اوکی اکسچنج

پروتکل میرور Mirror Protocol و توکن MIR

در این مقاله از وبسایت ارزتودی قصد داریم، پروتکل میرور (Mirror Protocol) که به عنوان یک پروتکل در حوزه امور مالی غیرمتمرکز یا DeFi برای ایجاد دارایی‌های مصنوعی/ترکیبی، شناخته می‌شود را معرفی کنیم، به علاوه به سوالاتی از قبیل Mirror Protocol چیست و چگونه کار می‌کند؟ چطور توکن های MIR را کسب و ذخیره کنیم؟ نقشه راه و به روز رسانی های پروژه، معرفی اعضای تیم، سرمایه گذاران و شرکای استراتژیک پاسخ خواهیم داد.

مشاهده: قیمت لحظه ای توکن MIR

پروتکل میرور (Mirror Protocol) چیست؟

پروتکل میرور (Mirror Protocol)، یک پروتکل DeFi – امور مالی غیرمتمرکز – بر روی بلاک چین ترا (Terra) است. این پروتکل با هدف صدور، انتشار و مبادله دارایی‌های مصنوعی/ترکیبی (Synthetic Assets) ساخته شده است که به آن‌ها دارایی‌های Mirrored یا mAssets می‌گویند. پروتکل میرور (Mirror Protocol) امکان مشارکت در بازارهایی که قبلا برای کاربران غیرقابل دسترس بودند را فراهم می‌‌کند؛ این می‌تواند شامل ممنوعیت و محدودیت‌های دیکته شده توسط حاکمیت و یا کمبود سرمایه برای مشارکت در آن بازارها باشد.

اکوسیستم میرور پروتکل (Mirror Protocol)

برخی از دارایی‌های مصنوعی/ترکیبی (mAssets) موجود در پروتکل میرور (Mirror Protocol) که می‌توانید آن‌ها را خرید و فروش کنید، عبارتند از سهام‌های Mirrored: توییتر (mTWTR)، تسلا (mTSLA)، فیس‌بوک (mFB)، اتریوم (mETH)، ایربی‌اندبی (mABNB)، گوگل (mGOOGL)، علی‌بابا (mBABA)، اپل (mAAPL) و بسیاری دیگر.

میرور (Mirror) چگونه کار می کند؟

پروتکل میرور (Mirror Protocol) در ماه جولای سال ۲۰۲۱، نسخه ۲ (Mirror v2) را با چندین به‌روز‌رسانی مهم راه اندازی کرد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

 • مشوق‌های مشارکت در حاکمیت (Governance Participation Incentives):

در نسخه ۲ پروتکل میرور (Mirror v2) علاوه بر مزیت‌های استیکینگ حاکمیتی، رای‌دهندگان فعالی که در رفراندوم‌ها مشارکت می‌کنند، با هدف افزایش انگیزه‌ی برای مشارکت در فعالیت‌های حاکمیتی پاداش‌‌های اضافی دریافت خواهند کرد.

 • وثیقه‌های جدید (New Collaterals):

اضافه کردن توکن میر (MIR) به لیست وثیقه‌های قابل قبول برای ضرب کردن یا مینت (Mint) یکی از امکاناتی بود که بسیاری از کاربران آن را درخواست کرده بودند. بنابراین، در به‌روز‌رسانی نسخه ۲ پروتکل، توکن‌های میر (MIR)، لونا (LUNA)، انکور پروتکل (ANC) و (aunts) به لیست وثیقه‌های قابل قبول اضافه شدند. 

 • مشوق‌های کوچک (Short Incentives):

 یکی از بزرگترین مشکلات نسخه ۱، وجود اختلاف قیمت بالا میان توکن‌های میرور (Mirror) و اوراکل (Oracle) بود. برای این حل مشکل و کاهش شکاف قیمتی، پروتکل میرور نیاز داشت تا بخش معاملات آربیتراژ را بر روی پلتفرم خود راه‌اندازی کند. پروتکل میرور در به‌روزرسانی نسخه ۲، یک توکن غیرقابل معامله جدید به نام sLP ارائه کرده که پس از باز کردن یک پوزیشن معاملاتی کوتاه (Short) مینت یا ضرب می‌شود. همچنین، توکن‌های sLP قابلیت استیکینگ دارند که پاداش آن به صورت پویا و بر اساس اختلاف قیمت میان تراسواپ (Terraswap) و اوراکل (Oracle) افزایش یا کاهش می‌یابد.

«بخش Pre-IPO در پروتکل میرور »

 • دارایی‌‌های پیش از عرضه اولیه (Pre-IPO Assets):

نسخه ۲ پروتکل میرور می‌تواند دارایی‌ها را پیش از پیش از عرضه اولیه (IPO) در لیست سفید خود برای معامله قرار دهد. کاربران می‌توانند جزییات مربوط به هر دارایی‌ مشخص را از طریق ایجاد یک نظرسنجی حاکمیتی به‌دست آورند.

بخش‌های اصلی اکوسیستم میرور (Mirror)

معاملات (Trade):

دارایی‌های میرور (mAssets) در تعامل با استخرهای نقدینگی موجود در تراسواپ (Terraswap) معامله می‌شوند. معامله‌گران می‌توانند با استفاده از استیبل کوین TerraUST به‌عنوان جفت ارز معاملاتی متصل به DEX هایی مانند تراسواپ (Terraswap)، دارایی‌های mAssets موجود روی پروتکل میرور را خرید و فروش کنند.

«بخش معاملات در پروتکل میرور »

معاملات آربیتراژ (Arbitrage Trading):

این معاملات به منظور کاهش شکاف قیمتی بین میرور (Mirror) و اوراکل (Oracle) ایجاد شده‌اند. به عنوان مثال، اگر قیمت سهام تسلا (TSLA) در بازار نزدک (NASDAQ) ۱۰۰۰ دلار و قیمت توکن میرور تسلا (mTSLA) 900 دلار باشد؛ یک معامله‌گر آربیتراژ این دارای را خواهد خرید، با این انتظار که قیمت آن در آینده نزدیک – و با افزایش فشار خرید – در نهایت با قیمت ۱۰۰۰ دلاری در بازار نزدک (NAZDAQ) هم‌گرا می‌شود.

زمانی که قیمت دارایی mTSLA به ۱۰۰۰ دلار برسد، معامله‌گر آربیتراژ آن را می‌فروشد؛ در حالی که به ازای هر سهم ۱۰۰ دلار سود کرده است. به همین ترتیب، اگر قیمت سهام تسلا (TSLA) در بازار نزدک ۱۰۰۰ دلار اما در قیمت توکن میرور تسلا (mTSLA) 1100 دلار باشد؛ معامله‌گر با فراهم کردن وثیقه کافی و مینت کردن دارایی mTSLA، آن را به قیمت ۱۱۰۰ دلار خواهد فروخت. با این فرض که قیمت توکن mTSLA با افزایش فشار فروش در آینده نزدیک، در نهایت با قیمت ۱۰۰۰ دلاری نزدک همگرا خواهد شد.

وام گرفتن / مینت کردن (Borrow or Mint):

مینت یا ضرب کردن، فرآیند فراهم کردن وثیقه برای صدور یک دارایی مصنوعی / ترکیبی (Synthetic Assets) است. با استفاده از گزینه «تنظیم نسبت وثیقه» یا “Set a Collateral Ratio” می‌توانید وثیقه مورد نظر خود را انتخاب کنید. میزان وثیقه کمتر از ۱۵۰ درصد بسیار خطرناک است و معمولا بالای ۲۰۰ درصد امن می‌شود. هرچه بیشتر نوار اسلایدر را به سمت راست بکشید، کمتر می‌توانید در مقابل وثیقه انتخابی خود وام بگیرید، اما در مقابل وام گرفتن شما امن‌تر خواهد بود.

بخش وام | مینت در پروتکل میرور

مزرعه یا فارم (Farm):

استیکینگ در پروتکل میرور (Mirror Protocol) به دو شکل است: در نوع اول، کاربران می‌توانند با استیکینگ توکن‌های LP خود بر طبق یک برنامه انتشار، توکن بومی میر (MIR) دریافت کنند. در نوع دوم، ۱.۵ درصد از هزینه کارمزد پروتکل میرور که هنگام برداشت از CDP از کاربران دریافت می‌شود، به عنوان پاداش بین سهام‌دارانی که توکن‌های خود را استیک کرده‌اند تقسیم می‌شود.

بخش فارم در پروتکل میرور

پروژه‌های مشابه پروتکل میرور

 • پروتکل سنتتیک (Synthetic Protocol): یک پروتکل مبتنی بر اتریوم برای صدور دارایی‌های مصنوعی / ترکیبی (Synthetic Assets) است.
 • پروتکل یوما (UMA Protocol) : یک پروتکل برای ایجاد دارایی‌های مصنوعی / ترکیبی (Synthetic Assets) مبتنی بر اتریوم است.

توکن میر (MIR) چیست؟

توکن میر (MIR)  توکن بومی اصلی پروتکل میرور (Mirror Protocol) است و برای سهام‌داران و ارائه‌دهندگان نقدینگی به عنوان پاداش در نظر گرفته می شود. بر اساس، برنامه‌ریزی‌ها انجام شده در مجموع ۳۷۰،۵۷۵،۰۰۰ توکن میر (MIR) در طی ۴ سال توزیع خواهد شد.

مشخصات توکن میر (MIR):

نام توکن MIR Token
نام اختصاری MIR
بلاک چین اتریوم
استاندارد توکن ERC-20
قرارداد اتریوم 0x09a3ecafa817268f77be1283176b946c4ff2e608.
قرارداد زنجیره هوشمند بایننس 0x5b6dcf557e2abe2323c48445e8cc948910d8c2c9.
نوع توکن حاکمیتی
کل عرضه ۳۷۰,۵۷۵,۰۰۰ MIR.

توکنومیک:

توکنومیک میر (MIR)

کاربردها توکن میر (MIR)

 • حاکمیت: سهامداران فعال و ارائه‌دهندگان نقدینگی، فعالانه در فرآیند بحث و رأی گیری برای ارتقای پروتکل مشارکت دارند.
 • تشویق به ارائه نقدینگی: توکن میر (MIR) به عنوان پاداش برای کاربرانی که نقدینگی mAsset را به AMM ارائه می کنند، اهدا می شود. یک کارمزد ۰.۳% ثابت به نام کمیسیون LP وجود دارد که به عنوان پاداش برای ارائه دهندگان نقدینگی برای استخرهای مربوط به Mirror در Terraswap عمل می کند.
 • مینت کردن: در نسخه ۲ پروتکل میرور (Mirror v2)، توکن‌های میر (MIR) به عنوان یکی از گزینه‌های وثیقه جدید برای ضرب کردن / مینت دارایی‌های mAssets هستند. چندین ویژگی جدید دیگر در این نسخه مثل پشتیبانی از دارایی های قبل از عرضه اولیه (IPO)، توکن LP “Mint/Short” و رفع برخی مشکلات دیگر، اضافه شده است. بنابراین با افزایش تعداد کاربرانی که از پلتفرم استفاده می کنند، تقاضا برای استفاده از MIR نیز افزایش یافته است.

خرید توکن میر (MIR)

در حال حاضر، برای خرید توکن‌های میر (MIR) می‌توانید از صرافی‌های Gate.io، بایننس، کوکوین، یونی‌سواپ، تراسواپ و برخی از صرافی‌های ایرانی ارز دیجیتال استفاده کنید.

کیف پول‌های توکن میر (MIR)

برای خرید و فروش و ذخیره کردن توکن‌های میر (MIR) می‌توانید یکی از این کیف پول را انتخاب کنید:

 • متامسک
 • تراست والت
 • کوین ۹۸

توسعه‌دهندگان، سرمایه‌گذاران و نقشه راه

توسعه‌دهندگان

 • آزمایشگاه‌های Terraform: بلاک چین ترا (Terra) را توسعه داده است که ارزهای دیجیتال و استارت آپ‌ها را تقویت می کند.
 • دو کوون: هم بنیانگذار و مدیر عامل آزمایشگاه‌های Terraform است، شرکتی که بلاک چین مبتنی بر اثبات سهام (PoS) ترا را راه اندازی کرد که بر اساس Cosmos SDK ساخته شده است. او یکی از اعضا لیست ۳۰ نفر زیر ۳۰ سال فوربز در سال ۲۰۱۹ است که قبلا شرکت Anyfi را تأسیس کرد؛ یک راه حل ارتباطی همتا به همتا با استفاده از فناوری شبکه مش است. او مدرک لیسانس خود را در رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه استنفورد دریافت کرد.

سرمایه گذاران

آزمایشگاه‌های Terraform، شرکتی از کره جنوبی که حامی بلاک چین عمومی ترا (Terra) است، ۱۵۰ میلیون دلار از سرمایه‌گذاران اصلی ارزهای دیجیتال از جمله Arrington XRP Capital، Pantera Capital، Galaxy Digital و BlockTower Capital جمع آوری کرده است، این آزمایشگاه از این ۱۵۰ میلیون دلار برای حمایت از پروژه های ساخته شده بر روی بلاک چین ترا (Terra) استفاده می کنند.

پروژه‌هایی مانند پروتکل میرور (Mirror)، پروتکل انکور (Anchor)، پروتکل پایلون (Pylon) و غیره است که روی بلاک چین ترا (Terra) پیاده شده‌اند. پروتکل بند (Band) قیمت‌های لحظه‌‌ای را برای دارایی‌های اولیه میرور (Mirror) بر اساس محبوبیت، ارائه پوزیشن‌های لانگ و شرت و گستردگی پوشش ارائه می‌کند.

آیا توکن میر (MIR) ارزش سرمایه‌گذاری را دارد؟

ارزش بازار سهام سنتی ایالات متحده چندین برابر بیشتر از بازار ارزهای دیجیتال است. ماموریت پروتکل میرور (Mirror Protocol) این است که سرمایه‌گذاران خرد در سراسر جهان به راحتی در بازار سهام ایالات متحده مشارکت کنند؛ در نتیجه میرور (Mirror) به عنوان پیشگام در ارائه این راه حل نویدهای روشنی می‌دهد.

از سوی دیگر، Mirror و Terreform با مشکلات قانونی روبرو هستند؛ زیرا این پروتکل اجازه داد و ستد دارایی‌های مصنوعی سهام فهرست‌شده در بورس نیویورک را بدون دریافت تاییدیه کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) می‌دهد؛ در نتیجه، قبل از تصمیم‌گیری درباره سرمایه‌گذاری یا عدم سرمایه‌گذاری در پروتکل میرور (Mirror) باید مراقب این اتفاق باشیم.

در طول چهار ماه گذشته، کل سرمایه قفل شده (TVL) در این اکوسیستم بین ۱.۵ تا ۱.۸ میلیارد دلار بوده است. بنابراین، نیاز سرمایه‌گذاران برای رسیدن به یک محصول دیفای Defi برای تجارت سهام هنوز یک سوال بزرگ است، زیرا آن‌ها گزینه‌های دیگری مثل انواع دیگر ارزهای دیجیتال را نیز دارند.

سوالات متدوال
سوالات متداول

پروتکل میرور (Mirror Protocol) چیست؟

پروتکل میرور، یک پروتکل DeFi – امور مالی غیرمتمرکز – بر روی بلاک چین ترا (Terra) است که با هدف صدور، انتشار و مبادله دارایی‌های مصنوعی/ترکیبی ساخته شده است.

توکن میر (MIR) چیست؟

توکن میر، توکن بومی پروتکل میرور است که به عنوان پاداش برای سهام‌داران و ارائه‌دهندگان نقدینگی در نظر گرفته شده است.

توکن میر چه کاربردهایی دارد؟

حاکمیت، تشویق به ارائه نقدینگی،‌ مینت کردن

نکته: توجه داشته باشید این خبر صرفا ترجمه‌‌ محتوای انتشار یافته از منبع ذکر شده می‌باشد و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات یا عواقب مالی آن برای افراد ندارد.

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست