اوکی اکسچنج

تون کوین TON، ارز دیجیتال بلاک چین تلگرام

بررسی توکن TON، ارز دیجیتال بلاک چین تلگرام

شبکه اپن سورس تلگرام یا به اختصار TON، به یکی از پروژه‌های پر سر و صدا در سال ۲۰۱۸ تبدیل شد. پروژه TON، در طول یک دوره زمانی کوتاه با توانست با فروش توکن خصوصی خود، ۷ .۱  میلیارد دلار از سرمایه‌گذاران خصوصی دریافت کند و به بزرگترین پروژه ICO تبدیل شود. اما بعد از مدتی با توجه به مشکلاتی که SEC برای این پروژه ایجاد کرد، پاول دوروف مجبور شد پروژه را به توسعه‌دهندگان دیگر واگذار کند و سرمایه دریافتی از سرمایه‌گذاران را به آن‌ها برگرداند. اگرچه که تون از بین رفته اما دو توکن TON Crystal، یک توکن مبتنی بر شبکه TON و TON Coin با رقابت در حال معامله هستند. برند و فناوری TON توسط تلگرام ایجاد شده و توسط TON Crystal و TON Coin استفاده می‌شود. با وجود بلاک چین‌های مشابه، این دو توکن از هم جدا هستند.

آشنایی با بلاک چین تلگرام 

پس از دو سال کار و تلاش، برای جمع‌آوری سرمایه ۱. ۷ میلیارد دلاری، تلگرام، استارت‌آپ نرم‌افزار پرطرفدار پیام‌رسان، قصد خود را برای ایجاد یک بلاک چین در سال ۲۰۲۰ لغو کرد. در واقع این بلاک چین با هدف مجموعه‌ای از خدمات غیر متمرکز مبتنی بر یک بلاک چین بومی اثبات سهام برنامه‌ریزی شده بود. همچنین یک سرویس نام دامنه غیرمتمرکز (DNS)، یک شبکه خصوصی مجازی (VPN)، به اشتراک‌گذاری فایل و سایر قابلیت‌ها در این پیشنهاد گنجانده شده بود که در صورت تحقق، می‌توانست یک جهان وب ۳. ۰ کامل بر روی بلاک چین TON ایجاد کند. همچنین هدف اصلی پروژه TON این بود که تلگرام را به عنوان یک سرویس چت با صد‌ها میلیون کاربر با تمام این ویژگی‌ها ادغام کند.

چه اتفاقی برای بلاک چین تلگرام افتاد؟

بنابراین شاید برایتان جالب باشد که بدانید این پروژه آنقدر قدرتمند به نظر می‌رسید که سرمایه‌گذاران زیادی از نخبگان سیلیکون وی تا الیگارش‌های روسی به پیش فروش کوین‌های آینده آن هجوم آورده بودند. این پروژه قرار بود در اکتبر ۲۰۱۹ به صورت آنلاین راه‌اندازی شود، اما SEC چند هفته قبل از شروع به کار از این شرکت به‌اتهام نقض قوانین اوراق بهادار شکایت کرد و مانع راه‌اندازی آن شد. به همین خاطر، تلگرام در ماه می‌۲۰۲۰ اعلام کرد که دیگر از این پروژه پشتیبانی نخواهد کرد و SEC را مقصر این داستان دانست. از طرف دیگر، تلگرام کد TON را قبل از لغو پروژه به صورت اوپن سورس تعریف کرد.

ویژگی جدیدی در اوایل جولای ۲۰۲۰ به کد بلاک چین TON اضافه شد: قرارداد‌های \”تست‌دهنده\” که به کاربران اجازه می‌دهد توکن‌های از پیش استخراج شده را از طریق مکانیزم اثبات کار دریافت کنند. با اینکه ویژگی راه‌اندازی نود توسط هر کسی که قصد استخراج توکن بدون خرید آن را داشته باشید، در بلاک چین اثبات سهام TON طراحی نشده بود، اما امکان‌پذیر بود. این گزینه \”اثبات کار\” فرصتی را برای ایجاد یکی از فرزندان TON فراهم کرد.

آشنایی با توکن Free TON

بعد از اینکه تلگرام به دلیل مشکلاتی که SEC برای آن ایجاد کرد؛ با وجود تمام تلاش‌ها و تعهدات از کار بر روی این پروژه دست کشید، بسیاری از طرفداران و سرمایه‌گذاران و حتی توسعه‌دهندگانی که در هکاتون‌های بلاک چین تلگرام در زمان توسعه TON شرکت کرده بودند، از این مسئله ناراضی شدند. این افراد معتقد بودند حتی با وجود اینکه تلگرام دیگر نقشی در این پروژه ایفا نمی‌کند، اما پروژه تون دیدگاه بلند پروازانه‌ای به عنوان بلاک چین آینده دارد. بنابراین توجه داشته باشید که تلگرام رسما از لغو پروژه TON و توکن خود خبر داده و مراقب کلاهبرداری‌های که در بازار کریپتوکارنسی با نام این توکن انجام می‌شود، باشید.

بنابراین در می‌۲۰۲۰، یکی از این گرو‌ه های ناراضی، بلاک چین Free TON را توسعه داد که شامل یک کوین بومی به نام TON Crystal است. TON Labs، یک استارت‌آپ نرم‌افزاری با پشتوانه سرمایه‌گذاری است که به تلگرام در مدیریت شبکه آزمایشی TON در اوایل کمک میو شرکت‌های اعتبارسنجی حرفه‌ای مختلف در اروپا، مانند Everstake، P۲Pث، و Certus One، این توسعه را رهبری کردند. این توکن بومی، در بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال، از جمله CEX ،DigiFinex و Kuna، با استیبل کوین تتر (USDT) فهرست شده و معامله می‌شود. توکن TON Crystal همچنین در کیف پول Changelly، Free Wallet و Lumi قابل ذخیره است. در ادامه اطلاعاتی را در مورد تون کوین با هم مرور خواهیم کرد.

نام نماد The Open Network (TON)
تعداد عرضه کل ۵,۰۴۷,۵۵۸,۵۲۸ TON
شبکه‌های میزبان (شبکه اصلی) (بلاک چین تون)، اتریوم و BSC
صرافی‌ها OKX،FTX و Gate.io
وبسایت Ton.org

چه چیزی Free TON را از توکن TON متمایز می‌کند؟

اصلی‌ترین تفاوت این دو شبکه در جامعه پر جنب و جوش Free TON است که که  رشد فناوری و هم رشد حاکمیتی را هدایت می‌کند. شبکه اصلی TON هیچ چشم انداز روشنی از خود نشان نداده بود. حکمرانی در TON نسبتاً اساسی بود. به صورتی که اعتبارسنجان در مورد تأیید یا عدم تأیید تغییرات پروتکل رای خواهند داد و این پایان کار بود. هیچ چشم‌اندازی برای نحوه مشارکت جامعه در مدیریت پلتفرم وجود نداشت. اما Free TON رویکرد بسیار بازتری در پیش گرفت. بسیاری از تنظیمات فنی انجام شده است و با گذشت زمان موارد بیشتری نیز انجام خواهد شد. محیط و ابزار برای توسعه‌دهندگان به طور اساسی متفاوت است، و چندین اصلاحات پروتکل وجود دارد.

بلاک چین TON چگونه کار می‌کند؟

بلاک چین توکن TON، پلتفرمی چند بلاکی، قابل تعامل با تورینگ قرارداد‌های هوشمند است. بلاک چین TON پایه و اساس پروژه Free TON است. اکوسیستم این پلتفرم شما را قادر می‌سازد یک بازار جهانی بسازید که در آن همه بازیگران، اعم از افراد یا مشاغل، بتوانند آزادانه با یکدیگر تعامل داشته باشند.

بلاک چین TON چگونه کار می‌کند؟

در واقع منظور از چند بلاکی است این است که TON از چندین بلاک چین تشکیل شده است. در نتیجه، توان عملیاتی پلتفرم اکنون ممکن است به میلیون‌ها تراکنش در ثانیه نزدیک شود. بدون شک، Free TON یک پلتفرم فوق‌العاده است که انواع مختلفی از بلاک چین را در خود جای داده است:

زنجیره اصلی (Masterchain)

زنجیره Masterchain شامل قوانین اساسی پروتکل است و فهرستی از اعتبار سنجی‌ها و همچنین اصول توزیع شرط‌ها و خرده‌ها را تعیین می‌کند.( بخش‌های بلاک چین که هر اعتبارسنجی پردازش می‌کند.)

زنجیره‌های کار (workchian)

این بلاک چین با تعداد کل ۲۳۲بلاک در شبکه (حدود ۴. ۳ میلیون) تراکنش‌هایی را انجام می‌دهد که به قرارداد‌های هوشمند ارسال شده است. آن‌ها همچنین شامل ناهمگونی هستند: طبق اصول قابلیت همکاری، زنجیره‌های کار مجزا ممکن است مجموعه قوانین متفاوتی نسبت به سایرین داشته باشند، از جمله قالب‌های آدرس، ماشین‌های مجازی و حتی کوین‌ها.

شاردچین یا قطعات زنجیره کار (shardchain)

بلاک چین‌های افقی نام دیگری برای شاردچین است. هر زنجیره کاری را می‌توان به ۲۶۰ شاردچین همگن دیگر تقسیم کرد که توسط قوانین زنجیره کار و قالب‌های بلوک به هم مرتبط شده‌اند.

شارد یا خرده (shard)

خرده‌های تشکیل‌دهنده شارد چین لایه نهایی را هم تشکیل می‌دهند. این شاردها از یک سری بلوک‌های همگن تشکیل شده‌اند، اما خود بلوک‌ها، بلاک‌چین‌های عمودی یا بلاک‌چین‌های مستقل هستند. این ساختار شما را قادر می‌سازد تا بدون نیاز به تغییر کل بلاک چین، خطا‌های موجود در قطعه را اصلاح کنید.

توکن TON Crystal چیست و چگونه می‌توان آن را دریافت کرد؟

همانطور که بالاتر اشاره کردیم، این توکن عضو اصلی اکوسیستم Free TON است. تا به حال ۵ میلیارد کوین منتشر شده که این تعداد هر سال ۲ درصد افزایش می‌یابد. کاربران در ابتدا قادر به خرید آن نیستند و برای به دست آوردن این توکن باید به توسعه اکوسیستم Free TON کمک کنند.

این کار با چند روش امکان‌پذیر است:

 • شرکت در مسابقات یا هیئت داوران جهت ارزیابی پروژه رقیب
 • تبدیل شدن به یک اعتبار سنج شبکه
 • کمک به رشد اکوسیستم با ارائه پیشنهادات کارآمد
 • شرکت در برنامه‌های مختلف و دریافت ایردراپ
 • خرید توکن‌ها از کاربرانی که قبلاً آن‌ها را به دست آورده‌اند

توکن TON Crystal چیست و چگونه می‌توان آن را دریافت کرد؟

کیف پول برای ذخیره توکن TON Crystal 

تیم توسعه توکن TON، یک کیف پول ارز دیجیتال جهانی به نام TON Surf که ویژگی‌های یک مرورگر بلاک چین و یک پیام خصوصی را ترکیب می‌کند را ایجاد کردند. این کیف پول در گوشی‌های هوشمند iOS و اندروید و همچنین نسخه تحت وب موجود است. علاوه بر این برخی از کیف پول‌ها و شرکت‌های شخص ثالث مانند Crypterium، پلتفرم کیف پول TON Crysta و Telegram Combot برای ذخیره این توکن استفاده می‌شوند.

حمایت Pavel Durov از پروژه رمز ارز TON

حمایت Pavel Durov از پروژه رمز ارز TON

نتیجه پایانی

هدف توکن TON خدمت به جامعه است، به همین دلیل می‌توان آن را یک بلاک چین جامعه محور پنداشت که برای خدمت به میلیون‌ها کاربر ساخته شده است، بنابراین انتظار داریم که در طی زمان توسعه یابد و بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.

سوالات متدوال

سوالات متداول

پروژه TonCoin چیست؟

تون کوین، یک پروژه بر بستر بلاک چین است که با هدف همبستگی و تبدیل بلاک چین‌های مختلف به یک بلاک چین واحد به وجود آمده است.

چه ارتباطی بین رمز ارز Ton و پلتفرم تلگرام وجود دارد؟

تیم توسعه دهنده تلگرام حامی پروژه تون است. ضمن این‌ که برخی از اعضای فعلی TON coin،‌سابقه همکاری با تیم تلگرام را در رزومه‌ خود دارند.

نکته: توجه داشته باشید این محتوا، پیشنهاد مالی نیست و جهت معرفی یا آشنایی با این پروژه تولید شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی هیچگونه مسئولیتی در قبال تصمیمات مالی افراد ندارد.

۴.۵/۵ - (۱۷ امتیاز)
نظرات
۳ دیدگاه

۳ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 • پرویز ایمانی
  ۹آذر ۱۴۰۰ ۸:۵۶ ق٫ظ

  توکنی که شما بررسی کردید همین هست که چند روزه خود تلگرام براش تبلیغ می‌کنه؟

  پاسخ
  • تحریریه ارزتودی | ArzToday
   ۹آذر ۱۴۰۰ ۹:۰۵ ق٫ظ

   سلام دوست عزیز
   توکنی که تلگرام تبلیغ می‌کند با همین نام هست و احتمال اینکه تلگرام این پروژه را پیش ببرد بالاست اما هیچ خبر رسمی این موضوع رو اعلام و تایید نکرده است.

   پاسخ
 • واسه خودِ تلگرامه فقط نمیدونم چرا رسما اعلام نمیکنن

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست