اوکی اکسچنج

آشنایی با ارز دیجیتال نم و شبکه NEM

معرفی شبکه NEM

شبکه NEM که مخفف New Economy Movement است با هدف ایجاد یک بلاک‌چین هوشمندتر و پیشرفته‌تر راه‌اندازی شد. این ارز دیجیتال خود را ارزی فراتر از آلت‌کوین‌ها می‌داند. NEM که خود را بلاک چین دارایی هوشمند می‌نامد، یک پلتفرم فناوری است که به دنبال راهی کارآمد برای مدیریت آسان دارایی‌ها و داده‌ها با هزینه کم می‌گردد. بیایید NEM، عملکرد، ویژگی‌ها، مزایا و کاربرد‌های بالقوه آن را بررسی کنیم.

پروژه NEM چیست؟

NEM به‌عنوان نسخه‌ای از NXT، یک ارز مجازی شناخته شده مبتنی بر بلاک چین و پلتفرم شبکه پرداخت، در مارس ۲۰۱۵ ظهور کرد. بنیاد NEM، توسط یک سازمان غیرانتفاعی با دفتر مرکزی در سنگاپور اداره می‌شود. پس از فورک، NEM.io تصمیم گرفت پایگاه کد خود را برای پیشرفت NEM ایجاد و آن را سریع‌تر و مقیاس پذیرتر کند؛ بنابراین، یک پلتفرم کاملاً جدید ارز دیجیتال NEM که کاملاً از NXT اصلی متمایز بود، ظاهر شد.

توکن XEM

شبکه NEM دارای یک ارز دیجیتال بومی به نام XEM است. اگرچه XEM به اندازه بیت کوین به عنوان یک روش پرداخت پذیرفته نشده است، اما ارزش آن به طور چشمگیری افزایش یافته است و از اکتبر ۲۰۲۱، از نظر ارزش بازار در بین ارز‌های دیجیتال در رتبه ۷۵ قرار گرفت. ارز دیجیتال XEM، در حال حاضر تنها در نانو ولت پشتیبانی می‌شود.

شبکه NEM چگونه کار می‌کند؟

به منظور ایجاد یک بلاک چین بهتر، NEM از دو فناوری جدید به نام هاروست و اثبات اهمیت (POI) استفاده می‌کند. روش اثبات کار (POW) یا اثبات سهام (POS) توسط چندین شبکه ارز دیجیتال از جمله بیت‌کوین استفاده می‌شود و استفاده از یک دستگاه ماینینگ برای راه‌اندازی بلاک چین را ضروری می‌کند. با توجه به مشارکت آن‌ها در این کار، ماینر‌ها جوایز خود را دریافت می‌کنند.

با این حال، در POW، ماینر‌هایی که قدرت پردازش/محاسبات بالاتری دارند، نسبت به آن‌هایی که دارای دستگا‌های ضعیف‌تری هستند، برتری بیشتری دارند. علاوه بر این، POW منجر به مصرف انرژی بیشتر می‌شود. در POS نیز ذخیره‌کنندگان کوین از مزیت بی‌رویه‌ای برخوردارند؛ زیرا شرکت‌کنندگانی که دارای کوین‌های بیشتری هستند، شانس بیشتری برای دریافت کوین‌های بیشتر از طریق استخراج و پردازش تراکنش دارند.

مکانیسم POI در NEM با دادن ارزش اضافی به میزان سرمایه گذاری یک فرد در سیستم NEM و داشتن یک سهام قانونی تخصیصی، این موضوع را برطرف می‌کند. مقدار کوین‌های XEM در کیف پول و مدت زمان نگهداری از آن، از عوامل بسیار مهم در تعیین ارتباط هستند. برای ایجاد و کسب بلاک‌های جدید و دریافت هزینه‌های تراکنش‌های مختلف، فرد باید ۱۰,۰۰۰ XEM تخصیصی را در کیف پول خود نگه دارد.

نحوه کار الگوریتم اثبات اهمیت چگونه است؟

فرض کنید مارتین امروز ۲۰,۰۰۰ XEM در کیف پول خود دارد. هر روز که می‌گذرد، مکانیسم NEM حدود ۱۰٪ از دارایی‌ها را به عنوان دارایی اختصاص می‌دهد. پس از روز اول، ۲۰۰۰ XEM از دارایی‌های مارتین واگذار خواهد شد و ۱۸,۰۰۰ واحد XEM غیرمجاز باقی خواهد ماند. در روز دوم، ۱۰ درصد از ۱۸,۰۰۰ مورد دیگر واجد شرایط اختصاص داده شده خواهند بود، که مجموع XEM‌های اختصاص یافته را به ۳۸۰۰ می‌رساند. در روز هفتم، XEM‌های اختصاص یافته از آستانه ۱۰,۰۰۰ عبور خواهند کرد و مارتین را واجد شرایط دریافت جوایز بلاک چین می‌کند.

الگوریتم اثبات اهمیت

علاوه بر این، POI همچنین به کاربرانی که با دیگران در شبکه تراکنش انجام می‌دهند، پاداش می‌دهد. امتیاز POI یک شرکت‌کننده با انجام تراکنش‌های بیشتر بالاتر از حداقل آستانه افزایش می‌یابد که به او فرصت‌های بیشتری برای بازخرید جوایز می‌دهد. NEM ارزش خالص تراکنش را برای افزایش امتیاز POI در نظر می‌گیرد تا از سوء استفاده از طریق تراکنش‌های مکرر ساختگی در میان گروهی از کاربران جلوگیری کند.

هاروست چیست؟

هاروست (Harvest) جایگزینی برای فرآیند استخراج استاندارد است که معمولاً توسط سایر پلتفرم‌های مبتنی بر بلاک چین مانند بیت‌کوین و اتریوم استفاده می‌شود. به عبارتی دیگر به فرایند تأیید تراکنش‌ها در شبکه نم هاروست می‌گویند.

رمزارز‌های تازه کشف شده از طریق ماینینگ به اکوسیستم بلاک چین اضافه می‌شوند و تراکنش‌های متعدد شبکه تأیید و در دفتر کل بلاک چین آپلود می‌شوند. متأسفانه، این نوع ماینینگ، انرژی زیادی مصرف می‌کند و می‌تواند زمان‌بر باشد، که پردازش تراکنش را کند می‌کند و باعث تراکم شبکه می‌شود.

اما روش هاروست در شبکه نم کاملاً متفاوت است. یک شرکت‌کننده در هاروست به راحتی حساب خود را به یک سوپرنود (supernode) فعال متصل می‌کند و از قدرت پردازش آن حساب برای تکمیل بلاک‌ها از طرف خود استفاده می‌کند. در ماینینگ هر ماینر قدرت استخراج خود را به صورت تجمعی به یک نود رایانه می‌دهد.

در بلاک چین NEM، به محض اجرای تراکنش، اولین نود یا کامپیوتری که متوجه آن شده و آن را تأیید می‌کند، به سایر کاربران هشدار می‌دهد و موجی از اطلاعات را ایجاد می‌کند که احتمال تولید بلاک را افزایش می‌دهد.

شبکه نم و هاروست

گفتنی است فرآیند هاروست نیازی به عملیاتی بودن رایانه یا ابزار ماینینگ شرکت‌کننده ندارد، از این رو باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود. هاروست به طور خودکار با استفاده از کیف پول کاربر انجام می‌شود. هیچ تجهیزات تخصصی، مانند تجهیزات مورد نیاز برای استخراج بیت کوین، برای هاروست ضروری نیست.

شبکه نم از الگوریتم Eigentrust++ که یک سیستم شهرت برای نود‌های مختلف در شبکه است، استفاده می‌کند. این سیستم به متعادل کردن بار شبکه کمک می‌کند و حتی ممکن است تصمیم بگیرد نود‌هایی را که کمکی نمی‌کنند حذف کند تا شبکه را انعطاف‌پذیر و مؤثر نگه دارد.

کاربرد استفاده از شبکه نم NEM

یک پل بین بلاک چین‌های عمومی و خصوصی توسط NEM ارائه شده است که امکان انتقال ساده هر ارز دیجیتال، از جمله توکن‌ها، قرارداد‌ها یا فایل‌ها را از یک شبکه داخلی شرکت خصوصی به شبکه خصوصی کسب‌وکار دیگر از طریق یک بلاک چین عمومی فراهم می‌کند. کاربر دیگر نمی‌تواند مستقیماً از حساب پی‌پال به حساب Venmo انتقال دهد. اما اگر همه طرف‌ها موافق باشند، رابط بلاک چین خصوصی به عمومی NEM می‌تواند چنین انتقال‌هایی را فعال کند.

در شبکه NEM، می‌توان نسخه پی پال یا Venmo خود را توسعه داد. به عنوان مثال، یک کاربر می‌تواند به راحتی NEMPay، یک ابزار پرداخت منبع باز را که از قبل در NEM موجود است، تنظیم کرده و از توکن‌های رمزنگاری منحصربه‌فرد خود برای انتقال پول استفاده کند.

شبکه NEM همچنین می‌تواند به‌عنوان یک سیستم مدیریت لجستیک زنجیره تأمین باز، امن و سرتاسر، توسط زنجیره‌ای از فروشگاه‌های خرده‌فروشی برای مدیریت و ردیابی برنامه پاداش وفاداری مشتری، توسط یک شرکت حمل‌ونقل برای حفظ داده‌های مربوط به حمل و نقل و جابجایی، استفاده شود.

موارد استفاده از توکن xem

سایر موارد استفاده اجتماعی شامل رای‌گیری ایمن، ثبت سوابق، ثبت نام می‌شود. به عنوان مثال، قابلیت چند امضای داخلی NEM را می‌توان برای تعیین خودکار اینکه آیا حداقل N از مجموع M امضا‌های مورد نیاز جمع‌آوری شده است یا خیر به منظور تصویب اکثریت در یک جلسه حوزه انتخابیه استفاده می‌شود.

علاوه بر این‌ها، شبکه NEM به کاربران امکان می‌دهد تا به سرعت رمزارز‌ها و توکن‌هایی از طریق کیف پول‌ها و سایر برنامه‌های تجاری قابل دسترسی که در اکوسیستم NEM کار می‌کنند، طراحی، توزیع و مبادله کنند. با استفاده از این تسهیلات، حتی می‌توان پیشنهادات اولیه سکه (ICO) را در NEM اجرا کرد.

در آخر، از آنجایی که NEM از نظر فنی از API‌ها پشتیبانی می‌کند، هر برنامه جهانی را می‌توان به پلتفرم NEM پیوند داد و از آن استفاده کرد. از طریق استفاده از سرور API Gateway و تماس‌های API، هر برنامه تلفن همراه جدید یا فعلی، برنامه وب، پایگاه داده یا برنامه‌های کاربردی دیگر می‌تواند به سادگی به بلاک چین NEM متصل شود و با آن به روشی امن تعامل کند. در یک چارچوب باز و مقیاس‌پذیر، فرد را قادر می‌سازد تا به سرعت و کاملاً نحوه دسترسی و استفاده از NEM را تنظیم کند.

نتیجه پایانی

شبکه نم دائماً در تلاش است تا زمان پردازش بلاک چین‌های فعلی و ازدحام شبکه را برطرف کند. همچنین تلاش می‌کند تا بلاک چین‌های خصوصی و عمومی را با هم ترکیب کند تا به یک گزینه مناسب با پتانسیل بالا برای پذیرش در آینده تبدیل کند.

سوالات متدوال

سوالات متداول


پروژه NEM چیست؟

NEM یک پلتفرم فناوری است که به دنبال راهی کارآمد برای مدیریت آسان دارایی‌ها و داده‌ها با هزینه کم می‌گردد.

هاروست (Harvest) چیست؟

هاروست جایگزینی برای فرآیند استخراج استاندارد است که معمولاً توسط سایر پلتفرم‌های مبتنی بر بلاک چین مانند بیت‌کوین و اتریوم استفاده می‌شود.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۳.۷/۵ - (۳ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست