اوکی اکسچنج

۵ شبکه پرسرعت بلاک‌چین

پرسرعت‌ترین ارزهای دیجیتال

ارز‌های دیجیتال با وجود مزایای بی‌شماری که دارد، به دلیل مشکلات مقیاس‌پذیری هنوز نتوانسته مورد پذیرش همگان قرار گیرد. مقیاس‌پذیری همان ظرفیت شبکه برای مدیریت حجم زیاد تراکنش‌ها در شرایط شلوغی شبکه است. اکثر بلاک‌چین‌ها هنوز توانایی رقابت با پی‌پال، ویزا و مسترکارت را ندارند. با این وجود، تعدادی از تیم‌ها موفق به ایجاد بلاک چین‌های بسیار سریعی شده‌اند که قادر به رقابت و حتی پیشی گرفتن از سیستم‌های پرداخت معمولی هستند. در این مقاله قرار است ۵ بلاک‌چین که از نظر سرعت نسبت به سایر بلاک‌چین‌ها برتری دارند را معرفی کنیم.

این واقعیت که سرعت بلاک‌چین بر اساس تعداد تراکنش‌های انجام شده در ثانیه اندازه‌گیری می‌شود اشتباه است. سرعت تأیید بلاک، در واقع، یک متغیر بسیار مهم است (پس از آن تراکنش‌ها غیرقابل برگشت در نظر گرفته می‌شوند). به همین دلیل، بلاک چین‌هایی با TPS بالا و زمان بلوک سریع انتخاب می‌شوند در ادامه به بررسی و معرفی سریع‌ترین بلاک چین‌ها می‌پردازیم. 

۱- پالیگان (Polygon)

در بلاک چین اتریوم، پالیگان به عنوان یک لانچ‌پد برای راه حل‌های لایه ۲، برنامه‌های غیرمتمرکز و زنجیره‌های جانبی (sidechains) عمل می‌کند. علاوه بر این، این پروژه پالیگان SDK را به توسعه‌دهندگان ارائه می‌دهد که آن‌ها را قادر می‌سازد dApp‌های خود و بلاک چین‌های جداگانه را با قابلیت همکاری یکپارچه ایجاد کنند. در واقع پالیگان چارچوبی را فراهم می‌کنند که برنامه‌نویسان می‌توانند به راحتی راه‌حل‌های مقیاس‌پذیر خود را بسازند.

این قابلیت پالیگان را شبیه به پولکادات و کازماس که بستری برای ساخت پروژه‌های دیگر هستند، می‌کند. علاوه بر این، راه‌حل‌های لایه ۲ اتریوم مانند دانش صفر رول آپ ها (ZK-rollups ) و رول‌آپ‌های آپتیمیستیک (Optimistic Rollups) در پالیگان گنجانده شده‌اند. این موضوع منجر به افزایش کاربرد‌های شبکه، حفظ حریم خصوصی و مقیاس‌پذیری بیشتر می‌شود. اهداف اولیه پالیگان رسیدگی به مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم و کاهش هزینه گس است. با زمان بلاک کم و تقریباً بدون کارمزد، سرعت این شبکه ممکن است به لطف فناوری گنجانده شده در پالیگان به ۷۰۰۰ تراکنش در ثانیه برسد.

۲- سولانا (Solana)

سولانا یک بلاک‌چین طراحی شده برای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز مقیاس‌پذیر است. این پروژه تلاش می‌کند تا یک پروتکل کاربردی، مقیاس‌پذیر و با پهنای باند بالا ایجاد کند. این پلت فرم، به گفته سازندگان آن، بر کاهش کارمزد‌ها و هزینه‌های تراکنش نیز متمرکز است. الگوریتم اثبات تاریخ (PoH) به عنوان پایه‌ای برای روش اجماع سولانا عمل می‌کند. ‌ایده اصلی اثبات تاریخ عملکرد و اثربخشی عالی شبکه را تضمین می‌کند. این پلتفرم علاوه بر فرآیند PoH از پروتکل‌های پیشرفته مختلف استفاده می‌کند. به عنوان مثال، Gulfstream سرعت کش فرآیند‌ها را افزایش می‌دهد و آن‌ها را به صورت پویا توزیع می‌کند.

کاربران و اپراتور‌ها می‌توانند تراکنش‌ها را از قبل انتقال دهند. این منجر به پردازش سریع داده‌ها و یک دوره تأیید کوتاه‌تر برای داده‌ها می‌شود. بلاک چین سولانا بیش از ۱۵۰۰ تراکنش در ثانیه را با زمان بلاک ۴۰۰ میلی ثانیه و هزینه متوسط ۰.۰۰۰۲۵ دلار به لطف فناوری استفاده شده امکان‌پذیر می‌کند.

شبکه سولانا

۳- آوالانچ (Avalanche)

با استفاده از شبکه آوالانچ توسعه‌دهندگان می‌توانند هر دو بلاک‌چین عمومی و خصوصی را در یک محیط مقیاس‌پذیر اجرا کنند. آوالانچ یک پلتفرم بلاک چین غیرمتمرکز برای قرارداد‌های هوشمند است. ویژگی متمایز آوالانچ این است که از چندین بلاک چین برای کار استفاده می‌کند. به عبارت دیگر، این یک شبکه ناهمگن است که از زیرشبکه‌هایی تشکیل شده است که از چندین استاندارد استفاده می‌کند. سه شبکه بلاک چین و مکانیسم‌های اجماع متعدد، کل اکوسیستم بهمن را تشکیل می‌دهند: X-Chain (یک شبکه بلاک چین برای ایجاد و مبادله دارایی‌های دیجیتال)، P-Chain (شبکه به شما امکان می‌دهد زیرشبکه‌ها را ایجاد کنید، فعالیت آن‌ها را نظارت می‌کند و همچنین کار را مدیریت می‌کند. اعتبار سنجی) و C-Chain (یک زنجیره بلوکی برای ایجاد و استقرار قرارداد‌های هوشمند برای dApps، NFT، پروتکل‌های DeFi و سایر محصولات).

این تقسیم‌بندی به آوالانچ اجازه می‌دهد تا به یک پلتفرم بلاک چین سریع، بسیار مقیاس‌پذیر و با حفظ منابع تبدیل شود. بنابراین سرعت پردازش تراکنش‌ها کمتر از دو ثانیه است و سرعت بهمن ۴۵۰۰ تراکنش در ثانیه است.

۴- استلار (Stellar)

با کمک پلتفرم بلاک چین استلار، کاربران ممکن است دارایی‌های توکن شده را ایجاد، مبادله و انتقال دهند. استلار به عنوان یک سیستم غیرمتمرکز برای تراکنش‌های مالی عمل می‌کند. با تولید استیبل کوین خود، کاربر ممکن است هر ارزشی را دیجیتالی کند و آن را بفروشد یا به دست آورد. کوین‌ها به سهام، فلزات گرانبها، پول فیات (مانند یورو، دلار و یوان) و سایر دارایی‌ها مرتبط باشند. الگوریتم Stellar Consensus Protocol (SCP) توسط پلتفرم مورد استفاده قرار می‌گیرد که مبتنی بر نرم‌افزار Stellar Core است.

کنترل غیرمتمرکز، تأخیر کم (اجماع سریع در میان گره‌ها)، مقیاس‌پذیری و امنیت ویژگی‌های اصلی SCP هستند. کاربران شبکه استلار ممکن است قرارداد‌های هوشمند ایجاد کنند، برنامه‌های غیرمتمرکز راه‌اندازی کنند و پیشنهادات اولیه کوین را علاوه بر انجام معاملات مبادله‌ای (ICO) انجام دهند. علاوه بر این، این پلت فرم دارای یک تبادل غیرمتمرکز است (یعنی افزایش امنیت عملیات ارائه می‌شود). بلاک چین استلار بیش از هزار تراکنش در ثانیه را با زمان نهایی پنج ثانیه و تقریباً بدون هزینه امکان‌پذیر می‌کند.

۵- الگورند (Algorand)

بلاک‌چین الگورند با سازمان‌های بانکی و صنعت مالی همکاری می‌کند. این پروژه می‌خواهد از بلاک چین خود در برنامه‌های کاربردی واقعی استفاده کند. سازندگان الگورند ادعا می‌کنند که در حال ایجاد فناوری برای بازار مالی آینده هستند که رویکرد‌های مرسوم و غیرمتمرکز را ادغام می‌کند. به عنوان FutureFi شناخته می‌شود. تیم الگورند می‌گوید که بلاک چین آن‌ها به اصطلاح سه‌گانه مقیاس‌پذیری را حل می‌کند؛ زیرا شبکه آن‌ها سریع، ایمن و غیرمتمرکز است و در عین حال بسیار مقرون به صرفه و کم مصرف است.

اثبات سهام (PoS) – روش اجماع اثبات سهام خالص (PPoS) پایه و اساس بلاک چین است. الگورند می‌تواند تا ۶۰۰۰ تراکنش در ثانیه را با پایان تسویه ۴.۵ ثانیه و هزینه‌های ارزان به لطف رویکرد چند سطحی خود در مقیاس‌پذیری انجام دهد. در نتیجه، کاربران الگورند ممکن است پروتکل‌های دیفای را توسعه دهند و برنامه‌های غیرمتمرکز را اجرا کنند که می‌تواند صد‌ها میلیون نفر را مدیریت کند.

شبکه الگورند

کلام آخر

بسیاری معتقدند که بلاک چین‌ها هرگز نمی‌توانند با سیستم‌های پرداخت سنتی رقابت کنند، زیرا اغلب به دلیل سرعت پایین تراکنش مورد انتقاد قرار می‌گیرند. اما همانطور که می‌بینید این انتقاد ناعادلانه است. بلاک چین‌ها پتانسیل پیشی گرفتن از ویزا و مسترکارت و همچنین رقابت با آن‌ها را دارند. از آنجایی که برای بیش از تراکنش‌ها به توان عملیاتی بالا نیاز است، مقیاس‌پذیری راه را برای بلاک چین برای گسترش خارج از بخش مالی باز می‌کند. بلاک چین‌ها اگر به اندازه کافی سریع توسعه یابند، گزینه‌ایده‌آلی برای بسیاری از صنایع از جمله بانکداری، حقوقی، مدیریت اسناد، تدارکات، بیمه، بازی‌های ویدیویی، اینترنت‌اشیا و سایر صنایع خواهند بود.

 

امتیاز به این مطلب post
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست