اوکی اکسچنج

معرفی ۴ کیف پول برتر شبکه لایتنینگ

4 کیف پول برتر شبکه لایتنینگ

بلاک چین بیت کوین به گونه‌ای طراحی شده که در کنار غیرمتمرکز بودن، یکی از انعطاف‌پذیرترین سیستم‌های کامپیوتری در جهان باشد. با این حال، استفاده از این معماری، مقیاس‌پذیری بیت کوین را دچار چالش می‌کند. در مقایسه با بزرگ‌ترین شرکت پرداخت، ویزا (Visa) که می‌‌تواند ۶۵,۰۰۰ تراکنش را در ثانیه پردازش کند؛ بیت کوین (BTC) توان پردازش حدود ۷ تراکنش بر ثانیه را دارد. وجود این مشکل در کنار افزایش روز افزون تقاضا برای این ارز دیجیتال، باعث افزایش ترافیک در شبکه بیت کوین و در نتیجه افزایش کارمزد تراکنش‌ها و زمان پردازش آن‌ها برای کاربران شده است.

توسعه‌دهندگان بیت کوین نمی‌خواستند امنیت و تمرکززدایی این شبکه را فدای بهبود مقیاس‌پذیری بلاک چین کنند؛ بنابراین، برای افزایش توان پردازشی شبکه اصلی بر روی پیاده‌سازی راه‌حل‌های لایه ۲ (Layer 2) کار کرده‌اند. شبکه لایتنینگ (Lightning Network)، محبوب‌ترین راه‌حل مقیاس‌پذیری لایه ۲ برای بیت کوین است که با انتقال تراکنش‌ها خارج از شبکه اصلی و پردازش آن‌ها، امکان انجام پرداخت‌های تقریبا آنی و بسیار ارزان را برای کاربران فراهم می‌کند. در این مقاله، ما شما را با چگونگی کار کیف پول‌های لایتنینگ و ۴ نمونه از بهترین کیف پول‌های این شبکه برای نقل و انتقال بیت کوین (BTC) آشنا می‌کنیم.

شبکه لایتنینگ چیست؟

بهتر است پیش از معرفی ۴ کیف پول برتر شبکه لایتنینگ، ابتدا به شکلی خلاصه مرور کنیم که این شبکه چیست. لایتنینگ (Lightning)، یک شبکه لایه ۲ با تمرکز برای پردازش تراکنش‌های خرد است که در بالای بلاک چین اصلی بیت کوین (BTC) قرار گرفته و مقیاس‌پذیری این شبکه را برای پردازش میلیاردها تراکنش در ثانیه افزایش می‌دهد. هم‌چنین، این شبکه با بلاک چین‌های دیگر مانند لایت کوین نیز ادغام شده و سازگار است. شبکه لایتنینگ برای انجام معاملات همتا به همتا (P2P) سریع و مقرون به صرفه، تراکنش‌های بیت کوین (BTC) از شبکه اصلی بر روی شبکه خود انتقال می‌دهد تا آن‌ها اجرا کند.

با این‌ وجود که شبکه لایتنینگ (Lightning Network) به عنوان یک شبکه جداگانه با نودها و نرم افزار مختص به خود عمل می‌کند، اما با بلاک چین بیت کوین در ارتباط است. با این حال، تمامی تراکنش‌های لایتنینگ بر روی شبکه اصلی ذخیره نمی‌شوند. تنها تراکنش‌هایی که کاربر در آن بیت کوین (BTC) را از شبکه Lightning  واریز یا به آن برداشت می‌کند، در دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger) ثبت می‌‌شوند.

کیف پول لایتنینگ چیست و چگونه کار می‌کند؟

کیف پول لایتنینگ (Lightning Wallet) نرم‌ افزاری متصل به شبکه Lightning است که امکان ذخیره‌سازی، ارسال و دریافت بیت کوین را از طریق این شبکه فراهم می‌کند. لازم به ذکر است در حالی که اساس انجام تراکنش‌ها در شبکه لایتنینگ مشابه با شبکه اصلی است اما تفاوت‌هایی کلیدی میان انتقال بیت کوین در لایه اول و لایه دوم وجود دارد. برای مثال، شبکه لایتنینگ برای انجام تراکنش‌های با ارزش کم یا انجام پرداخت‌های کوچک طراحی شده است؛ زیرا که مقدار محدودی بیت کوین در هر کانال آن وجود دارد. به همین علت، اگر قصد انتقال مقادیر زیاد بیت کوین (BTC) را دارید بهتر است از شبکه اصلی استفاده کنید.

کیف پول لایتنینگ چیست و چگونه کار می‌کند؟

علاوه بر این، برای دریافت بیت کوین بر روی شبکه لایتنینگ، لازم است تا یک فاکتور Lightning به شکل عبارتی متشکل از حروف و اعداد یا یک کد QR ایجاد کنید. برای انجام تراکنش از طریق کیف پول لایتنینگ، فرستنده باید فاکتور ایجاد شده توسط شما را از طریق کیف پول خود اسکن کند و پس ایجاد امضای دیجیتال، تراکنش را تایید کند. این فرایند، بسیار شبیه دریافت بیت کوین بر روی شبکه اصلی بلاک چین است. از آنجایی که اکوسیستم شبکه لایتنینگ از زمان راه اندازی آن بسیار پیشرفت کرده است، امکان انجام تراکنش‌های بیت کوین (BTC) از طریق این کیف پول‌ها به سادگی استفاده از شبکه اصلی است.

همچنین، بسیاری از کیف پول‌های لایتنینگ برای ایجاد تجربه کاربری بهتر در شرایطی که کاربران نیاز دارند تا کانالی را به شکل دستی برای استفاده از یک سرویس خاص ایجاد کنند، انجام می‌دهند. با وجود تمامی این ویژگی‌ها، باز هم یک سوال اساسی دیگر پیش خواهد آمد: آیا می‌توانید دارایی‌های خود را میان شبکه Lightning و شبکه اصلی بیت کوین جابه‌جا کنید؟

ارسال یک تراکنش بیت کوین (BTC) از کیف پول لایتنینگ به کیف پول بیت کوین در شبکه اصلی، بدون بستن کانال یا برداشت کوین‌‌ها و واریز آن‌ها به بلاک چین اصلی، امکان پذیر نیست. البته برخی کیف پول‌ها راه‌حل‌هایی آسان برای انتقال بیت کوین (BTC) میان شبکه Lightning و دفتر کل بلاک چین بیت کوین به کاربران خود ارائه می‌کنند. همچین، به عنوان یک راه‌حل دیگر می‌توانید از صرافی‌هایی که در کنار شبکه اصلی از این شبکه پشتیبانی می‌کند یا صرافی غیرمتمرکز بولتز (Boltz) که به‌عنوان پل بین این دو شبکه عمل می‌کند، استفاده کنید.

۴ کیف پول برتر شبکه لایتنینگ بیت کوین

اکنون که با شبکه لایتنینگ (Lightning Network) و چگونگی کار آن آشنا شده‌اید، بیایید تا ۴ کیف پول ارز دیجیتال برتر شبکه Lightning را که امکان انجام تراکنش‌های بسیار سریع و ارزان بیت کوین (BTC) را برای شما فراهم می‌کند، بررسی کنیم.

۱. کیف پول فونیکس (Phoenix Wallet)

فونیکس والت (Phoenix Wallet) یک کیف پول غیرحضانتی بیت کوین است که به شما امکان می‌دهد تراکنش‌های کوچک خود را از طریق این شبکه به یکی از ساده‌ترین و کاربر پسندترین روش‌های ممکن انجام دهید. این کیف پول امکان خودکارسازی کانال‌ها و تعامل با شبکه لایتنینگ را برای کاربر فراهم می‌کند. علاوه بر این‌ها، کیف پول فونیکس می‌تواند جنبه‌های فنی مورد نیاز کاربران مانند ایجاد کانال را به شکلی خودکار مدیریت کند. این کیف پول که برای سیستم عامل اندروید و iOS در دسترس است؛ بدون نیاز به اجرای یک نود، خود به عنوان یک گره مستقل Lightning در گوشی هوشمند کاربران عمل می‌کند.

کیف پول فونیکس (Phoenix Wallet)

کیف پول فونیکس، امکان ذخیره‌ کردن بیت کوین (BTC) را بر روی شبکه اصلی فراهم نمی‌کند، اما دو ویژگی مبادله داخلی (Swap-In) و مبادله خارجی (Swap-Out) و انتقال دارایی‌ها را بین شبکه Lightning و شبکه بیت کوین فراهم می‌کند. کاربران برای استفاده از این کیف پول، در ابتدا باید حداقل ۱۰,۰۰۰ ساتوشی به فونیکس والت واریز کنند؛ این حداقل مبلغ مورد نیاز برای باز کردن یک کانال پرداخت جدید است. اگر از قبل هیچ مسیری برای انجام تراکنش‌ها پیدا نشود، برای باز کردن یک کانال جدید باید ۱ درصد کارمزد با حداقل هزینه ۳۰۰۰ ساتوشی بپردازید.

همچنین، انجام هزینه انجام تراکنش در شبکه لایتنینگ شامل ۱ ساتوشی + ۰.۰۱ درصد یا حداکثر ۱۲ ساتوشی کارمزد + ۰.۳ درصد کارمزد دیگر است. جالب اینجاست که، کیف پول فونیکس با هدف افزایش حریم خصوصی کاربران خود در زمان انجام تراکنش از طریق این شبکه، قصد دارد تا با شبکه تور (Tor) ادغام شود.

۲. کیف پول بیریز (Breez Wallet)

کیف پول بیریز (Breez Wallet)، یکی دیگر از کیف پول‌های موبایلی لایتنینگ برای سیستم عامل‌های اندروید و iOS است که تمرکز خود را بر صراحی کاربرپسند و بصری زیبا گذاشته است. این کیف پول، مانند فونیکس والت یک کیف پول غیرحضانتی است که کاربران آن‌ها نیازی به اجرای نودهای Lightning جداگانه ندارند. علاوه بر این، کیف پول Breez امکان ایجاد خودکار کانال (با دریافت ۰.۰۴ درصد کارمزد و حداقل ۲۰۰۰ ساتوشی) و دیگر موارد فنی مورد نیاز برای کاربران خود را فراهم می‌کند. همچین، امکان واریز و برداشت بیت کوین (BTC) از شبکه اصلی به بیریز والت (Breez Wallet) به شکل مستقیم فراهم است، در این حالت دارایی شما به طور خودکار به شبکه منتقل می‌شود.

کیف پول بیریز (Breez Wallet)

کاربران بیریز (Breez) می‌توانند از ویژگی‌های دیگر کیف پول مانند ارتباط با برنامه‌های درون شبکه لایتنینگ و خرید بیت کوین (BTC) از طریق کارت‌های اعتباری استفاده کنند. یکی دیگر از ویژگی‌های جالب توجه این کیف پول، وجود قابلیت «پایانه فروش» یا Point of Sale است که امکان پذیرش پرداخت‌ بیت کوین (BTC) با استفاده از شبکه Lightning را به راحتی امکان‌پذیر می‌کند. یکی دیگر از ویژگی‌های سرگرم کننده کیف پول لایتنینگ بیریز (Breez Wallet) این است که شما می‌توانید از آن برای کشف و گوش دادن به پادکست‌های جذاب حوزه ارزهای دیجیتال استفاده کنید.

۳. کیف پول بلو (Blue Wallet)

بلو والت (Blue Wallet) یک کیف پول بیت کوین است که از انجام تراکنش‌‌ها بر روی شبکه اصلی و شبکه لایتنینگ (بدون پشتیانی از انتقال خودکار میان دو شبکه) پشتیبانی می‌کند. در حالی که برنامه‌‌ای که بر روی شبکه بیت کوین قرار دارد یک کیف پول غیرحضانتی است، کیف پول شبکه لایتنینگ ِ بلو والت جایی بین یک کیف پول حضانتی و خودحضانتی قرار دارد؛ چیزی که توسعه‌دهدگان به آن «میزبان» یا Hosted می‌گویند. کیف پول بلو (Blue Wallet) به‌جای راه‌اندازی یک نود مستقل لایتنینگ بر روی دستگاه کاربر، از یک LNDhub استفاده می‎‌کند که یک افزونه متن‌باز برای ایجاد چند حساب برای شبکه Lightning است. این افزونه حساب‌های جداگانه‌ای برای کاربران ایجاد می‌کند، اما یک نود مشترک را (با کمترین سطح اعتماد) میان آن‌ها به اشتراک می‌گذارد.

وجود تعادل میان تمامی این ویژگی‌های خوب و بد در کنار یکدیگر، به بلو والت (Blue Wallet) اجازه می‎‌دهد تا نسبت به کیف پول‌های لایتنینگ که قبلا بررسی کردیم، امکانات بیشتری ارائه دهد. شما با استفاده از این کیف پول، در کنار انجام کارهای ساده مانند ارسال، دریافت و ذخیره بیت کوین (BTC) به امکانات زیر نیز دسترسی خواهید داشت:

  • «سرویس بازیابی» به کاربران امکان می‌دهد از کد mnemonic، کلید خصوصی، فایل WIF یا داده‌های دیگر برای دسترسی به کیف پول خود استفاده کنند.
  • کاربران می‌توانند برای کاهش هزینه‌‌های کارمزد، چند تراکنش را در یک دسته ارسال کنند.
  • استفاده از ویژگی «چند امضایی» یا Multi-signature می‌تواند امنیت کیف پول را افزایش دهد.
  • امکان سفارشی‌سازی کامزدها در هنگام ارسال یک تراکنش بیت کوین (BTC) برای کاربران فراهم است.
  • بلو والت (Blue Wallet) به کاربران اجازه می‌دهد تا بتوانند یک نود کامل (Full Node) را بر روی شبکه Lightning یا شبکه بیت کوین راه‌اندازی کنند.
  • امکان شارژ کیف پول با استفاده از کیف پول‌های دیگر، کارت اعتباری یا صرافی‌های غیرمتمرکز برای کاربران وجود دارد.
  • کاربران می‌توانند برای فزایش امنیت و حفظ حریم خصوصی خود از شبکه تور (Tor) استفاده کنند.
  • وجود یک مرورگر و بازار، امکان کشف و استفاده از برنامه‌های نتورک لایتنینگ را فراهم می‌کند.

۴. کیف پول موون (Muun Wallet)

کیف پول موون (Muun Wallet) یک کیف پول خودحضانتی (Self-Custodial) لایتنینگ بیت کوین است که تعادل خوبی میان راحتی استفاده، امنیت و کارایی ایجاد کرده است. مانند سه کیف پول دیگر که پیش‌ از این معرفی کردیم، موون والت نیز برای دستگاه‌های تلفن همراه، اندروید و iOS در دسترس است؛ با این حال، امکان انتقال خودکار بیت کوین (BTC) میان شبکه اصلی و شبکه Lightning در آن فراهم نیست. در عوض، کابران کیف پول موون (Muun Wallet) علاوه بر شبکه لایتنینگ به شبکه اصلی (Legacy) و شبکه سِگویت (SegWit) بیت کوین نیز دسترسی دارند.

کیف پول موون (Muun Wallet)

این ویژگی، بدان معناست که شما برای واریز یا برداشت بیت کوین (BTC) به موون والت (Muun Wallet) نیازمند استفاده از برنامه شخص ثالت مانند یک صرافی هستید. همچین، برای استفاده از این کیف پول نیازی به راه‌اندازی نود بر روی شبکه لایتنینگ نخواهید داشت. کیف پول موون، ویژگی‌های امنیتی پیشرفته‌ای برای محافظت از دارایی‌های شما در برابر سرقت دارد، حتی در مواقعی که به کیف پول خود دسترسی ندارید. در کنار این ویژگی‌ها، همواره میتواند موون والت (Muun Wallet) را با استفاده از عبارت بازیابی (Seed Phrase) یا ترکیبی از ایمیل و رمز عبور خود، بازیابی کنید.

یکی دیگر از ویژگی‌های هیجان‌انگیز این کیف پول که بیشتر برای انجام تراکنش بر روی شبکه اصلی بیت کوین کاربرد دارد، تخمین‌گر کارمزد مبتنی بر ممپول (Mempool) موون است. به گفته توسعه‌دهندگان، این ابزار با ارائه روش دقیق‌تری برای پیش‎‌بینی هزینه‌های انجام تراکنش بیت کوین باعث صرفه‌جویی ۳۰ درصدی در پرداخت کارمزد می‌شود.

کلام آخر

در حالی که ویژگی‌های شگفت انگیز بیت کوین (BTC) آن را به یک دارایی جذاب برای سرمایه‌گذاری بسیاری افراد تبدیل کرده است، شبکه لایتنینگ امکان استفاده از این ارز دیجیتال محبوب را در پرداخت‌های روزمره فراهم می‌کند. با این که تا چند سال پیش، ارسال و دریافت سریع و ارزان بیت کوین یک رویای دور بود، اما با رشد اکوسیستم شبکه‌ مقیاس‌پذیری لایه ۲ و توسعه کیف پول‌های لایتنینگ کاربر پسند به بازار، این رویا به واقعیت تبدیل شد. در نتیجه، کاربران دیگر برای استفاده از شبکه Lightning در انجام پرداخت‌های روزمره یا استفاده از برنامه‌های غیرمتمرکز وب ۳ به دانش فنی زیادی نیاز ندارند.

سوالات متدوال
سوالات متداول

شبکه لایتنینگ (Lightning) چیست؟

لایتنینگ، یک شبکه لایه ۲ با تمرکز برای پردازش تراکنش‌های کوچک است که در بالای بلاک چین اصلی بیت کوین قرار گرفته و مقیاس‌پذیری این شبکه را برای پردازش میلیاردها تراکنش در ثانیه افزایش می‌دهد.

کیف پول لایتنینگ چیست؟

کیف پول لایتنینگ (Lightning Wallet) نرم‌ افزاری متصل به شبکه Lightning است که امکان ذخیره‌سازی، ارسال و دریافت بیت کوین را از طریق این شبکه فراهم می‌کند.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۵/۵ - (۲ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست