اوکی اکسچنج

توکن‌ سول باند (Soulbound) چیست؟

سول باند چیست

توکن‌های سول باند (SBT) نشانه‌های هویت دیجیتالی هستند که ویژگی‌ها و دستاورد‌های یک شخص یا موجودیت را تعریف می‌کنند. SBT‌ها قابل انتقال نیستند و فقط توسط Souls صادر می‌شوند که نشان دهنده حساب‌ها یا کیف پول‌های بلاک چین هستند.

توکن سول باند چیست؟

توکن‌های سول باند (SBT) توکن‌های غیرقابل انتقالی هستند که از فناوری بلاک چین برای نمایش هویت افراد استفاده می‌کنند. این ممکن است شامل هر نوع داده‌ای مانند سوابق پزشکی، سابقه اشتغال یا جزئیات دیگر باشد که یک شخص یا کسب و کار را تعریف می‌کند. Souls کیف پول‌هایی هستند که این موارد ضبط شده را ذخیره یا توزیع می‌کنند.

افراد ممکن است چندین کیف پول (یا سول) داشته باشند که هر کدام جنبه متفاوتی از وجود آن‌ها را نشان می‌کند. برای مثال، ممکن است فردی برای پیشینه حرفه‌ای خود یک «سلول مدارک» و برای سابقه پزشکی خود «سول پزشکی» داشته باشد. علاوه بر این‌ها، مردم می‌توانند بر اساس اعمال و تجربیات قبلی خود به لطف سول‌ها و SBT‌ها یک شهرت تأیید شده و دیجیتالی وب ۳ ایجاد کنند.

از طرف دیگر، سول‌ها ممکن است به جای سازمانی که SBT‌ها را توزیع می‌کند، ایفای نقش کنند. به عنوان مثال، شرکت‌ها ممکن است Souls باشند که SBT‌ها را بین هر کارمندی توزیع می‌کنند. SBT ممکن است توسط یک کلوپ کشور دیجیتال برای تأیید وضعیت عضویت صادر شود.

توکن سول باند چیست؟

بازی آنلاین و محبوب World of Warcraft، الهام بخش پروژه سول باند بوده است. در این بازی، بازیکنان نمی‌توانند اقلام را ارسال یا بفروشند. اقلام Soulbound پس از تحویل گرفتن به طور دائم به سول یا همان کیف‌پول بازیکن متصل می‌شوند.

تصور کنید این مفهوم به جای توکن‌های غیرقابل تعویض مورد استفاده قرار گیرد. امروزه، اکثر NFT‌ها اسناد مالکیت کلکسیونی یا آثار هنری دیجیتال، مانند مجموعه میمون‌های کسل (BAYC) هستند. مردم NFT‌ها را به عنوان نماد وضعیت و ثروت خریداری، مبادله می‌کنند یا به نمایش می‌گذارند.

توکن‌های سول باند در تلاش هستند تا مفهوم NFT را به چیزی که هم منحصر به فرد و هم غیر قابل انتقال باشد، تبدیل کنند. SBT نماد شهرت یک شخص یا نهاد است، در حالی که NFT‌ها نشان دهنده دارایی‌ها و دارایی‌ها هستند. علاوه بر این، بر خلاف NFT، پس از ارسال به کیف پول گیرنده، SBT‌ها ارزش ذاتی ندارند و نمی‌توان آن‌ها را مبادله کرد.

چگونه می‌توان از SBT‌ها استفاده کرد؟

این توکن‌های در زمینه‌های مختلفی قابل استفاده هستند. در ادامه چند نمونه از کاربرد‌های آن‌ها را که در زندگی روزمره قابل استفاده هستند، آورده‌ایم.

  • سوابق تحصیلی: 

به فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها اعطا می‌شود که نشان دهنده اتمام دوره آموزشی است. دانش‌آموزان ممکن است سول‌هایی باشند که SBT‌ها را دریافت می‌کنند در حالی که مؤسسه ممکن است سولی باشد که آن‌ها را می‌فرستد. مدارک دانشجویی که نشان دهنده عضویت در دانشگاه و داشتن مدارک لازم است، در SBT نگهداری می‌شود. به عبارت ساده، SBT به عنوان مدرک عمل می‌کند.

توکن سول باند

  • درخواست‌های شغلی:

در اصل، متقاضیان شغل ممکن است از SBT‌های رسمی ارائه شده توسط کارفرمایان و دانشگاه‌های گذشته برای ارائه تمام سابقه کار قبلی و گواهینامه‌های حرفه‌ای خود استفاده کنند. SBT‌ها به عنوان گواهی تأیید مهارت عمل می‌کنند.

  • سوابق پزشکی:

استفاده از SBT که حاوی اطلاعات پزشکی یک فرد است ممکن است تغییر پزشک یا ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی را سرعت بخشد. از نظر تئوری، SBT جای روش‌های دست و پا گیر تکمیل مدارک، تأیید سابقه پزشکی شما و مکالمه تلفنی را می‌گیرد.

کاربرد توکن‌های سول باند در وب۳ چیست؟

یکی از مسائل مهم پیش روی بخش Web۳ اعتماد است. چگونه می‌توانید به شهرت یک نفر در سیستمی که قرار است غیرقابل اعتماد باشد اعتماد داشته باشید؟ قرض گرفتن پول را نظر بگیرید. SBT‌ها ممکن است تاریخچه استقراض DeFi کاربر را علاوه بر سایر عواملی که نمایه ریسک آن‌ها را مشخص می‌کند، نظارت کنند.

از توکن‌های سول باند می‌تواند به عنوان جایگزینی برای برای رای‌گیری در سازمان‌های خودمختار غیرمتمرکز (DAO) استفاده کرد. DAO‌ها ممکن است SBT‌هایی صادر کنند که بر اساس تعامل کاربران با جامعه به جای رویکرد حاکمیتی موجود، که به تعداد توکن‌های یک عضو بستگی دارد، قدرت رای می‌دهد. این مفهوم به متعهدترین کاربران با بهترین شهرت و بیشترین قدرت رای ارائه می‌کند.

SBT‌ها علاوه بر ایجاد یک مکانیسم رأی‌گیری مبتنی بر شهرت، به ویژه با محافظت در برابر حملات سیبیل، که یکی از خطرات اصلی برای معماری حاکمیت DAO موجود است، توانایی افزایش یکپارچگی رأی DAO را دارند.

در حمله Sybil، یک فرد یا گروهی از کلاهبرداران با خرید اکثر توکن‌های حاکمیتی، یک DAO را سرنگون می‌کنند. کسانی که اکثریت آرا را در دست دارند، توانایی تقلب در انتخابات و هدایت پروژه را به نفع خود دارند. ماهیت عمومی و تأییدپذیری SBT‌ها ممکن است به شناسایی و دور نگه داشتن بازیکنان بد از DAO کمک کند.

چند مثال واقعی از کاربرد توکن‌های Soulbound

طبق گفته گلن ویل، یکی از نویسندگانی که روی وایت پیپر اولیه SBT کار کرده است، تا پایان سال ۲۰۲۲ احتمالاً موارد اولیه استفاده از SBT وجود خواهد داشت. علاوه بر این، بایننس به تازگی از Binance Account Bound به عنوان SBT خود (BAB) رونمایی کرد. اولین SBT که در زنجیره BNB منتشر شد، توکن BAB غیرقابل انتقال است. BAB به عنوان یک راه حل تأیید دیجیتال برای مشتریان بایننس که KYC را تکمیل کرده‌اند و قصد دارد نگرانی‌های تأیید هویت در وب ۳ را برطرف کند.

حساب بایننس باند

پروتکل‌های شخص ثالث می‌توانند علاوه بر اکوسیستم بایننس از توکن‌های BAB برای ر‌ها کردن NFT، توقف فعالیت ربات، و پشتیبانی از رأی‌دهی حاکمیت DAO، در میان موارد دیگر استفاده کنند.

نتیجه پایانی

SBT‌ها یک موضوع محبوب در وب ۳ هستند. از نظر تئوری، SBT‌ها ممکن است به کاربران اجازه دهند شهرت دیجیتالی خود را بسازند و دیگران را در بلاک چین ارزیابی کنند. باید دید که آیا یک SBT می‌تواند به عنوان نسخه وب ۳ از کارت شناسایی عمل کند یا خیر.

سوالات متدوال

سؤالات متدوال

توکن سول باند چیست؟

توکن‌های سول باند (SBT) توکن‌های غیرقابل انتقالی هستند که از فناوری بلاک چین برای نمایش هویت افراد استفاده می‌کنند.

چگونه می‌توان از SBT‌ها استفاده کرد؟

این توکن‌های در زمینه‌های مختلفی مانند سوابق تحصیلی، درخواست‌های شغلی و سوابق پزشکی قابل استفاده هستند.

نکته: این مطلب هیچ‌گونه پیشنهاد خرید، فروش یا سرمایه‌گذاری نیست و صرفا جهت آشنا شدن شما کاربران عزیز با ارزهای دیجیتال ارائه شده است و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی در قبال آن مسئولیتی ندارد.

۴.۳/۵ - (۳ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست