اوکی اکسچنج

نرخ تبدیل ارز یا اکسچنج ریت چیست؟

اکسچنج ریت

نرخ تبدیل ارز یا نرخ مبادله به هزینه‌ای گفته می‌شود که ما برای تبدیل ارز دیجیتال خود به ارز دیجیتال دیگر پرداخت می‌کنید. اکثر نرخ‌های مبادله شناور هستند و در پاسخ به عرضه و تقاضای بازار نوسان دارند. برخی از نرخ‌های مبادله با ارزش پول یک کشور خاص تنظیم یا مرتبط هستند.

نوسانات نرخ ارز با تغییر در هزینه کالا‌های وارداتی از سایر کشور‌ها و تقاضا برای کالا‌های آن‌ها در بین مشتریان خارج از کشور، بر مشاغل تأثیر می‌گذارد. در ادامه این مقاله قرار است نرخ مبادله را تعریف کنیم و بگوییم چگونه کار می‌کند و چرا در نوسان است. 

اکسچنج ریت چیست؟

نرخ مبادله تعیین‌کننده قیمتی است که یک ارز با ارز دیگر مبادله می‌شود و بر تجارت بین‌المللی و نقل و انتقالات پول تأثیر می‌گذارد. هم ارزش پول داخلی و هم ارزش ارز خارجی بر نرخ ارز تأثیر دارند. نرخ مبادله دلار آمریکا به یورو در جولای ۲۰۲۲ ۱.۰۲ بود، به این معنی که برای خرید یک یورو، ۱.۰۲ دلار باید پرداخت می‌شد.

آشنایی با نرخ مبادله

فعالیت اقتصادی، نرخ بهره بازار، تولید ناخالص داخلی و نرخ بیکاری در هر یک از کشور‌ها اغلب برای محاسبه مقدار یک ارز با ارز دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. آن‌ها در بازار مالی جهانی تأسیس شده‌اند، جایی که بانک‌ها و سایر مؤسسات مالی بسته به این معیار‌ها ارز‌ها را به صورت شبانه‌روزی مبادله می‌کنند و به عنوان نرخ مبادله بازار شناخته می‌شوند. تغییر نرخ‌ها مممکن است ساعتی، روزانه یا بعد از اتفاقات بزرگ مالی رخ دهد.

تبدیل نرخ ارز

علامت اختصاری برای پول ملی که مخفف آن است، اغلب هنگام نقل قول از نرخ ارز استفاده می‌شود. به عنوان مثال، EUR به معنای یورو است در حالی که USD به معنای دلار آمریکا است. جفت ارز نشان دهنده دلار و یورو EUR/USD است. در مورد ین ژاپن، USD/JPY یا دلار به ین است. اگر نرخ ارز ۱۰۰ باشد، یک دلار معادل صد ین است.

چرا اکسچنج ریت در نوسان است؟

نرخ مبادله ممکن است شناور یا ثابت باشد. تغییرات در بازار ارز باعث افزایش و کاهش نرخ ارز شناور آزاد می‌شود. ارزش یک ارز به یک نرخ مبادله تعیین شده مرتبط است. دلار هنگ کنگ با نرخی بین ۷. ۷۵ و ۷. ۸۵ برای دلار آمریکا ثابت است. در نتیجه، این محدوده همچنان ارزش دلار هنگ کنگ نسبت به دلار آمریکا خواهد بود.

اسپات ریت که اغلب به عنوان ارزش نقدی یا ارزش بازار شناخته می‌شوند، برای تعیین نرخ ارز استفاده می‌شوند. نرخ مبادله ممکن است ارزش آتی نیز داشته باشد که با پیش‌بینی ارزش آتی ارز در رابطه با قیمت لحظه‌ای فعلی آن تعیین می‌شود.

تغییر در انتظارات نرخ بهره آتی در یک کشور در مقایسه با کشور دیگر ممکن است باعث تغییر ارزش‌های نرخ آتی شود. معامله‌گران ممکن است دلار را در برابر یورو بخرند، اگر معتقد باشند منطقه یورو سیاست‌های پولی خود را نسبت به ایالات متحده کاهش می‌دهد، که باعث کاهش ارزش یورو می‌شود.

ارزش پول

مثالی از اکسچنج ریت

یک مسافر از ایالات متحده هنگام فرود در آلمان، ۲۰۰ دلار به ارزش یورو می‌خواهد. نرخ فروش قیمتی است که مسافر می‌تواند پول نقد خارجی خود را با پول محلی مبادله کند. نرخ خرید به قیمتی گفته می‌شود که با آن پول نقد خارجی مسافران را به منظور تبدیل آن به ارز محلی خریداری می‌کنید.

اگر نرخ مبادله ۱.۰۵ باشد، ۲۰۰ دلار برابر با ۱۹۰.۴۸ یورو خواهد بود.

فرمول در این مثال به شرح زیر است: دلار x نرخ مبادله برابر با یورو است.

۲۰۰ دلار ÷ ۱.۰۵ = ۱۹۰.۴۸ یورو

فرض کنید بعد از گشت و‌گذار هنوز ۶۶ یورو باقی مانده است. اگر نرخ مبادله به ۱.۰۲ کاهش یافته باشد، تفاوت یورو به دلار ۷۳.۳۲ دلار خواهد بود.

€۶۶ x ۱.۰۲ = $۶۷.۳۲

روش‌های مختلفی برای محاسبه ین ژاپن وجود دارد. همانند USD/JPY، دلار در اینجا در مقابل ین قرار می‌گیرد.

برای USD/JPY، فرمول به شرح زیر است: دلار x نرخ مبادله = ین.

یک مسافر از ژاپن که می‌خواهد ۱۰۰ دلار را با ین مبادله کند، اگر نرخ مبادله ۱۱۰ باشد، ۱۱۰۰۰ دریافت خواهد کرد. برای تبدیل مقدار ین به دلار، باید ارزش پول را بر نرخ مبادله تقسیم کرد.

$۱۰۰ x ۱۱۰ = ¥۱۱، ۰۰۰. ۰۰

¥۱۱، ۰۰۰. ۰۰/۱۱۰= $۱۰۰

نرخ ارز چه تأثیری بر عرضه و تقاضا برای کالا‌ها دارد؟

تغییرات در نرخ ارز با تغییر قیمت کالا‌های وارداتی از سایر کشور‌ها و تقاضا برای کالا‌های آن‌ها از مشتریان بین‌المللی، بر کسب‌وکار‌ها تأثیر می‌گذارد.

ارز‌های محدود چیست؟

در یک کشور واحد، نرخ مبادله ممکن است متفاوت باشد. برخی از کشور‌ها فقط اجازه تجارت ارز‌های خود را در داخل مرز‌های خود می‌دهند، بنابراین اغلب نرخ‌های خشکی و فراساحلی وجود دارد. در داخل مرز‌های یک کشور بر خلاف خارج از آن‌ها، اغلب می‌توان نرخ ارز مطلوب‌تری پیدا کرد و دولت ارزش یک ارز محدود را تعیین می‌کند. چین به عنوان نمونه‌ای از کشوری با این سیستم نرخ و یک ارز متمرکز عمل می‌کند. دولت چین هر روز یک نقطه میانی برای یوان تعیین می‌کند و به آن اجازه می‌دهد تا ۲ درصد از این مقدار نوسان کند.

کلام آخر

نرخی که یک ارز با ارز دیگر مبادله می‌شود به عنوان نرخ مبادله شناخته می‌شود. برخی از نرخ‌های ارز به ارزش پول یک کشور خاص مرتبط یا ثابت هستند، با این حال اغلب نرخ‌های ارز شناور هستند و بسته به عرضه و تقاضای بازار افزایش یا کاهش خواهند یافت. تغییرات نرخ ارز بر مشاغل، قیمت عرضه و تقاضا برای محصولات آن‌ها در بازار جهانی تأثیر می‌گذارد.

نکته: این مطلب هیچ‌گونه پیشنهاد خرید، فروش یا سرمایه‌گذاری نیست و صرفا جهت آشنا شدن شما کاربران عزیز با ارزهای دیجیتال ارائه شده است و ارزتودی در قبال آن مسئولیتی ندارد.

امتیاز به این مطلب post
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست