اوکی اکسچنج

کو – چین چیست؟ (co-chains)

کو چین چیست؟

بعد از گذشت بیش از یک دهه از ظهور بلاک‌چین و ارز‌های دیجیتال، این صنعت هنوز برای برخی از مردم نامفهوم است. زیرا بلاک‌چین دائماً در حال توسعه و رونمایی از کاربردهای جدید خود است. توسعه‌دهندگان در حال ایجاد راه‌حل‌ها و برنامه‌های تجاری جدید برای توسعه و جهت دادن به این صنعت هستند. هر کسب و کاری، برای استفاده از این فرصت طلایی در حال کشف کردن مزایای بلاک‌چین است. حفظ حریم خصوصی بیشتر، امنیت تضمین شده، کارایی و سرعت تراکنش بالاو قیمت‌های پایین‌تر از جمله مزایای اصلی بلاک‌چین است. دلیل اصلی ایجاد بلاک‌چین، ایجاد یک اکوسیستم قابل اعتبار در میان بازیگران مستقل در یک محیط توزیع شده غیرقابل اعتماد بوده است.

چرا باید از کو- چین استفاده کنیم؟

مطابق با اهداف یک پلتفرم خاص، بلاک چین‌ها می‌توانند به عنوان شبکه‌های مجاز یا بدون مجوز عمل کنند. دومی کاربران علاقه‌مند را قادر می‌سازد بدون نیاز به مجوز به شبکه بپیوندند و در آن مشارکت کنند، در حالی که پلتفرم‌های مجاز به عنوان بلاک چین‌های خصوصی عمل می‌کنند. بنابراین، به این معنی است که پیوستن به چنین شبکه‌ای نیاز به تأیید قبلی از مقام مرکزی اکوسیستم دارد.

در حالی که مدل‌های کسب و کار مجاز در امور مالی و تجارت سنتی رایج می‌شوند، شبکه‌های بدون مجوز مانند بیت کوین و اتریوم به دلیل در دسترس بودن برای همگان توجه رسانه‌های اصلی را به خود جلب کردند. بانک‌ها و سایر مؤسساتی که نیاز به حفاظت از داده‌های حساس دارند، به دنبال شبکه‌های خصوصی هستند، زیرا شبکه‌های عمومی علیرغم ماهیت کاملاً غیرمتمرکز آن‌ها در این زمینه کوتاهی می‌کنند. این منجر به چندین معماری بلاک چین (عمومی، خصوصی و ترکیبی) شد که در آن هر مدل کسب و کار بلاک چین برای یک هدف خاص شخصی‌سازی و بهینه‌سازی می‌شود که اساساً بر اساس یک فلسفه منحصر به فرد ساخته شده است.

مکانیزم و معماری پلتفرم‌های ترکیبی و اخیراً معماری کو – چین توسط الگوراند چندین نوآوری پیشرو در بلاک چین هستند که در نتیجه اجرای یک بلاک چین مستقل با مجموعه قوانین خاص خود، اجماع، گسترش یافته و قابلیت‌های بیشتری ارائه می‌دهند.

معماری کو – چین 

به منظور توسعه و طراحی دفتر کل خود برای ادغام در اکوسیستم‌های بلاک چین ترکیبی الگوراند، شرکت‌کنندگان می‌توانند از معماری بلاک چین Co-chain استفاده کنند. سیلویو میکالی (Silvio Micali)، بنیانگذار Algorand، اعلام کرده است که این فناوری پیشرفته به دلیل بهره‌مندی از اکوسیستم خصوصی و عمومی، “Co-Chain” یا زنجیره مشترک نامگذاری شده است. از آنجایی که کسب و کار‌ها و شرکت‌های بیشتر به سمت فناوری‌های دفتر کل توزیع شده روی می‌آورند، کو – چین می‌تواند در گسترش شبکه خصوصی تأثیر‌گذار باشد.

با استفاده زنجیره مشترکی مانند الگوراند، توسعه‌دهندگان می‌توانند اکوسیستم‌هایی را ایجاد کنند که کاملاً مستقل از زنجیره عمومی باشد. هر کو – چین که در این شبکه فعالیت می‌کند، روش‌ها و اعتبارسنجی‌های مستقل خود را دارد. بر اساس سازگاری آن‌ها با زنجیره اصلی، این Co-Chain قادر به برقراری ارتباط بیشتر با یکدیگر در داخل شبکه Algorand هستند. علاوه بر این، کو – چین‌ها می‌توانند به راحتی ابزار‌ها و ویژگی‌های زیربنایی را مانند لایه بدون مجوز الگوراند به دست آورند. این ویژگی کو – چین را قادر می‌سازد تا از منابع موجود مانند قرارداد‌های هوشمند و انتقال‌های اتمی ذاتی در لایه ۱ الگوریتم استفاده کنند.

کو چین

چه چیزی کو – چین را منحصر به فرد کرده است؟

مزیت رقابتی زنجیره‌های مشترک این است که از آنجایی که فناوری بلاک چین به سرعت در حال توسعه است، برخی از پیشرفت‌ها و طراحی‌های قبلی قبل از اینکه صاحبان پروژه بتوانند محصول خود را عرضه کنند، حذف می‌شوند. با نگاهی به گذشته، اتخاذ تمرکززدایی کامل مهمترین استاندارد در توسعه بلاک چین بود.

با این حال، از آنجایی که ذینفعان کاربرد‌های مفید جدیدی را برای این فناوری نوظهور فراتر از تسهیل پرداخت آموختند، این در طول زمان تغییر کرده است. امروزه، کسب‌وکار‌هایی که به دنبال پذیرش این صنعت دیجیتالی هستند و در عین حال از امنیت و یکپارچگی داده‌های خود محافظت می‌کنند، می‌توانند از معماری Co-Chain و پلتفرم‌های ترکیبی الگوراند استفاده کنند.

به عبارت دیگر، کو – چین‌ها مزایایی را برای قابلیت همکاری شرکت‌ها ارائه می‌دهند که در نسخه‌های قبلی بلاک‌چین‌ها وجود نداشت. به عنوان مثال، الگوراند کاربران خود را قادر می‌سازد تا با استفاده از اجماع اثبات سهام (PoS) زنجیره‌های مشترک ایجاد کنند که ممکن است با سایر شرکت‌ها با استفاده از زنجیره عمومی پلت فرم ارتباط برقرار کنند. شرکت‌کنندگان در شبکه همچنین می‌توانند از ابزار‌های استقرار مانند قرارداد‌های هوشمند استفاده کنند. این ابزار‌ها را می‌توان تغییر داد تا ارتباطات کو – چین را حتی بیشتر برای گسترش تجارت بهبود بخشد.

علاوه بر این، زیرساخت‌های زنجیره مشترک حفظ استقلال خود را برای شرکت‌ها ساده‌تر می‌کند و امنیت را بهبود می‌بخشد. از آنجایی که ارزش داده‌ها در سال گذشته از طلا پیشی گرفت، بنابراین عجیب نیست که شرکت‌ها در حفظ داده‌های داخلی و حساس خود احتیاط کنند. از آنجایی که زنجیره‌های مشترک اختیار کسب‌وکار را در مورد اینکه چه اطلاعاتی را می‌توان با شبکه عمومی زیربنا به اشتراک گذاشت، فراهم می‌کند، این سطح ریسک کاهش می‌یابد.

آخرین مزیت کو – چین، مقیاس‌پذیری آن است. با افزایش تعداد کاربران شبکه، اکثر پلتفرم‌ها کندتر شده‌اند. اما زنجیره‌های مشترک، به‌ویژه با بلاک‌چین‌هایی مانند الگوراند، که طراحی اولیه آن با هدف رشد اکوسیستم بود، این روند را تغییر داد. جالب‌ترین ویژگی در مورد این پروژه این است که کسب و کار‌ها قادر خواهند بود حتی با بزرگتر شدن شبکه، توان عملیاتی خود را حفظ یا افزایش دهند. اینجا جایی است که قابلیت‌های بلاک چین خصوصی وارد عمل می‌شوند.

آینده کو – چین 

روند پذیرش کو- چین در صورتی سرعت می‌یابد که مخترعان بازار به توسعه کالا‌های خود برای رسیدگی به موارد استفاده خاص ادامه دهند. همانطور که قبلاً ذکر شد، این فناوری به تدریج به عنوان روش ترجیحی شرکت‌ها برای استفاده از بلاک چین برای رشد در حال تبدیل شدن به آن است. با این حال، برای بهره‌مندی از بهترین‌های هر دو جهان، کاربران فعلی بلاک چین‌های عمومی و خصوصی به طور جدی در حال بررسی تمرکززدایی جزئی هستند.

سابقه درخشان بلاک‌چین الگوراند باعث شد کو – چین در نقطه خوبی در بازار قرار بگیرد. اکنون بیش از ده پروژه از جمله تتر، ری‌پابلیک، Shyft و IDEX از بلاک چین الگوراند برای ساخت خدمات DLT استفاده می‌کنند.

بلاک‌چین الگورند

 

کلام آخر

کو _ چین در مقایسه با پلتفرم‌های خصوصی یا عمومی، اصول این زیرساخت بر پتانسیل شبکه‌های بلاک چین مقرون به صرفه برای رشد کسب و کار تأکید دارد. با توجه به قابلیت‌های مقیاس‌بندی و توانایی آن‌ها برای حفظ توان عملیاتی بالا، زنجیره‌های مشترک یک پیشنهاد پایدار نیز ایجاد می‌کنند.

۴/۵ - (۲ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست