تریدرها این اختلاف را باید پرداخت کنند.

 چه زمانی بیشترین اسپرد را در فارکس داریم؟

در بازار فارکس، چهار سشن (Session) یا جلسه اصلی معاملاتی داریم که در هر کدام از آنها، مقدار کارمزد متفاوت است. به جدول زیر دقت کنید.

سشن معاملاتی فارکس

زمان به وقت ایران

کارمزد در این سشن معاملاتی

آسیایی

۲:۳۰ بامداد تا ۱۲:۳۰

گاهی زیاد

اقیانوس آرام

۱۶ تا ۲۱

گاهی زیاد

اروپایی

۱۱:۳۰ تا ۱۹:۳۰

پایین و منطقی

آمریکایی

۱۵:۳۰ تا ۱:۳۰ بامداد

پایین و منطقی

زمانی اسپرد بالا می رود که نقدینگی کمتر و حجم معاملات پایین تری در بازار وجود داشته باشد. با بررسی های سشن های معاملاتی و میزان حجم معاملات در این سشن ها، متوجه می شویم که در سشن آمریکا، بازار در بالاترین حد جنب و جوش خودش است و حجم معاملات بالا و اسپرد معقول و کم است.

اما در سشن های آسیایی و اقیانوس آرام، گاهی به خاطر حجم پایین معاملات، اختلاف بین قیمت خرید و فروش زیاد می شود و کارمزد بالا می رود.

شباهت بین اسپرد و کمیسیون در بروکرهای فارکس

اسپرد و کمیسیون در فارکس بسیار به هم شبیه هستند. هر دو مورد جزء درآمدهای بروکرها به حساب می آیند و روی تمامی معاملات لحاظ می شوند.

اسپرد و کمسیون، پس از بسته شدن معاملات با سود یا ضرر، در همان لحظه از حساب شما کسر می شوند که در قسمت تاریخچه معاملات (Account History) در متاتریدر یا هر پلتفرم معاملاتی دیگری می‌ توانید مقدار دقیق آنها را مشاهده کنید.

 تفاوت بین اسپرد و کمیسیون در بروکرهای فارکس

اسپرد به شکل پیپ محاسبه می‌ شود و قبل از شروع معامله می‌ توانید اسپرد را در هر لحظه ببینید. همچنین می ‌توانید از حساب‌ هایی استفاده کنید که کارمزد آنها صفر یا نزدیک به صفر است و از این نظر هزینه ای در بازار پرداخت نکنید.

اسپرد کاملا شناور است و در بعضی موارد خیلی زیاد می‌ شود (Wide Spread)، به طوری که باز کردن معامله جدید در آن زمان به خاطر کارمزد بالا اصلا به صرفه نیست!

در طرف دیگر کمیسیون همیشه در هر بروکر ثابت و مقدار مشخصی است که بر اساس ۱ لات کامل خرید و فروش در بازار (Round Lot) بیان می شود (برای مثال: ۳ دلار بر هر لات). تا بعد از بسته شدن معاملات، به ویژه معاملاتی که کمتر از ۱ لات هستند، نمی‌ توانید مقدار کمیسیون را در لحظه ببینید.

 چطور کارمزد لحظه‌ ای را در متاتریدر ببینیم؟

در فارکس دو نوع معامله داریم: خرید (Buy) و فروش (Sell). معاملات خرید با «قیمت فروش به شما» (ASK)، و معاملات فروش با «قیمت خرید از شما» (BID) برای شما باز می‌شوند. در واقع، بین خطوط قیمت ASK و BID همواره اختلافی وجود دارد که همان اسپرد یا کارمزد است.

برای مشاهده کارمزد لحظه ای در نرم افزار متاتریدر، به ترتیب مراحل زیر را طی کنید:

 • کلید F8 را روی صفحه کلید بزنید.

 • پنجره زیر به شما نشان داده می شود. از بالا تب Common را انتخاب کنید. سپس مطابق تصویر تیک گزینه Show ask line را بزنید.

 • خط قرمز رنگ به چارت اضافه می شود. این خط، همان قیمت ASK است و اختلاف آن با خط طوسی رنگ پایین، مقدار اسپردی است که از شما گرفته می شود.

پیشنهاد ما درباره اسپرد در فارکس  چگونه کارمزد کمتری پرداخت کنیم

طبق تجربه ما، برای اینکه اسپرد شما را اذیت نکند، رعایت چند نکته می تواند موثر باشد:

۱- قبل از افتتاح حساب در بروکرها، درباره حساب ها و اسپردهای آن بروکر اطلاعات کافی به دست بیاورید.

۲- فریب تبلیغات اسپرد صفر و کمیسیون صفر را نخورید!

۳- در معامله کردن نظم داشته باشید و در سشن هایی که حجم معاملات بالا است بیشتر ترید کنید.

۴- حتماً قیمت ASK را در متاتریدر فعال کنید.

۵- در بازارهای اصلی معامله کنید و ترجیحا سراغ جفت ارزهای ناشناس نروید.

۶- مدیریت سرمایه و حجم معاملات را با توجه به سرمایه خود رعایت کنید.

 منبع: بهترین بروکر فارکس

مطلب فوق رپورتاژ آگهی بوده بنابراین مسئولیت حقوقی، صحت و یا عدم صحت آن هیچ ارتباطی با آکادمی ارزتودی ندارد.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست