اوکی اکسچنج

تاریخچه هاردفورک‌های بیت کوین

هاردفورک‌های بیت‌کوین

فورک‌های بیت کوین تأثیر زیادی بر نحوه عملکرد این بلاک چین امروزی داشته‌اند. خود بلاک چین با فورکینگ به دو موجودیت مجزا تقسیم می‌شود. از زمان ایجاد بیت کوین، فورک‌های متعددی وجود داشته است، اما تنها تعداد کمی از آن‌ها به سرمایه‌گذاری موفقی تبدیل شده‌اند. در این مقاله از سایت آکادمی آموزش ارز دیجیتال ارزتودی، قصد داریم تاریخچه‌ای از هارد فورک‌های مهم بیت کوین را بررسی کنیم.

هارد فورک بیت کوین چیست؟

اولین ارز دیجیتال، بیت کوین توسط یک مهندس نرم‌افزار با هویت نامشخص با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو اختراع شد. این نرم‌افزار در اوایل سال ۲۰۰۹ راه‌اندازی شد. از آن زمان، بیت‌کوین جذابیت زیادی را در سراسر جهان پیدا کرد و صد‌ها ارز دیجیتال دیگر از بیت کوین الهام گرفتند.

بسیاری از این ارز‌های دیجیتال از فناوری‌هایی استفاده می‌کنند که در برنامه و مفهوم اولیه ساتوشی وجود داشت. اما برخی دیگر از مدل بیت‌کوین استفاده می‌کنند، آن را اصلاح کرده یا برای بهبود آن تلاش می‌کنند. بیت‌کوین حتی گاهی باعث ایجاد ارز‌هایی شده است که‌ ایده و نرم‌افزار اصلی یکسانی دارند، اما با نسخه اصلی متفاوت هستند. بلاک چین بیت کوین در این شرایط فرآیندی به نام فورکینگ را تجربه کرده است.

در نتیجه این فرآیند فورکینگ، ارز‌های دیجیتال متعددی با نام‌هایی شبیه به بیت کوین شکل گرفته‌اند. از جمله این موارد می‌توان به بیت کوین کش و بیت کوین گلد اشاره کرد. در ادامه این مقاله به چندین مورد از مهم‌ترین تقسیم‌بندی‌های بلا‌ک‌چین بیت‌کوین در چند سال گذشته خواهیم پرداخت.

آشنایی با هارد فورک‌های BTC

ساتوشی ناکاموتو کمی بعد از انتشار بیت‌کوین، اولین بلاک آن را استخراج کرد. این اتفاق بعد‌ها به عنوان بلاک پیدایش شناخته شد. در اوایل این فرآیند، ساتوشی توانست تعدادی اصلاحات را در شبکه بیت کوین ایجاد کند. با این حال، با افزایش چشمگیر پایگاه کاربران بیت کوین، این موضوع به طور فزاینده‌ای چالش برانگیز شده است.

از آنجایی که هیچ فرد یا سازمانی نمی‌تواند تصمیم بگیرد که چه زمانی و چگونه سیستم باید به روز شود، روند ارتقای بیت کوین نیز دشوارتر شده است. در سال‌های بعد از Genesis Block تعدادی هارد فورک وجود داشته است. در سال‌های بعد از Genesis Block تعدادی هارد فورک وجود داشته است.

نکته: ارز‌های دیجیتال، مانند بیت کوین، علاوه بر هارد فورک، سافت فورک را نیز نجربه می‌کنند. هارد فورک و سافت فورک از این جهت متفاوت هستند که سافت فورک ارز جدیدی تولید نمی‌کند. اگرچه سافت فورک‌ها پروتکل بیت کوین را تغییر می‌دهند، نتیجه نهایی بدون تغییر است. چنگال‌های نرم را می‌توان در هر دو جهت استفاده کرد.

آشنایی با هارد فورک‌های بیت کوین

هارد فورک زمانی رخ می‌دهد که نرم‌افزار مورد استفاده برای پیاده‌سازی بیت کوین و فرآیند‌های استخراج آن ارتقا یابد. هنگامی که کاربر نسخه جدیدتر را نصب می‌کند، نسخه قدیمی‌تر تمام تراکنش‌ها را رد می‌کند و در نتیجه شاخه جدیدی از بلاک چین را تشکیل می‌دهد. با این حال، مجموعه‌ای موازی از تراکنش‌ها در دو زنجیره مجزا انجام می‌شود، زیرا کاربرانی که همچنان از نرم‌افزار قدیمی استفاده می‌کنند، این کار را انجام می‌دهند.

تاریخچه هارد فورک ارز دیجیتال بیت کوین

بیت‌کوین ایکس‌تی (Bitcoin XT)

یکی از اولین هارد فورک‌های مهم ارز دیجیتال BTC، بیت کوین XT بود. مایک هرن این برنامه را در اواخر سال ۲۰۱۴ با تعدادی از ویژگی‌های جدیدی که پیشنهاد کرده بود، منتشر کرد. بیت کوین XT بر خلاف نسخه قبلی حداکثر هفت تراکنش در ثانیه بیت کوین، ۲۴ تراکنش در ثانیه را هدف قرار داد. برای دستیابی به این هدف، افزایش اندازه بلوک از یک مگابایت به هشت مگابایت پیشنهاد شد.

در اواخر تابستان ۲۰۱۵، بیت کوین XT اولین موج موفقیت خود را تجربه کرد و بیش از ۱۰۰۰ نود نرم‌افزار آن را اجرا می‌کردند. اما بعد از مدت کوتاهی، هیجان مردم کم شد و عملاً از پروژه دست کشیدند. از آنجایی که وب سایت اصلی آن دیگر فعال نیست، بیت کوین XT دیگر نیز در دسترس نیست.

بیت‌کوین کلاسیک

علی‌رغم نابودی بیت کوین XT، برخی از اعضای جامعه همچنان خواستار اندازه بلاک‌های بزرگتر بودند. در اوایل سال ۲۰۱۶، گروهی از برنامه‌نویسان بیت کوین کلاسیک را در پاسخ به آن راه‌اندازی کردند. کلاسیک می‌خواست اندازه بلوک را تنها به دو مگابایت افزایش دهد، برخلاف XT، که پیشنهاد می‌کرد آن را به هشت مگابایت افزایش دهد.

بیت‌کوین کلاسیک

علاقه کاربران به این هاردفورک نیز مانند بیت‌کوین کلاسیک بود. علاوه بر این، این پروژه هنوز فعال است و چندین توسعه دهنده به بیت کوین کلاسیک اعتقاد راسخ دارند. با این حال، به نظر می‌رسد که جامعه بزرگ بیت کوین اساساً به سمت هاردفورک‌های مختلف دیگر حرکت کرده است.

بیت‌کوین آن‌لیمیتید (bitcoin unlimited)

بیت‌کوین آن‌لیمیتید از زمان راه‌اندازی خود در سال ۲۰۱۶ همچنان یک معما باقی مانده است. توسعه‌دهندگان پروژه کدی را منتشر کردند اما مشخص نکردند که به کدام نوع فورک نیاز دارد. نود‌ها و ماینر‌هایی که تعداد بلاک‌هایی را که می‌پذیرند، تا ۱۶ مگابایت محدود می‌کنند. بیت کوین آن لیمیتد با امکان انتخاب اندازه بلاک‌های خود به ماینر‌ها معروف شد. البته این هاردفورک تاکنون نتوانسته مقبولیت خود را به تصویب برساند.

سگ‌ویت یا شاهد جدا شده (Segregated Witness)

این هاردفورک برای اولین بار توسط Pieter Wuille توسعه دهنده بیت‌کوین کور در اواخر سال ۲۰۱۵ پیشنهاد شد. می‌توان گفت، SegWit سعی می‌کند تراکنش‌های بیت کوین را کوچکتر کند تا تراکنش‌های بیشتری به طور همزمان انجام شود. از نظر فنی، SegWit یک سافت فورک بود. اما زمانی که برای اولین بار پیشنهاد شد، توانست به ایجاد هارد فورک‌ها کمک کند.

بیت‌کوین کش

برخی از توسعه‌دهندگان و کاربران بیت کوین تصمیم گرفتند برای جلوگیری از به‌روزرسانی‌های پروتکل، یک هارد فورک را راه‌اندازی کنند. این هارد فورک منجر به ایجاد بیت کوین کش شد. در آگوست ۲۰۱۷، زمانی که کیف پول بیت کوین کش از تراکنش‌ها و بلوک‌های بیت کوین را رد کرد، از بلاک چین اصلی جدا شد.

تاکنون موفق‌ترین هاردفورک بیت‌کوین، بیت‌کوین کش بوده است. موقعیت آن به عنوان یازدهمین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار تا ژوئن ۲۰۲۱ را می‌توان تا حدی به حمایت چندین چهره شناخته شده ارز‌های دیجیتال و صرافی‌های معروف نسبت داد. بیت کوین کش به بلاک‌های هشت مگابایتی اجازه می‌دهد و از پروتکل SegWit استفاده نمی‌کند.

بیت‌کوین گلد

پس از ظهور بیت‌کوین کش، هارد فورکی به نام بیت‌کوین گلد ظاهر شد. طراحان این هارد فورک معتقد بودند که ماینینگ از نظر تجهیزات و نیاز‌های فناوری بیش از حد تخصصی شده است و بنابراین آن‌ها به دنبال بازگرداندن عملکرد استخراج با استفاده از واحد‌های پردازش گرافیکی ساده (GPU) بودند.

یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد هارد فورک بیت‌کوین گلد، «pre-mine» بود، فرآیندی که طی آن تیم توسعه پس از انجام فورک، ۱۰۰۰۰۰ سکه استخراج کرد. درصد قابل توجهی از این کوین‌ها به عنوان پاداش استفاده می‌شوند و توسعه‌دهندگان گفته‌اند که از این پاداش برای گسترش و تأمین مالی اکوسیستم طلای بیت‌کوین استفاده می‌شود؛ برخی از این سکه‌ها نیز به عنوان غرامت برای توسعه‌دهندگان کنار گذاشته می‌شوند.

به طور کلی، بیت کوین گلد بسیاری از مفاهیم اساسی بیت کوین را حفظ می‌کند. با این حال، در تکنیک اثبات کار (PoW) که ماینر‌ها باید از آن استفاده کنند، متفاوت است.

SegWit۲x

هنگامی که SegWit در آگوست ۲۰۱۷ معرفی شد، برنامه‌نویسان بخش دوم ارتقا پروتکل را در ذهن داشتند. ویژگی SegWit۲x باعث ایجاد هارد فورک می‌شود که اندازه بلوک دو مگابایت را تعیین می‌کند. یک هارد فورک برای SegWit۲x برای نوامبر ۲۰۱۷ برنامه‌ریزی شده بود. با این وجود، تعدادی از کسب و کار‌ها و اعضای جامعه بیت کوین که در ابتدا از پروتکل SegWit پشتیبانی می‌کردند، تصمیم گرفتند که هارد فورک را در قسمت دوم کنار بگذارند.

گنجاندن حفاظت از بازپخش انتخاب کردن (به جای الزامی) توسط SegWit۲x، که تأثیر قابل توجهی بر انواع تراکنش‌هایی که فورک جدید می‌پذیرفت داشت، تا حدی مقصر این واکنش بود. در ۸ نوامبر ۲۰۱۷، تیم پشتیبان SegWit۲x اعلام کرد که هارد فورک برنامه‌ریزی شده آن‌ها در نتیجه اختلاف بین حامیان قبلی پروژه لغو شده است.

کلام آخر

بیت کوین قبلاً تعداد قابل توجهی فورک را در مدت زمان کوتاهی تولید کرده است. در حالی که هیچ کس نمی‌تواند به طور قطع بگوید، این امکان وجود دارد که هم فورک‌های نرم و هم هارد ارز‌های دیجیتال در آینده نیز به وجود بیایند و جامعه ارز‌های دیجیتال را گسترش دهند و به طور همزمان آن را دشوارتر کنند.

سوالات متدوال

سؤالات متداول

هارد فورک بیت‌کوین چیست؟

ساده‌ترین راه برای فهمیدن هارد فورک ارز دیجیتال این است که آن را به عنوان مجموعه قوانین جدیدی ببینیم که بیت کوین باید به آن پایبند باشد. بلاک چین بیت کوین به دنبال یک فورک به دو جهت ممکن تقسیم می‌شود. کاربرانی که در حال استخراج یک بلاک چین بیت کوین هستند، می‌توانند پس از اجرای یک قانون جدید، از یک سری قوانین پیروی کنند. این تصمیم شبیه یک دوشاخه در جاده است.

اولین فورک بیت کوین چه بود؟

اگرچه فورک‌های دیگری نیز وجود داشته است، بیت کوین کش و بیت کوین گلد دو هارد فورک اصلی هستند. اولین فورک مهم بیت کوین بیت کوین XT بود که مایک هرن آن را در سال ۲۰۱۴ معرفی کرد. بیت کوین XT بر خلاف نسخه قبلی حداکثر هفت تراکنش در ثانیه بیت کوین، ۲۴ تراکنش در ثانیه را هدف قرار داد. برای دستیابی به این هدف، افزایش اندازه بلوک از یک مگابایت به هشت مگابایت پیشنهاد شد.

بیت کوین چه زمانی فورک شد؟

فورک‌ها اغلب برای ارائه عملکرد‌های جدید بلاک چین انجام می‌شوند. بیت کوین از زمان عرضه اولیه آن در سال ۲۰۰۹، چندین بار فورک شده است. نسخه‌های جدیدی از بیت کوین پول در نتیجه هر یک از این تقسیم‌ها تولید شد. بیت کوین برای توسعه در طول زمان طراحی شد و به عنوان کد منبع باز در دسترس قرار گرفت. طراحی سیستم بلاک چین، که به صورت غیرمتمرکز عمل می‌کند، به طور طبیعی منجر به تقسیم بیت کوین می‌شود. اولین فورک بزرگ بیت کوین در اواخر سال ۲۰۱۴ بود.

آیا هارد فورک بیت‌کوین خوب است یا بد؟

هر هارد فورک می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر روی کوین داشته باشد. در این زمان‌ها اغلب ناپایدار است. ممکن است جامعه در مورد نیاز و اهمیت تغییراتی که فورک در برخی موارد ایجاد می‌کند، اختلاف نظر داشته باشد. علاوه بر این، قیمت ارز دیجیتال دقیقاً قبل از هارد فورک نوسانات زیادی دارد..

۴.۳/۵ - (۳ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست