اوکی اکسچنج

اوردر بوک (Order Book) چیست و چه کاربردی دارد؟

اوردر بوک چیست

اوردر بوک به زبان ساده مجموعه‌ای از سفارش‌ها برای یک اوراق بهادار خاص که شامل چندین پیشنهاد از خریداران و فروشندگان است. به زبان ساده‌تر، دفترسفارش یا اوردر بوک عرضه و تقاضای یک دارایی را نشان می‌دهد. در این مقاله از ارزتودی به بررسی اوردر بوک، اجزای مختلف آن و همچنین مزایای استفاده از آن می‌پردازیم. 

اوردر بوک چیست؟

اوردر بوک (order book) فهرستی از سفارش‌ها است که چندین پیشنهاد از خریداران و فروشندگان را نشان می‌دهد. هزینه‌ها و مقادیری را نشان می‌دهد که فعالان بازار آماده خرید و فروش اوراق بهادار هستند. دفتر‌های ثبت سفارش در حال حاضر علاوه بر کاربرد اصلی آن‌ها در بورس‌ها به طور گسترده‌ای در معاملات ارز‌های دیجیتال (به عنوان مثال، بیت کوین) استفاده می‌شود. از آنجایی که دفتر‌ها اغلب الکترونیکی هستند، معامله گران از سراسر جهان می‌توانند به صورت آنلاین به آن‌ها دسترسی داشته باشند.

دفتر سفارش برای معامله گران و تحلیلگران مالی، ابزار مفیدی است؛ زیرا اطلاعات قیمت‌گذاری فوری و مفید بازار را در مورد اوراق بهادار ثبت شده ارائه می‌دهد.

اوردر بوک چیست؟

اجزای یک اوردر بوک یا دفتر سفارش

بسته به اوراق بهادار ثبت شده، ساختار دفتر سفارش ممکن است متفاوت باشد. با این حال، دفتر سفارش ارز دیجیتال معمولاً شامل تعدادی از عناصر زیر است:

۱. طرف فروشنده و خریدار

دستگاه ثبت قیمت بازار یک دفترچه سفارش است. در نتیجه، دو بازیگر اصلی یک بازار – خریدار و فروشنده – را پوشش می‌دهد.

۲. پیشنهاد و درخواست

برخی از دفتر‌های سفارش به جای «سمت خریدار» و «سمت فروشنده» از واژه‌های «پیشنهاد» و درخواست استفاده می‌کنند. فروشندگان برای ارز دیجیتال خود قیمت مشخصی را درخواست می‌کنند، در حالی که خریداران برای مقدار مشخصی از سهام در قیمت معینی پیشنهاد می‌دهند.

به عنوان یک قاعده کلی، سمت خریدار (پیشنهاد) در سمت چپ و سمت فروشنده (پرسش) در سمت راست قرار دارد که به ترتیب به رنگ سبز و قرمز است.

۳. قیمت

دفتر ثبت سفارش باید قیمت ارزهای دیجیتال را برای خریداران و فروشندگان نمابش بدهد. منافع ارزشی هر دو طرف در یک دفترچه سفارش مستند ثبت شده است. مبلغی که خریدار یا فروشنده پیشنهاد یا درخواست می‌کند، به همراه قیمت درخواستی آن‌ها، با شماره آن ستون‌ها نشان داده می‌شود.

۴. قیمت کل

مبالغ جمعی اوراق بهادار خاص فروخته شده در قیمت‌های مختلف در کل ستون‌ها نشان داده شده است.

۵. نمایش بصری

یک دفترچه سفارش اغلب شامل جدولی از اعداد با قیمت‌ها و مجموع هر دو طرف است. بیشتر دفترهای سفارش نیز نمایشی گرافیکی از رابطه بین خریداران و فروشندگان به منظور توصیف بهتر آن ارائه می‌دهند. ممکن است شکل یک نمودار خطی یا نمودار دیگر را داشته باشد. خواننده می‌تواند به سرعت درک کلی از عرضه و تقاضای بازار را از این طریق به دست آورد.

در تصویر بالا فروشندگان را در سمت راست و خریداران (پیشنهاد) را در سمت چپ (پرسش) نشان می‌دهد. ۷۷۸ واحد به قیمت ۷۵۰۰ به خریدار فروخته می‌شود. ۵۱۸ واحد با قیمت ۷۶۰۰ توسط فروشنده به فروش می‌رسد. واحد‌های فروخته شده در چندین نقطه قیمت اضافی نیز در دفترچه سفارش نشان داده شده است.

کل مبلغ مطابق با محدوده قیمت‌های مختلف جمع می‌شود. به عنوان مثال، از طرف خریدار، مبلغ ۴۹۵۰۰ در سطح قیمت ۶۸۷۲ است. پیشنهاد قبلی ۲۰، ۰۰۰ و پیشنهاد فعلی ۲۹، ۵۰۰ به ۴۹، ۵۰۰ (۲۰، ۰۰۰ + ۲۹، ۵۰۰) اضافه می‌شود.

نمایش نمودار قیمت

مزایای اوردر بوک

قیمت‌های خرید و فروش را می‌توان در لحظه در دفترچه سفارش (به‌طور مداوم در حال به‌روزرسانی) مشاهده کرد. این به بازیگران بازار امکان می‌دهد تا قضاوت‌های آگاهانه‌ای داشته باشند. علاوه بر این، به شرکت‌کنندگان در بازار در درک پویایی‌ها و روند‌های بلندمدت بازار کمک می‌کند.

موارد استفاده برای دفتر سفارش

سفارشات را می‌توان به طور خودکار با استفاده از ویژگی به روز‌رسانی فوری بازار دفتر سفارش، بر اساس ترجیحات معامله‌گر، مطابقت داد. رایج‌ترین مثال، سفارشی است که بر اساس عرضه و تقاضا فعلی بازار انجام می‌شود. سفارش با توجه به قیمت فعلی بازار خرید یا فروش می‌شود. یک معامله‌گر که از تاکتیک‌های سفارش محدود استفاده می‌کند، مثال دیگری است. معامله گران می‌توانند تصمیم بگیرند که در این شرایط به چه قیمتی می‌خواهند اوراق بهادار را بخرند و بفروشند. پس از رسیدن قیمت بازار به قیمت از پیش تعیین شده، سفارش به طور خودکار انجام می‌شود.

اگر در بازارهای اقتصادی حجم کافی از نقدینگی وجود داشته باشد، استفاده از اوردر بوک یک راه حل بسیار عالی برای ترید و معامله‌گری است زیرا در این زمان اسلیپیج در کمترین میزان خود باقی مانده است. اکثر صرافی‌های ارزهای دیجیتال از اوردر بوک استفاده می‌کنند. همچنین بورس وال استریت (wall street) نیز از اوردر بوک استفاده می‌کند.

کلام آخر

یکی از اصلی‌ترین ابزار‌ها برای تریدر‌های، دفتر ثبت سفارش است. یادگیری نحوه خواندن آن برای معامله گران برای درک بهتر بازاری که در حال حاضر در آن معامله می‌کنند یا می‌خواهند وارد شوند، می‌تواند بسیار مفید باشد. معامله‌گران می‌توانند سلامت بازار اوراق بهادار را با تجزیه و تحلیل تکنیکال طولانی مدت دفترچه سفارش تعیین کنند. هر چه معامله گران دانش بازار بیشتری داشته باشند، می‌توانند تصمیمات بهتری در مورد سفارشات خود بگیرند.

امتیاز به این مطلب post
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست