متامسک چیست؟

متامسک

متامسک چیست؟

اگر با دنیای ارزهای دیجیتال آشنایی داشته باشید احتمالا این نکته را می‌دانید که برای نگهداری از رمز ارز باید یک کیف پول اختصاصی داشته باشید. کیف پول یا ولت در واقع یک بستر امن در حوزه کریپتوکارنسی است که با استفاده از آن می‌توانید ضمن نگهداری از دارایی‌های دیجیتال خود در بستر بلاکچین به ترید و نقل و انتقال رمز ارز بپردازید. احتمالا در حین آشنایی با بهترین کیف پول‌های ارز دیجیتال، نام متامسک به گوشتان خورده است. این کیف پول جزو محبوب‌ترین کیف پول‌های مبتنی بر بلاکچین اتریوم است که بین این شبکه و سایر مرورگرهای معمولی ارتباط برقرار می‌کند. اگر ویژگی‌های این کیف پول را بررسی کنید، متوجه خواهید شد که محبوبیت متامسک به عنوان یک ولت نوپا، اتفاقی و بی دلیل نیست.

معرفی کیف پول متامسک

همانطور که در مقاله “ویژگی‌ های کیف پول متامسک” گفته شد، دنیای کریپتوکارنسی ماهیت فیزیکی ندارد و تمامی دارایی‌های دیجیتال در بستر بلاک‌چین به عنوان محبوب‌ترین پایگاه داده یا لجر نگهداری می‌شوند. هر ارز دیجیتال اطلاعات مخصوص به خود را دارد و کیف پول دیجیتالی در واقع کلید خصوصی اطلاعات رمز ارز شما در این بستر گسترده است. این ولت‌های اختصاصی عملکردی شبیه به رمز عبور ایمیل شما را دارند و مالکیت دارایی‌های هر کاربر را اثبات می‌کنند‌. کیف پول ارز دیجیتال در انواع نرم افزاری و سخت افزاری وجود دارد و متامسک یک کیف پول نرم افزاری محسوب می‌شود. این ولت، در واقع کیف پول اختصاصی بلاکچین اتریوم است و کاربران می‌توانند با استفاده از آن و از طریق مرورگرهای معمولی مانند کروم، فایرفاکس، بریو و … با بلاکچین اتریوم تعامل برقرار کنند.

ولت متامسک مبتنی بر مرورگر وب است؛ از این رو می‌توان آن را با عنوان کیف پول گرم نیز شناخت. این ولت برای اتصال به اپلیکیشن‌های غیر متمرکزی همچون یونی سواپ بهینه شده است. بهتر است بگوییم این کیف پول رمز ارز یک افزونه مرورگر است و این امکان را برای کاربران فراهم ساخته که بتوانند بدون اینکه در شبکه اتریوم یک نود باشند، به عنوان بخشی از شبکه اتریوم با آن ارتباط برقرار کنند. ایجاد تعامل با اتریوم بدون راه‌اندازی نود در شبکه، خود یک مزیت محسوب می‌شود. لازم است این نکته را هم ذکر کنیم که این کیف پول تنها برای تعامل با شبکه اتریوم بهینه نشده و می‌توان از آن برای همکاری و ایجاد تعامل با هر شبکه سازگار با اتریوم استفاده کرد.

آیا ولت متامسک امنیت دارد؟

این ولت، به کیف پول اپن سورس یا متن باز معروف است. به عبارتی این کیف پول توسط یک تیم بزرگ کدنویسی به صورت مداوم به‌روزرسانی می‌شود و همین مسئله عملکرد ولت را ارتقا می‌دهد‌؛ از طرفی تمامی کدهای موجود در این کیف پول به صورت شفاف در اختیار کاربران قرار دارد. امنیت بالای این کیف پول توسط دو ورودی به تابع رمزنگاری تعریف می‌شود‌. به این صورت که هر کاربر هنگام ساخت این کیف پول به جای دریافت کلید اختصاصی ارز دیجیتال خود، یک عبارت بازیابی دریافت می‌کند‌ که با استفاده از آن می‌تواند دارایی خود را در کیف پول‌های دیگر بازیابی کند.

حال این عبارت بازیابی با رمز عبوری که برای ساخت کیف پول تعریف می‌شود، دو ورودی به تابع رمزنگاری هستند که مانند اثر انگشت دیجیتالی یا همان هش در سیستم کاربر ذخیره می‌شوند‌. با توجه به اینکه تمامی اطلاعات به صورت رمزنگاری شده روی سیستم کاربر ذخیره می‌شوند، کیف پول متامسک به اطلاعات کاربران دسترسی نخواهد داشت. اگر رمز عبور خود را فراموش کنید، می‌توانید به کمک عبارت بازیابی ۱۲ یا ۲۴ کلمه‌ای، رمز خود را بازیابی کنید؛ اما فراموش نکنید در صورت گم کردن عبارت بازیابی، به علت عدم دسترسی کیف پول به آن، پشتیبانی هم اطلاعاتی راجع به عبارت Seed یا بازیابی نخواهد داشت.

مزایای متامسک چیست؟

امنیت یک فاکتور مهم در بررسی مزایای این کیف پول است که در بند قبل به شرح آن پرداختیم. از دیگر مزایای این ولت می‌توان به سهولت استفاده از آن اشاره کرد. برای استفاده از آن کافی است یک رمز عبور برای خود تعریف کرده و عبارت بازیابی را در جایی ذخیره کنید یا به خاطر بسپارید. در واقع برای استفاده از کیف پول حتی به ایمیل هم نیازی نیست.‌ علاوه بر آن شما می‌توانید با استفاده از عبارت بازیابی، اطلاعات ارز دیجیتال خود را در مرورگر با رایانه دیگر بازیابی کنید. همچین با استفاده از عبارت بازیابی می‌توانید از حساب‌های خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. این کیف پول کاربری ساده و امکانات پیشرفته‌ای دارد. نسخه موبایلی این ولت اختصاصی نیز در دسترس کاربران قرار دارد.

معایب متامسک چیست؟

قطعا این کیف پول در کنار مزایا و امکاناتی که ارائه می‌دهد، معایبی نیز دارد. این ولت هیچ نوع دسترسی به کلید خصوصی کاربران ندارد؛ در نتیجه اختیار و مسئولیت حفظ اطلاعات هر کیف پول به عهده خود کاربر است. این ولت ضمن وجود امنیت بالا یک کیف پول نرم افزاری است و امنیت آن کمتر از کیف پول‌های سخت افزاری است. در این کیف پول امکان ذخیره‌سازی تمام ارزهای دیجیتال وجود ندارد و تنها می‌توان اتریوم و تومن‌های این بلاکچین را به این کیف پول اضافه کرد. هر چند خود کیف پول به اطلاعات ذخیره شده روی آن دسترسی ندارد؛اما مرورگری که کیف پول به آن متصل است، می‌تواند برخی اطلاعات مانند: زمان و نحوه استفاده از برنامه را به دست آورد. همین ویژگی ممکن است برخی از کاربران را نسبت به استفاده از این کیف پول مردد کند.

نکته:

نصب و استفاده از متامسک چندان کار سختی نیست؛ اما به هر حال شیوه خاص خود را دارد. در این بین چند نکته مهم امنیتی به شدت مورد توجه قرار می‌گیرد. همانطور که گفتیم این کیف پول مسئولیتی در قبال دارایی کاربران نخواهد داشت. اگر سرمایه زیادی دارید، بهتر است یک کیف پول سخت افزاری ایمن انتخاب کنید. این ولت یا هر ولت نرم افزاری دیگر برای نگهداری دارایی زیاد آن هم به مدت طولانی مناسب نیستند؛ چون ممکن است مورد حملات هکری قرار بگیرند. باید بدانید که به هیچ وجه نباید عبارت بازیابی خود را فراموش کنید. جهت اطلاع از آخرین به‌روزرسانی نیز از حتما به سایت رسمی کیف پول خود مراجعه کنید.

جمع بندی

در این مطلب راجع به کیف پول متامسک به عنوان محبوب‌ترین کیف پول رمز ارز صحبت کنیم و مزایا و معایب آن را مورد بررسی قرار دادیم. این کیف پول برای تعامل با شبکه اتریوم و شبکه‌های سازگار با آن مانند اسمارت بایننس چین بهینه شده است. برای استفاده از این کیف پول نرم افزاری کافی است یک رمز عبور برای خود تعیین کرده و عبارت ۱۲ رقمی بازیابی را دریافت کنید تا بتوانید ضمن دسترسی به اطلاعات خصوصی خود، آن را در شبکه‌های مختلف بازیابی کنید.

مطلب فوق رپورتاژ آگهی بوده بنابراین مسئولیت حقوقی، صحت و یا عدم صحت آن هیچ ارتباطی با آکادمی ارزتودی ندارد.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست