اوکی اکسچنج

استخراج ابری (Cloud Mining) چیست و چگونه کار می‌کند؟

استخراج ابری چیست؟ (Cloud Mining) 

استخراج ابری (Cloud Mining) روشی جایگزین برای استخراج ارز دیجیتال به روشِ معمولی است. استخراج ابری معمولاً به عنوان روشی مطلوب‌تر برای استخراج کوین‌های دیجیتال برای افرادی که از نظر فنی مهارت ندارند و همچنین کسانی که مایل به نگهداری سخت‌افزار و یا استفاده از نرم‌افزارهای مرتبط نیستند، در نظر گرفته می‌شود. این روش همانطور که مزایایی برای ماینرها ارائه می‌دهد، زمینه‌ای برای کلاهبرداری را هم فراهم کرده است. در این مقاله نگاهی دقیق‌تر خواهیم داشت به اینکه استخراج ابری چیست؟ چگونه کار می‌کند؟ و چه مزایا و معایبی دارد؟

استخراج ابری چیست؟ (Cloud Mining) 

استخراج ابری (Cloud Mining) فرآیند تولید ارزهای دیجیتال با استفاده از توان محاسباتی اجاره‌ای از طرف شخص ثالث (ارائه‌دهنده خدمات استخراج ابری) است. هر ماینر در واقع با خرید مقدار معینی از “قدرت هش”،  در فعالیت یک مزرعه ماینینگ (مرکز داده اختصاص داده شده به استخراج رمزارز) مشارکت می‌کند. در ازای آن، ارائه‌دهنده مزرعه به آن‌ها اجازه دسترسی به پاداش‌هایی را می‌دهد که متناسب با میزان خرید قدرت هش است. 

از آنجایی که عملیات استخراج از طریق ابر انجام می‌شود، ماینرها نیازی به نگرانی در مورد تعمیر و نگهداری تجهیزات کامپیوتری، سر و صدا، گرما یا قبض‌های انرژی ندارند. پس از یافتن یک ارائه دهنده خدمات استخراج ابریِ قابل اعتماد، ماینرها فقط باید نوع و مدت زمان قرارداد را انتخاب کنند. آن‌ها باید یک پیش پرداخت، چه بصورت ارز فیات و چه بصورت ارز دیجیتال بپردازند و پس از آن، ارائه‌دهنده همه چیزهایی که برای این عملیات نیاز دارند را فراهم می‌کند.

به طور کلی، ماینرها می‌توانند بین قراردادهای ۵۰۰ و ۱۰۰۰ گیگا هش در ثانیه، با مدت زمان حداکثر یک سال، یکی را انتخاب کنند. (یک GH/s = یک میلیارد هش در ثانیه.) با این حال، برخی از ارائه دهندگان ممکن است قراردادهای کوتاه یا بلند مدت استخراج ابری، مثلاً قراردادهای ۶ ماهه یا حتی ۲۴ ماهه ارائه دهند.

استخراج ابری بیت کوین چیست؟

همان طور که می‌دانید استخراج بیت کوین پر زحمت است و شامل تجهیزات پرهزینه برای پاداش‌های اندک است. خدمات ماینینگ ابریِ بیت کوین به عنوان جایگزینی برای شروع استخراج بیت کوین برای همه افراد، بدون نیاز به تجهیزات گران قیمت یا دانش فنی عمل می‌کنند؛ درست مانند هر استخراج ابری، این مفهوم شامل مرکز داده از راه دور با یک قدرت پردازش مشترک یعنی قدرت هش است. در حالی که بازگشت سرمایه (ROI) حاصل از استخراج ابری بیت کوین مسلماً سودده است، باز هم همه چیز به هزینه‌های اولیه و ارزش‌گذاری قیمت بیت کوین در آن لحظه بستگی دارد. از آنجایی که شما از نظر فنی قدرت محاسباتی را از یک ارائه دهنده خدمات ماینینگ ابری قرض می‌گیرید، قیمت هر gh/s یا th/s و هزینه‌های سرویس می‌تواند عامل مهمی در تصمیم‌گیری ROI واقعی شما باشد.

استخراج ابری بیت کوین چیست؟

در مقایسه با داشتن یک ماینر GPU که برای یک واحد پیشرفته بین ۲۰۰۰ تا ۸۰۰۰ دلار هزینه دارد، استخراج ابری در واقع می‌تواند شما را از مشکلات زیادی مثل قبوض سنگین برق، سر و صدا و گرما نجات دهد. تنها چیزی که شما باید برای به دست آوردن پاداشتان انجام دهید این است که قدرت هش مورد نظر خود را خریداری کنید و یک دوره سرمایه گذاری دلخواه را انتخاب کنید. اما استخراج ابری درست مانند هر شکل دیگری از سرمایه گذاری، همیشه شامل عدم قطعیت ها و خطرات مخصوص به خود است؛ بنابراین همیشه قبل از سرمایه گذاری دقت لازم را لحاظ کنید.

کلود ماینینگ چگونه کار می‌کند؟

دو  مدل استخراج ابری وجود دارد:

  • ماینینگ میزبان: ماینرها ماشین استخراج را در مزارع استخراج می‌خرند یا اجاره می‌کنند و هزینه راه‌اندازی و نگهداری آن‌ها را پرداخت می‌کنند. این مدل، هزینه‌های مرتبط با دسترسی به برق را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، از آنجایی که ماینرها کنترل بیشتری بر ریگ دارند، می‌توانند قدرت هش تولید شده را به استخرهای ماینینگ هدایت کنند و علاوه بر این، کنترل کاملی بر جوایز به دست آمده دارند.
  • اجاره قدرت هش: ماینرها بخشی از قدرت هش تولیدی یک مزرعه ماینینگ را اجاره می‌کنند. آن‌ها بخشی از یک طرح مشترک هستند که توسط شرکت استخراج ابری برای دریافت سهمی از سود مزرعه ماینینگ ارائه شده است. ماینرها نیازی به پرداخت هزینه راه‌‌اندازی یا تعمیر و نگهداری ندارند و پاداش‌های استخراج بسته به سهم قدرت هش که هر ماینر کنترل می‌کند، توزیع می‌شود.

استخرهای ماینینگ چگونه کار می کنند؟

همه شرکت‌کنندگان در یک استخر استخراج، منابع محاسباتی خود را به اشتراک می‌گذارند تا احتمال ایجاد بلاک در بلاک‌چین ارز دیجیتال را افزایش دهند که نیاز به حل پازل‌های رمزنگاری پیچیده دارد. اگر شرکت‌کنندگان موفق شوند، پاداشی دریافت می‌کنند که معمولاً به شکل ارز دیجیتالی است که استخراج کرده‌اند. مقدار دریافتی آن‌ها به نسبت قدرت پردازش آن‌ها در قیاس با کل استخر متغیر است.

توزیع جوایز ماینینگ

همه استخرهای ماینینگ سطح سختی خاص خود را دارند که معمولاً بین ۱ و سطح دشواری ارز دیجیتال استخراج شده قرار می‌گیرد. اگر یک ماینر، بلاکی با سطح دشواری بین سختی استخر استخراج و سختی ارز دیجیتال ایجاد کند، آن بلاک به عنوان یک “سهم” در نظر گرفته می‌شود. اکثر استخرهای استخراج معمولاً بر اساس مدل پرداخت به ازای سهم (PPS) جوایز استخراج را بین شرکت‌کنندگان توزیع می‌کنند.

چه چیزی به ایده کلود ماینینگ کمک می‌کند؟

اگرچه دشواری استخراج هر لحظه در حال افزایش است، اما اشتیاق عمومی برای استخراج ارزهای دیجیتال همچنان بالا است. ممکن است ماینرهایی وجود داشته باشند که تجهیزات استخراج اجاره‌ای را به داشتن آن ترجیح دهند. با این حال، دلایل زیادی وجود دارد که باعث ایجاد ایده استخراج ابری می شود. در اینجا برخی از دلایل احتمالی را بررسی میکنیم:

تقاضا برای قدرت هش شبکه

دشواری الگوریتم‌های ارزهای دیجیتال در حالی که پاداش‌ها کمتر شده بودند، افزایش یافته بود (برای مثال، ۶.۲۵ بیت کوین به ازای هر بلاک استخراج شده‌ی امروز، در مقایسه با ۵۰ بیت کوین به ازای هر بلاک که در سال ۲۰۰۹). صاحبان عملیات ماینینگ متوجه شدند که برای رقابتی ماندن به قدرت محاسباتی بیشتری نیاز است. این منجر به ایده استخرهای ماینینگ شد که قدرت هش همه شرکت‌کنندگانی که در عملیات ماینینگ شرکت می‌کنند را ترکیب می‌کند، همچنین خوب است بدانید که سختی استخراج بیت کوین، با نام هاوینگ شناخته می‎شود.

تقاضا برای قدرت هش شبکه

عرضه محدود کوین های استخراج شده

فقط تعداد از پیش تعیین شده ای از کوین‌های یک ارز دیجیتال خاص وارد بازار می شود (در مورد بیت کوین، ۲۱ میلیون سکه). این مسئله همراه با چشم‌انداز افزایش نرخ ارز، منجر به یک سری نوآوری در فضای استخراج کریپتوکارنسی شده است. استخراج ابری در واقع تکامل استخرهای استخراج است.

بازده جذاب

یکی دیگر از دلایل افزایش استخراج ابری، فرصت‌های احتمالی استخراج کنندگان برای کسب پاداش‌های جذاب با شرکت در عملیات استخراج است. شرکت‌های ماینینگ ابری تمایل دارند به سرمایه‌گذاران خود، پیشنهادهای سخاوتمندانه ارائه کنند.

انقلاب ریگ‌های ماینینگ

در روزهای اولیه استخراج رمز ارزها، کل فرآیند روی یک کامپیوتر خانگی معمولی انجام می‌شد. بعداً، ماینرها شروع به ایجاد “ریگ‌های استخراج” با ترکیب کارت‌های GPU کردند که در حل معادلات پیچیده ریاضی (مانند الگوریتم هش امن بیت‌کوین-۲۵۶) بسیار کارآمدتر از CPUهای معمولی بود. پردازنده‌های گرافیکی قدرت هش شبکه بیت‌کوین را تقویت کردند، اما حل الگوریتم SHA-256 بسیار دشوارتر شد.

کمی بعد، دستگاه‌های استخراج مدار مجتمع (ASIC) در بازار معرفی شدند که به سرعت GPUها را منسوخ کردند. با این حال، این تراشه‌های پرقدرت و هدفمند هزینه‌ای داشتند که ماینرهای معمولی قادر به پرداخت آن نبودند. در نتیجه قدرت هش شبکه بیت کوین بیشتر بیشتر شد، و مشکل الگوریتم SHA-256 نیز افزایش یافت. در نتیجه برای کاربران تقریباً غیرممکن شد که با یک CPU معمولی در حالی که هزینه برق آن‌ها سر به فلک می‌کشد، فرآیند استخراج راه انجام دهند.

انقلاب ریگ‌های ماینینگ

ریگ‌های ASIC بخش استخراج رمز ارزی را به مکانی تبدیل کردند که بیشتر برای شرکت کنندگان اصلی بود و دقیقا در همین نقطه استخرهای ماینینگ پا به میدان گذاشتند. هدف آن‌ها در ابتدا این بود که به تمام افراد اجازه دهند تا به بهترین شکل ممکن در عملیات استخراج شرکت کرده و پاداش‌های منظم دریافت کنند. این جوایز معمولاً متناسب با قدرت هش عرضه شده در استخر توسط هر شرکت کننده است. خیلی زود، اپراتورهای مرکز داده متوجه شدند که تعداد زیادی از مردم در استخرهای ماینینگ شرکت نمی‌کنند، زیرا آن‌ها ریگ ماینینگ ندارند. بنابراین، افراد شروع به اجاره قدرت هش در استخر کردند که باعث ایجاد مفهوم استخراج ابری شد.

مقایسه ماینینگ ابری و ماینینگ سخت افزاری

در روش کلود ماینینگ، ماینرها در واقع سرمایه‌گذاران یک عملیات استخراج هستند و تنها پوا را به صورت تضمین شده ارائه می‌کنند. شرکت ماینینگ ابری، یک مزرعه ماینینگ متشکل از ریگ‌های استخراج را اداره می‌کند و به ماینرها اجازه می‌دهد سهمی از قدرت هش مزرعه را بخرند یا اجاره کنند. در بسیاری از موارد، شرکت روی سخت‌افزارهای درجه یک سرمایه‌گذاری کرده و مزرعه استخراج را در مکانی با برق ارزان‌تر و آب و هوای خنک‌تر ساخته است. به این ترتیب، هزینه‌های کلی اداره مزرعه کنترل می‌شود. ماینرها نیازی به مراقبت از چیزی در کل فرآیند ندارند و فقط ممکن است سود نهایی آن‌ها کاهش پیدا کند.

در ماینینگ سخت‌افزاری، ماینرها برای خود یک ریگ ماینینگ دارند و باید تصمیم بگیرند که آیا به صورت انفرادی استخراج کنند یا به یک استخر ماینینگ بپیوندند و در ازای سهمی از درآمد، به قدرت محاسباتی آن کمک کنند. آن‌ها باید تمام هزینه‌های مربوط به نگهداری و ارتقاء سخت افزار را بر عهده بگیرند و همیشه یک اتصال اینترنتی قابل اعتماد داشته باشند.

ماینرها چگونه از استخراج ابری سود می برند؟

بهره وری هزینه

استخراج ابری برای ماینرها بسیار مقرون به صرفه است. آن‌ها نیازی به پرداخت هزینه برای تجهیزات ماینینگ خود ندارند و دائماً آن‌ها را ارتقا می‌دهند و هیچ هزینه نصب یا راه‌اندازی نیز پرداخت نمی‌کنند. تنها سخت‌افزاری که آن‌ها نیاز دارند تبلت یا گوشی هوشمند است تا پاداش خود را از این عملیات بررسی کنند. این مسئله، نگرانی آن‌ها را در مورد این که آیا قادر به فروش تجهیزات فیزیکی در زمانی که ماینینگ دیگر سودآور نیست هستند یا خیر را از بین می‌برد. ماینرها همچنین نگرانی در مورد در مورد قبوض برق، سر و صدا یا گرمای تولید شده توسط ریگ های ماینینگ نخواهند داشت.

پشتیبانی تکنولوژیکی

استخراج ابری نیازی به دانش خاصی از پروتکل‌ها، ارزهای دیجیتال یا ریگ‌های استخراج ندارد. ماینرها فقط باید یک حساب کاربری در یک شرکت ارائه دهنده این نوع خدمات باز کنند و هزینه ای را بپردازند که بستگی به میزان قدرت هش خریداری شده‌ی آن‌ها دارد. سپس تمام سود مستقیماً به آن حساب منتقل می‌شود.

بدون نیاز به تعمیر و نگهداری

مزیت دیگر این است که نیازی به نگرانی در مورد تعمیر و نگهداری ماینرها و تجهیزاتشان نیست زیرا شرکت استخراج ابری از آن مراقبت می‌کند. شرکت‌ها معمولاً از برج‌های خنک‌کننده و سایر تجهیزات برای اطمینان از هوادهی خوب مزارع ماینینگ خود استفاده می‌کنند و در نتیجه از ذوب شدن سخت‌افزارها جلوگیری می‌کنند. با این حال، ممکن است ماینرها هزینه تعمیر و نگهداری تجهیزات را از شرکت های استخراج ابری دریافت کنند.

خطرات مرتبط با استخراج ابری

اول، از آنجایی که ماینرها مالک هیچ تجهیزات کامپیوتری نیستند، کنترلی بر آن ندارند؛ یعنی نمی‌توانند آن را بفروشند.

دوم، سودآوری قراردادهای استخراج ابری بسیار متفاوت بوده و تضمینی برای آن وجود ندارد. حتی اگر ماینرها یک شرکت قابل اعتماد را پیدا کنند و با آن شرکت قرارداد امضا کنند، به این معنی است که شرکت خدمات دقیق و هش ریت‌های اعلام شده را برای مدت زمان مورد توافق ارائه می‌دهد. این مسئله تضمینی برای سودآوری ماینرها ارائه نمی‌کند. علاوه بر این ،هر گونه سود به دست آمده می‌تواند با توجه به هزینه‌هایی که ماینرها، سوای مبلغ اولیه، ممکن است در طول مدت قرارداد به شرکت بپردازند، کاهش یابد.

سوم، استخراج ابری با موارد کلاه برداری همراه است. ماینرها ممکن است از قبل به یک شرکت مبلغی را پرداخت کنند و در ازای آن هیچ پاداشی دریافت نکنند. یا ممکن است سود وعده داده شده مطابق انتظار نباشد. همچنین، ارائه‌دهندگان ممکن است جزئیات مزرعه ماینینگ خود را فاش کنند، اما هیچ عکس واقعی یا تأییدی برای وجود آن ارائه ندهند که می‌تواند نشان دهنده یک کلاهبرداری در فضای کریپتوکارنسی باشد. شرکت‌های استخراج ابری قابل اعتماد همیشه اطلاعات و عکس‌های واقعی مراکز داده‌شان را فاش می‌کنند و در برخی موارد حتی مدرکی مبنی بر قبض برق خود ارائه می‌کنند.

خطرات مرتبط با استخراج ابری

اگر به نظر برسد یک شرکت مقدار نامحدودی از هش پاور را برای فروش ارائه می‌کند، می‌تواند یک کلاهبرداری باشد؛ زیرا هیچ شرکت استخراج ابری در واقع قدرت محاسباتی نامحدود ندارد. پیدا کردن یک ارائه دهنده قابل اعتماد می‌تواند چالش برانگیز باشد. ماینرها همیشه باید قبل از تماس با یک شرکت، به بررسی دقیق آن شرکت خاص بپردازند. در نهایت، ممکن است شرایطی وجود داشته باشد که تحت آن یک ارائه دهنده ممکن است عملیات استخراج خود را متوقف کند. برای مثال، زمانی که نرخ مبادله ارز دیجیتال استخراج شده به یک سطح معین می‌رسد ممکن است این اتفاق بیافتد. بنابراین، ماینرها باید به شرایط و ضوابط شرکت در مورد “هشدارهای قراردادی” توجه زیادی داشته باشند.

کلام آخر

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که استخراج ابری (Cloud Mining) با مزایا و فرصت‌هایی که دارد، آینده ماینینگ رمز ارزی است. با این حال در حال حاضر، چالشی در مورد کلاهبرداری‌ها وجود دارد. این بدان معناست که ماینرها قبل از سرمایه‌گذاری در فناوری یک شرکت خاص، باید تحقیقات گسترده ای در آن مورد انجام دهند.

سوالات متدوال
سوالات متداول

استخراج ابری چیست؟

استخراج ابری (Cloud Mining) فرآیند تولید ارزهای دیجیتال با استفاده از توان محاسباتی اجاره‌ای از طرف شخص ثالث (ارائه‌دهنده خدمات استخراج ابری) است.

ماینرها چگونه از استخراج ابری سود می‌برند؟

بهره وری هزینه، پشتیبانی تکنولوژیکی، بدون نیاز به تعمیر و نگهداری

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴.۵/۵ - (۱۰ امتیاز)
نظرات
۲ دیدگاه

۲ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

  • لطفا سایت استخراج ابری غیر اسکم معرفی کنید ممنون

    پاسخ
  • سایت جدید استخراج ابری که میتونید چهار ارز ترون ، لایت کوین ، بایننس کوین و دوج کوین را استخراج کنید. دواستان خواهشا فقط از قسمت رایگان این سایت و سایت های مشابه استفاده کنید و با قسمت سرمایه گذاری اصلا کاری نداشته باشید. این سایت ها بعد از مدتی اسکم میشن و اگر سرمایه وارد کرده باشید، خطر از دست دادن سرمایه تون بسار زیاده. پس به هیچ عنوان سرمایه واریز نکنید. حتی هزار تومان. فقط از قسمت رایگان استفاده کنید. یایت تازه بالا اومده. پس تا سایت هنوز بازه و اسکم نشده زود ثبت نام کنید. shorta.cc

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست