اوکی اکسچنج

توکن‌های هوش مصنوعی چیست؟

توکن‌های هوش مصنوعی

هوش مصنوعی (AI) اخیراً توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. کریپتوکارنسی یکی از صنایعی است که هوش مصنوعی توانایی تغییر اساسی آن را دارد. هوش مصنوعی توسط علاقه‌مندان به عنوان بخش مهمی از اکوسیستم‌های اجتماعی و مالی جدید، مانند پروژه مالی غیرمتمرکز (DeFi) در نظر گرفته می‌شود. بنابراین، جای تعجب نیست که بسیاری از پروژه‌های ارز‌های دیجیتال اخیر شامل عناصر هوش مصنوعی هستند. در بخش‌های بعدی، توکن‌های هوش مصنوعی را با جزئیات بیشتری مرور می‌کنیم و چند نمونه شناخته‌شده را بررسی می‌کنیم.

توکن‌های هوش مصنوعی چیست؟

به بیان ساده، توکن‌های هوش مصنوعی ارز‌های دیجیتالی هستند که از هوش مصنوعی در برخی قسمت‌ها برای افزایش امنیت، تجربه کاربر، مقیاس‌پذیری یا تعدادی از جنبه‌های دیگر استفاده می‌کنند. از نظر تئوری، هوش مصنوعی ممکن است برای افزایش اتوماسیون، افزایش کارایی و بهبود سیستم‌های رمزنگاری متعدد برنامه‌ریزی شود. توکن‌های هوش مصنوعی همچنین می‌توانند ارز‌های دیجیتالی باشند که برای تأمین انرژی پروژه‌ها یا برنامه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، مانند صرافی‌ها یا بازار‌های غیرمتمرکز، خدمات ایجاد تصاویر یا متون، پروتکل‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر هوش مصنوعی و غیره استفاده می‌شوند.

پیدایش چت‌جی‌پی‌تی

ربات چت‌جی‌پی‌تی (ChatGPT) از زمان راه‌اندازی آن در اواسط سال ۲۰۲۰ و به ویژه در اواخر سال ۲۰۲۲ که به محبوبیت گسترده‌ای دست یافت، بحث داغی در فضای رمزنگاری و همچنین بخش‌های شرکتی، آموزشی و سایر بخش‌ها بوده است. ربات چت OpenAI ChatGPT برای تولید متنی شبیه متن انسان و انجام انواع فعالیت‌های زبانی از جمله پردازش اطلاعات، پاسخ‌گویی به سؤال و غیره ایجاد شده است. این ربات پتانسیل زیادی برای ارتقای صنعت ارز‌های دیجیتال دارد. به عنوان مثال، جاستین سان، بنیان‌گذار بلاک چین و توکن ترون، مکانیزم پرداخت غیرمتمرکز مبتنی بر چت بات مبتنی بر هوش مصنوعی را ارائه کرده است.

شاید مهم‌تر از آن، محبوبیت و فراگیری سریع ChatGPT، شور و شوق را در پتانسیل فناوری هوش مصنوعی در بین سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال و سایر افراد جامعه برانگیخته است. مایکرؤسافت اخیراً از سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری در OpenAI، شرکت پشتیبان ChatGPT، خبر داده است.

با افزایش ChatGPT در اواخر سال ۲۰۲۲، برخی از توکن‌های دیجیتال با افزایش ۷۵ درصدی یا بیشتر مواجه شدند و برای تعداد معدودی از توکن‌های هوش مصنوعی، این سود‌ها به رشد خود ادامه دادند. در اوایل فوریه ۲۰۲۳، ارزش بازار تمام توکن‌های هوش مصنوعی تنها حدود ۱. ۶ میلیارد دلار بود که در مقایسه با بازار بزرگتر ارز‌های دیجیتال ناچیز بود. با این حال، این به سرعت در حال گسترش است، به خصوص که سرمایه‌گذاران نهادی همچنان به سرمایه‌گذاری در هوش مصنوعی ادامه می‌دهند.

مزایا و معایب توکن‌های هوش مصنوعی

محبوبیت توکن‌های هوش مصنوعی در حال افزایش هستند، اما همچنان با موانعی روبرو هستند. آینده مقررات ارز‌های دیجیتال نامشخص است، رقابتی از سوی توکن‌های دیجیتال و ابتکارات هوش مصنوعی وجود دارد، و بسیاری از پیچیدگی‌های اغلب پروژه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی برای عموم مردم شناخته شده نیست.

ارزش بازار تمام توکن‌های هوش مصنوعی در فوریه امسال ۱.۶ میلیارد دلار رسید!

در مقابل، مزایای توکن‌های هوش مصنوعی شامل پتانسیل بی‌حد و حصر برای کاربرد‌های جدید و موارد استفاده و همچنین عدم تمرکز داخلی و امنیت فعال شده توسط شبکه‌های بلاک چین است.

توکن‌های محبوب هوش مصنوعی

AGIX

یکی از رایج‌ترین توکن‌های هوش مصنوعی در حال حاضر AGIX است. این توکن بومی پلتفرم غیرمتمرکز SingularityNET است. کاربران می‌توانند انواع کالا‌ها و خدمات مرتبط با هوش مصنوعی را در بازار بلاک چین منبع باز و غیرمتمرکز SingularityNET خریداری کنند و یا بفروشند. توانایی این پلتفرم برای تجارت مدل‌ها، داده‌ها و سایر منابع مورد استفاده برای آموزش هوش مصنوعی یکی از مهم‌ترین جنبه‌های آن است. در این راستا، SingularityNET پلتفرمی است که هم توسط هوش مصنوعی پشتیبانی می‌شود.

FET

سیستم Fetch.ai از توکن هوش مصنوعی FET به عنوان رسانه تجاری خود استفاده می‌کند. پلتفرم غیرمتمرکز Fetch برای ایجاد ابزار‌ها و برنامه‌هایی که هوشمند و مستقل هستند، استفاده می‌شود. معرفی ربات‌های تجزیه و تحلیل داده، تصمیم‌گیری و پیش‌بینی توسط آن امکان‌پذیر شده است.

NMR

NMR یک کوین متصل به صندوق تأمینی غیرمتمرکز هوش مصنوعی Numerai است. Numerai به عنوان نمونه‌ای از چگونگی استفاده از هوش مصنوعی برای هدایت انتخاب‌های سرمایه‌گذاری عمل می‌کند. در حین ارزیابی سرمایه‌گذاری‌های بالقوه، از مجموعه‌ای از پیش‌بینی‌های جمع‌سپاری شده از دانشمندان داده در سراسر جهان استفاده می‌کند. پیش‌بینی‌های دقیق با توکن‌های NMR برای مشارکت‌کنندگان در این پیش‌بینی‌ها پاداش می‌گیرند.

ALI

ALI که مخفف عبارت Artificial Liquid Intelligence است، توکنی است که توسط مولد تصویر Alethea استفاده می‌شود. Alethea از هوش مصنوعی برای ایجاد تصاویر بر اساس ورودی کاربران استفاده می‌کند. این پروتکل برای CharacterGPT، یک پروتکل هوش مصنوعی که کاراکتر‌های مبتنی بر هوش مصنوعی تعاملی را از توضیحات متن ایجاد می‌کند، شناخته شده است. ایجاد شخصیت‌های NFT و همچنین بهبود‌ها، پاداش‌ها و تراکنش‌ها، همگی شامل استفاده از توکن‌های ALI هستند.

Hera

هرا یک توکن مرتبط با الگوریتم مسیر یاب است. این توکن به کاربران اکوسیستم DeFi در یافتن سودآورترین و مؤثرترین مسیر‌های تجاری در صرافی‌های غیرمتمرکز کمک می‌کند. از الگوریتم‌های یادگیری ماشین برای بررسی داده‌هایی مانند حجم معاملات، نقدینگی و قیمت‌گذاری استفاده می‌کند. توکن‌های Hera به کاربران این فرصت را می‌دهند که در حاکمیت پروژه و اشتراک سود شرکت کنند.

نتیجه پایانی

توکن‌های هوش مصنوعی (AI)، توکن‌های ارز دیجیتالی هستند که از ابتکارات، کالا‌ها و خدمات مرتبط با هوش مصنوعی پشتیبانی می‌کنند یا توسط آن‌ها پشتیبانی می‌شوند. همانطور که ChatGPT در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ محبوبیت پیدا کرد، توکن‌های هوش مصنوعی به طور کلی افزایش قابل توجهی داشتند و برخی ارز‌ها تنها در چند هفته بیش از سه برابر شدند. ارزش بازار توکن‌های هوش مصنوعی تا فوریه ۲۰۲۳ حدود ۱. ۶ میلیارد دلار است. محبوب‌ترین توکن‌های هوش مصنوعی FET، AGIX و ALI هستند.

منبع

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست