اوکی اکسچنج

ارز دیجیتال آنتولوژی چیست؟

ارز دیجیتال آنتولوژی چیست؟

آنتولوژی (Ontology) یک شبکه بلاک چین عمومی جدید است و به شرکت‌هایی که دانش کمی در مورد ارزهای دیجیتال دارند، اجازه می‌دهد تا از فناوری بلاک چین در کسب‌وکار خود استفاده کنند. کاربران با استفاده از این شبکه می‌توانند بلاک چین‌های عمومی را برای انواع مختلف برنامه‌ها سفارشی کنند و بیشترین بهره را از مزیت‌های این فناوری ببرند. ماشین مجازی و پشتیبانی از برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps)، پلتفرم آنتولوژی (Ontology) را به یک رقیب جدی برای شبکه اتریوم قرار (Ethereum) تبدیل می‌کند.

مشاهده: قیمت لحظه ای ONT 

این شبکه بلاک چین دارای دو توکن بومی است؛ ارز دیجیتال آنتولوژی (Ontology) یا ONT و توکن آنتولوژی گس (Ontology Gas) که با نام ONG شناخته می‌شود. در این مقاله، ما قصد داریم تا هر آنچه را که باید در شبکه آنتولوژی و ارز دیجیتال آن بدانید به شما بگویم؛ از بررسی چگونگی کار این پروژه گرفته تا مزایا و معایب و کیف پول‌های مناسب برای این ارز دیجیتال. پس اگر قصد خرید و سرمایه‌گذاری بر روی Ontology را دارید تا آخر این مقاله از ارزتودی همراه ما باشید.

آنتولوژی (Ontology) چیست؟

آنتولوژی (Ontology) یک شبکه بلاک چین عمومی با سرعت بالا و کارمزد پایین است که راه‌حل‌هایی را برای غیرمتمرکز کردن هویت و داده‌ها در بستر وب ۳.۰ فراهم می‌کند. زیرساخت منحصربه‌فرد پروتکل آنتولوژی از ویژگی‌ همکاری میان-زنجیره‌ای و مقیاس‌پذیری لایه ۲ پشتیبانی می‌کند و به کسب‌وکارها انعطاف‌پذیری لازم برای طراحی یک بلاک چین سازمانی متناسب با نیازهایشان را ارائه می‌دهد.

در حقیقت، آنتولوژی به عنوان راهی برای مشاغل با هر اندازه ایجاد شد تا فناوری بلاک چین را بدون اینکه نیازی به تغییر کامل تمام سیستم‌های فعلی خود داشته باشند، در شرکت خود راه‌اندازی کنند. تیم توسعه‌دهنده بلاک چین آنتولوژی می‌خواست این پلتفرم را به یک فرآیند واقعاً ساده تبدیل کند و آن را برای مشاغلی که هیچ دانشی از فناوری بلاک چین ندارند، قابل استفاده کند.

یکی از جالب‌ترین چیزها در مورد آنتولوژی این است که ارز دیجیتال آن بدون عرضه اولیه کوین (ICO) منتشر شد. در عوض، این تیم ارز دیجیتال آنتولوژی (ONT) را به افراد مختلف، از جمله دارندگان کوین نئو (NEO) و کسانی که در خبرنامه ایمیل آنتولوژی اشتراک دارند، به صورت رایگان ارسال کرد؛ آن‌ها از سرمایه‌گذاران خصوصی نیز وجوهی را دریافت کردند. نکته مهم این است که در ماه ژوئن ۲۰۱۸، آنتولوژی شبکه اصلی (MainNet) خود را راه‌اندازی کرد و در حال حاضر جدا از بلاک چین نئو عمل می‌کند. اکنون که می‌دانید بلاک چین آنتولوژی (Ontology) چیست، در ادامه با شیوه کار و توکن آن آشنا خواهید شد.

آنتولوژی (Ontology) چگونه کار می‌کند؟

درک این‌ که آنتولوژی چگونه کار می‌کند و چه کاربردی دارد احتمالا دشوار باشد. بنابراین بهتر است تا با یک مثال واقعی شروع کنیم. به سوابق پزشکی خود که در مطب پزشک محلی شما نگهداری می‌شود فکر کنید. هر بار که قرار ملاقات دارید، پزشک در مورد بیماری و توصیه‌های مربوط به شما (مانند داروهای تجویز شده) یادداشت‌هایی می‌نویسد. یادداشت‌های شما همچنین حاوی اطلاعاتی مانند آلرژی‌ها و داروهایی است که مصرف می‌کنید؛ اما اگر در شهر، بیمارستان یا داروخانه محلی دیگر به پزشک مراجعه کنید، چه اتفاقی می‌افتد؟

این مراکز ممکن است به سوابق شما دسترسی نداشته باشند، اما تابه حال به این موضوع فکر کرده‌اید چرا باید دسترسی داشته باشند؟ خب، دو دلیل مهم وجود دارد. اولا، قوانین حفاظت از داده‌ها اجازه نمی‌دهد تا اطلاعات خصوصی شما با هر کسی که آن را درخواست می‌کند به اشتراک گذاشته شود. ثانیاً، سیستم‌های متمرکز هر سازمان اشتراک‌گذاری اطلاعات را دشوار می‌کند.

آنتولوژی (Ontology) چگونه کار می‌کند؟

با این حال، اینجاست که پلتفرم Ontology می‌تواند این مسائل را حل کند. فرض کنید، سوابق پزشکی شما می‌تواند در بلاک چین آنتولوژی قرار گیرد که به سایر سیستم‌های بلاک چین متصل است. حتی اگر همه سازمان‌ها نیز تنها به یک بلاک چین متصل باشد، باز هم آنها می‌توانند تصمیم می‌گیرند که چه اطلاعاتی را به اشتراک بگذارند. مثلا در حالی که همه بیمارستان‌های کشور به سوابق پزشکی شما دسترسی کامل دارند، داروخانه ممکن است فقط به اطلاعات اولیه مانند هویت شما دسترسی داشته باشد.

این مفهومی مهم در فناوری بلاک چین است که به آن «مجوز دسترسی» (Permission Access) می‌گویند. مجوز دسترسی، ویژگی است که آنتولوژی را از سایر بلاک چین‌ها مانند اتریوم متفاوت می‌کند. در بلاک چین‌های دیگر تنها اطلاعات در دفتر کل عمومی برای همه قابل مشاهده است، بلکه بلاک چین آن‌ها نیز ساختاری متن‌باز دارد. دسترسی محدود، کنترل شده و امن به داده‌ها، همان چیزی است که آنتولوژی برای آن ایجاد شده است. 

آشنایی با ارز دیجیتال آنتولوژی (ONT)

بلاک چین آنتولوژی دو توکن بومی متفاوت دارد. ارز دیجیتال Ontology که به اختصار ONT نامیده می‌شود که حداکثر عرضه آن ۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ONT است. در حال حاضر، تقریبا ۸۰ درصد از عرضه کل آنتولوژی در گردش است. ارز دیجیتال آنتولوژی گس (Ontology Gas) هم وجود دارد که با نام ONG شناخته می‌شود. از توکن آنتولوژی گس (ONG) برای پرداخت هزینه‌ انجام تراکنش‌ها یا اجرای قراردادهای هوشمند بر روی شبکه استفاده می‌شود.

نام توکن آنتولوژی (ONT)
شیوه عرضه عرضه به صورت رایگان بین طرفداران
حداکثر عرضه ۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ONT

در ماه ژوئن ۲۰۱۸ که آنتولوژی شبکه اصلی خود را راه اندازی کرد، به‌دنبال راه‌اندازی آنتولوژی ۲.۰ (Ontology 2.0) بود که برای پشتیبانی از مقیاس‌پذیری لایه ۲ و همکاری میان-زنجیره‌ای طراحی شده بود. دو سال بعد، در سال ۲۰۲۰، نسخه جدیدی از ONTO  راه اندازی شد. اونتو (ONTO)، کیف پول داده‌های آنتولوژی است که به افراد امکان می‌دهد تا بر روی داده‌های در شبکه کنترل و نظارت داشته باشند.

نام توکن آنتولوژی گس (ONG)
کاربردپذیری پرداخت هزینه انجام تراکنش‌ها و اجرای قراردادهای هوشمند

ارزONT چگونه کار می کنند؟

آنتولوژی قرار نیست به عنوان یک بلاک چین واحد عمل کند؛ در عوض، این فناوری به کسب و کارها اجازه می‌دهد تا از بلاک چین خصوصی و عمومی استفاده‌ی کامل کنند. فرض کنید یک موسسه مالی نمی‌خواهد تمام داده‌های خود را در یک بلاک چین عمومی قرار دهد. زیرا به رقبای خود اجازه می‌دهد به همه اطلاعات آنها دسترسی داشته باشند. آن‌ها بلاک چین آنتولوژی را که یک بلاک چین خصوصی است و فقط توسط مؤسسه یا هر شخص دیگری که اجازه‌ی اشتراک‌گذاری با آن را دارد قابل دسترسی است، نصب می‌کنند. با این حال، ممکن است هنوز اطلاعات خاصی مانند اجازه افراد برای تأیید هویت خود وجود داشته باشد که آنها بخواهند عمومی کنند.

بنابراین، اگر یک مشتری جدید بخواهد در موسسه مالی حساب باز کند و سپس بخواهد هویت خود را تأیید کند، یک بلاک چین عمومی مانند نئو می‌تواند با بلاک چین خصوصی (آنتولوژی) ارتباط برقرار کند، جایی که اطلاعات خصوصی در آن قرار دارد. بنابراین، آنتولوژی به عنوان پلی بین دنیای دیجیتال و دنیای واقعی عمل می‌کند. اما چگونه می‌توان به اطلاعات اعتماد کرد؟ خب، مانند همه‌ی بلاک چین های دیگر، شبکه آنتولوژی از یک مکانیزم اجماع استفاده می کند. مکانیزم اجماع راهی برای تأیید تراکنش‌ها در بلاک چین‌ها بدون نیاز به شخص ثالث است و این چیزی است که شبکه‌های بلاک چین را غیرمتمرکز می‌کند.

ارزONT چگونه کار می کنند؟

مکانیسم‌های اجماع زیادی وجود دارد که توسط بلاک چین‌های مختلفی استفاده می‌شود که محبوب‌ترین آن‌ها الگوریتم اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) هستند. توکن آنتولوژی از الگوریتمی به نام VBFT استفاده می‌کند که سه مکانیسم مختلف را با یکدیگر ترکیب کرده است: اثبات سهام (PoS)، تحمل خطای بیزانس (BFT) و تابع تصادفی قابل تأیید (VRF). برای اینکه همه چیز کمی واضح تر شود، بیایید آنچه را که VBFT می‌تواند در مقایسه با سایر بلاک چین‌ها مانند بیت کوین و اتریوم انجام دهد، مقایسه کنیم.

هر دو بلاک چین از مدل گواه اثبات کار استفاده می‌کنند که در مورد بیت کوین می‌تواند تا ۷ تراکنش در ثانیه و در مورد اتریوم تقریباً ۱۵ تراکنش را تأیید کند. اگرچه هنوز این پروژه در روزهای اولیه خود است، انتظار می رود که آنتولوژی بتواند هزاران تراکنش در ثانیه را تایید کند. پس چه چیز در مورد ارز دیجیتال آنتولوژی متفاوت است؟ خب، مدل اجماع اثبات کار (PoW) به بیش از ۵۰ درصد از نودهای شبکه برای رسیدن به توافق برسند و تایید اعتبار هر تراکنش نیاز دارد. با این حال، الگوریتم VBFT فقط به دو سوم آن‌ها نیاز دارد که امکان انجام تراکنش‌هایی ارزان‌تر و سریع تر را فراهم می‌کند. فراموش نکنید که شبکه رمزنگاری آنتولوژی نه تنها برای انجام تراکنش‌های مالی، بلکه برای انواع داده‌های دیگر نیز استفاده می‌شود.

مزایا و معایب آنتولوژی (Ontology)

از آنجایی که ارز دیجیتال آنتولوژی (ONT) از پایه‌ای‌ترین مرحله به بالا (Bottom-up) ساخته شده است، این فناوری هیچ مشکل خاصی ندارد که دیگران نیز از آن استفاده کنند. شما هنگام ارسال یا دریافت توکن آنتولوژی یا هر رمزارز دیگری، نیازی به افشای هویت دنیای واقعی خود ندارید. فناوری بلاک چین به شما امکان ارسال و دریافت کوین‌ها را به صورت ناشناس می‌دهد. اگرچه این مزیت‌های خود را دارد، اما می‌تواند توسط مجرمانی که می‌خواهند به صورت ناشناس مرتکب جنایت شوند نیز مورد سوء استفاده قرار گیرد. یکی از این نمونه‌ها دارک وب است که در آن وب سایت‌ها کالاهای غیرقانونی را در ازای ارزهای دیجیتال می‌فروشند. مثال دیگر این است که رمزارزها می‌توانند برای افرادی که می‌خواهند پول‌شویی کنند، ایده‌آل باشند؛ زیرا یافتن اینکه مالک واقعی وجوه کیست بسیار دشوار است. در نظر داشته باشید که این مسائل تنها مربوط به توکن آنتولوژی (ONT) نیست.

مزایا:

  • سادگی ورود برای کسب و کارها: آنتولوژی برای مشاغل در هر اندازه‌ای ایدئال خواهد بود زیرا نیازی به دانش قبلی در مورد فناوری بلاک چین نیست.
  • تیم توسعه‌دهنده بزرگ: آنتولوژی تیمی از متخصصان دارد که در جهت توسعه شبکه بلاک چین آن می‌کنند.
  • پتانسیل بی حد و اندازه: تعداد بخش‌های صنعتی که از کوین آنتولوژی سود می‌برند بی پایان است.
  • مکانیسم اجماع منحصر‌به‌فرد: مدل اجماع VBFT مورد استفاده توسط آنتولوژی منحصر‌به‌فرد است و سرعت و ایمنی را با هم ترکیب می‌کند.
  • پلی بین واقعیت و دنیای مجازی: بلاک چین آنتولوژی به اقتصاد دیجیتال این امکان را می‌دهد تا با اقتصاد دنیای واقعی از طریق چندین بلاک چین ارتباط برقرار کند.

معایب:

  •  کشور مبدأ سخت‌گیر: آنتولوژی در یکی از سخت‌گیرانه‌ترین کشورها برای مقررات رمزنگاری یعنی چین ساخته شده و اجرا می‌شود.

آینده ارز دیجیتال آنتولوژی (ONT) 

پتانسیل ارز دیجیتال آنتولوژی از نظر استفاده در دنیای واقعی، عملا نامحدود است. این دلیل که پروتکل بلاک چین این ارز دیجیتال برای انواع کسب‌و‌کارها، به‌ویژه آن‌ها که به راه‌حلی ایمن، شفاف، سریع و ارزان برای انتقال داده‌ها نیاز دارند، مفید است. به طور کلی، آنتولوژی به کسب و کارها انعطاف پذیری لازم برای طراحی یک بلاک چین بر اساس خواسته‌ها و نیازهای شخصی خود را ارائه می‌دهد. آنتولوژی همچنین می‌تواند بستری برای dApp و قراردادهای هوشمند فراهم کند که توسط بلاک چین نئو (NEO) پشتیبانی می‌شود. این ویژگی‌های رمز ارز ONT در را به روی اتوماسیون کامل باز می‌کند؛ زیرا سازمان ها می‌توانند تراکنش‌های انتقال داده را بدون نیاز به شخص ثالث برای تأیید آن انجام دهند.

به یاد داشته باشید که صنعت مراقبت‌های بهداشتی و درمانی از آنتولوژی سود زیادی خواهد برد. ویژگی قرارداد هوشمند همه چیز را کارآمدتر می‌کند؛ اگر یک پزشک نسخه‌ی هفتگی به شما بدهد و سپس در شبکه آنتولوژی پست شود چه؟ شما می‌توانید آن را به داروخانه محلی خود ببرید و به محض جمع‌آوری آن، تراکنش در پرونده پزشکی شما پست می شود. خیلی جالب است، نه؟ ارزش ارز دیجیتال آنتولوژی (ONT) از زمان عرضه تا به امروز به سرعت رشد کرده است. در واقع، ارزش بازار این توکن در ماه می سال ۲۰۱۸، به بالاترین حد ارزش خود یعنی بیش از یک میلیارد دلار رسیده است و آن را به یکی از محبوب ترین پروژه‌های ارزهای دیجیتال در بازار تبدیل کرده است.

آینده ارز دیجیتال آنتولوژی (ONT) 

با این حال، پتانسیل رمز ارز ONT برای رشد بیشتر به مشارکت‌هایی که با دیگر پلتفرم‌ها انجام می دهد نیز بستگی دارد. در واقع، یک مشارکت بزرگ در کشور چین به تنهایی می‌تواند قیمت کوین آنتولوژی را مثل موشک به بالا پرتاب کند. از سوی دیگر، آنتولوژی در یکی از سختگیرترین کشورهای جهان در مورد رمزارزها، یعنی چین، فعالیت می‌کند.

مهم است که به یاد داشته باشید که دولت چین در گذشته به تجارت ارزهای دیجیتال و ICOها پایان داده بود و اکنون نیز استخراج بیت کوین را ممنوع کرده است. اگر آن‌ها احساس کنند که بلاک چین آنتولوژی با ایدئولوژی دولت چین مطابقت ندارد، می‌توانند آن را متوقف کنند. با این حال، به نقل از صفحه توئیتر آنتولوژی، On-Chain اخیراً در جلساتی با نمایندگان دولت چین بوده است که قطعاً نشانه خوبی است.


آیا آنتولوژی (ONT) پروژه امنی است؟

تا به اینجا شما باید درک نسبتا خوبی از چیستی پروژه آنتولوژی، هدف آن و نحوه عملکرد فناوری بدست آورده باشید. علاوه بر همه‌ی آنها، امنیت یکی از مهمترین عوامل مورد بررسی در این پروژه است. اگر کسب‌وکارها می‌خواهند شبکه آنتولوژی را در سیستم‌های فعلی خود راه اندازی کنند، باید تضمین کنند که داده‌های خصوصی کاربران در دستان اشتباه قرار نمی‌گیرد. هر تراکنش داده در یک محیط غیرمتمرکز تایید می‌شود. به این معنی که هیچ شخص یا مقامی نمی‌تواند کنترل شبکه را در دست بگیرد.

از آنجایی که مسئولیت تایید تراکنش‌ها بر عهده‌ی جامعه آنتولوژی است، یک هکر باید کنترل بیش از نیمی از دستگاه‌های موجود در شبکه (حمله ۵۱ درصدی) را در دست بگیرد تا بتواند هر گونه تاثیری داشته باشد! حتی در این صورت، اجرای حمله برای هکر آنقدر گران است که بی‌ارزش می‌شود.

این بسیار امن‌تر از یک سیستم معمولی و متمرکز است. هک کردن یک سیستم متمرکز، بسیار ارزان‌تر است و به تلاش بسیار کمتری نسبت به یک سیستم غیرمتمرکز مانند بلاک چین آنتولوژی نیاز دارد. در یک سیستم متمرکز، یک نقطه ورود برای یک هکر وجود دارد. در حالی که در یک سیستم غیرمتمرکز، ماشین‌های بی‌شماری (که معمولاً در سراسر جهان پراکنده شده‌اند) وجود دارند که باید هک شوند. اینظور به آن نگاه کنید که اگر رمز عبور رایانه‌ای که به یک سرور متمرکز دسترسی دارد را حدس زده‌اید، می‌توانید اسناد آن سرور را ویرایش کنید. اگر همین کار را روی رایانه‌ای انجام دهید که یک سرور و برنامه غیرمتمرکز را اجرا می‌کند، نمی‌توانید اسناد را ویرایش کنید.

نتیجه گیری 

شما باید بیش از نیمی از کل شبکه را کنترل کنید، نه فقط یک کامپیوتر! علاوه بر این، مانند سایر بلاک‌چین‌ها، هر تراکنش داده‌ای که در این بلاک چین رخ می‌دهد تغییرناپذیر است؛ یعنی آن‌ها را نمی‌توان حذف کرد. این باعث می‌شود که شبکه امنیت بیشتری داشته باشد زیرا لایه‌ای از شفافیت را برای شرکتی که پروتکل را نصب کرده اضافه می‌کند. در نهایت می‌توان گفت بلاک چین آنتولوژی بسیار امن است. اگر می‌خواهید امنیت خود را بیشتر کنید، می‌توانید از کیف پول‌های سخت‌افزاری امن مانند لجر (Ledger) و ترزور (Trezor) برای ذخیره دارایی‌ها استفاده کنید.

سوالات متدوال

سوالات متداول

آنتولوژی (Ontology) چیست؟

آنتولوژی یک شبکه بلاک چین عمومی با سرعت بالا و کارمزد پایین است که راه‌حل‌هایی را برای غیرمتمرکز کردن هویت و داده‌ها در بستر وب ۳.۰ فراهم می‌کند.

چه ویژگی باعث متمایز شدن آنتولوژی از سایر بلاک چین‌ها می‌شود؟

مجوز دسترسی، ویژگی است که آنتولوژی را از سایر بلاک چین‌ها مانند اتریوم متفاوت می‌کند؛ دسترسی محدود، کنترل شده و امن به داده‌ها، همان چیزی است که آنتولوژی برای آن ایجاد شده است. 

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۵/۵ - (۲ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست