کریپتوکارنسی چیست؟ بررسی ویژگی ها و نحوه خرید

کریپتوکارنسی یکی از پیشرفت‌های تکنولوژیکی بزرگ از زمان پیدایش اینترنت در دنیا به شمار می‌رود. در پاسخ به سوال کریپتوکارنسی چیست باید گفت، کریپتو در تاریخچه کوتاه عمر خود، نفوذ قابل توجهی در سراسر بازارهای مالی جهان داشته است. کریپتوکارنسی پول دیجیتالی است که برای تایید تراکنش‌ها به بانک یا موسسه مالی نیاز ندارد و می‌تواند برای خرید یا سرمایه‌گذاری استفاده شود. سپس تراکنش‌ها در یک بلاک‌چین-یک دفتر کل غیرقابل تغییر که دارایی‌ها و معاملات را ردیابی و ثبت می‌کند- تایید و ثبت می‌شوند. در این مقاله، ما سفری کوتاه به شروع صنعت کریپتوکارنسی خواهیم داشت و دلایل رشد و سروصدای جهانی آنها را مورد بررسی قرار داده‌ایم. اگر علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر درمورد دنیای کریپتوکارنسی هستید، در این مقاله با ما همراه باشید.

کریپتوکارنسی چیست؟

کریپتوکارنسی یا کریپتو، یک پلتفرم پرداخت دیجیتالی است که نیاز به حمل پول فیزیکی را از بین برده است. اگرچه مردم عمدتا از این پلتفرم برای تراکنش‌های آنلاین استفاده می‌کنند، اما کریپتوکارنسی این قابلیت را دارد که برخی از خریدهای فیزیکی خود را نیز با استفاده از آن انجام دهید.

از سوی دیگر، برخلاف پول سنتی که فقط توسط دولت چاپ می‌شود، چندین شرکت وجود دارند که ارز دیجیتال می‌فروشند و  بیت کوین، اتریوم و تتر بهترین ارزهای دیجیتال برای خرید  هستند که توسط معامله گران برای خرید و فروش و معامله مورد استفاده قرار می‌گیرند. از دیگر ویژگی‌های ارزهای دیجیتال این است که قابل تعویض هستند، به این معنی که ارزش آنها در هنگام خرید، فروش یا معامله یکسان باقی می‌ماند. بنابراین ارز رمزنگاری شده، هیچگاه مشابه توکن‌های غیرقابل تعویض NFT با مقادیر متغییر نیست. برای مثال، یک دلار در کریپتو همیشه یک دلار خواهد بود، در حالی که ارزش یک دلار NFT، بستگی به دارایی دیجیتالی دارد که به آن متصل است. همچنین اگر چه مقررات دولتی در بازار ارزهای دیجیتال وجود ندارد، اما دارایی‌ها مشمول مالیات هستند. بنابراین شما موظف هستید هرگونه سود یا زیان را با خدمات داخلی ثبت کنید.

در یک نگاه کلی، کریپتوکارنسی برخلاف ارزهای فیزیکی و سنتی، یک ارز دیجیتال است؛ هیچ مرجع نظارتی یا بانک مرکزی ندارد اما در عوض، از رمزنگاری (فرآیند نوشتن و رمزگشایی کد) برای صدور، تایید و ایمن کردن تراکنش‌ها استفاده می‌کند؛ نه تنها ارز دیجیتال امن است، بلکه نمی‌توان آن را جعل کرد و از طریق دفاتر عمومی، معاملات همچنان قابل ردیابی هستند.

از دیگر ویژگی‌ها کریپتوکارنسی می‌توان به این موضوع اشاره کرد که این سیستم دارایی دیجیتال، ارسال و دریافت پراخت‌ها را در سراسر جهان سریع، آسان و ارزان کرده است و نیازی به صرافی نیست و هزینه‌های سنگینی نیز برای عملیات‌های پولی وجود ندارد. تراکنش‌ها به صورت عمومی ثبت می‌شوند، به صورت دیجیتالی ذخیره می‌شوند و از طریق رمزگذاری، با کدگذاری دقیق مورد نیاز برای انتقال و ذخیره‌سازی، منتقل می‌شوند.

کریپتوکارنسی چه ویژگی‌هایی دارد؟

ارزهای رمزپایه مبتنی بر بلاک‌چین هستند که آنها را بسیار ایمن می‌کند. اگر چه هنوز انتخاب صرافی‌های قابل اعتماد به عهده سرمایه‌گذاران است. کیف پول رمزنگاری شما هم که دارایی‌های خود را در آن ذخیره می‌کنید نیز امن است، زیرا از یک کلید خصوصی برای دسترسی به آن استفاده می‌کنید. عناصر دیگری که پروژه‌های ارزهای دیجیتال را از سرمایه‌گذاری‌های سنتی‌تر متمایز می‌کنند عبارتند از:

دسترسی : سرمایه‌گذاری کریپتو برای هر کسی که به اینترنت و رایانه، تلفن هوشمند یا دستگاه تلفن همراه دسترسی دارد، باز است.

هزینه‌های پایین تراکنش: تراکنش‌های بلاک‌چین ارزهای دیجیتال، بیش از چند دلار هزینه ندارند و بسیاری از آنها فقط یک پنی هزینه دارند.

سرعت تراکنش : تعداد کمی از موسسات در سراسر جهان هستند که برای ارسال، دریافت و جابه‌جایی دارایی‌ها سریعتر از ارزهای دیجیتال هستند.

معاملات شفاف : هر کسی می‌تواند اطلاعات تراکنش را جستجو کند و محتویات یک کیف پول رمزنگار را ببینید. شفافیت، باعث کاهش تقلب و اثبات درست بودن انجام معاملات می‌شود.

کریپتوکارنسی چگونه کار می‌کند؟

در ادامه به این پرسش که کریپتوکارنسی چگونه کار می‌کند پاسخ داده‌ایم.

ارزهای رمزنگاری شده توسط هیچ مرجع مرکزی تنظیم یا کنترل نمی‌شوند. از این رو ارزهای دیجیتال خارج از سیستم بانکی با استفاده از انواع مختلف سکه کار می‌کنند.

استخراج : ارزهای رمزپایه از طریق فرآیندی به نام ماینینگ تولید می‌شوند. در این فرآیند، ماینرها باید یک معمای ریاضی را بر روی یک سیستم کامپیوتری مجهز حل کنند تا در ازای آن بیت کوین پاداش دریافت کنند.

خرید، فروش و ذخیره‌سازی : کاربران می‌توانند ارزهای رمزنگاری شده را از صرافی‌های مرکزی، کارگزاران یا صاحبان واحدهای ارز خریداری کنند و به آنها ارز دیجیتال بفروشند. ارزهای دیجیتال را می‌توان در کیف پول ذخیره کرد.

سرمایه‌گذاری : ارزهای رمزنگاری شده را می‌توان از یک کیف پول دیجیتال به کیف پول دیگر منتقل کرد. ارزهای دیجیتال را می‌توان برای سه هدف استفاده کرد: خرید کالا و خدمات

تجارت و معاوضه با پول نقد.

چگونه ارز دیجیتال بخریم؟

سه مرحله برای خرید یک ارز دیجیتال وجود دارد:

۱. انتخاب یک پلتفرم: دو پلتفرم برای انتخاب وجود دارد:

کارگزاران سنتی: کارگزاران آنلاینی وجود دارند که پیشنهاد خرید و فروش ارزهای دیجیتال به همراه سهام، اوراق قرضه و غیره را دارند، اما هزینه‌های معاملاتی کمتر و ویژگی‌های رمزنگاری کمتری را ارائه می‌دهند.

صرافی‌های ارزهای دیجیتال: انواع مختلفی از صرافی‌های ارز دیجیتال برای انتخاب با ارزهای دیجیتال مختلف، ذخیره‌سازی کیف پول و غیره در دسترس هستند.

۲. تامین مالی حساب خود: پس از انتخاب پلتفرم، مرحله بعدی تامین مالی حساب است. اکثر صرافی‌های رمزنگاری به کاربران اجازه می‌دهند تا با استفاده از ارزهای فیات مانند دلار آمریکا یا یورو، یا با استفاده از کارت‌های اعتباری و نقدی، ارزهای دیجیتال را خریداری کنند، اما این در پلتفرم‌های مختلف متفاوت است. فاکتور مهمی که در اینجا باید در نظر گرفته شود، کارمزدهایی است که شامل کارمزدهای تراکنش بالقوه سپرده و برداشت به اضافه کارمزد معاملات است.

۳. ثبت سفارش: سفارش را می‌توان از طریق صرافی‌ها یا وب کارگزار یا پلتفرم موبایل انجام داد.

گزینه خرید را انتخاب کنید.

نوع سفارش را انتخاب کنید

تعداد ارزهای دیجیتال را وارد کنید.

سفارش را تایید کنید

انواع دارایی‌های رمزنگاری شده

کریپتوکارنسی اصطلاحی است که انواع مختلفی از دارایی‌های دیجیتال را توصیف می‌کند. هنگامی که بیت کوین برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ وارد بازار شد، سایر ارزهای دیجیتال نیز به دنبال آن وارد میدان کریپتوکارنسی شدند. امروزه گزینه‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران وجود دارد. سرمایه‌گذاری در دارایی‌های رمزنگاری شده معمولا در یکی از سه دسته اصلی زیر قرار می‌گیرند:

۱. سکه‌های رمزنگاری شده: هنگام سرمایه‌گذاری در سکه‌های ارزهای دیجیتال، شما در حال سرمایه‌گذاری در دارایی‌های مالی هستید که از طریق بلاک‌چین منحصربه‌فرد آنها ایجاد شده‌اند. عملکرد سکه‌ها مشابه ارز فیزیکی است: می‌توانید آنها را برای تجارت مبادله کنید یا آنها را برای ذخیره ارزش پس‌انداز کنید. بسیاری از مردم بیت کوین را تنها سکه اصلی می‌دانند، اگرچه برخی اتریوم را هم گزینه‌ای مانند بیت کوین می‌دانند.

۲. آلت‌کوین‌ها: همانطور که از نام آن پیداست، آلت‌کوین‌ها جایگزینی برای سکه‌های رمزنگاری شده هستند. این سکه‌ها متعلق به بلاک‌چین‌های هستند که برای آنها طراحی شده‌اند، اما ممکن است آن بلاک‌چین را برای استفاده‌های جایگزین تقسیم کنند. به عنوان مثال، اتر یک آلت‌کوین است که از اتریوم منشعب شده است.

۳. توکن‌ها: از توکن‌ها می‌توانید به عنوان یک ارز دیجیتال استفاده کنید، اما موارد استفاده دیگری نیز دارند. به عنوان مثال، توکن‌های غیرقابل تعویض مانند NFTها به عنوان ابزاری برای هنر دیجیتال در فضای رمزنگاری استفاده شده‌اند.

نحوه ذخیره ارزهای دیجیتال

هنگامی که ارز دیجیتال خریداری شد، باید به صورت ایمن ذخیره شود تا از آن در برابر هکرها محافظت شود. محل معمول برای ذخیره ارزهای دیجیتال، کیف پول‌های رمزنگاری است که می‌توانند دستگاه‌های فیزیکی یا نرم‌افزار آنلاین باشند. همه صرافی‌ها یا کارگزاران خدمات کیف پول رمزنگاری را ارائه نمی‌دهند. ارزهای دیجیتال را می‌توان در این چهار مکان ذخیره کرد:

  1. کیف پول نگهدارنده: در این رویکرد، شخص ثالثی مانند صرافی رمزارز، ارز دیجیتال را از طریق ذخیره سازی سرد یا ذخیره سازی گرم یا ترکیبی از این دو ذخیره می کند. این ساده ترین و راحت ترین روش برای کاربران است زیرا به کار کمتری از طرف کاربر نیاز دارد.
  2. کیف پول سرد: به کیف پول های سخت افزاری نیز می گویند. این یک کیف پول آفلاین است که در آن سخت افزار به رایانه متصل می شود و ارز دیجیتال را ذخیره می کند. این دستگاه در زمان ارسال و دریافت ارز دیجیتال به اینترنت متصل می شود، اما به غیر از آن رمزارزها به صورت آفلاین ذخیره می شوند.
  3. کیف پول داغ: اینها برنامه هایی هستند که ارزهای دیجیتال را به صورت آنلاین ذخیره می کنند. اینها به عنوان برنامه های دسکتاپ یا موبایل در دسترس هستند.
  4. کیف پول کاغذی: به عنوان کیف پول فیزیکی نیز شناخته می شود. این چاپی از کلیدهای عمومی و خصوصی است که به صورت رشته ای از کاراکترها یا کدهای QR قابل اسکن در دسترس هستند. برای ارسال اسکن کریپتو، کلیدهای عمومی و خصوصی و رمزنگاری با استفاده از

آیا کریپتوکارنسی، سرمایه‌گذاری خوبی است؟

برای سرمایه‌گذاری در دنیای کریپتوکارنسی، تبلیغات زیادی صورت گرفته است. برای سرمایه‌گذاران تازه کارسرمایه‌گذاری کار آسانی نیست. به همین دلیل قبل از سرمایه‌گذاری، داشتن دانش کافی از فناوری کریپتو بسیار حائز اهمیت است. اینکه آیا ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری خوبی است یا خیر، به اهداف شما بستگی دارد. برای هدایت فرآیند تصمیم‌گیری خود، ابتدا تا جایی که می‌توانید درباره نحوه عملکرد فناوری بلاک‌چین و نحوه عملکرد بازار ارزهای دیجیتال بیاموزید. بنابراین بسیار مهم است که اهداف خود را تعریف کنید، مزایا و خطرات را بسنجید و درک کنید که صنعت کریپتوکارنسی چگونه کار می‌کند.

آینده کریپتوکارنسی

آینده اکثر ارزهای دیجیتال نامشخص است، زیرا هنوز بحث برانگیز است و توسط بسیاری از دولت‌ها، موسسات و غیره، مجاز نیست. با این حال، در آینده نزدیک، ممکن است در مقیاس بزرگ مورد استفاده قرار گیرد و بیشتر مورد پذیرش قرار گیرد. زیرا هر توسعه فناوری‌های جدید شامل بازار مالی می‌شود تا کاربر را تا سطح پایین راحت کند.

ICO (پیشنهادهای اولیه ارزهای دیجیتال) بخش اساسی یک پروژه مستقل است که هنوز در مرحله توسعه است. در این فرآیند، سهام فروخته نمی‌شود. این سازمان توکن‌هایی را ارائه می‌دهد که به عنوان ارز دیجیتال نیز شناخته می‌شوند. بنابراین، با گذشت زمان و توسعه این پروژه‌ها، ارز دیجیتال می‌تواند مزایای متعددی را برای این پروژه‌ها و همچنین برای سرمایه‌گذاران ارائه دهد. کریپتوکارنسی مستقل‌ترین ارز در دنیای مالی است. از این رو، این واقعیت که انتشار و یا استفاده از آن را ممنوع می‌کند، می‌تواند باعث تأخیر نسبی با توجه به روندهای اقتصادی شود. فقط آینده می‌تواند به ما نشان دهد که رمزارز چگونه بر سبک زندگی ما تأثیر می‌گذارد.

مطلب فوق رپورتاژ آگهی بوده بنابراین مسئولیت حقوقی، صحت و یا عدم صحت آن هیچ ارتباطی با آکادمی ارزتودی ندارد.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست