اوکی اکسچنج

بهترین پلتفرم‌های استیکینگ ارزهای دیجیتال

سپرده‌گذاری یا استیکینگ به یکی از روش‌های محبوب برای سرمایه‌گذاری و کسب درآمد غیرفعال تبدیل شده است. پلتفرم‌های مختلف استیکینگ ارزهای دیجیتال بر هر دارایی نرخ بهره متفاوتی را ارائه می‌دهند؛ بنابراین پیدا کردن پلتفرم مناسب بسیار ضروری است. پیدا کردن پلتفرم‌های قابل اعتماد برای کسانی که به تازگی وارد این عرصه شده‌اند ممکن است دشوار باشد. در نتیجه، ما فهرستی از بهترین پلتفرم‌های استیکینگ را در اینجا گردآوری کرده‌ایم!

در این مقاله در مورد سپرده‌گذاری صحبت خواهیم کرد و علاوه بر آن ۵ وبسایت برتر برای استیکینگ را به شما معرفی می‌کنیم، همچنین به برخی از خطرات که ممکن است در هنگام سپرده‌گذاری اتفاق بی‌افتد اشاره خواهیم کرد.

استیکینگ چیست؟

استیکینگ یک روش برای سرمایه‌گذاری در ارز‌های دیجیتال است که به کاربران اجازه می‌دهد تا با استفاده از دارایی‌های خود درآمد غیرفعال داشته باشند. با قفل کردن دارایی‌های کریپتو، این سهام می‌توانند مزایای سهامداری ترکیبی، مشابه یک حساب پس‌انداز با سود بالا در یک بانک، را کسب کنند. کاربران وجوهی را سپرده‌گذاری می‌کنند، که توسط بانک یا در این مورد، پلتفرم استیکینگ کریپتو، به دیگران قرض داده می‌شود. مقدار کمی از سود به دست آمده از این استقراض توسط ابزار‌های مالی قدیمی بازگردانده می‌شود. از سوی دیگر، دارندگان ارز‌های دیجیتال می‌توانند بخش قابل توجهی از درآمد خود را حفظ کنند.

سافت استیکینگ – soft staking

چندین راه برای شرکت در استیکینگ وجود دارد. اولین و آسان‌ترین راه سافت استکینگ (soft staking) با استفاده از صرافی‌های متمرکز است. کاربران می‌توانند با واریز پول به یک حساب سافت استکینگ با CEX، پاداش‌های مستمری را در ارز‌های دیجیتال سطح بالا کسب کنند. سرمایه‌گذاری با پروتکل مالی غیرمتمرکز (DeFi) یا یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) به کاربران امکان می‌دهد طیف گسترده‌ای از ارز‌های دیجیتال مختلف را سپرده‌گذاری کرده و در تاکتیک‌های سرمایه‌گذاری پیشرفته مانند استخراج نقدینگی و کشاورزی بازده شرکت کنند.

برخی از خدمات استکینگ جهت ذخیره ارز‌های دیجیتال برای مدت زمان معینی پاداش ارائه می‌کنند. برخی دیگر گزینه‌های سپرده‌گذاری منعطف‌تری را در اختیار کاربران قرار می‌دهند و به آن‌ها اجازه می‌دهند در هر زمانی سهام خود را سپرده‌گذاری کنند و یا آن را خارج کنند. علاوه بر این، پلتفرم‌های استکینگ سطوح مختلف ریسک و مهارت‌های فنی را ارائه می‌کنند.

الگوریتم اثبات سهام

راه دیگر برای شرکت در استکینگ کریپتو، اجماع است. اثبات سهام (PoS) یک تکنیک اجماع برای ارز‌های دیجیتال است که ایجاد بلوک‌های جدید و اعتبارسنجی تراکنش‌ها در شبکه‌های بلاک چین عمومی را آسان‌تر می‌کند. تکنیک‌های اجماع هر گره در شبکه را قادر می‌سازد تا در مورد اعتبار تراکنش به توافق برسند و از بلاک‌چین محافظت کنند. اعتبار سنجی‌ها مقدار خاصی از دارایی‌های رمزنگاری شده را در یک توافق PoS سرمایه‌گذاری می‌کنند. این کار برای آن‌ها به عنوان یک انگیزه مالی برای درست رفتار کردن تلقی می‌شود. در صورتی که اعتبارسنج‌ها رفتار درست و صادقانه‌ای نداشته باشند، ممکن است تمام سهام خود را به عنوان جریمه از دست بدهند.

علاوه بر این، اجماع PoS به عنوان جایگزینی برای اجماع اثبات کار (PoW) مبتنی بر منابع شبکه بیت‌کوین ایجاد شد. PoS نه تنها انرژی کمتری نسبت به PoW مصرف می‌کند، بلکه هک کردن آن نیز سود کمتری دارد. در نتیجه، خطر کمتری PoS را تهدید می‌کند. اجماع PoS همچنین میزان توان محاسباتی مورد نیاز برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها را کاهش می‌دهد. به جای رقابت برای به دست آوردن حق اعتبارسنجی تراکنش‌ها، اعتبارسنجی‌های PoS بار را منصفانه‌تر توزیع می‌کنند و نیاز به سرمایه‌گذاری انرژی برای حل معما‌های ریاضی پیچیده مانند PoW را از بین می‌برند.

PoS برای پروژه‌های جدید بلاک چین به تکنیک اجماع تبدیل شده است؛ دلیل آن هم امنیت بالا و حداقل موانع ورودی است. علاوه بر این، اختیارات اثبات سهام (Proof-of-Staked authority) و اثبات سهام (Proof-of-Stake) دو نوع متفاوت از اجماع PoS هستند. هدف از PoS این است که ماینینگ کمتر به PoW وابسته باشد. علاوه بر این، PoS به کاهش اثرات زیست‌محیطی استخراج ارز دیجیتال کمک می‌کند و یک راه‌حل بلندمدت برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها ارائه می‌کند.

برای کسب درآمد از ارزهای دیجیتال راه‌های دیگری نیز وجود دارد. برای آشنایی با آنها می‌توان مقاله ۱۱ روش برای کسب درآمد غیرفعال از ارز‌های دیجیتال را مطالعه کنید.

۵ پلتفرم برتر استیکینگ برای سرمایه‌گذاری با ارز‌های دیجیتال

حال زمان آن رسیده است تا نگاهی به برخی از بهترین سایت‌های استیکینگ ارز‌های دیجیتال بیندازیم. ما می‌توانیم از شاخص‌های مختلفی برای انتخاب بهترین سایت‌های سهام استفاده کنیم. برخی از سرمایه‌گذاران امنیت یک پلتفرم را ترجیح می‌دهند، در حالی که برخی دیگر صرفاً به دنبال بیشترین سود ممکن هستند. با توجه به تعداد کاربران فعال، ارزش کل قفل شده (TVL)، قابلیت اطمینان و درصد درآمد سالانه (APY)، ما پنج مورد از بهترین پلتفرم‌های استیکینگ را در زیر انتخاب کرده‌ایم.

۱. کوین بیس

یکی از محبوب‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال برای افراد مبتدی، کوین بیس است. این صرافی با ارائه یک راه حل ساده به کاربران تازه وارد اجازه میدهند تا انواع ارز‌های دیجیتال را معامله کنند.

کوین بیس نیز به دلیل سهولت استفاده و سطوح بالای امنیت، به سرعت خود را به عنوان یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های استیکینگ کریپتو معرفی کرده است. کاربران کوین بیس به انواع امکانات بازدهی دسترسی دارند:

 • کازماس: ۵ درصد سود سالانه (APY)
 • آدا: ۲.۶ درصد سود سالانه (APY)
 • دای: ۲.۳۳ درصد سود سالانه (APY)
 • تزوس: ۴.۶۳ درصد سود سالانه (APY)
 • تتر: ۱.۶۷ درصد سود سالانه (APY)
 • الگورند: ۰.۴۵ درصد سود سالانه (APY)

۲. بایننس

صرافی بایننس از نظر بزرگی و حجم معاملات حرف اول را می‌زند. این سایتی مناسب برای همه نوع سرمایه‌گذاران و معامله گران است. پورتال Binance Earn همچنین برخی از گسترده‌ترین و متنوع‌ترین احتمالات سهام را در میان هر صرافی ارز دیجیتال ارائه می‌دهد. پس انداز ثابت، پس انداز انعطاف‌پذیر، سرمایه‌گذاری دوگانه، دیفای استیکینگ و لیکوئیدیتی فارمینگ برخی از روش‌های موجود هستند.

روش پس‌انداز انعطاف‌پذیر مبتنی بر عضویت بایننس، بازدهی تخمینی ۱۰% سالانه (APY) را در USDT تا ارزش ۲۰۰۰ دلار ارائه می‌کند. سرویس پس انداز ثابت نیز ۵ درصد سود سالانه در تتر برای قفل کردن توکن‌ها به مدت ۳۰ روز و ۹ درصد سود برای قفل کردن به مدت ۶۰ روز دارد. این سرویس همچنین دارای عملکرد «تجدید خودکار» برای پرداخت سود مرکب است. علاوه بر این بازدهی مشابهی برای طیف وسیعی از ارز‌های دیجیتال برتر وجود دارد.

در آخر لیکوئیدیتی فارمینگ است که بازدهی بالاتر و ریسک بیشتری دارد.  در بیش از ۷۰ جفت معاملاتی، کاربران مقادیر مساوی از دو دارایی را برای دریافت کارمزد تراکنش و بهره قابل تنظیم سپرده‌گذاری می‌کنند. این جفت‌ها شامل استیبل‌کوین‌هایی با سود سالانه یک رقمی و ارز‌های دیجیتال برتر مانند اتریوم، دوج‌کوین، آوالانچ، چین‌لینک و پولکادات می‌شود.

 • جفت معاملاتی ایپ‌کوین/ تتر: ۲۴. ۷۴ درصد سود سالانه (APY)
 • جفت معاملاتی تراوالا/ تتر: ۲۳. ۳۷ درصد سود سالانه (APY)
 • جفت معاملاتی GMT/ تتر: ۲۳. ۳۸ درصد سود سالانه (APY)
 • جفت معاملاتی SANTOS/ تتر: ۲۴. ۴۳ درصد سود سالانه (APY)

علاوه بر این، تریدر‌هایی که مهارت بیشتری دارند می‌توانند با استفاده از سرویس سرمایه‌گذاری دوگانه، تا بیش از ۵۰۰ درصد سود سالانه کسب کنند. این روش به آن‌ها اجازه می‌دهد بدون پرداخت هزینه، دو دارایی کریپتو را با قیمت پایین خریداری کنند و در قیمت بالا بفروشند. این روش فقط برای تریدر‌های حرفه‌ای توصیه می‌شود. فراموش نکنید قبل از سرمایه‌گذاری در هر بازار مالی، بهتر از تحقیقات کافی را انجام دهید و هرگز بیش از اندازه‌ای که می‌توانید از دست دهید، سرمایه‌گذاری نکنید.

۳. کریپتو.کام

هولدر‌های توکن CRO در صرافی کریپو. کام جوایز بیشتری دریافت می‌کنند. کاربران می‌تواند در بیش از ۴۰ ارز دیجیتال و استیبل کوین مانند اتریوم، دوج‌کوین، بیت‌کوین و آوالانچ در دوره‌های قفل یک یا سه ماه به صورت هفتگی پاداش‌های ترکیبی دریافت کنند.

این پلتفرم همچنین انواع خدمات استکینگ DeFi را بر اساس پروتکل‌های پارتنر ارائه می‌دهد. کاربران می‌توانند از طریق Yearn Earn V2، کامپوند، آوی، کریپتو. او‌آر‌جی چین استکینگ و کازماس استکینگ در بیش از ۳۵ توکن سود دیفای کسب کنند. علاوه بر این، هیچ زمان قفلی برای این محصولات وجود ندارد، بنابراین کاربران می‌توانند هر زمان که بخواهند وجوه خود را برداشت کنند.

۴. پنکیک سواپ

پنکیک سواپ یک پروتکل زنجیره هوشمند بایننس سابق است. با بیش از ۴.۴ میلیون کاربر فعال ماهانه و ۶ میلیارد دلار ارزش کل قفل شده (TVL)، محبوب‌ترین صرافی در زنجیره BNB است. طبق داده‌های وبسایت stakingrewards.com، پنکیک سواپ با ۲۹۹.۹۱درصد APY، بیشترین پرداخت سود سالانه را در بین پلتفرم‌های دیفای دارد. علاوه بر این، این پلتفرم طیف گسترده‌ای از گزینه های‌ییلد فارمینگ و محصولات دیگر را ارائه می‌دهد.

کاربران می‌توانند در توکن بومی پنکیک سواپ، CAKE، سرمایه‌گذاری کنند و در استخر‌هایی که در انواع دارایی‌های رمزنگاری شده است، پاداش‌هایی کسب کنند. ارائه‌دهندگان نقدینگی همچنین می‌توانند با قرار دادن توکن‌های LP در مزارع، مزایای بیشتری از سپرده‌گذاری کسب کنند.

۵. الیمپوس دائو

الیمپوس دائو مکانیزمی برای یک ارز ذخیره غیرمتمرکز است. توکن بومی OHM یک توکن بازبنیاد (Rebase) است که به جای ارزهای فیات، توسط سبدی از دارایی‌های رمزنگاری با کارایی بالا و کاربردی بالا پشتیبانی می‌شود. استکینگ روش اصلی پروتکل برای کسب درآمد است. شرکت‌کنندگان می‌توانند با قفل کردن توکن‌های OHM، بازپرداخت‌های مرکب را به دست آورند. 

هر هشت ساعت، کسانی که سپرده‌گذاری کرده‌اند، جوایز OHM را دریافت می‌کنند. این مزایا از فروش اوراق قرضه به دست می‌آید که به شرکت‌کنندگان امکان می‌دهد توکن‌های OHM را با هزینه کمتر خریداری کنند. کاربران همچنین مقدار متناسبی از OHM استیک شده (sOHM) را بر اساس سهام OHM خود دریافت می‌کنند، که ممکن است برای کسب ارزش اضافی در انواع پلتفرم‌های DeFi استفاده شود.

الیمپوس یکی از بهترین‌ها در لیست پلتفرم‌های برتر استیکینگ ارزهای دیجیتال است. با این حال، پس از پنکیک سواپ، دومین پرداخت سالانه تخمینی را به خود اختصاص داده است.

استکینگ چه خطراتی را به همراه دارد؟

به طور کلی ارز‌های دیجیتال ریسک بالایی دارند. بنابراین هنگام استفاده از هر پلتفرم استیکینگ، سرمایه‌گذاران باید همیشه محتاط باشند. ضرر ناپایدار یکی از رایج‌ترین نگرانی‌هایی است که در زمان استکینگ کریپتو اتفاق می‌افتد. هنگامی که ارزش دارایی‌های شما در طول سپرده‌گذاری شما کاهش می‌یابد، به عنوان ضرر ناپایدار شناخته می‌شود. اگر توکنی را سپرده‌گذاری کنید و ارزش آن کاهش یابد، ممکن است پاداش‌های سپرده‌گذاری برای جبران ضرر شما کافی نباشد. دوره‌های قفل کردن نیز ممکن است بازیابی دارایی‌های شما را به موقع برای جلوگیری از ضرر ناپایدار دشوار کند.

علاوه بر این، استکینگ مستلزم محافظت از دارایی است. حتی امن‌ترین پلتفرم‌های استیکینگ نیز در برابر سرقت و هک آسیب‌پذیر هستند. از دست دادن وجوه در سهام DeFi ممکن است دائمی و غیر قابل برگشت باشد. در نتیجه، بررسی کردن روش‌ها امنیتی یک پلتفرم بسیار ضروری است.

اگر می‌خواهید به عنوان یک اعتبارسنج در بلاک‌چین PoS عمل کنید، به یاد داشته باشد که اگر تراکنش‌ها را به درستی اعتبارسنجی نکنید یا شبکه را به خطر بیندازید، ممکن است سپرد‌ه‌های خود را از دست بدهید.

نتیجه گیری

محبوبیت استیکینگ به عنوان راهی برای ایجاد درآمد غیرفعال با استفاده از ارز‌های دیجیتال بلااستفاده بسیار افزایش یافته است. پلتفرم‌های استیکینگ برای ارز‌های دیجیتال در اشکال و اندازه‌های مختلفی وجود دارند. بلاک چین‌های PoS، صرافی‌های رمزنگاری کنترل‌شده (CEX) و پروتکل‌های DeFi همگی می‌توانند درآمد غیرفعالی را برای سرمایه‌گذاران فراهم کنند. اتریوم ۲. ۰ (در حالی که هنوز در حال توسعه است)، سولانا، ترا، کاردانو و آوالانچ پنج دارایی برتر ارز‌های دیجیتال از نظر ارزش سهام هستند.

سوالات متدوال

سوالات متداول


استیکینگ چیست؟

استیکینگ یک روش برای سرمایه‌گذاری در ارز‌های دیجیتال است که به کاربران اجازه می‌دهد تا با استفاده از دارایی‌های خود درآمد غیرفعال داشته باشند.

آیا استیکینگ می‌تواند خطراتی داشته باشد؟

دنیای ارزهای دیجیتال همیشه پرنوسان است، بنابراین هنگام استفاده از هر پلتفرم استیکینگ باید محتاط باشید و تحقیقات لازم را انجام دهید.

ضررناپایدار چیست؟

هنگامی که ارزش دارایی‌های شما در طول سپرده‌گذاری شما کاهش می‌یابد، به عنوان ضرر ناپایدار شناخته می‌شود.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴.۳/۵ - (۳ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 • سلام
  با توجه به تحریم ها علیه ایران، ما از کدوم پلتفرم ها می تونیم استفاده کنیم؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست