اوکی اکسچنج

وی چین چیست؟ آشنایی با توکن VET شبکه VeChain

وی چین چیست؟

وی چین، پلتفرمی برای کنترل فرآیند‌های تجاری، مدیریت زنجیره تأمین و حتی جلوگیری از انتشار کربن در سراسر جهان است. این پلتفرم بسیار موفق عمل کرده، چرا که در حال حاضر بیش از ۵۰۰ شرکت مختلف از آن جهت حل مسائل خود استفاده می‌کنند. با رشد بیشتر وی چین، تعداد این شرکت‌ها نیز در حال اضافه شدن است. در این مقاله از ارزتودی با ما همراه باشید تا به زبان ساده عملکرد کلی وی چین (VeChain) را برای شما شرح دهیم.

مشاهده: قیمت لحظه ای توکن VET 

وی چین چیست؟

وی چین (VeChain) یک اکوسیستم تجاری توزیع شده است که خدمات عرضه بلاک چین را به شرکت‌های بزرگ و کوچک ارائه می‌دهد. هدف اصلی این بلاک چین کمک به فرآیند‌های تجاری و مدیریت زنجیره تأمین است. این اکوسیستم برای شرکت‌های “عاری از اعتماد و توزیع شده” به وجود آمده است، چرا که روند اطلاعات شفاف، همکاری درآمد و انتقال سریع را برای آن‌ها ایجاد می‌کند.

وی چین چیست؟

پروژه VeChain به کسب‌وکار‌ها اجازه می‌دهد اطلاعات مربوط به مواردی از جمله اعتبار کیفیت، دمای ذخیره‌سازی و وضعیت حمل و نقل را ردیابی کنند. کلیه این خدمات از طریق یک محیط تجاری غیرمتمرکز  ارائه می‌شود. به همین حاضر هزینه‌های اضافی برای شرکت‌ها کاهش یافته و مسئولیت‌پذیری افزایش می‌باید. وی چین به دنبال ترکیب امور مالی غیر متمرکز و متمرکز است. این هدف به ایجاد یک پلتفرم متعادل برای کاربران کمک می‌کند.

تاریخچه وی چین (Vechain)

این اکوسیستم در سال ۲۰۱۵ توسط  جی ژانگ، مدیر ارشد سابق در امور مالی PwC چین و Deloitte انگلستان و سانی لو، مدیر ارشد فناوری اطلاعات لوئیس ویتون چین و مدیر اجرایی فعلی VeChain ایجاد شده است. وی چین توسط یک سازمان غیرانتفاعی با دفاتر مختلفی در سنگاپو، شانگ‌های، توکیو، پاریس، لوکزامبورگ، پالو آلتو و هنگ کنگ اداره می‌شود. بیش از ۵۰ توسعه‌دهنده اپلیکیشن بلاک چین این سازمان را تشکیل می‌دهند. این شرکت به عنوان یکی از شرکت‌های شعبه‌ای BitSE، یکی از شرکت‌های پیشرو در حوزه بلاک چین، آغاز به کار کرد.

وی چین در ابتدا، برای جمع‌آوری سرمایه بلاک چین خود، رمز ارز VEN ERC۲۰ را بر بستر اتریوم ایجاد کرد. در سال ۲۰۱۸ نیز تیم VeChain بلاک چین VeChainThor (VET) را راه‌اندازی کردند. طبق گزارش وایت پیپر بلاک چین VeChain، اکوسیستم وی چین تور جهت پذیرش انبوه سازمانی برنامه‌ریزی شده بود. با نسبت ۱۰۰: ۱، توکن‌های VEN به توکن‌های VET تغییر نام دادند. اکوسیستم بومی VeChain اکنون از کوین VET پشتیبانی می‌کند.

این سیستم چگونه کار می‌کند؟

به زبانی ساده، وی چین ترکیبی از اینترنت‌ اشیا (IoT) و بلاک چین است. این پلتفرم کارآمد Blockchain-as-a-a-Service (BaaS) برای شرکت‌هایی است که به دنبال گنجاندن بلاک چین در مدیریت داده یا فرآیند‌های ردیابی چرخه عمر محصول خود هستند.

کد‌های QR و NFC (ارتباطات میدان نزدیک) و RFID (شناسایی فرکانس رادیویی) همگی توسط VeChain برای ارائه هویتی منحصر به فرد به محصولات فیزیکی استفاده می‌شوند. داده‌های تراشه‌های حسگر در وی چین به صورت لحظه‌ایی در هر مرحله از زنجیره تأمین جمع‌آوری شده و به‌شناسه محصول متصل می‌شوند. از آنجایی که این روش مبتنی بر زنجیره بلاک چین است، داده‌های ثبت شده قابل تغییر نیستند.

مزایای استفاده از شبکه وی چین (VeChain)

فرض کنید محصولی را به مکانی اشتباه فرستاده‌اید، وی چین با ردیابی و بررسی داد‌ه‌ها می‌تواند مشخص کند که این اشتباه در کجا اتفاق افتاده است و گیرنده‌ها را قادر می‌سازد تا اصل بودن محصولات را تشخیص دهند. برای مثال، فرض کنید یک سنسور کوچک را که در کیف دستی گران قیمت پنهان شده است. این سنسور می‌تواند یک تاریخچه کامل از تمام مواد مورد استفاده در ساخت و همچنین تمام مراحل از ساخت تا تحویل را ارائه دهد. همچنین این سنسور می‌تواند برای تأیید صحت کیف دستی حتی بعد از فروش آن استفاده شود.

الگوریتم اثبات اعتبار

مزیت اصلی بلاک چین وی چین این است که هر بلاک قبل از اضافه شدن باید توسط اشخاص زیادی تأیید شود. هر فردی می‌تواند اطلاعاتی را در بلاک چین ذخیره کند؛ به همین خاطر این ویژگی اهمیت زیادی دارد. وجود مقرراتی برای تضمین توافق در مورد اطلاعات جدید بسیار مهم است. پروتکل‌های اجماع نام این مقررات است که با تأیید تراکنش‌ها به حفظ امنیت شبکه کمک می‌کنند.

بلاک چین VeChainThor دارای سیستم اجماع اثبات اعتبار (PoA) است. این سیستم به گونه‌ای کار می‌کند که یک مجموعه از پیش تأیید شده به عنوان اعتبار سنج شبکه عمل می‌کنند. هر یک از آن‌ها از طریق نرم‌افزار رایانه‌ای اطلاعات جدید را در بلاک چین تأیید می‌کنند. به همین خاطر است که تراکنش‌های این شبکه از سایر شبکه‌هایی که با پروتکل اثبات کار و اثبات سهام کار می‌کنند، سریع‌تر است.

الگوریتم اثبات اعتبار

قدرت در این شبکه توسط ۱۰۱ گره اصلی در بلاک چین وی چین تور تامین می‌شود. این یعنی مسئولیت تأیید تراکنش‌ها و اجماع‌ها به عهده این گره‌ها است. بر خلاف بلاک چین بیت کوین، که قبل از دستیابی به اجماع، همه گره‌ها را ملزم به رأی دادن به تراکنش می‌کند، بلاک چین اتریوم به همه گره‌ها برای رأی دادن به تراکنش قبل از رسیدن به اجماع نیاز ندارد. یعنی بلوک‌های تراکنش تنها به گره‌های اصلی (Masternodes) نیاز دارند. این گره‌ها باید در مجموع حداقل ۲۵ میلیون VET را ذخیره کنند. VeChain آن‌ها را «گره‌های نیازمند به اعتبار سنجی” مینامد.

توکن‌های شبکه وی چین

در واقع شبکه وی چین دو توکن بومی دارد، VET، جهت ذخیره و انتقال ارزش و توکن VTHOR یا (VTHO) که برای اجرای تراکنش‌های VeChain هستند. البته این توکن جهت پرداخت کارمزد‌های بلاک چین نیز استفاده می‌شود. ماینر‌های وی چین توکن VTHO را برای محاسبات بلاک چین استفاده می‌کنند. عرضه VTHOR را می‌توان برای ثابت نگه داشتن قیمت معامله تنظیم کرد. این معماری برای جدا کردن نوسانات قیمت توکن VET از هزینه‌های محاسباتی شبکه ایجاد شده است و به برنامه‌های VeChain اجازه می‌دهد هزینه‌های ثابتی دریافت کنند.

کاربرد شبکه VeChain

ایمنی غذا

کسب‌وکار‌های فعال در زمینه مواد غذایی می‌توانند فرآیند‌های مهم تولید مواد غذایی را به روشی غیر قابل تغییر و ایمن در بلاک چین ثبت کنند و شکاف اعتماد بین کسب‌وکار‌ها و مشتریان را پر کنند.

مدارک پزشکی

وی چین به عنوان پایه و اساس برنامه E-HCert در طول همه‌گیری COVID-۱۹ مورد استفاده قرار گرفت. این قابلیت اطلاعات پزشکی و ذخیره شده نتایج را تنها برای بیماران و مراکز درمانی در دسترس قرار می‌دهد.

ضد تقلب

بهترین استفاده‌ای که می‌توان از این شبکه کرد، برای مبارزه با جعل کالا‌ها است. همانطور که اشاره شد، با ایجاد تراشه‌های رمز‌نگاری شده و دنبال کردن تاریخچه و چرخه عمر یک محصول، از جمله حمل و نقل، انبارداری، نگهداری مجدد و اصالت محصول کاربران می‌توانند از اصل یا تقلبی بودن محصول مورد نظر مطمئن شوند.

شبکه VeChain در کجا استفاده می‌شود؟

کالا‌های وارداتی شانگ‌های Waigaoqiao از این بلاک چین برای نظارت برکالای لوکس خود استفاده می‌کنند. شرکت‌های رنو و BMW از آن برای ردیابی اجزای خودرو‌های لوکس (LVMH) و المارت از آن برای ردیابی منشأ غذا و غیره استفاده می‌کنند.

بیمه

صاحبان خودرو می‌توانند با استفاده از شبکه وی چین، داده‌های رانندگی خود را ذخیره کرده تا از شرایط بیمه بهتری استفاده کنند.

نگهداری دارو‌ها

در صورتی که شرایط نگهداری دارو‌ها با استاندارد‌ها مطابقت نداشته باشد (مثلاً در خارج از محدوده مشخص شده یا محدوده دمایی متفاوتی نگهداری شوند) می‌توان از طریق VeChain به تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان اطلاع داد. این موضوع می‌تواند به تضمین کیفیت داروها کمک کند.

جلوگیری از انتشار کربن

وی چین با ترکیب بلاک چین و اینترنت قصد دارد انتشار کربن را کاهش دهد. بنابراین زمانی که ابزار‌های هوشمند مانند وسایل نقلیه یا لوازم خانگی نشان دهند که کربن کمتری منتشر می‌کنند، به مصرف‌کنندگان اعتبار داده می‌شود. کاربران می‌توانند با پاداش‌های کسب کرده خود، از سرویس‌های مختلف VeChain استفاده کنند.

توکن بومی VET و VTHO

همانطور که گفته شد، VET و VTHO دو توکن بومی منحصر به فرد VeChain هستند که اهداف مختلفی را برآورده می‌کنند.

VET

ارز دیجیتال VET جهت نگهداری و سرمایه‌گذاری در صرافی و در اکوسیستم VeChain استفاده می‌شود. طبق داده‌های Coinmarketcap، عرضه در گردش فعلی این توکن ۶۴.۳۲ میلیون VET است. مجموع عرضه VeChain ۸۶، ۷۱۲، ۶۳۴، ۴۶۶ VET است. از این توکن برای ایجاد توکن VTHO نیز استفاده می‌شود که هدف آن دسترسی به فناوری‌های زنجیره تأمین است. یعنی شرکت‌هایی که به دنبال نظارت زنجیره تأمین خود هستند باید VTHO را برای اضافه کردن اطلاعات بیشتر بپردازند.

نام (نماد) VeChain (VET)
وبسایت VeChain.org
شبکه میزبان (استاندارد توکن) BSC (BEP20)
تعداد عرضه کل ۸۶,۷۱۲,۶۳۴,۴۶۶ عدد توکن
صرافی‌های ارائه دهنده بایننس، کوکوین، Gate.io، بیت پاندا و…

توکن THOR (VTHO)

بر خلاف توکن VET، این توکن یک ارز دیجیتال و در دسترس عموم نیست. تمام معاملات قرارداد هوشمند با استفاده از آن به عنوان توکن انرژی یا گس انجام می‌شود. هر بلاک VET، تعداد ۰.۰۰۰۰۰۰۰۵ VTHO را ایجاد می‌کند که به نرخ تولید روزانه ۰.۰۰۰ ۴۳۲ VeThor تبدیل می‌شود. کارمزد تراکنش VTHO بر اساس اندازه داده‌های تحویل داده شده محاسبه می‌شود.

از کجا می‌توان VET را خریداری کرد؟

توجه داشته باشید که VeChain (VET) یک ارز رمزپایه است که از نظر ارزش بازار در رتبه ۵۰ برتر قرار می‌گیرد و توسط تعدادی صرافی بزرگ از جمله بایننس، BitFinex و BitPanda پشتیبانی می‌شود.

نمودار شمعی وی چین

در چه کیف پولی می‌توان VET را ذخیره کرد؟

وی چین توسط کیف پول‌های مختلفی از جمله Ledger Nano X/S، Trezor و سایر کیف پول‌های چند ارزی پشتیبانی می‌شود. کیف پول Guarda نیز مکانی امن برای ذخیره است که از نسخه وب، اندروید و IOS پشتیبانی می‌کند.

نتیجه پایانی

به طور کلی، وی چین اکوسیستمی اینده نگر است که راه حل‌ها و ابزار‌های پیشرفته بلاک چین خود را در اختیار شرکت‌های مختلف بزرگ و کوچک قرار می‌دهد. برای انتقال با سرعت بالا و جریان اطلاعات شفاف، پلتفرم VeChain یک محیط تجاری غیرمتمرکز و توزیع شده را فراهم می‌کند. همچنین VeChain با تشویق کاربران به انتشار کمتر کربن هم به محیط زیست کمک می‌کند و هم به کسانی که این موضوع را رعایت می‌کنند، پاداش می‌دهد.

سوالات متدوال

سوالات متداول

پروژه VeChain چیست؟

وی چین (VeChain) یک اکوسیستم تجاری توزیع شده است که خدمات عرضه بلاک چین را به شرکت‌های بزرگ و کوچک ارائه می‌دهد.

چه کیف پول‌هایی از رمز ارز VET پشتیبانی می‌کنند؟

والت‌های مولتی چین مانند Guarda و تراست ولت، از ارز دیجیتال VET پشتیبانی می‌کنند.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی شما با ارز دیجیتال وی چین نوشته شده است و آکادمی ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات یا عواقب مالی آن برای افراد ندارد.

۴.۴/۵ - (۸ امتیاز)
نظرات
۲ دیدگاه

۲ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست