اوکی اکسچنج

رابطه بلاک‌چین و وب‌۳

اینترنت جدید به نام وب۳ برای رفع مشکلات مربوط متمرکز بودن پلتفرم‌ها و سو استفاده از داده‌های کاربران ایجاد شد. ارز‌های دیجیتال عضوی جدا ناپذیر از وب۳ هستند. ماهیت بدون مجوز و غیرمتمرکز بلاک چین‌ها نقش کلیدی را در تمرکززدایی شبکه‌ها ایفا می‌کند. در پرداخت‌های وب ۳، می‌توان از توکن‌ها استفاده کرد. وب ۳ ممکن است به لطف بلاک چین، ارز‌های دیجیتال و سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO)، متمرکزتر بر جامعه شود. رابطه بین بلاک‌چین و وب ۳ عمیق‌تر از پرداخت است. در ادامه این مقاله به بررسی عمیق رابطه بین این دو تکنولوژی می‌پردازیم.

مقایسه وب۳ و وب۲ 

وب۱، وب۲ و وب۳ سه مرحله مختلف هستند که اغلب برای نشان دادن پیشرفت‌های تکاملی اینترنت استفاده می‌شوند. در دنیای وب ۱، کاربران نمی‌توانستند داده‌های آنلاین را تغییر دهند یا مطالب خود را به وب‌سایت‌هایی که بازدید می‌کردند اضافه کنند. در آن زمان، اینترنت از صفحات HTML‌ ایستا تشکیل شده بود که امکان تعاملات ساده و یک طرفه مانند خواندن صفحات را فراهم می‌کرد.

بعد از آن وب۲ تعامل و استفاده از محتوا را کمی آسان‌تر کرد. وب۲ یک اینترنت پویاتر بود که در آن کاربران بیشتر درگیر تولید محتوای خود بودند. وب۲ شاهد ظهور انواع جدیدی از غول‌های فناوری متمرکز بود؛ زیرا این اشکال اتصال آنلاین عمدتاً توسط پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی امکان‌پذیر شد.

قدرت این شرکت‌های متمرکز زمانی آشکار شد که شروع به استفاده از داده‌ها برای حذف افراد و گروه‌های خاص از پلتفرم‌های خود کردند. کسب و کار‌های وب۲ همچنین از این اطلاعات برای توسعه تبلیغات هدفمند برای اشخاص ثالث و نگه داشتن افراد در وب سایت‌های خود استفاده می‌کنند. چنین انگیزه‌های مالی ممکن است این کسب و کار‌ها را به رفتاری بر خلاف منافع مشتریان خود سوق دهد.

تکامل اینترنت

سپس، وب۳ ظهور کرد و صنعت اینترنت را یک پله ارتقا داد. ایجاد سیستم‌های وب غیرمتمرکز، قابل اعتماد و بدون مجوز یکی از اهداف اصلی آن است. به عنوان یک استاندارد جدید برای محصولات و خدمات وب، ممکن است منجر به مالکیت دیجیتال، پرداخت‌های بومی دیجیتال و مقاومت در برابر سانسور شود.

با توجه به تمرکززدایی ذاتی آن، که هر کسی را قادر می‌سازد اطلاعات را در زنجیره ذخیره کند، دارایی‌ها را توکن کند و هویت دیجیتالی ایجاد کند، بلاک چین و ارز‌های دیجیتال در موقعیت خوبی قرار دارند تا به فناوری‌های کلیدی وب۳ تبدیل شوند.

بلاک چین چه نقشی در وب ۳ دارد؟

۱- تمرکززدایی

یکی از مشکلات اصلی صنعت وب۲، همانطور که در بالاتر اشاره کردیم، عدم تمرکززدایی است. بلاک چین و ارز‌های دیجیتال ویژگی‌های عادلانه‌تری را ارائه می‌دهند که می‌تواند وب۳ را غیرمتمرکز کند. به عنوان مثال دفتر کل توزیع شده عمومی که توسط بلاک چین پشتیبانی می‌شود ممکن است توسط وب۳ برای ترویج تمرکززدایی و شفافیت بیشتر استفاده شود.

۲- بدون مجوز

طرح‌های مبتنی بر بلاک‌چین، سیستم‌های اختصاصی کسب‌وکار‌های سنتی را با کد‌های قابل دسترسی عمومی تعویض می‌کنند. طراحی بدون مجوز برنامه‌های بلاک چین این امکان را برای هر کسی در جهان فراهم می‌کند که بدون محدودیت به آن‌ها دسترسی داشته باشد و از آن‌ها استفاده کند.

۳- بدون اعتماد

بلاک چین و ارز‌های دیجیتال نیاز به اعتماد به هر واسطه، خواه بانک یا شخص خصوصی را از بین می‌برند. کاربران وب۳ می‌توانند بدون اتکا به طرف‌های دیگر و صرفه‌جویی در شبکه، تراکنش‌ها را انجام دهند.

۴- پرداخت راحت

زیرساخت وب ۳ برای پرداخت‌های بومی دیجیتال ممکن است بر اساس ارز‌های دیجیتال باشد. ارز‌های دیجیتال به دلیل بدون حد و مرز بودن و فقدان واسطه، این پتانسیل را دارند که زیرساخت پرداخت پرهزینه و دست و پا گیر وب را بهبود بخشند و امکان پرداخت‌های ارزان و راحت‌تر را ایجاد کنند.

۵- مالکیت

ارز‌های دیجیتال در حال حاضر ابزار‌هایی مانند کیف پول‌های دیجیتالی خود حضانتی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که به آن‌ها اجازه می‌دهد پول خود را بدون کمک واسطه ذخیره کنند. کاربران برای اینکه پول خود را به روش‌های مختلف خرج کنند یا کالا‌های دیجیتال خود را به نمایش بگذارند، ممکن است کیف پول خود را به برنامه‌های غیرمتمرکز متصل کنند. با استفاده از یک دفتر کل عمومی که برای عموم آزاد است، هر کسی می‌تواند تأیید کند که این پول‌ها و‌اشیاء متعلق به چه کسی است.

۶- مقاوم در برابر سانسور

بلاک چین‌ها باید در برابر سانسور مقاوم باشند، به این معنی که هیچ کس نمی‌تواند اطلاعات رکورد تراکنش را به صورت یک طرفه تغییر دهد. حذف یک رکورد از بلاک چین پس از آپلود تقریباً دشوار است. این عملکرد ممکن است از بسیاری از اشکال بیان در برابر محدودیت‌های شرکتی و دولتی محافظت کند.

ضرورت بلاک‌چین برای وب۳ 

وب۳ می‌تواند به فناوری‌هایی که به بلاک‌چین و ارز‌های دیجیتال مرتبط هستند، متکی باشد. به عنوان مثال، عصر جدید اینترنت ممکن است به فناوری‌هایی مانند واقعیت افزوده (AR)، واقعیت مجازی (VR)، اینترنت‌اشیا (IoT) و متاورس نیز بستگی داشته باشد. این فناوری‌ها و راه‌حل‌ها ممکن است به همه‌جانبه‌تر کردن اینترنت و ارتباط متقابل‌تر با دنیای واقعی کمک کنند.

ضرورت بلاک چین و ارزهای دیجیتال

اینترنت‌اشیا می‌تواند دستگاه‌های متعددی را از طریق اینترنت به یکدیگر متصل کند، در حالی که واقعیت افزوده و واقعیت مجازی می‌توانند مناظر تولید شده توسط رایانه پر از‌اشیایی ایجاد کنند که به عنوان ارز‌های دیجیتال نشان داده می‌شوند. در نهایت، با گسترش و ادغام این فناوری‌ها، وب۳ ممکن است واقعاً یک متاورس واحد را ایجاد کند.

ارز دیجیتال می‌تواند چیزی بیش از درگاه پرداخت برای عصر دیجیتال فراهم کند. توکن‌های کاربردی می‌توانند دنیایی از موارد کاربردی مرتبط با وب۳ را باز کنند. توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) همچنین ممکن است برای تأیید مالکیت و هویت در فضای دیجیتال و در عین حال حفظ حاکمیت کاربر بر داده‌های شخصی آن‌ها استفاده شود.

صنعت وب ۳ با بلاک‌چین و ارز‌های دیجیتال چه شکلی خواهد شد؟

اگرچه کاربران حتی ممکن است ندانند که فناوری بلاک چین این پتانسیل را دارد که به یکی از ستون‌های وب ۳ تبدیل شود. اگر کاربرد‌های مبتنی بر بلاک چین برای استفاده و درک ساده باشند، مردم در مورد زیرساخت‌های اساسی فکر نمی‌کنند. درست مانند اینکه ما به ندرت سرور‌های داده و پروتکل‌های اینترنتی را که برای پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی که روزانه استفاده می‌کنیم، در نظر می‌گیریم.

کاربران می‌توانند کلکسیون‌های دیجیتالی را از طریق NFT به سایر کاربران نشان دهند، که از ایجاد و حفظ هویت دیجیتالی خود نیز پشتیبانی می‌کند. آن‌ها همچنین می‌توانند تعدادی از رویه‌های حیاتی را در بازی‌های آنلاین، در میان سایر کاربرد‌های عملی، پشتیبانی کنند.

کاربران وب۳ می‌توانند سازمان غیرمتمرکز مستقل را برای سازماندهی و اجرای اقدامات جمعی با استفاده از بلاک چین و ارز‌های دیجیتال ایجاد کنند. DAO‌ به افراد اجازه می‌دهد بدون داشتن یک مقام مرکزی واحد برای کنترل یک هدف مشترک را دنبال کنند. درعوض، مسیر بهینه اقدام با رأی‌گیری در میان دارندگان توکن تعیین می‌شود. علاوه بر این، بلاک چین آرا و فعالیت‌ها را شفاف می‌کند. در نتیجه DAO‌ها می‌توانند وب۳ را تشویق کنند تا غیرمتمرکز تر، بازتر و متمرکزتر بر جامعه شود.

نتیجه

وب ۳ می‌تواند مشکلاتی که اکنون اینترنت دارد را حل کند و قدرت غول‌های فناوری را به حداقل برساند. بلاک چین و کریپتو اغلب جزء فناوری‌هایی هستند که به احتمال زیاد آغازگر انقلاب وب۳ هستند، زیرا برای تسهیل تعاملات غیرمتمرکز، بدون مجوز و بدون اعتماد طراحی شده‌اند.

امتیاز به این مطلب post
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست