اوکی اکسچنج

آیا بیت کوین هک می‌شود؟

آیا بیت کوین هک می‌شود؟

هر پدیده‌ جدیدی که ایجاد می‌شود، در ابتدا با شک و تردید‌هایی همراه است. بیت کوین هم از جمله پدیده‌های جدیدی است که امروزه  اخبار بسیاری در مورد آن می‌شنوید. با گسترش و پذیرش بیت کوین، نگرانی‌ها و سؤالات در مورد آن نیز افزایش یافت؛ اینکه آیا می‌توان بیت کوین را هک کرد یا خیر سوال بسیاری از سرمایه‌گذاران در سراسر دنیاست. به طور مختصر، همانطور که می‌دانید استفاده از بلاک چین برای ارز‌های دیجیتال، شبکه بیت کوین را از هرگونه خطر دستکاری یا حملات سایبری مصون نگه می‌دارد. با این حال، اگر دوست دارید تمام جنبه‌های امنیتی را برای استفاده از بلاک چین‌ها بدانید، در این مقاله به شما کمک می‌کنیم تا متوجه شوید که آیا بیت کوین قابل هک است یا خیر و دلیل آن چیست!

آیا می‌توان بیت کوین را هک کرد؟

پاسخ کوتاه: خیر! از آنجایی که بلاک چین بیت کوین به طور مرتب توسط کل شبکه بررسی می‌شود، می‌توان آن را یک شبکه‌ ضد هک در نظر گرفت. در نتیجه، حمله به بلاک چین بسیار غیرممکن و دشوار خواهد بود. با این حال احتمالاً در مورد هک یا سرقت کوین‌های دیجیتالی شنیده‌اید و شاید برایتان سؤال باشد ایا این اخبار صحت دارند؟ باید بگوییم که خیر، اما همیشه خطر سرقت یا هک کوین‌ها از کیف پول در صرافی‌های ارز‌های دیجیتال وجود دارد. به عبارت دیگر خطرات کم بوده اما صفر نیستند.

در فناوری بلاک چین، که زیربنای شبکه بیت کوین است، داده‌ها بر روی یک سرور ذخیره نمی‌شوند، بلکه در شبکه وسیعی از رایانه‌ها که دائماً صحت سوابق را بررسی و تأیید می‌کنند ذخیره می‌شود. به همین خاطر هک کردن این شبکه بسیار دشوار خواهد بود چرا که هکر برای به دست آوردن اطلاعات باید به تعداد زیادی از سیستم‌ها نفوذ کنند. ممکن است دزدی از اتاق آسان باشد، اما دزدی از صد‌ها اتاق دارای خزانه برای هکر بسیار دشوار خواهد بود. اگر چه غیرممکن نیست، اما چالشی است. به بهانه بررسی احتمالات منجر به هک شدن بیت کوین،‌ مروری داریم بر بزرگ‌ترین حملاتی که در چند سال اخیر در بازار ارزهای دیجیتال رخ داد.

# نام پروژه  حجم پول سرقت شده تاریخ
۱ پلی نتورک (دیفای) ۶۰۰ میلیون دلار ۲۰۲۱
۲ حمله به صرافی بایننس ۴۰ میلیون دلار ۲۰۱۹
۳ پریتی والت (کیف پول اتریوم) ۳۰ میلیون دلار ۲۰۱۶

آیا شبکه بیت کوین تا به حال هک شده است؟

از زمان پیدایش بیت کوین در سال ۲۰۰۹، این شبکه هک نشده باقی مانده است. صرافی‌ها و کیف پول‌ها در گذشته هک شده‌اند، اما هک کل شبکه هرگز اتفاق نیوفتاده است. با این اوصاف، نگرانی‌های امنیتی مرتبط با فرآیند تجارت بیت کوین در مراحل مختلف وجود دارد. بیت کوین‌ها در کیف پول‌های ارز دیجیتال نگهداری و در صرافی‌های ارز دیجیتال معامله می‌شوند.

آیا شبکه بیت کوین تا به حال هک شده است؟

در نتیجه، هکر‌ها ممکن است به راحتی به کیف پول دیگران دسترسی پیدا کنند و دارایی آن‌ها را بدزدند. با اینکه رد شدن از روش شناسایی دو عاملی که در صرافی‌ها و کیف پول برای امنیت بیشتر استفاده می‌شود، دشوار است. اما هکر‌ها ممکن است بتوانند به کیف پول‌ها نفوذ کرده و بیت کوین‌ها را سرقت کنند. بنابراین به همه سرمایه‌گذاران بیت کوین توصیه می‌شود که تدابیر لازم را برای حفظ وجه خود را به کار گیرند تا از هرگونه مشکل سرقت یا هک جلوگیری شود.

چرا بیت کوین ضد هک در نظر گرفته می‌شود؟

از آنجایی که سیستم بلاک چین دارایی دو بخش “بلاک چین و نود“، “هشینگ و ماینینگ” است ضد هک شمرده می‌شود. منظور از این دو بخش چیست؟

بلاک چین و نود (گره)

به دلیل ماهیت توزیع شده و غیرمتمرکز این سیستم، خرابی در یک جزء بر کل سیستم تأثیر نخواهد گذاشت. این سیستم به قدری گسترده است که اگر واقعاً می‌خواهید به آن حمله کنید، باید این کار را یکباره و با ورود به تعداد زیادی بلاک انجام دهید. این یک حقیقت ثابت بوده که عملی کردنِ آن تقریباً غیرممکن است؛ زیرا قبلاً هرگز اتفاق نیفتاده است. به همین خاطر پول دیجیتال به یکی از مهم‌ترین حوزه‌ها در کشور‌های مختلف تبدیل شده است.

از آنجایی که فناوری بلاک چین غیرمتمرکز است، گره‌ها به پخش پیام‌ها در سراسر شبکه و اطمینان از ایمن بودن تراکنش‌ها کمک می‌کنند. گره‌ها تضمین می‌کنند که همان تراکنش با استفاده از رمز دیجیتال مشابه تکرار نمی‌شود. قبل از تکمیل تراکنش، گره‌ها جزئیات یا شرایط مبادله با سایر بخش‌های شبکه را بررسی می‌کنند. در صورتی که یک گره، عملیات غیر مجازی را تشخیص دهد یا نتواند تطابق دهد، معامله انجام نمی‌گیرد. به دلیل تعداد زیاد گره‌های تصادفی، هک کردن آن‌ها تقریباً غیر ممکن است.

هشینگ و ماینینگ

امنیت اصلی شبکه در زمان انجام تراکنش‌های بین افراد از طریق هش انجام می‌شود. یعنی با استفاده از یک فرمول یا یک الگوریتم هش پیامی منحصر به فرد برای صرافی ارسال می‌شود که از دستکاری آن جلوگیری شود. هش در بیت کوین به فرآیند دریافت تراکنش‌ها به عنوان ورودی و پردازش آن‌ها از طریق یک الگوریتم هش اشاره دارد که خروجی را در قالب یک کد منحصر به فرد با طول مشخص ارائه می‌دهد.

به زبان ساده‌تر، اگر هکری قصد دستکاری شبکه بیت کوین را داشته باشد، مقدار هش زنجیره می‌شود و وقتی این زنجیره در برابر کل “شبکه توزیع شده” در دفتر کل بررسی شود، به سادگی غیرعادی ظاهر می‌شود و حذف می‌شود. این بدان معناست که اگر یک کامپیوتر بخواهد تراکنش را تغییر دهد و بیت کوین را به حساب خود ارسال کند، باید با تمام کامپیوتر‌ها دیگر در شبکه مبارزه کند.

مورد دوم نیز ماینینگ یا استخراج است. همانطور که ممکن است بدانید عملیات ماینینگ با حل ریاضیات پیچیده‌ای انجام می‌شود. هش بیت کوین منبع این مسائل است. هنگامی که این مسائل حل شد، بلوک‌های جدید به بلاک چین اضافه می‌شوند. قبل از اینکه یک بلوک به طور کامل اضافه شود و در بلاک چین تأیید شود و سپس دفتر کل بیت کوین به روز شود، همه گره‌ها باید توافق کنند.

حمله ۵۱ درصدی بلاک چین چیست؟

اما آیا هکر‌ها ساکت می‌نشینند و کاری نمی‌کنند؟ خیر، با افزایش محبوبیت ارز‌های دیجیتال، هکر‌ها نیز تشویق به ارائه و پیدا کردن روش‌های خلاقانه‌ایی برای حمله به بلاک چین بوده‌اند. بیایید نگاهی به یک روش فرضی هک شدن بیت کوین بیندازیم. تنها یک روش برای این اتفاق وجود دارد که به “حمله ۵۱ درصدی” معروف است.

هک ارز دیجیتال می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد. در اصطلاح اولیه، هک یا سرقت زمانی اتفاق می‌افتد که مهاجم بتواند بخشی از یک زنجیره، قرارداد هوشمند، صرافی یا برداشت غیرقانونی بیت‌کوین بهره‌برداری کند. یکی از این روش‌ها، حمله ۵۱ درصدی نامگذاری شده است، زیرا برای هک بیت کوین، یک هکر باید بیش از نیمی از ماشین‌های درگیر را به کار گیرد. هکر نه تنها باید نیمی از قدرت ماینینگ شبکه، بلکه اکثریت آن یا نرخ هش را در اختیار بگیرد. تاریخچه تراکنش ممکن است پس از دسترسی هکر تغییر کند. البته از طرفی دیگر، مهاجم در حمله ۵۱ درصدی نمی‌تواند به تغییر پاداش ماینینگ، سرقت کوین‌ها از سایر کاربران، ساخت کوین‌هایی خارج از برنامه ماینینگ را انجام دهند.

ارز‌های دیجیتال چگونه هک می‌شوند؟

با اینکه شبکه بیت کوین غیرقابل هک است، اما برای کسانی که روزانه مقداری بیت کوین را معامله می‌کنند این داستان متفاوت است. ارز‌های دیجیتال ممکن است از طریق ۴ روش مورد سرقت قرار گیرند.

پلتفرم‌های صرافی

بار‌ها شنیده‌اید که فلان صرافی هک شد. در واقع هکر‌ها می‌توانند با استفاده از کلید‌های API (Application Programming Interface) یک صرافی را هک کنند. این به عنوان یک نقطه ورود به سیستم عمل می‌کند. از این کلید‌ها می‌توان برای ایجاد ربات‌هایی استفاده کرد که می‌توانند از حساب‌ها پول برداشت کنند یا تراکنش‌های جعلی انجام دهند.

اپلیکیشن‌های شخص سوم

تریدر‌ها ممکن است از برخی نرم‌افزار‌ها برای پیگیری قیمت‌ها استفاده کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند درآمد‌های احتمالی یک شبکه را محاسبه کنند. از آنجایی که اعتبار به‌دست‌آمده از داده‌ها ممکن است برای هدف قرار دادن کاربران که از برنامه‌ها استفاده می‌کنند استفاده شود، این اطلاعات ممکن است توسط هکر‌ها مورد استفاده نادرست قرار گیرند.

ارز‌های دیجیتال چگونه هک می‌شوند؟

فرم‌های ثبت نام

فرم‌های ثبت نام جعلی زیادی وجود دارند که با هدف سرقت اطلاعات شما توسط هکر‌ها کد‌نویسی شده‌اند. این داده‌ها ممکن است به یک سرور داده منتقل شود، در بازار سیاه فروخته و برای افتتاح حساب در سایت‌های بین‌المللی استفاده شود.

فیشینیگ

در نظر داشته باشید که کلاهبرداران کریپتو با جعل هویت وب سایت‌های معتبر به اعتبار کاربران دسترسی پیدا می‌کنند. آن‌ها این کار را نه تنها از طریق وب سایت‌ها، بلکه از طریق‌ ایمیل‌هایی که به نظر واقعی می‌رسد انجام می‌دهند و کاربران را به این سایت‌ها می‌فرستند. بدون آگاهی کاربر، این اعتبارنامه‌ها می‌توانند برای فعالیت آنلاین مورد سوء استفاده قرار گیرند. برای مثال، معروف‌ترین این هک مربوط به توییتر است. هکری حساب‌های توییتر افراد تأثیرگذار را هک و از آن برای ترغیب کاربران به انجام انتقالات بیت کوین به کیف پول خودشان استفاده کردند.

چگونه می‌توان از هک شدن جلوگیری کرد؟

همیشه راهی برای جلوگیری از مورد سو استفاده قرار گرفت توسط افراد شروری همچون هکر‌ها وجود دارد. اصلی‌ترین راه هم تشدید فرآیند‌های امنیتی است. در این قسمت ۴ نکته طلایی و مهم راه به ما گوشزد خواهیم کرد تا همیشه از هک شدن مصون بمانید.

احراز هویت دو مرحله‌ای

برای محافظت از تراکنش‌های خود، همیشه از راه حل احراز هویت دو مرحله‌ای استفاده کنید. این موضوع باعث می‌شود تا کیف پول شما یک درجه محافظت بیشتری داشته باشد.

مدیریت صحیح کیف پول

شما باید بخش عمده‌ای از پول خود را در کیف پول‌های ارز دیجیتال سرد چند امضایی نگه دارید. کیف‌پول‌های داغ، که برداشت‌ها را به‌طور خودکار انجام می‌دهند، باید حاوی حداقل دارایی شما باشند، زیرا آسیب‌پذیری این نوع کیف پول‌ها در برابر هک بیشتر است.

از آدرس‌های کیف پول مجزا استفاده کنید

استفاده از آدرس‌های کیف پول جداگانه برای هر کیف پول خطر از دست دادن پول را کاهش می‌دهد. حتی اگر یک کیف پول به خطر بیفتد، دیگری تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد. همه توکن‌های خود را در یک کیف پول نگه ندارید.

به طور مکرر مراقب تأییدیه‌های کیف پول خود باشید

اگر در پروژه دیفای شرکت نمی‌کنید، مجوز‌های دسترسی پروژه به کیف پول خود حذف کنید.

از کلیک کردن روی پیوند‌های فیشینگ اجتناب کنید

این‌ها تبلیغات مضر یا‌ ایمیل‌هایی هستند که از سازمان‌ها/هویت‌های مرتبط تقلید می‌کنند تا اطلاعات شخصی شما را برای هک به دست آورند. می‌توانید از احراز هویت دو مرحله‌ای اجباری در سطح برنامه استفاده کنید. همچنین هرگز لینکی را که به طور ناشناس در سایتی قرار داده شده باز نکنید.

نتیجه پایانی

بیت کوین از نظر تئوری ممکن است مقداری در برابر هک آسیب‌پذیر باشد، اما از نظر عملی نه. اگرچه بیت کوین قابل هک نیست، اما این واقعیت در مورد کیف پول دیجیتال کاربران صادق نیست. با دستیابی به کیف پول کاربران، هکر‌ها می‌توانند بیت کوین آن‌ها را سرقت کنند. از این رو، کاربران و سرمایه‌گذاران باید تمام الزامات لازم برای محافظت از دارایی خود را در نظر بگیرند.

سوالات متدوال

سوالات متداول

آیا بیت کوین قابل هک است؟

بیت کوین به دلیل استفاده از الگوریتم اثبات کار، امنیت بسیار بالایی دارد و عملا غیر قابل هک است.

چطور می‌شود بیت کوین را هک کرد؟

برای حمله به بیت کوین باید بتوانید بیش از نیمی از ماینرهای این شبکه را در اختیار بگیرید که این کار علاوه بر غیر ممکن بودن، منطقی و به صرفه نیست.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی شما با هک بیت کوین نوشته شده است و ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات یا عواقب مالی آن برای افراد ندارد.

۵/۵ - (۴ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست