اوکی اکسچنج

الگوراند چیست؟ پلتفرمی سریع و مقیاس پذیر برای Dapps

الگوراند چیست؟ پلتفرمی سریع و مقیاس پذیر برای Dapps

اگر در مورد حوزه بلاک چین تحقیق کرده باشید، حتما می‌دانید که هر بلاک چین ۳ ویژگی اساسی داد. امنیت، سرعت و غیرمتمرکز بودن. مشکل اینجاست که اکثر بلاک چین‌ها تنها می‌توانند دارای ۲ ویژگی از این ۳ ویژگی باشند. اما الگوراند، این مشکل را حل کرده است. الگورند توانسته موانع فنی و مشکلات سر راه برای ایجاد یک بلاک چین با اصل سه‌گانه خود را حل کند. معمولا این سه ویژگی در کنار هم قرار نمی‌گیرند، اما در الگورند هر ۳ با هم هستند. الگورند مشکل مقیاس‌پذیری بلاک چین را تا حدودی رفع کرده است.

مشاهده: قیمت لحظه ای ALGO

آشنایی با بلاک چین ارز دیجیتال الگوراند (Algorand)

الگورند بلاک چین اثبات سهام است که برای آسان کردن امور مالی ایجاد شده است؛ این بلاک چین توسط سیلویو میکالی، متخصص ارز‌های دیجیتال و برند تورینگ طراحی شده است و توسط تیم الگورند پشتیبانی می‌شود. در این مقاله توضیحات کامل و کافی در مورد الگورند را برای شما آورده‌ایم. اگر کنجکاو هستید که بدانید الگورند چگونه کار می‌کند تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

جالب است بدانید اغلب بلاک چین‌ها تلاش‌های زیادی را جهت حل مشکل مقیاس‌پذیری می‌کنند، برخی امنیت را قربانی سرعت و برخی متمرکز بودن را قربانی امنیت می‌کنند؛ این مشکل بزرگ امروزه به عنوان یک نقطه عطف در بین بلاک چین‌ها باق مانده است. اگرچه که بسیاری از پلتفرم‌ها برای حل این مشکل تلاش کرده‌اند برخی شکست خورده و برخی موفق شده‌اند. یکی از پروژه‌های موفق در این زمینه، بلاک چین الگورند است.

الگورند چیست؟

الگورند (Algorand) در واقع بلاک چینی جهت توسعه برنامه‌های غیر متمرکز (DApp) است که در سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی شد. این الگوریتم ستون اصلی اقتصاد آینده است. طراحی این پلتفرم بر این اساس است که چندین چالش کلیدی که اکثر بلاک چین‌ها با آن روبرو هستند را رفع می‌کند. الگورند با ایجاد زیرساخت‌ها و ابزار‌های که توسعه‌دهندگان آن ایجاد کرده‌اند مشکلات مقیاس‌پذیری بلاک چین خود را برطرف کرده‌است.

سیلو میکالی، دانشمند بین‌المللی رایانه و پروفسور MIT که برنده جایزه تورینگ در سال ۲۰۱۲ به دلیل مشارکت در زمینه رمزنگاری شده بود در سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی شد و مورد استقبال قرار گرفت. Algorand در حال حاضر توسط یک تیم چند رشته‌ای که شامل محققان، رمزنگاران، ریاضیدانان و برنامه‌نویسان هستند اداره و توسعه داده می‌شود.

الگورند چگونه کار می‌کند؟

پروتکل الگورند به دو لایه تقسیم می‌شود. لایه ۱ مکانی است که بیشتر اتفاقات در آن می‌افتد. از این لایه برای قرارداد‌های هوشمند، مبادلات اتمی (مبادلات سریع همتا به همتا) و ایجاد دارایی‌های جدید بلاک چین مبتنی بر الگورند (معروف به ASA) استفاده می‌شود، قرارداد‌های هوشمند که اصطلاحا به آن ASC۱ می‌گویند، فقط در لایه ۱ اجرا می‌شوند. قابلیت‌های بیشتر این بلاک چین در لایه دوم است. کار‌هایی مانند اجرای قرارداد‌های هوشمند بزرگتر و تامین برنامه‌های مالی غیر متمرکز بر عهده این لایه است.

الگورند چگونه کار می‌کند؟

کاربران می‌توانند از یک فرانت‌اند بصری برای ارسال دستورات به قرارداد‌های هوشمند در برنامه‌های غیر متمرکز استفاده کنند. الگورند از مکانیزم اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کند؛ طراحی آن به صورت سریع با سیستم اجماع عادلانه است. این بدین معنا است که هولدر‌های توکن ALGO می‌توانند در ساخت بلوک‌های شرکت کرده و پاداش دریافت کنند.

رای تایید اعتبار امضا‌ها و مسیریابی بلوک‌های، الگورند از تعداد زیادی‌گره رله توزیع شده استفاده می‌کند. آن‌ها همچنین می‌توانند از اجماع شرکت کنند؛ مهمترین بخش بلاک چین الگورند، فرایند طبقه‌بندی رمزنگاری است؛ این فرایند به منظور نحوه انتخاب کاربران برای مشکارکت ایجاد شده است. پروتکل الگورند به صورت مخفیانه و تصادفی از استخرهای‌گره برای انتخاب کاربران با یک سیستم قرعه کشی استفاده می‌کند؛ البته هر چقدر تعداد توکن آلگو (ALGO) شما بیشتر باشد شانس بیشتری خواهید داشت. شرکت‌کننده‌ها بدون آنکه بفهمد در هر دوره تغییر پیدا می‌کنند. ‌ایده پشت این فرایند جلوگیری از حملات است.

دلایل برتری پروژه الگورند

همانطور که بالاتر گفته شد، اکثر بلاک جین‌ها در بحث سرعت تراکنش‌ها اختلافات و مشکلاتی دارند؛ سرعت پایین و تاخیر در تراکنش می‌تواند تجربه بد برای کاربر ایجاد کند. اما الگورند توانسته است با پشتیبانی از ۱۰۰۰ تراکنش در هر ثانیه، مشکل سرعت (مخصوصا در مورد قرارداد‌های هوشمند) را حل کند. در مقایسه با رمز ارز‌های برتر بیت کوین (۵ تراکنش در ثانیه) و اتریوم (۱۵-۳۰ تراکنش در ثانیه) الگورند برتری بیشتری در بحث سرعت دارند.

با این حال بلاک چین‌های دیگر در حال رقابت با الگورند هستند. برای مثال بلاک چین ارز دیجیتال سولانا مدعی بیش از ۵۰۰۰۰ تراکنش در ثانیه است. بعد از ارتقا ETH ۲. ۰ اتریوم وعده می‌دهد که ظرفیت بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ تراکنش را دارد. با وجود ادعا‌های سایر بلاک چین‌ها، الگورند توانسته است هدف خود برای سرعت تراکنش‌ها را تحقق بخشد. این یعنی امکان تراکنش با مبلغ‌های بالا، در زمینه برنامه‌های مالی آنلاین برای ده‌ها میلیون کاربر را پشتیبانی می‌کند. کاربران نگران به خطر افتادن نیستند، چرا که آلگورند نمی‌تواند فورک شود و هیچ شکاف زنجیره‌ایی وجود نخواهد داشت.

پاداش استخراج ALGO

الگورند پاداش‌های هر بلوک را به طور عادلانه و نسبی بین دارندگان ALGO توزیع می‌کند که این عجیب است. چرا که این ویژگی دقیقا بر خلاف سایر بلاک چین‌های PoS است؛ آن‌ها پاداش‌های را تنها بین اعتبارسازان تقسیم می‌کنند. الگورند از حداقل نیاز‌ها برای کار با‌ گره استفاده می‌کند تا اکثر کاربران بتوانند به آن دسترسی داشته باشد. امکاناتی مانند ۴-۸ گیگ رم، ۱۰۰ گیگ حافظه SSD و ۱۰ مگابایت باند پهن.

این پلتفرم از معدود بلاک چین‌هایی است که دارای قابلیت قرارداد هوشمندی است که کاملا توسط اثبات سهام اداره می‌شود، که همین ویژگی مزیت رقابت بهتری نسبت به اثبات کار است، از جمله هزینه‌های چشمگیر زمان تایید تراکنش. الگورند مدعی است تنها دو میلیونیم CO۲ تولید شده توسط سیستم عامل‌های رقیب را تولید می‌کند. با توجه بیشتر شرکت‌ها به مصرف انرژی بلاک چین و انتشار کربن، این می‌تواند نقطه تمایز مهمی برای Algorand باشد. آخرین برتری الگورند مربوط که ویژگی دارایی استاندارد آن است. این ویژگی انعطاف‌پذیری در انتخاب طیف وسیعی از توکن از جمله، استیبل کیون، ارز فیات و سایر توکن‌ها را ارائه می‌دهد.

محصولات الگورند

امروزه ده‌ها محصول ساخته شده در Algorand وجود دارد و بسیاری دیگر در حال توسعه نیز هستند. برخی از آن‌ها عبارتند از:

  • Reach: بستری برای توسعه و ارائه برنامه‌های غیر متمرکز در الگورند و سایر بلاک چین.
  • Opulous: اجازه دادن به نوازندگان و هنرمندان برای استفاده از منابع مالی غیر متمرکز و ارائه دارایی‌های موسیقی به بلاک چین جهت جمع‌آوری سرمایه برای پروژه‌های بعدی
  • The marshmal island: ارز دیجیتال مستقل مارشال، مبتنی بر فناوری Algorand و SFB، اولین پول ملی دیجیتال جهان (SOV) است.

توکن ALGO چیست؟

توکن بومی اکوسیستم الگورند، ALGO نام دارد. آلگو یک توکن گس (اککان استخراج آن وجود ندارد) از برای قرارداد‌های هوشمند پرداخت کارمزد تراکنش‌ها استفاده می‌شود، درست مانند نحوه استفاده از اتریوم در بلاک چین اتریوم. البته الگو کار‌های دیگری مانند پشتیبانی از شبکه الگورند و پرداخت پاداش هولدر‌های الگو را نیز بر عهده دارد. این بازده غیرفعال در حال حاضر حدود ۵-۶ درصد APY است.

توکن ALGO چیست؟

توکن آلگو علاوه بر این‌ها، مزایای درون شبکه‌ایی نیز دارد. آلگو به طور فزاینده‌ای توسط نسخه‌های مصنوعی توکن مانند wALGO، که یک توکن ERC-۲۰ قابل تعویض است، در برنامه‌های دیفای بر روی الگورند و یا سیار بلاک چین‌های جایگزین استفاده می‌شود.

توکن ALGO را چگونه خریداری کنیم؟

از آنجایی که آلگو یکی از ۵۰ رمز ارز برتر است، راه‌های زیادی برای دریافت آن وجود دارد. بیش از ۱۰۰ صرافی در حال حاضر از این توکن پشتیبانی می‌کنند، از جمله Binance، Kraken و Coinbase Pro. اگر از صرافی بایننس استفاده می‌کنید، در این قسمت مقاله نحوه خرید آلگو از بایننس را طریق تتر آموزش می‌دهیم.

قدم اول تتر بخرید
قدم دوم به بخش ALGO/USDT بروید
قدم سوم قسمت پایین چارت قیمت آلگو، گزینه اسپات را بزنید، نوع سفارش را به سفارش بازار تغییر دهید و مقدار تتری را که می‌خواهید آلگو خریداری کنید را وارد کنید
قدم چهارم بعد از اینکه قیمت آلگو را بررسی کردید و قیمت مورد نظر را پیدا کردید، روی دکمه خرید آۀگو کلیک کنید. سپس سفارش شما با کمترین قیمت موجود خریداری می‌شود و ALGO شما به کیف پول صرافی شما‌ واریز می‌شود

 

جهت کنترل قیمت، از گزینه سفارش محدود استفاده کنید. در این صورت شما نقطه ورود خود را وارد می‌کنید و به محض اینکه بازار به قیمت مورد نظر شما برسد، سفارش شما انجام می‌شود.

سخن پایانی

در سال ۲۰۱۹، با ویژگی‌های محدودی مانند دارایی‌های استاندارد، انتقال اتمی و قرارداد‌های هوشمند لایه ۱، با نسخه Algorand ۲. ۰ از طریق اطلاع رسانی در وبسایت www.algorand.com منتشر شد. البته تیم الگورند هنوز به دنبال توسعه این بلاک چین است. با وجود اینکه الگورند در بین بلاک چین برتری زیادی دارد، اما باز هم به دنبال رشد و توسعه ویژگی‌های مختلف خود است. تلاش‌هایی برای افزایش عملکرد و مقیاس‌پذیری بلاک چین از طریق تغییرات و به روز‌رسانی‌های مختلف، در انتظار الگورند است. زبان برنامه‌نویسی ASC۱ این پلتفرم به تازگی به روز شده و برای توسعه‌دهندگان جذابتر شده است.

طبق به روزرسانی‌های اخیر بنیانگذار پروژه، الگورند در حال حاضر به دنبال توسعه و افزایش بلوک‌های خود از ۵۰۰۰ به ۲۵۰۰۰ تراکنش است، یعنی تقریبا افزایش ۴۰۰ درصدی. همچنین قصد دارد زمان تراکنش ها را از ۴. ۵ به ۲. ۵ کاهش دهد. در صورت موفقیت، الگورند به یکی از کارآمدترین بلاک چین‌های موجود تبدیل می‌شود که قادر است از شبکه پرداخت ویزا که به عنوان استاندارد پذیرش اصلی در نظر گرفته می‌شود، فراتر رود.

سوالات متدوال

سوالات متداول

الگورند چیست؟

الگورند (Algorand) بلاک چینی است که جهت توسعه برنامه‌های غیر متمرکز (DApps که در سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی گردید. طراحی این پلتفرم بر این اساس است که چندین چالش کلیدی که اکثر بلاک چین‌ها با آن روبرو هستند را رفع می‌کند. این شبکه با ایجاد زیرساخت‌ها و ابزار‌های مورد نیاز، مشکلات مقیاس‌پذیری بلاک چین خود را برطرف کرده‌است.

سرعت تایید تراکنش ها در شبکه به روز شده Algorand به چه صورت است؟

در حال حاضر، سرعت تایید تراکنش ها در الگورند به مقدار ۱۳۰۰ تراکنش در ثانیه رسیده است.

۵/۵ - (۳ امتیاز)
نظرات
۲ دیدگاه

۲ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست