چرا قیمت تتر از دلار بیشتر است؟

قیمت تتر

ارزش ذاتی هر واحد تتر (USDT) دقیقا معادل ۱ دلار آمریکایی است. اما در زمان‌هایی که میزان تقاضا برای خرید این ارز باثبات افزایش داشته باشد، قیمت معامله آن هم اندکی از ۱ دلار بیشتر خواهد شد. در مقابل، به هنگام افزایش عرضه و فروش تتر نیز شاهد افت قیمت آن به زیر ۱ دلار خواهیم بود.

دلار و تتر چه تفاوتی دارند؟

قیمت تتر

دلار پول رسمی کشور آمریکا و یک نوع ارز فیات است. تتر یک ارز دیجیتال از نوع استیبل کوین است. دلار پشتوانه نداشته ولی خود پشتوانه‌ای برای USDT محسوب می‌شود. بنابراین در حالی که طبق ادعای شرکت تتر لیمیتد (Tether Limited) می‌توانید هر واحد از USDT را با یک دلار آمریکایی معاوضه کنید، نمی‌توان با تحویل دادن دلار آمریکا به یک بانک مقدار مشخصی از یک کالا یا ارز دیگر دریافت نمود؛ چون پشتوانه فیزیکی برای آن وجود ندارد.

البته باید به این موضوع هم اشاره کرد که تمامی پشتوانه تتر دلار کاغذی نیست. طبق آخرین آمار موجود در وب سایت رسمی Tether Limited، تقریبا ۸۲ درصد از پشتوانه این استیبل کوین در قالب پول نقد و معادل آن نگهداری می‌شود. از این ۸۲ درصد نیز تنها چیزی نزدیک به ۱۰ درصد پول نقد و سپرده‌های بانکی هستند. بخش اصلی این ۸۲ درصد (تقریبا ۷۱ درصد) در قالب اوراق بهادار خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا نگهداری می‌شود.

علاوه بر این، برای تبدیل کردن تتر به دلار کاربر باید شرایط خاصی داشته باشد. برای مثال تنها ساکنین کشورهای خاص و تحریم نشده می‌توانند برای این کار اقدام کنند. در ضمن پس از ایجاد حساب در وب سایت رسمی و پرداخت هزینه تایید هویت (۱۵۰ دلار)، کاربر تنها در صورتی می‌تواند درخواست تبدیل USDT به USD را ثبت کند که مبلغ تراکنش از ۱۰۰ هزار دلار بیشتر باشد! با این وجود تتر در مورد دارایی‌های موجود در خزانه‌داری خود شفاف‌سازی کامل انجام داده و شرکت‌های مستقل هم این ذخایر را بررسی و تایید کرده‌اند. در واقع این شفاف‌سازی یکی از دلایل اصلی تثبیت جایگاه USDT به عنوان برترین استیبل کوین بازار بوده است.

در مقابل، دلار را داریم که یک ارز بدون پشتوانه است و ارزش آن بر اساس میزان تقاضای جهانی و قدرت نظامی/اقتصادی ایالات متحده تعیین می‌شود. ارزش واقعی تتر هم به دلار آمریکا وابسته است و هرگز از آن بیشتر یا کمتر نمی‌شود. حال این سوال پیش می‌آید که چرا USDT با قیمت‌هایی شبیه به ۰.۹۹۹۸ یا ۱.۰۰۱۰ دلار معامله شده و مهم‌تر از آن، چرا قیمت استیبل کوینی که قرار است به دلار آمریکا وابسته باشد، از آن بیشتر یا کمتر می‌شود؟!

چرا تتر گاهی از دلار گران‌تر یا ارزان‌تر می‌شود؟

اگر قیمت لحظه ای تتر را از bit24.cash/coins/usdt/price/ در صرافی بیت ۲۴ را مشاهده کنید، متوجه خواهید شد که این ارز باثبات در طول ۲۴ ساعت ممکن است تغییرات قیمتی به اندازه ۰.۰۲ درصد را تجربه کند! این تغییر قیمت اگر به افزایش ارزش تتر منجر شده باشد، به این معنا خواهد بود که در بازار تقاضای بیشتری برای خرید USDT به وجود آمده و همین موضوع باعث گران‌تر شدن آن شده است.

در مقابل اگر در بازار تقاضای بیشتری برای فروش USDT وجود داشته باشد، طبیعتا تترهای بیشتری هم برای فروش وجود خواهند داشت و در نتیجه کاهش قیمت این استیبل کوین به زیر ۱ دلار را شاهد خواهیم بود. بنابراین هر زمان کاربران بیشتری برای خرید تتر اقدام کنند، قیمت اندکی از ۱ دلار بیشتر شده و هر زمان که برای فروش تتر اقدام کنند، قیمت اندکی از ۱ دلار کمتر خواهد بود.

برای درک بهتر این موضوع، فرض کنید بازار کریپتو در حال طی کردن یک روند نزولی است. در چنین شرایطی بیشتر سرمایه گذاران تصمیم می‌گیرند برای حفظ ارزش سرمایه‌شان، رمز ارزهای خود را به تتر تبدیل کنند. در این حالت افراد بیشتری برای خرید USDT اقدام کرده و در نتیجه شاهد گران شدن این استیبل کوین در مقایسه با دلار خواهیم بود. حال اگر بازار در آستانه یک روند صعودی قرار بگیرد، تریدرهای بیشتری با فروش تترهای خود برای خرید رمز ارز اقدام می‌کنند. در این حالت نیز به خاطر کاهش مقدار خریداران تتر، شاهد کاهش قیمت این ارز باثبات خواهیم بود.

دلیل اختلاف قیمت دلار و تتر در ایران چیست؟

اختلاف قیمت تتر و دلار

قیمت دلار در ایران مدت زیادی است که به دلایل مختلف دچار نوسان بوده، ولی از آن جایی که خود USDT هم معمولا به خاطر میزان عرضه و تقاضای بازار دچار نوسان قیمت کوچکی می‌شود، قیمت دلار کاغذی و تتر در ایران در اکثر مواقع اختلاف دارند.

مسئله دیگر به نرخ کارمزد صرافی مربوط می‌شود. تفاوت نرخ خرید و فروش تتر در صرافی‌های ایرانی هم یکی از دلایلی است که می‌تواند اختلاف قیمت دلار و USDT در کشورمان را بیشتر کند.

حین ثبت یک سفارش خرید ارز دیجیتال تتر مشاهده خواهید کرد که به کل مبلغ محاسبه شده بر اساس تعداد توکن‌های USDT مورد نظر، هزینه‌ای نیز تحت عنوان کارمزد اضافه شده است. برخی کاربران تصور می‌کنند این پولی است که صرافی بابت فروش تتر به آن‌ها کسر می‌کند، اما این مورد حداقل درباره بیت ۲۴ صحت ندارد، هر چند ممکن است برخی صرافی‌ها، هزینه‌ای مازاد از شما دریافت کنند؛ معامله تتر در Bit24 بدون هزینه است و کارمزدی که مشاهده می‌کنید به اعتبارسنج‌های شبکه بلاک چین تعلق دارد.

در صورتی که حس می‌کنید هنوز موضوع را به خوبی متوجه نشده‌اید، در این مطلب توضیحات بیشتری در مورد علت تفاوت قیمت دلار و تتر وجود دارد که می‌تواند برایتان مفید باشد.

جمع بندی

در پایان باید گفت تغییر در میزان عرضه و تقاضا برای تتر باعث می‌شود تقریبا هر روز نوسان قیمت کوچکی در قیمت آن مشاهده شود. این نوسان قیمت با وجود ناچیز بودن، زمانی که با تومان در نظر گرفته شود، این تفکر را به وجود می‌آورد که تتر مقدار قابل توجهی از دلار گران‌تر یا ارزان‌تر است. اما کاربران باید بدانند در حالی که تتر ممکن است با قیمت کمتر یا بیشتر از ۱ دلار معامله شود، ارزش واقعی آن دقیقا معادل ۱ دلار است. در نتیجه می‌توان گفت این افزایش یا کاهش علاقه خود کاربران است که باعث می‌شود قیمت‌هایی مانند ۱.۰۰۰۳ و ۰.۹۹۹۷ دلار برای تتر ثبت شوند.

مطلب فوق رپورتاژ آگهی بوده بنابراین مسئولیت حقوقی، صحت و یا عدم صحت آن هیچ ارتباطی با آکادمی ارزتودی ندارد.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست