اوکی اکسچنج

بررسی پروژه بریج اوراکل و توکن BRG

بریج اوراکل و توکن BRG

بازارهای مالی ریسک بالایی دارند و در میان آن‌ها، دنیای ارزهای دیجیتال را می‌توان به عنوان پرریسک‌ترین بازار شناخت! ارزها، توکن‌ها و پروژه‌های ارزهای دیجیتال به منظورهای خاصی ایجاد و توسعه داده شده‌اند و بعضی از آن‌ها توانسته‌اند موفق‌تر عمل کنند. بعضی دیگر از این پروژه‌ها در بازار ارزهای دیجیتال نتوانسته‌اند به خوبی عمل کنند و با شکست مواجه شدند؛ یکی از پروژه‌هایی که ابهامات و سوالات زیادی درباره آن وجود دارد، بریج اوراکل و توکن BRG است که در این مقاله قصد داریم اوراکل بریج، ارز دیجیتال بریج و سرنوشت آن را بررسی کنیم.

بریج اوراکل چیست؟

با افزایش نیاز به داده‌های خارجی (off-chain) در قراردادهای هوشمند، اوراکل‌ها و فناوری‌های مربوط به آن‌ها پدیدار شدند. پروژه‌ی بریج نیز سیستمی است که خدمات اوراکل را ارائه می‌دهد. اکنون پیش از معرفی بریج اوراکل بهتر است بدانیم اوراکل و قرارداد هوشمند چیست.

قراردادهای هوشمند

قراردادهای هوشمند یک نوع برنامه نرم‌افزاری و کدنویسی شده‌اند که بر روی بلاک چین قابلیت اجرا دارند. این نوع برنامه‌ها به صورت مستقل و شفاف و همچنین بدون دخالت شخص ثالث عمل می‌کنند و دارای شرایط خاص برای اجرا هستند.

قراردادهای هوشمند برای تعامل با دنیای خارج از بلاک چین دارای محدودیت هستند و اگر قراردادی به این نوع داده‌ها نیاز داشته باشد، از اوراکل درخواست می‌کند تا اطلاعات را دریافت و ارسال کند.

اوراکل چیست؟

اما اوراکل دقیقا چیست؟ همانطور که گفتیم اوراکل‌ها پل ارتباطی میان قراردادهای هوشمند و داده‌های خارج زنجیره هستند؛ آن‌ها اطلاعات مورد نیاز Smart Contractها را با پرسش و پاسخ از طریق وب‌سرویس‌ها و ‌APIهای مربوط بدست می‌آورند و پس از ارسال داده‌ها، قراردادهای هوشمند با استفاده از این منابع اجرا می‌شوند.

APIها اساساً واسطه‌های نرم‌افزاری هستند تا اتصال دو برنامه به یکدیگر را ممکن کنند. به عنوان مثال، شما با تلفن همراه خود به اینترنت متصل می‌شوید و سپس درباره موضوعی جستجو می‌کنید؛ این اطلاعات ورودی به سرور منتقل می‌شود و پس از تفسیر و انجام اقدامات مربوط برای رسیدن به پاسخ شما، جواب نهایی مجدد به تلفن همراه شما ارسال می‌شود.

اوراکل‌ها نیز دقیقا همین عملکرد را دارند؛ یعنی برای بدست آوردن اطلاعات باید با API تعامل داشته باشند تا بتوانند داده‌های مورد نیاز را برای قراردادهای هوشمند فراهم کنند.

بریج اولین اوراکل شبکه ترون

فناوری بریج اوراکل در سال ۲۰۲۰ میلادی (۱۳۹۹ شمسی) راه‌اندازی شد و ادعا می‌کرد اولین پروتکلی است که بر روی بلاک چین ترون (TRON) ساخته شده است. در نهایت این پروژه در سال ۱۴۰۰ نتوانست موفق عمل کند و با شکست سنگین و بزرگی مواجه شد! در ادامه با ما همراه باشید تا پروژه کلاه‌برداری بریج اوراکل و سرنوشت آن را بررسی کنیم.

پروژه بریج اوراکل و بنیان‌گذاران

فعالیت‌های سینا استوی پیش از به شهرت رسیدن با صرافی کریپتولند و خرید NFT توییت جک دورسی (بنیان‌گذار توییتر) در حوزه ارزهای دیجیتال، به خرید و فروش رمزارزها در بات تلگرام و تبلیغات در کانال‌های تلگرامی خلاصه شده است. شهریور ماه ۱۳۹۹ سینا استوی به همراه چند نام آشنا و شناخته شده در حوزه ارزهای دیجیتال، پروژه بریج اوراکل را با توکن اختصاصی بریج (BRG) تاسیس و راه‌اندازی کرد. مشاورین او در توسعه این پروژه افرادی همچون Mate Tokay و Sydney Ifargan هستند.

توکای (هم‌بنیان‌گذار bitcoin.com و بنیان‌گذار bitcoinist.com) در دی ماه ۱۳۹۹ به علت عدم پرداخت دستمزد او که ۳۷.۵ میلیون توکن بریج (BRG) (به ارزش ۵۲۵.۰۰۰ دلار در آن زمان) بود، علیه سینا استوی و پروژه بریج اوراکل پرونده قضایی تشکیل داد. tokay ادعا داشت جزئیات کلیدی این پروژه، مانند عرضه در گردش ارز BRG نادرست بود؛ طبق بررسی‌های او در صرافی‌ها و سایت‌های ارائه قیمت ارزهای دیجیتال، بین عرضه اعلامی توسط پروژه و عرضه واقعی آن اختلاف بسیاری وجود دارد!

آیا بریج اوراکل پروژه‌ای کلاه‌برداری است؟

در ابتدای شروع کار توکن بریج (BRG)، نهادهای بررسی اعتبار ارزهای دیجیتال، درباره کلاه‌برداری احتمالی این توکن هشدار داده بودند؛ با این حال مدارک کافی برای اثبات این ادعا وجود نداشت. این وضعیت تا اردیبهشت ۱۴۰۰ ادامه داشت تا اینکه شکایات و اظهارات علیه این پروژه بالا گرفت.

در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ پس از دستگیری تیم بریج اوراکل در بیانیه‌ای اعلام شد، ارز دیجیتال BRG یک توکن «غیرقانونی»، «بدون پشتوانه» و «غیرمعتبر» است.

پروژه بریج، یک پروژه کلاه‌برداری است.

در متن بیانیه آمده است:

از دلایل کلاه‌بردارانه توکن BRG می‌توان به مواردی همچون «عدم وجود پشتوانه»، «غیرمعتبر بودن»، «قیمت سازی‌های جعلی»، «تبلیغات شعاری»، «ایجاد نوسان» و «تمرکز بیشتر سرمایه در چند کیف پول» اشاره کرد.

پس از انتشار این خبر، قیمت توکن BRG به علت فروش شدید و سریع تمام سرمایه‌گذاران آن، به شدت سقوط کرد.

سرنوشت بریج اوراکل و توکن BRG چه شد؟

سینا استوی ادعا می‌کرد که شرکت او نهادی جداگانه است و توکن این پروژه به سرمایه‌گذاران خارجی عرضه می‌شود؛ اما اکثر تبلیغات گسترده او در رسانه‌های فارسی صورت گرفته و با نگاهی به دنبال‌کننده‌های صفحات بریج اوراکل، متوجه ایرانی بودن تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران آن می‌شویم.

برخی صرافی‌ها پس از دستگیری سینا استوی، فروش این ارز دیجیتال را متوقف کردند، اما به نظر می‌رسد معاملات p2p این توکن در ایران ادامه دارد. آینده‌ای را نمی‌توان برای این ارز دیجیتال متصور شد؛ اما از آنجایی که مقامات صحت پروژه بریج اوراکل را به وضوح زیر سوال برده‌اند، می‌توان گفت فعالیت‌های رسمی آن متوقف شده‌اند و از فهرست اکثر صرافی‌ها خارج شده است.

بریج اوراکل متوقف شده است؟

این پروژه توسط کارشناسان داخلی و خارجی زیادی مورد بررسی قرار گرفته و نتیجه برای کارشناسان یک پاسخ بود: کلاه‌برداری به روش پانزی! تمام بررسی‌ها و تحلیل‌های صورت گرفته روی اعتبار این پروژه، غیرمعتبر بودن و نداشتن فناوری خاصی را نشان می‌دهد؛ همچنین گفته شده این پروژه در راستای هدف مشخص و ارزشمندی فعالیت نکرده و نمی‌کند. این ارز دیجیتال در برخی صرافی‌ها هنوز در حال خرید و فروش است اما قیمت توکن بریج روندی نزولی را پیش گرفته و هیچ اتفاق خاصی نتوانسته در تغییر روند آن کمک کند.

کلام آخر

با توجه به این تفاسیر سرمایه‌گذاران و معامله‌گران قبل از انجام هر معامله‌ای باید بررسی‌ها و تحقیقات لازم را بر روی ارز دیجیتال مورد نظر خود انجام دهند؛ حتما وایت پیپر آن را مطالعه و از صحت اطلاعات اطمینان پیدا کنند و در نهایت با توجه به تحقیقات کافی، به معامله و خرید و فروش ارز دیجیتال بپردازند.

سوالات متدوال

سوالات متداول


بریج اوراکل چیست؟

فناوری بریج اوراکل در سال ۲۰۲۰ میلادی راه‌اندازی شد و ادعا می‌کرد اولین پروتکلی است که بر روی بلاک چین ترون ساخته شده است.

چرا بریج اوراکل، یک پروژه کلاه‌برداری معرفی شد؟

در بیانیه‌ای اعلام شد: توکن BRG به علت «عدم وجود پشتوانه»، «غیرمعتبر بودن»، «قیمت سازی‌های جعلی»، «تبلیغات شعاری»، «ایجاد نوسان» و «تمرکز بیشتر سرمایه در چند کیف پول» یک پروژه کلاهبرداری است.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۵/۵ - (۴ امتیاز)
نظرات
۲ دیدگاه

۲ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

  • متاسفانه الان داره تو رسانه های ماهواره ای به شدت تبلیغ میشه و جوری وانمود میشه انگار که یه توکن ارزشمند و کاربردی برای معاملات روزمره مردم عادیه که میتونن باهاش حتی از فروشگاه های زنجیره ای خرید کرد. ممنون بابت مقاله روشنگرانه تون.

    پاسخ
  • ایا الان هم این نظر را دارید؟

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست