اوکی اکسچنج

بهترین ارزهای دیجیتال وب ۳.۰ در سال ۲۰۲۲

بهترین کوین‌های وب 3.0

ارزش جهانی کل بازار در ارزهای دیجیتال در پایان سال ۲۰۲۱ به بیش از ۲ تریلیون دلار رسید. بازاری که در سال‌های آینده فضای زیادی برای رشد بیشتر دارد. پس از این‌ که متاورس اینترنت را تحت تاثیر قرار داد، وب ۳.۰ نیز به یکی از کلیدواژه‌های حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال تبدیل شد. در حالی که وب ۱.۰ و وب ۲.۰ باعث رشد اینترنت شدند، هدف وب ۳.۰ با دادن آزادی به کاربران برای کنترل داده‌‌های خود با غیرمتمرکز کردن اینترنت است. در این مقاله ۱۰ ارز دیجیتال برتر وب ۳.۰ را به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانند گزینه‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۲ باشند.

وب ۳.۰ چیست؟

وب ۳.۰ یکی از کلیدواژه‌های جدید در تکامل مهم بعدی اینترنت است. وب ۱.۰ در فاصله سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۴ اتفاق افتاد، زمانی که بیشتر وب‌سایت‌ها ایستا بودند و صرفا توسط کسب‌وکارها ایجاد می‌شدند. در این دوره، افرادی فرصت‌طلب نام‌های دامنه را خریداری می‌کردند تا بعدا با قیمت‌های بالاتر به کسب‌‌وکارهایی که به این دامنه ها نیاز داشتند بفروشند.

پس از آن وب ۲.۰ ایجاد شد که محیطی برای شکل‌گیری شبکه‌های اجتماعی بود. کاربران با استفاده از شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌های مختلف، وبلاگ‌هایی را برای تعامل و برقراری ارتباط با دیگران ایجاد می‌کردند. در این دوره غول‌های فناوری مانند شرکت‌های گوگل، مایکروسافت و فیس‌بوک و آمازون بیشتر این محتوا‌ها و داده‌ها را کنترل می‌کردند. این باعث شد تا کاربران از خود بپرسند که آیا حریم خصوصی آن‌ها حفظ می‌‌شود یا نه؟

وب ۳.۰ چیست؟

همان‌طور که اینترنت به تکامل خود ادامه می‌داد،‌ مفهوم وب ۳.۰ با هدف غیرمتمرکزسازی و حفظ حریم خصوصی شکل گرفت. ایده‌ی آن ایجاد اینترنتی همتابه‌همتا بود که در آن کاربران کسی هستند که می‌توانند استفاده از داده‌های خود را کنترل کنند. بسیاری از افراد پیش‌بینی می‌کنند که وب ۳.۰ با تکیه بر فناوری بلاک چین شفافیت در داده‌ها و امکان دسترسی آزاد به محتوا را افزایش می‌دهد‌.

به ویژه که در سال‌های اخیر برنامه‌‌های بسیاری با استفاده از فناوری بلاک چین در حوزه دیفای و متاورس شروع به کار کرده‌اند. این فناوری به حذف استفاده از یک مرجع مرکزی برای ذخیره‌سازی داده‌ها و کمک به حفظ امنیت از طریق یک اجماع توزیع شده کمک می کند. اساسا وب ۳.۰ قصد دارد تا کنترل اینترنت را از غول‌های فناوری گرفته و به دست کاربران آن یا همان مردم بازگرداند.

نحوه همکاری وب ۳.۰ و متاورس

وب ۳.۰ به فراهم کردن امکان تعامل و مقیاس‌پذیری که برای پشتیبانی از فعالیت‌های کاربران ضروری است، افتخار می‌کند. سه ویژگی اصلی غیرمتمرکز بودن، مقیاس‌پذیری و امنیت برای کاربردی شدن این فناوری ضروری است. نحوه همکاری وب ۳.۰ و متاورس را می‌توان در حوزه توکن‌های غیرمثلی یا NFTها مشاهده کرد؛ در حالی که وب ۳.۰ به تسهیل معاملات و ارتباطات کمک می‌کند، کاربران از طریق فناوری واقعیت مجازی با یکدیگر تعامل دارند.

از آنجایی که وب ۳.۰ مجموعه‌ای از برنامه‌ها در یک پلتفرم غیرمتمرکز است، قابلیت همکاری آن را می‌توان از طریق اتصال برنامه‌ها با استفاده از متاورس انجام داد. برای مثال، پلتفرم دیسنترالند پیوندی را میان شبکه‌ای جهانی از کاربران برای خرید و فروش املاک دیجیتال در دنیایی مجازی که به شکلی مشترک اداره می‌شود، ایجاد کرد. در نهایت، اینترنت غیرمتمرکز بخشی کلیدی از جهان متاورس است، زیرا محدودیت کمتری نسبت به برنامه‌های کاربردی متمرکز دارد. برنامه‌های متمرکزی که برای فراهم کردن قابلیت هم‌‌کنش پذیری نیاز به مجوز دارند.

۱۰ ارز دیجیتال برتر وب ۳.۰ در سال ۲۰۲۲

۱. کوزاما (Kusama)

کوزاما شبکه‌ بلاک چینی مقیاس‌پذیر و متن باز است که برای ایجاد بلاک‌چین‌های اختصاصی از فریم‌ورک سابتریت (Substrate) استفاده می‌کند. کوزاما پلتفرمی است که توسعه‌دهندگان بلاک چین را قادر می‌سازد تا بتوانند ایده‌های خلاقانه خود را به واقعیت تبدیل کنند. این شبکه از ایده برهم زدن وضعیت موجود و بازگرداندن قدرت به دست کاربران استقبال می‌کند. پلتفرم کوزاما توسط گوین وودف (Gavin Wood) یکی از بنیانگذاران بلاک چین اتریوم و پولکادات ایجاد شده است.

ارز دیجیتال کوزما (KMS)

با استفاده از توکن بومی این شبکه، ارز دیجیتال KSM شما می‌توانید در رای‌گیری‌های مربوط به رفراندوم‌های حاکمیتی شرکت کنید، نودهای اعتبارسنج را مشخص کنید، اعتبار شبکه را تأیید کنید و پاراچین‌های مختلف را به یکدیگر پیوند دهید. قیمت فعلی رمز ارز کوزاما (KSM) حدود ۱۴۰ دلار و ارزش بازار آن بیش از ۱.۱ میلیارد دلار است. بر طبق گفته‌های وب‌سایت WalletInvestor انتظار می‌رود قیمت توکن KSM تا سال ۲۰۲۶ به حدود ۴۵۸۰ دلار برسد.

۲. تتا (Theta )

تتا یک پلتفرم و شبکه‌ای برای انتشار و پخش ویدئو است که به کاربران برای به اشتراک گذاشتن پهنای باند اضافی و قدرت محاسباتی خود پاداش می‌دهد. به گفته استیو چن، یکی از بنیانگذاران یوتیوب، تتا به همان سبکی که یوتیوب در سال ۲۰۰۵ انجام داد، اما به روشی متفاوت بازار ویدیوی آنلاین را مختل خواهد کرد. با کاهش قیمت‌ها، تتا چالش انتقال ویدئو به نقاط خاصی از جهان را حل می‌کند. کیفیت نیز قربانی نمی‌شود. این شبکه معتقد است هر کس به محتوا‌هایی با کیفیت بالا دسترسی خواهد داشت.

ارز دیجیتال تتا (THETA)

هنگامی که کاربران پهنای باند و منابع محاسباتی خود را به اشتراک می‌گذارند، توکن تتافیول (TFUEL) را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند. ارز دیجیتال تتا (THETA) به حاکمیت پلتفرم گره خورده است. مزیت دیگر تتا این است که یک پلتفرم متن باز است و امکان نوآوری در جامعه را فراهم می‌کند. این شبکه از الگوریتم اثبات سهام (PoS) و تحمل خطای بیزانسی چند سطحی (BFT) برای محافظت از شبکه خود استفاده می‌کند. در حال حاضر، ارزش بازار تتا حدود ۲.۸ میلیارد دلار است و با قیمتی در حدود ۳ دلار معامله می‌شود.

۳. آرویو (Arweave)

آرویو یک شبکه غیرمتمرکز برای ذخیره‌سازی اطلاعات است که به شما امکان می‌دهد داده‌ها و برنامه‌ها را به طور نامحدود در محیط وب ذخیره کنید. اطلاعات شما در یک هارد دیسک مشترک نگهداری می‌شود و هرگز از بین نمی‌رود. یکی از مزیت‌های این شبکه است که هیچ کس نمی‌تواند داده‌های شما را تغییر دهد. خطا‌های ۴۰۴، کیفیت پایین در اپلیکیشن‌های آنلاین و تغییرات مخفیانه از دیگر مشکلاتی هستند که در Arweave رخ نمی‌دهند.

ارز دیجیتال آرویو (Arweave)

توکن‌های آرویو (AR) به افرادی تعلق می‌گیرند که به نگهداری از وب دائمی از این شبکه بلاک چین کمک کنند. شما می‌توانید با اجاره فضای ذخیره‌سازی و ایجاد یک برنامه کاربردی برای شبکه پاداش دریافت کنید. توکن AR با ارزش بازار ۸۷۶ میلیون دلار، در حدود قیمت ۲۶ دلار معامله می‌شود. این شبکه از فناوری بلاک ویو (blockweave) که یک نوع بلاک چین است استفاده می‌کند؛ بلاک ویو هر بلوک جدید را نه تنها به بلوک قبل از خود، بلکه به یک بلوک تصادفی قبلی متصل می‌کند.

۴. سیا کوین (Siacoin)

اگر می‌خواهید در حوزه اینترنت غیرمتمرکز سرمایه‌گذاری کنید، از توکن سیا کوین (SC) که یک ارز دیجیتال وب ۳.۰ است غافل نشوید. این شبکه یک پلتفرم دیگر برای ذخیره‌سازی داده‌ها است. پلتفرم سیا به شما امکان می‌دهد در حالی که داده‌های خود را در فضای ابری در یک شبکه غیر متمرکز ذخیره می‌کنید، کلید‌های رمزگذاری خود را کنترل کنید.

کوین وب 3.0 سیاکوین

سیا نسبت به سایر راه حل‌های ذخیره‌سازی ابری ارزان‌تر (تقریبا ۱ تا ۲ دلار در ماه) است و ۱ ترابایت فضای ذخیره‌سازی دارد. سیاکوین (Siacoin) ارز دیجیتال بومی این پلتفرم، برای پاداش‌دهی فضای هارد دیسک اضافی جهت ذخیره‌سازی هاست استفاده می‌شود. توکن SC را می‌توان از طریق استخراج و یا خرید به دست آورد.

۵. فلاکس (Flux)

فلاکس یک زیرساخت ابری مقیاس‌پذیر و غیرمتمرکز است. این شبکه با ویژگی تمرکززدایی خود با نرم‌افزار‌های سنگین فناوری مانند خدمات وب آمازون رقابت می‌کند. Flux به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا برنامه‌های وب ۳.۰ را در سرور‌هایی متعدد ایجاد، مدیریت و میزبانی کنند. بلاک چین فلاکس یک سیستم عامل غیرمتمرکز به نام FluxOS نیز ارائه داده است. هر شخصی می‌تواند یک نود برای پلتفرم راه‌اندازی کند؛ با اجرای هر نود، پاداش ۵۰/۵۰ درصدی با ماینر‌های GPU داده می‌شود.

ارز دیجیتال فلاکس (Flux)

ارز دیجیتال Flux اخیرا با غول‌های فناوری Nvidia در حال توسعه قابلیت‌های وب ۳.۰ خود است، همکاری می‌کند. این مشارکت به شبکه فلاکس دست بالا می‌دهد تا به مهندسان و بازاریاب‌های Nvidia که از توسعه بیشتر اینترنت غیرمتمرکز پشتیبانی می‌کنند، دسترسی انحصاری داشته باشد.

۶. اوشن پروتکل (Ocean Protocol)

از آنجایی که اوشن پروتکل (Ocean Protocol) ابزار‌های مورد نیاز برای ساخت برنامه‌های وب ۳.۰ را فراهم می‌کند، می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۲ باشد. همچنین، اوشن پروتکل اشتراک‌گذاری و دسترسی به داده‌های اینترنتی را غیر متمرکز می‌کند. ارز دیجیتال اوشن (OCEAN) برای خرید و فروش داده‌ها و همچنین برای مدیریت بودجه جامعه استفاده می‌شود.

ارز دیجیتال پروتکل اوشن (Ocean Protocol)

عرضه این توکن به گونه‌ای طراحی شده است که با افزایش تعداد کاربران، اندازه آن افزایش یابد. عرضه توکن نیز در طول زمان برای تقویت ثبات بلندمدت و رشد کوتاه مدت پخش می‌شود. در هنگام نگارش این مقاله، توکن OCEAN با قیمت ۰.۵۷۷۵ دلار معامله می‌شود و ارزش بازار آن ۳۵۴ میلیون دلار است.

۷. کادنا (Kadena)

پلتفرم کادنا با هدف تقویت سیستم مالی جهانی ایجاد شد. این شبکه قرارداد‌های هوشمند ایمن‌تر، بهره‌وری انرژی نوآورانه و امنیت را با استفاده از الگوریتم اثبات سهام (PoS) ارائه می‌دهد. کادنا همچنان با افزایش تقاضای شبکه، از همان مقدار انرژی استفاده می‌کند. به لطف زنجیره‌های بافته شده می‌تواند تا ۴۸۰۰۰۰ تراکنش در ثانیه را پردازش کند.

ارز دیجیتال کادانا (Kadena)

با اضافه شدن زنجیره‌های بیشتر، پروتکل به قدرت‌های پردازشی بالاتر مقیاس می‌دهد. در بلاک چین کادنا، توکن KDA برای پردازش تراکنش‌ها استفاده می‌شود. در مجموع یک میلیارد ارز دیجیتال KDA وجود دارد که طی یک دوره ۱۲۰ ساله استخراج خواهد شد.

۸. اودیوس (Audius)

اودیوس پلتفرمی است که به شدت توجه علاقه‌مندان به موسیقی را برانگیخت. این یک سرویس پخش موسیقی است که هدف آن به حداقل رساندن اهمیت قرارداد با یک شرکت ضبط است. در پلتفرم Audius، نوازندگان می‌توانند آهنگ‌های خود را منتشر کنند و طرفداران خود را افزایش دهند. اجرا‌کنندگانی که ارز دیجیتال آدیوس (AUDIO) را استیک می‌کنند می‌توانند قفل نشان برجسته هنرمند را باز کنند و به قدرت رای از طرفداران خود دسترسی پیدا کنند.

بلاک چین موسیقی آدیوس

توکن آدیوس دارای حاکمیت متعلق به جامعه و دسترسی به ویژگی‌های انحصاری است که به امنیت شبکه کمک می‌کند. این پلتفرم پخش صدا با کیفیت بالا را با سرعت ۳۲۰ کیلوبیت بر ثانیه ارائه می‌دهد. با ارزش بازار تقریباً ۴۲۴.۵ میلیون دلار، AUDIO در حال حاضر ۰.۸۲۳۲ دلار معامله می‌شود.

۹. رادیکول (Radicle)

رادیکول یکی از زیرساخت‌های همکاری کدنویسی غیرمتمرکز و منبع باز است. قرارداد‌های هوشمند برای تنظیم دسترسی مورد استفاده قرار می‌گیرند و می‌توان از چند علامت برای به اشتراک گذاشتن مالکیت استفاده کرد. از کوین RAD می‌توان برای تأمین مالی طرح‌ها و مشارکت در حکمرانی استفاده کرد. این نوکن در حال حاضر با ارزش بازار ۱۳۱ میلیون دلار، با قیمت ۵ دلار معامله می‌شود. با وجود ۱۰۰۰ پروژه منتشر شده، این پروتکل به توسعه وب ۳.۰ کمک خواهد کرد.

ارز دیجیتال رادیکول (Radicle)

۱۰. سینتروپی (Syntropy)

هدف سینتروپی حل چالش‌ها در حوزه وب ۳.۰، افزایش امنیت و کاربرد اینترنت غیرمتمرکز است. امنیت، حاکمیت، حریم خصوصی، قابلیت اطمینان، عملکرد، و استفاده موثر از منابع از جمله موضوعاتی است که آن را پوشش می‌دهد.

ارز دیجیتال سینتروپی (Syntropy)

امنیت در وب ۲.۰ توسط اشخاص ثالث مانند گواهینامه‌های امنیتی و مرجع قابل اعتماد ارائه می‌شود. سینتروپی نیاز به شخص ثالث برای رمزگذاری داده‌ها را از بین می‌برد. از طرفی، توکن Syntropy (NOIA) امکان اتصال به شبکه را فراهم می‌کند. ‌ای توکن با ارزش بازار ۶۸.۵ میلیون دلار و قیمت ۰.۱۳ دلار معامله می‌شود.

سوالات متدوال

سوالات متدوال

وب ۳.۰ چیست؟

وب ۳.۰ نسل جدید اینترنت است که با تکیه بر فناوری بلاک چین، شفافیت در داده‌ها و امکان دسترسی آزاد به محتوا را افزایش می‌دهد‌.

هدف وب ۳.۰ چه چیزی است؟

غیرمتمرکزسازی و حفظ حریم خصوصی.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۵/۵ - (۲ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست