اوکی اکسچنج

هزینه گس NFT چیست و چگونه آن را محاسبه کنیم؟

هزینه گس NFT چیست و چگونه آن را محاسبه کنیم؟

علاقه به توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) و کلکسیون‌های دیجیتال پس از فروش یک کلاژ تصویر دیجیتالی با عنوان Everydays: The First 5000 Days در حراج معروف کریستیز به مبلغ ۶۹.۳ میلیون دلار، به میزان قابل توجهی به اوج خود رسید. این NFT که توسط Mike Winkelmann، هنرمند دیجیتال معروف به Beeple ساخته شد، رکورد جدیدی را برای یک اثر هنری صرفا دیجیتالی به ثبت رساند و سومین اثر هنری گران قیمت یک هنرمند زنده شد که در یک حراجی فروخته شده است.

محبوبیت NFTها، گروهی از سازندگان و هنرمندان را به سمت این حوزه جذب کرد که باعث شد فناوری‌های مبتنی بر بلاک چین را وسیله‌ای برای کسب درآمد از استعدادهای خود بدانند. البته بازار NFT به سرعت گسترش یافت و روزانه هزاران فایل دیجیتال دست به دست می‌شوند. با این وجود خرید، فروش و انتقال NFT معمولاً با هزینه تراکنش همراه است که همان کارمزد گس است که در این مقاله در مورد آن باهم صحبت خواهیم کرد.

اگر مایل به معامله NFT هستید، ممکن است تعجب کنید که هزینه‌های گس NFT چیست و چرا آن‌ها ضروری هستند. این مقاله به شما کمک می کند تا بفهمید هزینه گس NFT چگونه کار می‌کند، چرا این هزینه‌ها مورد نیاز است و چگونه آن را محاسبه کنید.

هزینه گس چیست؟

هزینه گس هزینه‌ای است که کاربران برای انجام تراکنش در بلاک چین اتریوم می‌پردازند. گس برای جبران انرژی محاسباتی و منابعی استفاده می‌شود که برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها و گنجاندن آن‌ها در بلاک چین توسط ماینرها مصرف می‌شود. به عبارت دیگر، هزینه‌های گس بازتابی از میزان توان محاسباتی مورد نیاز برای ثبت تراکنش در شبکه بلاک چین اتریوم است.

هزینه گس هزینه‌ای است که کاربران برای انجام تراکنش در بلاک چین اتریوم می‌پردازند.

هزینه‌های گس بر حسب gwei است که کسری کوچک از اتر (ETH)، توکن اصلی شبکه اتریوم محسوب می‌شود. یک واحد gwei معادل یک میلیاردم اتر است – یعنی ۱ نانو اتر یا ۰.۰۰۰۰۰۰۰۰۱ ETH.

هزینه گس بسته به پیچیدگی تراکنش و ترافیک شبکه در نوسان است. به طور طبیعی، معامله‌ای که به قدرت محاسباتی بیشتری نیاز دارد، مستلزم کارمزدهای بالاتری است. همچنین، انجام تراکنش‌ها در دوره‌های اوج ترافیک در شبکه اتریوم، هزینه‌های هنگفتی را در بر دارد. هزینه‌های گس را می‌توان با خدمات کامیون حمل بار مقایسه کرد که در آن کالاها همسانِ معاملات هستند. هر چه کالاهای حمل شده از نقطه الف به ب سنگین‌تر باشد، سوخت یا گس بیشتری مصرف می‌شود. در عین حال، در صورت شلوغی جاده، کامیون‌ها نیز برای رسیدن به مقصد، سوخت بیشتری مصرف می‌کنند. خدمات کامیون همچنین جابجایی کالاهای مشتریانی را که مایل به پرداخت بیشتر از قیمت پایه هستند، در اولویت قرار خواهد داد.

هزینه گس برای یک هنرمند به چه معناست؟

هنرمندان و سازندگان می‌دانند که پرداختن به NFT ها در شبکه اتریوم به دلیل هزینه‌های گس می‌تواند گران باشد. اما آن‌ها این را هم می‌دانند که هزینه‌های گس NFT بهایی است که برای ایجاد، فروش و خرید NFT باید پرداخت شود. البته این موضوع بر سازندگان و هنرمندان NFT تاثیر بسزایی دارد. بنابراین، هزینه گس برای هنرمندان چه معنایی دارد؟

هزینه گس با ارزش مطلق دارایی دیجیتال ارتباطی ندارد و در برخی موارد ممکن است از قیمت دارایی‌های عرضه شده برای فروش بیشتر باشد.

برخلاف تصور رایج، NFTها همیشه با مبالغ شش رقمی به فروش نمی‌رسند. بیشتر آن‌ها با قیمت متوسط و به قیمت چند صد دلار آثارشان را می‌فروشند و بسیاری از آن‌ها ممکن است اصلا فروخته نشوند. با توجه به اینکه برای ایجاد و فروش NFT خود باید هزینه گس بپردازید، ممکن است به جای کسب سود، پول از دست بدهید. بدتر از آن، پیش بینی اینکه چه مقدار هزینه برای گس می‌پردازید آسان نیست زیرا قیمت مدام در حال تغییر است.

قیمت بالای گس به این معنی است که هنرمندان ممکن است ایجاد سودآوری و فروش سودآور آثار خود را چالش برانگیز بدانند. برخی از هنرمندان برای مقرون به صرفه‌تر کردن NFTهای مرتبط با آثار هنری خود در هنگام افزایش کارمزد، ممکن است سعی کنند قیمت کلی اثر هنری را برای جبران هزینه گس کاهش دهند. با این حال این یک چالش جدید است؛ زیرا خریداران ممکن است ارزش کار را کمتر بدانند چون آن‌ها باید تصمیم بگیرند که آیا ارزش دارد درصد بیشتری از کل هزینه را برای هزینه‌های گس خرج کند یا خیر.

هزینه گس با ارزش مطلق دارایی دیجیتال ارتباطی ندارد و در برخی موارد ممکن است از قیمت دارایی‌های عرضه شده برای فروش بیشتر باشد. این امر به ویژه برای هنرمندان جدید که هنوز نام خود را بصورت گسترده بر سر زبان‌ها نیانداخته‌اند دشوار است. اساساً برای هنرمندی که شهرت کافی را نداشته باشد ممکن است فروش آثار هنری خود دشوار باشد زیرا برای جذب قیمت‌های بالاتر باید هزینه‌های اضافی بپردازد.

 چگونه از هزینه گس برای ضرب کردن NFT استفاده می‌شود؟

مینت (ضرب کردن NFT) یک NFT فرآیند تبدیل فایل‌های دیجیتال به دارایی‌های دیجیتال ذخیره شده در بلاک چین را توصیف می‌کند. مانند هر تراکنش دیگری در بلاک چین اتریوم، ضرب یک NFT نیازمند محاسبات منابع فشرده از سوی ماینرها است. کارمزد گس به عنوان راهی برای جبران مخارج ماینرها برای کمک به ثبت تراکنش کاربران در بلاک چین (و در این مورد، ضرب NFT) در نظر گرفته شد.

برای هنرمند، ضرب NFT نسبتا آسان است و کمی شبیه بارگذاری یک ویدیو در یوتیوب است. هنگامی که فایل را آپلود کردید، باید هزینه گس را که از کیف پول دیجیتال شما می‌آید تأیید کنید. وقتی هزینه را پرداخت کردید، فرآیند ضرب شروع می‌شود. از آنجایی که هزینه‌های گس مستقیماً به ارزش NFT مربوط نمی‌شود، فروشندگان و خریداران هنر دیجیتال ممکن است در یک تراکنش ضرر کنند. به عبارت دیگر، هزینه‌های شما می‌تواند بیشتر از چیزی باشد که برای NFT دریافت می‌کنید و یا حتی می‌پردازید!

چرا ضرب کردن یک NFT به هزینه گس نیاز دارد؟

مینت یا ضرب کردن عمل ایجاد NFT در بلاک چین است. از آنجایی که بلاک چین‌ها شبکه‌های غیرمتمرکز هستند و متعلق به یک مقام مرکزی نیستند، توسط ماینرهایی که NFTها را ضرب می‌کنند نگهداری می‌شوند. ماینرها از قدرت محاسباتی خود استفاده می‌کنند و در ازای آن انتظار دارند پرداختی برای پوشش زمان و منابع آن‌ها باشد.

هزینه‌های گس با تشویق ماینرهایی که تراکنش‌های کاربر را اعتبارسنجی و به بلاک چین اضافه می‌کنند، به کارکرد بلاک چین کمک می‌کند. از آنجایی که ماینرها برای کار دستمزد دریافت می‌کنند، تلاش خواهند کرد تا در هزینه‌های گس بیشتر درآمد داشته باشند و در نتیجه امنیت شبکه را افزایش دهند. انگیزه بیشتر به این معنی است که ماینرها تمایل بیشتری به صرف منابع اعتبارسنجی تراکنش‌ها برای ایمن سازی بلاک چین دارند. این همچنین سرعت تراکنش را بهینه می‌کند زیرا منابع محاسباتی بیشتری به عملیات استخراج اختصاص داده می‌شود.

هزینه مینت یک NFT چقدر است؟

هزینه‌های مینت یک NFT در دسته های زیر قرار می‌گیرد:

  • هزینه‌های گس – برای تراکنش و ذخیره NFT شما در بلاک چین
  • کارمزد حساب – توسط بازار NFT که شما انتخاب کرده‌اید، شارژ می‌شود
  • هزینه‌های فهرست – هزینه‌ای برای لیست فروش

قیمت ها از بلاک چین به بلاک چینی دیگر متفاوت است. حتی تفاوت قیمتی بین تراکنش‌های یک بلاک چین وجود دارد. این کارمزدها به عوامل مختلفی از جمله میزان داده استفاده شده، سرعت تراکنش و زمان روز بستگی دارد.

در حال حاضر، هزینه گس اتریوم از یک کارمزد پایه و یک انعام تشکیل شده است.

هزینه مینت NFT بسیار متغیر است. هنگامی که به فیات تبدیل می‌شود، می‌تواند از ۱ دلار تا ۵۰۰ دلار یا بیشتر متغیر باشد. سازندگان می‌توانند از بین چندین بازار NFT انتخاب کنند که هر پلتفرم هزینه‌های متفاوتی را دریافت می‌کند.

اتریوم

قیمت اتریوم در سال‌های اخیر افزایش یافته و این کوین قربانی محبوبیت خودش شده است. ظرفیت این شبکه محدود است و هر چه تعداد افرادی که از این پلتفرم استفاده می‌کنند بیشتر باشد، شلوغی آن نیز بیشتر می‌شود. از آنجایی که هزینه گس به عرضه و تقاضا بستگی دارد، هزینه‌ها نیز افزایش یافته است. در حال حاضر، هزینه گس اتریوم از یک کارمزد پایه و یک انعام تشکیل شده است. هزینه پایه مربوط به شبکه است و انعام به ماینر پرداخت می‌شود.

 کل کارمزد تراکنش = واحدهای گس (محدود) × (کارمزد پایه + انعام)

محدودیت هزینه گس ۲۱۰۰۰، هزینه پایه ۱۰۰ و انعام ۲۰ gwei، کل هزینه ۲۵۲۰۰۰۰ gwei یا ۰.۰۰۲۵۲ ETH است. این معادل حدود ۷.۴۹ دلار خواهد بود (۲۹۷۱.۸۱ دلار با توجه به قیمت روز اتریوم).

استخراج NFT در اتریوم ممکن است گران باشد. هزینه‌های گس استخراج NFT به دلیل تقاضا در شبکه و قیمت فعلی ETH در نوسان است. کارمزدهای گس در دوره‌های تقاضای بالا به اوج خود می‌رسد، زیرا کاربران برای افزودن تراکنش‌های خود به بلاک‌ها رقابت می‌کنند. جدا از کارمزد گس، برخی از بازارهای NFT نیز هزینه اندکی را برای کارمزدهای معامله دریافت می‌کنند که درصدی از هزینه NFT معامله شده است. هزینه‌های ضرب NFT حتی گاها به ۵۰۰ دلار در هر تراکنش نیز رسیده است.

استخراج NFT در اتریوم ممکن است گران باشد.

بازارهای NFT مانند Rarible و OpenSea به هنرمندان این امکان را می‌دهند که مینتینگ را به راحتی انجام دهند که به شما امکان می‌دهد تا زمانی که کسی آن را بخرد، استخراج (افزودن) NFT خود را در بلاک چین به تعویق بیاندازید. این سیستم ضرب کردن که به ضرب کردن تنبل (Lazy Minting) معروف است، موانع ورود سازندگان را کاهش می‌دهد. این به ویژه برای هنرمندان تازه وارد زمینه مفید است، زیرا آن‌ها هنوز نمی‌دانند که آثارشان با چه قیمتی به فروش می‌رسد.

هنرمند می‌تواند با استفاده از این سیستم مینتینگ، پرداخت را به زمان فروش موکول کند. هزینه گس در همان معامله از فروش کسر می‌شود و خریدار معمولاً به جای فروشنده یا پدیدآورنده، هزینه گس را پرداخت می‌کند. در غیر این صورت، می‌توانید ضرب کردن معمولی را انتخاب کنید. این به این معنی است که هر بار که کسی بخواهد توکن شما را بخرد، هزینه گس را پرداخت می‌کنید. در بلاک چین سولانا همچین ویژگی‌ای وجود ندارد اما هزینه‌های گس بسیار کمتر از اتریوم است.

سولانا

اگرچه اتریوم محبوب‌ترین بلاک چین است اما تنها موردی نیست که NFT‌ها را ضرب و ذخیره می‌کند. موارد دیگری نیز وجود دارد، از جمله شبکه‌های پالی‌گان (Polygon) و سولانا (Solana). سولانا محبوبیت زیادی پیدا کرده است و حتی می‌تواند اتریوم را به عنوان شبکه بلاک چین پیشرو از بین ببرد. این شبکه در حال حاضر دومین بلاک چین بزرگ از نظر حجم تراکنش پس از اتریوم است. در این بلاکچین برخلاف اتریوم، کارمزدها معمولاً به دلیل ازدحام شبکه افزایش نمی‌یابد. هزینه‌های سولانا نیز به طور قابل توجهی کمتر از هزینه‌های اتریوم است.

سازندگان هنگام مینتینگ NFT در شبکه سولانا سه تراکنش بلاک چین انجام می‌دهند. دو تراکنش تأیید و دیگری برای فهرست کردن NFT انجام می‌شود. هر تراکنش در سولانا حدود ۰.۰۰۰۴۵ SOL هزینه دارد که در ابتدای مارس ۲۰۲۲ حدود ۰.۰۴ دلار بود. 

آیا هزینه‌های گس بر قیمت NFT تأثیر می‌گذارد؟

هزینه گس مستقل از قیمت NFT است. قیمت گذاری برای یک NFT به عرضه و تقاضا بستگی دارد، بستگی به آنچه خریدار مایل به پرداخت برای دارایی است. به همین دلیل است که یک هنرمند می‌تواند هنگام ضرب NFT ضرر کند. اگر هزینه‌های گس بالا باشد و آثار هنری دیجیتال به خوبی به فروش نرسد، خالق این آثار می‌تواند ضرر کند.

  •  ارسال و فروش NFTها مستلزم هزینه گس است
  • برای فروش NFTها هزینه هایی وجود دارد که می‌تواند شامل کارمزد تراکنش و کارمزد گس باشد.
  • نحوه پیمایش هزینه‌های گس
  • هزینه‌های گس در طول روز تغییر می‌کند. حق الزحمه واقعی گس بر اساس عرضه و تقاضا و توسط ماینرها تعیین می‌شود.
  • کارمزد گسی که پرداخت می‌کنید به پیچیدگی تراکنش، قیمت ارزهای دیجیتال مرتبط و میزان ترافیک شبکه بستگی دارد.

حداقل کارمزد تراکنش ۲۱۰۰۰ GWEI است. از آنجایی که یک GWEI یک میلیاردم اتریوم است، حداقل چیزی که می‌توانید انتظار پرداخت را داشته باشید ۰.۰۰۲۱ ETH است. آن را در قیمت فعلی ETH ضرب کنید تا حداقل هزینه تراکنش را بدست آورید.

قراردادهای هوشمند و NFT ها بسیار بیشتر از حداقل ۲۱۰۰۰ GWEI هزینه خواهند داشت. این به دلیل پیچیدگی آن‌ها و مقدار توان محاسباتی مورد نیاز برای انجام تراکنش است. تراکنش‌های NFT زمانی که مایل به پرداخت هزینه‌های گس بیشتر هستید، بسیار سریع‌تر هستند. با این حال، زمانی که شبکه مشغول است، هزینه‌های گس افزایش می‌یابد زیرا کاربران تلاش می‌کنند تا تراکنش‌های خود را تسریع کنند.

محدودیت گس سقفی است که شما روی مقدار اتری که تراکنش می‌تواند مصرف کند تعیین می‌کنید.

کاربران صرفه‌جویی که می‌توانند منتظر بمانند، اغلب در آخر هفته یا در زمان‌های معاملاتی آرام‌تر در طول روز معامله می‌کنند تا در هزینه‌های گسشان صرفه‌جویی کنند. برخی از پلتفرم‌ها به شما اجازه می‌دهند تا حد کارمزد گس را تعیین کنید و زمانی که کارمزدها به اندازه کافی کم باشد، تراکنش را انجام می‌دهند. اگر می‌توانید برای یک دوره نامشخص صبر کنید که قیمت‌ها کاهش یابد، این ممکن است گزینه‌ای مناسب برای شما باشد. بررسی قیمت فعلی هزینه های گس در اینترنت با استفاده از ردیاب گس آسان است.

تعیین حد مجاز گس

محدودیت گس سقفی است که شما روی مقدار اتری که تراکنش می‌تواند مصرف کند تعیین می‌کنید. خطری که تعیین این حد برای شما دارد این است که ممکن است تراکنش شما رد شود. اگر تراکنش شما به زمان حساس نباشد، تعیین یک حد پایین می‌تواند در هزینه شما صرفه جویی کند.

اگر سقف گس را روی مقداری بالاتر از میزان مورد نیاز تنظیم کنید، برای وجوه اضافی بازپرداخت دریافت خواهید کرد. از طرف دیگر، اگر حد را خیلی پایین تنظیم کنید، در صورت شکست تراکنش، ممکن است پول را از دست بدهید. همچنین ممکن است مدت زیادی صبر کنید تا یک ماینر مایل به انجام تراکنش شما باشد.

نتیجه گیری

NFTها در زمان‌های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند و به بسیاری از هنرمندان و سازندگان، بال‌های دیجیتالی داده‌اند. فناوری بلاک چین بازارهای جدیدی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد تا بتوانند تجارت خود را انجام دهند. با این حال، این بازارها با هزینه‌هایی همراه هستند و اگر هنرمندان هزینه‌های ضرب و فروش را درک نکنند، ممکن است ضرر کنند.

هنرمندان می‌توانند برای صرفه‌جویی در هزینه‌های گس، محدودیت‌های گس را تعیین کنند یا وقتی بازار آرام است معامله کنند. سازندگان جدید این آثار می‌توانند از گزینه ضرب‌ تنبل (Lazy Minting) استفاده کنند و هنگام فروخته شدن NFT این هزینه را پرداخت کنند. کسانی که ترفندهای این تجارت را می‌دانند، می‌توانند هزینه‌های خود را در مسیر برجسته کردن آن معامله در بلاک چین کاهش دهند.

سوالات متدوال

سوالات متداول


هزینه گس چیست؟

هزینه گس بازتابی از میزان توان محاسباتی مورد نیاز برای ثبت تراکنش در شبکه بلاک چین اتریوم است.

مینت NFT چیست و چرا هزینه گس دارد؟

مینت NFT فرآیند تبدیل اثر دیجیتال به دارایی رمزنگاری شده است؛ از آنجا که ضرب یک NFT نیازمند محاسبات منابع فشرده از سوی ماینرها است، کارمزد گس به عنوان راهی برای جبران مخارج ماینرها در نظر گرفته شد.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۵/۵ - (۲ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست