بیت کوین چیست؟ آشنایی با BTC پادشاه ارزهای دیجیتال

بیت‌ کوین چیست و چگونه بوجود آمد؟ آشنایی با پادشاه رمزارزها

اینستاگرام

بیشتر مردم به درستی نمی‌دانند که بیت کوین چیست و چگونه به وجود آمده است؟ ارز دیجیتال Bitcoin اولین رمزارز دنیای کریپتوکارنسی است که به شکل گسترده‌ای پذیرفته شد. مردم با استفاده از این ارز می‌توانند به شکلی امن و بدون واسطه پول برای یکدیگر ارسال کنند. این ارز دیجیتال همانطور که از نامش پیداست ماهیت فیزیکی ندارد و در بستر اینترنت کار می‌کند. اما در واقعیت بیت کوین چیزی بیشتر از اینهاست.

فهرست محتوا

مشاهده: قیمت لحظه‌ای بیت کوین

ماهیت بیت کوین (BTC) و فناوری بلاک چین می‌تواند بسیار انقلابی باشد، این ارز دیجیتال انقلاب تکنولوژیکی و مالی است.  همچنین راه حلی برای مشکلات ذاتی سیستم‌های مالی متمرکز است. اگر به این ارز دیجیتال علاقه‌مند شده‌اید و نمی‌دانید باید از کجا باید شروع کنید با ما همراه باشید. این مقاله از سایت آکادمی ارزتودی تمام مفاهیم اساسی درباره BTC مانند چگونگی کار کردن، استخراج یا خرید بیت کوین را که در اول راه به آنها نیاز دارید را به ساده‌ترین شکل ممکن برای شما توضیح می‌دهد.

ارز دیجیتال بیت کوین (BTC) دقیقا چیست؟

بیت کوین (Bitcoin) به زبان ساده یک پول دیجیتال رمزنگاری شده است که امکان انجام معاملات امن و همتا به همتا (بدون واسطه) را در بستر اینترنت فراهم می‌کند. این ارز دیجیتال برخلاف سرویس‌هایی مانند PayPal که برای انتقال پول به سیستم مالی سنتی متکی هستند، یک سیستم غیر متمرکز است. یعنی هر دو نفر در هر نقطه از جهان می‌توانند بیت کوین را بدون دخالت واسطه‌ای مانند بانک برای یکدیگر ارسال کنند. تمامی معاملات که با این ارز دیجیتال انجام می‌شود روی شبکه‌ای به نام بلاک چین قابل رهگیری است.

بیت کوین یک ارز دیجیتال رمزنگاری شده است که امکان انجام معاملات امن و همتا به همتا را فراهم می‌کند.

بلاک چین یک پایگاه داده شبیه دفتر کل بانک است که اطلاعات مالی تمام مشتریان روی آن ذخیره می‌شود. به زبان ساده هر تراکنشی که با استفاده از BTC انجام شود در بلاک چین ذخیره می‌شود. برخلاف دفتر کل بانک که به شکلی متمرکز و در جایی مشخص ذخیره می‌شود، بیت کوین غیرمتمرکز است. در واقع اطلاعات بلاک چین این ارز دیجیتال در کل شبکه توزیع می‌شود. هیچ شرکت، کشور یا شخص خاصی کنترل آن را بر عهده ندارد و هرکسی می‌تواند بخشی از شبکه Bitcoin باشد. این ارز دیجیتال به هیچ وجه قابل تغییر یا دستکاری نیست و امکان کپی گرفتن از آن وجود ندارد. همچین تعداد کل BTCها محدود است و تنها ۲۱ میلیون از این ارز وجود خواهد داشت.

همه چیز درباره نحوه کار بیتکوین (Bitcoin)

بیت کوین یک دفتر کل غیرمتمرکز توزیع شده است که تمام تراکنش‌های مالی روی آن ثبت می‌شود. به کامپیوتر‌هایی که درون شبکه بلاک چین قرار دارند، به اصلاح نود (Node) گفته می‌شود. این نود‌ها با اجرای نرم‌افزار Bitcoin Core بر روی کامپیوتر‌های خود، وظیفه تایید تراکنش‌ها را بر عهده دارند. هر نود کامل (Full Node) یک کپی از تمام اطلاعات تراکنش‌های گذشته شبکه بلاک چین را در اختیار دارد.

بیت کوین یک دفتر کل غیرمتمرکز توزیع شده است که تمام تراکنش های مالی روی آن ثبت می شود.

پس از تایید هر تراکنش اطلاعات ثبت شده جدید را در اختیار بقیه قرار می‌دهد. برای حفظ امنیت و تامین توان محاسباتی لازم در شبکه، نود‌ها باید در ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته کار کنند. ماهیت غیر متمرکز شبکه بیت کوین عملا با گسترش نود‌ها در سراسر جهان امکان پذیر می‌شود. برای حفظ امنیت شبکه و جلوگیری از دستکاری در اطلاعات، این شبکه به حداقل ۱۰ هزار نود قدرتمند و فعال نیاز دارد.

احراز هویت کاربران

وقتی که به بانک مراجعه می‌کنید برای انجام تراکنش‌های مالی نیاز به تایید هویت خواهید داشت. در واقع سازوکاری وجود دارد تا شما فقط امکان برداشت یا انتقال دارایی خود را داشته باشید. شبکه بیت کوین نیز برای احراز هویت کاربران از سازوکار امضای دیجیتال استفاده می‌کند. این امضای دیجیتال با استفاده از الگوریتم هشینگ و رمزنگاری نامتقارن ایجاد شده است و دو چیز را تضمین می‌کند:

  • فرستنده تعیین شده تراکنش را ارسال کرده است.
  • تراکنش دستکاری نشده است.

بیت کوین برای احراز هویت کاربران از مکانیسم امضای دیجیتال استفاده می‌کند.

ذخیره‌سازی اطلاعات

در سیستم‌های مالی متمرکز، اطلاعات بر روی سرور‌های اختصاصی بانک‌ها یا موسسه‌های مالی ذخیره می‌شود. با اینکه برای حفظ امنیت این سرور‌ها هزینه زیادی می‌شود اما در موارد بسیاری هکر‌ها توانستند به این اطلاعات دسترسی پیدا کنند. در شبکه بیت کوین این کار را با استفاده از یک شبکه توزیع شده، همتا به همتا (P۲P) انجام می‌شود. داده‌ها بین هزاران رایانه متصل به شبکه به نام نود (Node) توزیع می‌شود. هر نود به دفتر کل (یا بلاک چین) دسترسی دارد و با هر تراکنش جدید به روز می‌شود.

نحوه انجام معاملات

فرض کنید که می‌خواهید برای دوست خود یک BTC ارسال کنید. در اولین مرحله، موجودی حساب شما براساس سوابق تراکنش‌های قبلی در شبکه بررسی می‌شود. پس از تایید اینکه به اندازه کافی موجودی دارید، پیام تراکنش به شبکه ارسال می‌شود. این پیام شامل آدرس فرستنده و گیرنده، مبلغ منتقل شده و امضای دیجیتالی فرستنده است. تراکنش قبل از تایید شدن به ممپول (Mempool) اضافه می‌شوند. جایی که مجموعه‌ای از تراکنش‌های تایید نشده در صف انتظار برای پردازش قرار دارند.

مراحل انجام تراکنش‌های بیت کوین

سپس استخراج‌کنندگان یا ماینر‌ها تراکنش‌ها انتخاب و معاملات را تایید می‌کنند. پس از تایید تراکنش، اطلاعات درون آن به یک بلاک اضافه می‌شود. اندازه بلاک‌ها ثابت است و پس انجام چند تراکنش یک بلاک جدید ایجاد می‌شود. بلاک ایجاد شده به بلاک قبلی متصل شده و بلاک چین را تشکیل می‌دهد. هر زمان که یک بلاک جدید به شبکه اضافه شود، ماینری که آن را ارسال می‌کند پاداش می‌گیرد. این پاداش به صورت بیت کوین پرداخت می‌شود و مقدار آن با رشد شبکه کاهش می‌یابد.

اعتبارسنجی تراکنش‌ها

همانطور که گفتیم، استخراج‌کنندگان یا ماینر‌ها وظیفه تایید اعتبار تراکنش‌ها را بر عهده دارند. این کار از طریق مکانیسم اثبات کار (Proof of Work) انجام می‌شود. در این مکانیسم معتبرترین نسخه دفتر کل، نسخه‌ای است که بیشترین محاسبات را انجام داده است. در این الگوریتم ایجاد تراکنش‌های جدید بسیار سخت و زمان بر است اما تایید اعتبار آن‌ها بسیار سریع و آسان خواهد بود. این فرایند با استفاده از تکنیک هش کردن (Hashing) انجام می‌شود.

اعتبارسنجی تراکنش‌های در شبکه بیت کوین

به زبان ساده یک تابع هش داده‌های ورودی را هر مقدار که باشند به یک خروجی با مقدار مشخص تبدیل می‌کند. هش کردن یک فرایند یک طرفه است و امکان به دست آوردن داده‌های اولیه بر اساس خروجی آن وجود ندارد. طبق پروتکل‌های بیت کوین، کل این فرآیند باید حدود ۱۰ دقیقه طول بکشد. این فرایند اجازه می‌دهد تا بلاک‌های جدید اعتبارسنجی شده و به زنجیره اضافه شوند. همچنین امنیت و یکپارچگی کل شبکه بیت کوین را تضمین می‌کند.

مهم‍ترین ویژگی‌های رمز ارز Bitcoin

هدف بیت کوین حل مشکلات مربوط به ارز‌های فیات و سیستم‌های مالی موجود است. با استفاده از این ارز دیجیتال، می‌توانید هر مقدار سرمایه را در زمانی کوتاه و با حداقل هزینه تراکنش به هر کسی در هر جای دنیا منتقل کنید. غیر متمرکز بودن ساختار شبکه این ارز دیجیتال است که همچین امکانی را برای همه افراد فراهم می‌کند.

بیت کوین یک دفتر کل غیر متمرکز توزیع شده (Distributed Decentralized Ledger) است که تمام تراکنش‌های مالی روی آن ثبت می‌شود. این دفتر کل از طریق فناوری بلاک چین اجرا می‌شود. اطلاعات هر تراکنش در یک بلاک روی شبکه بلاک چین ذخیره می‌شود. پس از انجام معاملات و بسته شدن بلاک، امکان تغییر اطلاعات ثبت شده وجود ندارد. هدف از ویژگی‌های بیت کوین و استفاده از یک دفتر کل غیر متمرکز حل مشکلات زیر است:

تمرکز زدایی

مهمترین ویژگی بیت کوین غیر متمرکز بودن آن است. به این معنی که هیچ شخص، گروه یا دولتی نمی‌تواند آن را کنترل کند. بلاک چین BTC روی شبکه‌ای عمومی از کامپیوتر‌ها در سراسر جهان اجرا می‌شود.

ناشناس ماندن

برخلاف سیستم‌های مالی متمرکز، نرم‌افزار Bitcoin Core نیازی به دانستن هویت شما ندارد. هویت شما در واقع همان آدرس بیت کوین شماست. توانایی شما برای انجام تراکنش‌ها تنها به این بستگی دارد که آیا مقدار کافی ارز دیجیتال در حساب خود دارید یا نه.

تغییر ناپذیری

بیت کوین و شبکه بلاک چین تغییر ناپذیر هستند. به زبان ساده پس از انجام یک تراکنش امکان برگشت دادن آن وجود ندارد. این تغییر ناپذیری به افراد اطمینان می‌دهد تا تراکنش به شکل کامل انجام می‌شود.

عرضه محدود

ارز‌های رایج سنتی نامحدود هستند زیرا بانک‌ها می‌توانند هر چقدر که می‌خواهند پول چاپ کنند. نتیجه این کار در بیشتر مواقع کاهش ارزش آن واحد پول است. اما تعداد بیت کوین قابل تولید تنها ۲۱ میلیون BTC است. ارزش این ارز دیجیتال بر اساس عرضه و تقاضا و درک مردم از ارزش آن مشخص می‌شود.

چرا بیت کوین با ارزش است؟

بیت کوین جدا از حل مشکلات سیستم‌های مالی متمرکز، ویژگی‌های دیگری دارد که باعث ارزش بیشتر آن می‌شود. محدود بودن تعداد کل این ارز دیجیتال به ۲۱ میلیون BTC یکی از این ویژگی هاست. این محدودیت عرضه در تضاد کامل با پول‌های فیات است که چاپ آن‌ها هیچ محدودیتی ندارد. عرضه یکنواخت از دیگر ویژگی‌های این ارز دیجیتال است که باعث حفظ ارزش آن در طول زمان می‌شود. این کار باعث می‌شود تا بیت کوین مانند طلا ارزش خودش را در طول زمان حفظ کند.

چرا بیت کوین با ارزش است؟

برخلاف طلا، بیت کوین می‌تواند به ۱۰۰ میلیون واحد کوچکتر تقسیم شود. این ویژگی BTC را برای انجام طیف وسیعی از تراکنش‌ها، کارآمدتر می‌کند. محبوبیت BTC روز به روز بیشتر می‌شود و کسب و کار‌های بیشتری این ارز دیجیتال را به عنوان یک واحد پولی قبول می‌کنند , در نهایت با پذیرش بیشتر این ارز به عنوان یک دارایی، ارزش آن نیز بیشتر می‌شود.

تاریخچه پیدایش بیت کوین (BTC)

داستان بیت کوین و شکل گیری آن در سال ۲۰۰۸ میلادی با انتشار مقاله از در فضای مجای آغاز شد، در این مقاله نوعی پول الکترونیک به نام Bitcoin توسط فردی ناشناس به ساتوشی ناکاموتو معرفی شد و این بود آغاز تحولی عظیم در دنیا و به دنبال آن فعالیت حرفه ای فناوری بلاک چین شروع گردید؛ در این مقاله بحث برانگیز مشخص شد که بیت کوین اولین ارز دیجیتالی است که در دنیای پسا اینترنت آغازگر جریان غیرمتمرکزسازی بوده و می‌تواند نوعی پول باشد که با آن خرید کرده یا سفارش‌ آنلاین در سراسر دنیا انجام شود.

تاریخچه پیدایش بیت کوین

شناخت تاریخچه بیت کوین برای درک و پیش‌بینی روند آینده ارزهای دیجیتال امری ضروی است. شاید تا همین چند سال پیش چیزی در مورد بیت کوین نشنیده باشید اما باید باور کنید که بیشتر از ده سال از عمر بزرگترین ارز دیجیتال جهان می‌گذرد. اولین نشانه‌ها در تاریخ پیدایش bitcoin به دهه‌های پایانی قرن بیستم و قبل از عصر دیجیتال باز می‌گردد. زمانی که برای اولین بار مفهوم پول خصوصی، امن و قابل برنامه‌ریزی در فضای دانشگاهی مطرح شد. در این مقاله شما با تاریخچه رمزنگاری و ظهور بیت کوین و یکی از مهم‌ترین داستان‌های تاریخ تکنولوژی و پول آشنا می‌شوید.

برای بیشتر مردم شروع تاریخچه بیت کوین به روزی باز می‌گردد که همه در توییتر درباره‌ی آن صحبت می‌کردند، اما واقعیت ماجرا چیز دیگری است. با بررسی دقیق‌تر تاریخ، اولین رد پای پیدایش این ارز دیجیتال را می‌توان در حدود ۴۵ سال پیش پیدا کرد. در حقیقت همه ما پیدایش این ارز دیجیتال را مدیون متخصصان رمزنگاری و دانشمندان علوم کامپیوتری هستیم که در دوره ظهور کامپیوتر‌های شخصی زندگی می‎‌کردند. افرادی که رویاها و ایده‌هایشان برای آینده جهان، بسیار از زمان خود جلوتر بود.

۱۹۷۶ – مفهوم جدیدی از رمزنگاری

برای اولین بار دو متخصص رمزنگاری با الهام گرفتن از کار‌های یک استاد علوم کامپیوتر به نام رالف مرکل (Ralph C. Merkle) مقاله «مسیر‌های جدیدی در رمزنگاری» را منتشر می‌کنند. در این مقاله آن‌ها درباره مفهوم «رمزنگاری کلید عمومی» صحبت می‌کنند. درست ۳۰ سال بعد بیت کوین از این مفهوم برای تعیین مالکیت استفاده کرد. در الگوریتم رمزنگاری کلید عمومی (PKC) از دو کلید عمومی و خصوصی برای رمزگذاری کردن اطلاعات استفاده می‌شود. به طور دقیق‌تر در فناوری بلاک چین، این الگوریتم به حفظ امینت کیف پول‌های ارز دیجیتال کمک می‌کند.

۱۹۸۳ – اولین تلاش ناکام

دیوید چاوم (David Chaum) دانشمند کامپیوتر، ارز دیجیتال eCash را ایجاد کرد. او از متد رمزنگاری «امضای کور» برای ایجاد تراکنش‌های ناشناس و امن استفاده کرد. eCash اولین ارز دیجیتال شناخته شده در جهان است. ایده eCash به وسیله شرکت DigiCash تحقق یافت. از این ارز دیجیتال در فاصله سال‌های ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۸ به به عنوان یک سیستم پرداخت کوچک در یک بانک آمریکایی استفاده شد.

ecash اولین ارز دیجیتال شناخته شده در دنیا

۱۹۹۷ – مکانیسمی برای اثبات کار

یک متخصص رمزنگاری به نام آدام بک (Adam Back) به تکیه بر تجربیات دیوید چام، رمز ارز Hashcash را اختراع می‌کند. استفاده هَش‌کَش از الگوریتم «اثبات کار» امکان استخراج بیت کوین را در آینده فراهم می‌کند. در فرایند استخراج ارزهای دیجیتال از الگوریتم اثبات کار (Pow) برای تایید تراکنش‌ها در شبکه بلاک چین استفاده می‌شود.

۱۹۹۸ تا ۲۰۰۷ – سال‌های قبل از بیت کوین

اگرچه بیت کوین اولین رمز ارز (Cryptocurrency) ساخته شده در جهان است اما قبل از عرضه آن تلاش‌های برای ایجاد ارز‌های دیجیتال دیگر وجود داشته است. برای مثال B-Money و Bitgold برای ساخت ارز‌های دیجیتال رمزنگاری شده با استفاده از یک دفتر کل امن (Ledger Secured) تلاش کردند. البته این تلاش‌ها هیچگاه به نتیجه نرسید و آنها نتوانستند به طور کامل توسعه پیدا کنند.

۲۰۰۸ – آقای ناکاموتو اسرار آمیز

دامنه bitcoin.org در ۱۸ آگوست سال ۲۰۰۸ ثبت شد. درست چند ماه بعد شخصی ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) مقاله‌ای را با نام «بیت کوین – یک سیستم پول الکترونیکی نظیر به نظیر» منتشر کرد. او در این مقاله از حذف نهاد‌های مالی و غیرمتمرکز کردن فرایند تایید اعتبار پرداخت‌های آنلاین صحبت می‌کند.

ساتوشی ناکاموتو خالق ناشناس Bitcoin

بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال که برای تایید اعتبار تراکنش در یک شبکه بلاک چین از الگوریتم گواه اثبات کار (Proof of Work) استفاده می‌کند، خلق شد. هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو تا امروز همچان به صورت یک راز باقی مانده است.

۲۰۰۹ -اولین پیدایش بیت کوین

نرم‌افزار Bitcoin Core ساخته شده و برای اولین بار در دسترس عموم مردم قرار می‌گیرد. در این سال فرآیند تولید بیت کوین و تایید و ثبت تراکنش‌ها در بلاک چین، آغاز می‌شود.

۲۰۱۰ – بیت کوین ارزش‌گذاری می‌شود

تا این زمان افراد فقط بیت کوین استخراج می‌کردند و هنوز کسی به فکر خرید و فروش آن نیوفتاده بود. به همین علت تعیین ارزش پولی آن به عنوان یک ارز دیجیتال، غیرممکن بود. در سال ۲۰۱۰ و برای اولین بار شخصی در ازای خرید دو پیتزا، ۱۰ هزار BTC پرداخت کرد. اگر آن شخص بیت کوین‌های خود را نفروخته بود، با قیمت‌های امروز (مرداد ۱۴۰۰) حدود ۳۵۸ میلیون دلار ارزش داشت.

۲۰۱۱ – ارز‌های دیجیتال رقیب ظهور می‌کنند

آشنایی افراد بیشتر با بیت کوین و گسترش آن باعث شد تا‌ ایده ارز‌های دیجیتال رمزنگاری شده و غیرمتمرکز به آرامی محبوب شود. در سال ۲۰۱۱ اولین ارز‌های دیجیتال جایگزین Bitcoin یا همان آلت کوین‌ها (Altcoins) معرفی شدند. این رقبای جدید تلاش می‌کردند تا با ارائه سرعت و امنیت بیشتر و ویژگی‌های دیگر، طرح اولیه بیت کوین را اصلاح کنند. ارز‌های دیجیتال Namecoin و Litecoin از اولین رقبای این ارز دیجیتال بودند. امروزه بیش از ۲۰۰۰ ارز دیجیتال در گردش در بازار وجود دارد و هر روز نیز به تعداد آن‌ها افزود می‌شود.   مهم‌ترین آلت کوین‌های بازار

۲۰۱۳ – قیمت بیت کوین سقوط می‌کند

درست زمان کوتاهی پس از اینکه برای اولین بار ارزش بیت کوین به ۱۰۰۰ دلار، قیمت آن به سرعت کاهش پیدا می‌کند. با سقوط قیمت این ارز دیجیتال به حدود ۳۰۰ دلار، بسیاری از افرادی که در این سال روی آن سرمایه‌گذاری کردند متحمل ضرر فراوانی می‌شوند. بعد از این اتفاق بیشتر از دو سال طول کشید تا قیمت بیت کوین دوباره به ۱۰۰۰ دلار برسد.

۲۰۱۴ – سرقت و کلاهبرداری بزرگ

بیت کوین ثابت کرد پولی که بر اساس ناشناس ماندن هویت و عدم امکان کنترل بر روی آن طراحی شود، یک هدف جذاب و پرسود برای کلاهبرداران است. در ژانویه سال ۲۰۱۴، Mt.Gox بزرگترین صرافی Bitcoin در جهان با ۸۵۰ هزار BTC از دسترس خارج شد و صاحبان آن بیت کوین‌ها دیگر پول خود را ندیدند. در آن زمان ارزش این بیت کوین‌ها حدود ۴۵۰ میلیون دلار بود که توسط یک هکر بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ از صرافی Mt.Gox خارج شده بود. تحقیقات تا امروز در در جریان است اما پس از ردیابی ارز دیجیتال‌های به سرقت رفته، تنها نام یک صراف روسی به نام الکساندر وینیک به عنوان مجرم معرفی شد. با قیمت‌های امروز ارز دیجیتال، ارزش بیت کوین‌های از دست رفته بیش از ۳۲ میلیارد دلار است.

۲۰۱۶ – اتریوم و عرضه اولیه سکه (ICO)

با معرفی و ورود اتریوم در سال ۲۰۱۶ به بازار، این ارز دیجیتال به یک رقیب جدی برای بیت کوین تبدیل شد. اتریوم یک پلتفرم بلاک چین مبتنی بر قرارداد‌های هوشمند است که برای ساده کردن معاملات از ارز دیجیتال اتر استفاده می‌کند. ورود اتریوم به بازار با پیشنهاد عرضه اولیه سکه (ICO) همراه شد. عرضه اولیه سکه در واقع بستری برای جمع‌آوری کمک مالی به سرمایه‌گذاران است.

مقایسه بیت کوین و اتریوم

این پلتفرم فرصتی را برای توسعه‌دهندگان ارز‌های دیجیتال فراهم می‌کند تا بتوانند برای ساخت و توسعه پروژه خود از سراسر جهان سرمایه جذب کنند. کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده، به سرمایه‌گذاران هشدار داد که به علت نبود نظارت، عرضه اولیه سکه می‌تواند کلاه‌برداری یا یک طرح پانزی (Ponzi) را به یک سرمایه‌گذاری قانونی تبدیل کند. همچین دولت چین به طور کلی عرضه اولیه سکه را ممنوع و غیر قانونی اعلام کرد.

۲۰۱۷ – قیمت بیت کوین به ۱۰ هزار دلار می‌سد

در این سال‌ها با افزایش تدریجی تعداد مکان‌هایی که می‌توان در آن‌ها بیت کوین خرج کرد، رشد این ارز دیجیتال افزایش داشت. با رشد و توسعه این پلتفرم، مشخص شد که روز به روز پول بیشتری به سمت بین کوین و بازار رمز ارز‌ها می‌رود. در این دوره ارزش کل بازار ارز‌های دیجیتال به حدود ۱۱ میلیارد دلار رسید. (در حال حاضر ارزش کل بازار ۱.۳۸۱‌ تریلیون دلار است) بانک‌هایی مانند Barclays، Citi Bank، Deutsche و BNP Paribas Bank اعلام کردند که روش‌های استفاده از بیت کوین را بررسی می‌کنند. در همین حال توسعه بیت کوین و فناوری بلاک چین در حال ایجاد یک انقلاب در صنعت فین تک بود.

۲۰۲۰ – قدرت همه‌گیری و بیت کوین

همه‌گیری کووید ۱۹، بیت کوین را به ستاره بازار تبدیل کرد. تقاضا برای این ارز دیجیتال به لطف داشتن ماهیتی محرمانه، غیرقابل شناسایی و امن در دوره افزایش بی‌اعتمادی و تردید حاصل از کووید ۱۹ به شدت افزایش پیدا کرد. قیمت بیت کوین در شروع سال ۷۲۰۰ دلار بود و با نزدیک شدن به پایان سال، در ماه دسامبر در حدود ۲۰ هزار دلار معامله شد.

همه گیری کووید 19 بر رشد بیت کوین تاثیر گذار بود

۲۰۲۱ – رشد، رشد و باز هم رشد

قیمت BTC در شروع سال از ۳۰ هزار دلار گذشت، یک ماه بعد ۵۰ هزار دلار را رد کرد و ماه مارس به ۶۰ هزار دلار رسید. از ماه‌ آوریل بعضی از شناخته شده و بزرگترین شرکت‌های جهان، بیت کوین را به عنوان شیوه‌ای از پرداخت پذیرفتند. حالا با پذیرش بیت کوین توسط شرکت‌هایی مانند ویزا، مسترکارت، مایکروسافت، AT&T، کینگ برگر، کی اف سی، ساب وی و چند برند ورزشی معروف شما می‌توانید تقریبا همه چیز را با این ارز دیجیتال بخرید. شما می‌توانید با یک خودرو تسلا سفارش دهید و یا آن را در حساب پی پل خود پس انداز کنید. با شروع دهه سوم قرن بیست یکم، بیت کوین به جریانی اصلی و بخشی جدا ناپذیر از زندگی ما بدل شده است.

استفاده از کیف پول ارز دیجیتال برای ذخیره سازی بیت کوین

بیت کوین را باید مانند پول نقد در یک کیف پول نگهداری کنید. این کیف پول‌های می‌توانند سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری باشند. کیف پول BTC مانند یک حساب بانکی، ارز دیجیتال شما را ذخیره می‌کند و توانایی انجام معاملات با حساب‌های دیگر را در شبکه همتا به همتا فراهم می‌کند. هر کیف پول دارای یک آدرس عمومی (Public Address) و یک آدرس اختصاصی (Private Address) است. آدرس عمومی شبیه به شماره کارت بانکی شما و آدرس اختصاصی شبیه رمز عبور آن است. در واقع آدرس عمومی کیف پول به شما امکان می‌دهند تا این ارز دیجیتال را از یک کیف پول به کیف دیگر ارسال کنید.

کیف پول بیت کوین ارز دیجیتال شما را ذخیره می‌کند و توانایی انجام معاملات با حساب‌های دیگر را فراهم می‌کند.

فراموش نکنید که برای انتقال یا خرید و فروش BTC و یا دیگر ارز‌های دیجیتال تنها به آدرس عمومی نیاز خواهید داشت. هیچگاه آدرس خصوصی کیف پول خود را در اختیار دیگران قرار ندهید. در فرایند ارسال و دریافت BTC، تراکنش پس از تایید اولیه (Verify) به اتاق انتظار یا Mempool می‌رود و منتظر تایید نهایی (Confirm) می‌ماند. در شبکه بیت کوین به طور متوسط هر ۱۰ دقیقه یک تراکنش تایید می‌شود و بلاک جدید ایجاد شده به بقیه بلاک‌های شبکه اضافه می‌شود.

کسب درآمد از بیت کوین

بیت کوین و بلاک چین فناوری جدیدی هستند و فرصت‌های زیادی برای کسب درآمد از آن‌ها وجود دارد. اساسا به چند روش کلی می‌توانید از این ارز دیجیتال کسب درآمد کنید که در ادامه به شما معرفی می‌کنیم.

استخراج بیت کوین

استخراج ارزهای دیجیتال یا ماینینگ یک روش پر هزینه اما مطمئن برای کسب درآمد از بیت کوین یا دیگر ارز‌های دیجیتال است. ماینر‌ها افرادی هستند که در ازای تایید تراکنش‌ها در شبکه بلاک چین، پاداش دریافت می‌کنند. در شبکه بیت کوین این پاداش‌ها به دو شکل به استخراج‌کنندگان پرداخت می‌شوند. یک پاداش در ازای ساخت بلاک‌های جدید و پاداش دیگر در ازای تایید و انجام تراکنش‌ها، پرداخت می‌شود.

تمام این فرآیند‌ها با استفاده از قدرت محاسباتی کامپیوتر‌هایی انجام می‌شود که با نام دستگاه ماینر شناخته می‌شوند. استفاده از این دستگاه‌ها برای انجام محاسبات به انرژی زیادی نیاز دارد. پس هزینه برق مصرفی در محاسبه درآمد شما از استخراج Bitcoin، تاثیر بسیاری دارد. مثلا پس از غیرقانونی شدن استخراج این ارز دیجیتال در کشور چین، بسیاری از ماینر‌های چینی به کشور‌هایی مهاجرت کردند که هزینه برق پایینی دارند! البته عوامل دیگری مانند قدرت هش و قیمت BTC بر درآمد شما از استخراج بیت کوین تاثیر گذارند.

برای استخراج بیت کوین به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

استخراج‌کنندگان برای موفقیت به سه چیز نیاز دارند: دسترسی به برق ارزان، سخت‌افزار ماینینگ معروف به ASIC و نرم‌افزاری که ماینر‌ها را به شبکه Bitcoin متصل می‌کند. در حقیقت سخت‌افزار تخصصی با نرخ هش بالا شانس شما را برای ساخت بلاک‌های جدید و دریافت پاداش استخراج بیشتر می‌کند.

ماینرها برای موفقیت به سه چیز نیاز دارند: برق ارزان، دستگاه ماینر، نرم افزار بیت کوین

ماینر‌ها برای استخراج بیت کوین از دستگاه‌هایی به نام اسیک ماینر (ASIC) استفاده می‌کنند. فراموش نکنید به دلیل سختی بالای شبکه (سختی استخراج) عملا استخراج بیت کوین با لپ تاپ یا کامپیوتر‌های خانگی غیرممکن است. برای استخراج BTC علاوه دستگاه‌های ماینر به اتاقی خنگ با دستگاه‌های تهویه قدرتمند نیازمند هستند.

سرمایه‌گذاری در بیت کوین

سرمایه‌گذاری راهی سریع و با ریسک بیشتر برای کسب درآمد از بیت کوین است. اگر زمان یا منابع لازم برای استخراج را ندارید، می‌توانید با خرید این ارز دیجیتال از یک صرافی ارز دیجیتال آن را هولد کنید. این ارز دیجیتال در چند سال گذشته بازدهی شگفت انگیزی داشته است و توجه سرمایه‌گذاران مختلف را به خود جلب کرده است. با وجود همه داستان‌های جذاب مبنی بر افزایش چشمگیر ارزش BTC، فراموش نکنید نوسان زیاد از ویژگی‌های بازار ارز‌های دیجیتال است. به طور کلی قیمت بیت کوین و دیگر ارز‌های دیجیتال بسیار ناپایدار است.

به بیان دیگر افزایش چشمگیر قیمت این ارز دیجیتال در گذشته، تضمینی برای ارائه روند صعودی آن در آینده نیست. توصیه ما این است که همیشه به اندازه توان مالی خود، سرمایه‌گذاری کنید. هیچوقت به‌امید کسب سود‌های شگفت انگیز، تمام دارایی خود را در معرض ریسک قرار ندهید. البته ممکن است خوش شانس باشید اما اگر قیمت بیت کوین افت قابل توجهی داشته باشد، احتمالا بخش زیادی از سرمایه خود را از دست می‌دهید. تلاش کنید تا قبل از سرمایه‌گذاری در بیت کوین یا دیگر ارز‌های دیجیتال با اصول سرمایه‌گذاری در بازار، انواع تحلیل ارزهای دیجیتال و مدیریت ریسک آشنا شوید.

آیا بیت کوین می‌تواند هک شود؟

شبکه BTC تقریبا غیر قابل هک شدن است. زیرا بلاک چین این ارز دیجیتال دائما توسط کل نود‌های شبکه مورد بررسی قرار می‌گیرد. بنابراین، احتمال حمله و هک شدن بلاک چین بسیار بعید است. فرایند استخراج بیت کوین در کنار تولید بلاک‌های جدید با تایید تراکنش‌ها به حفظ امنیت شبکه کمک می‌کند. هر استخراج‌کننده با حل مسائل پیچیده ریاضی یک بلاک جدید به شبکه اضافه می‌کند و سپس اطلاعات دفتر کل را به روز‌رسانی می‌کند. برای اضافه شدن یک بلاک جدید باید حداقل ۵۱ درصد نود‌های شبکه به توافق یا اجماع برسند. بنابراین تلاش برای هک و دستکاری شبکه ارز‌های دیجیتال بسیار دشوار خواهد بود.

یک هکر برای هک کردن شبکه بیت کوین یا هر شبکه بلاک چین دیگر به بیش از ۵۱ درصد توان محاسباتی شبکه نیاز دارد. این ارز دیجیتال هیچ وقت مورد یک حمله ۵۱ درصدی قرار نگرفته است و شبکه آن در ۱۰ سال گذشته حتی برای لحظه‌ای قطع نشده است. این ارز دیجیتال در تمام این مدت امنیت شبکه خود را حفظ کرده است و به احتمال زیاد ارزش و امنیت خود را در آینده نیز حفظ خواهد کرد.

آیا بیت کوین قانونی است؟

با افزایش محبوبیت بیت کوین، ارز‌های دیجیتال مورد توجه دولت‌ها و نهاد‌های مالی قرار گرفتند. برخلاف بیشتر ارز‌های فیات تقلبی خرید و فروش BTC در بیشتر کشور‌ها قانونی است. وجود ویژگی‌هایی مانند عدم دسترسی به هویت افرادی که تراکنش‌ها را انجام می‌دهند باعث شده تا بسیاری از دولت‌ها محدودیت‌هایی برای استفاده از آن تعیین کنند. در واقع برخی نگران هستند که بیت کوین و سایر ارز‌های دیجیتال، باعث از دست دادن کنترل مالی دولت شود. بیشتر کشور‌ها قوانین مشخصی در مورد استفاده از رمز ارز‌ها ندارند. بنابراین مردم اغلب در مورد قانونی بودن استفاده از آن‌ها دچار سردرگمی می‌شوند. پس بهتر است قوانین کشور خود را در مورد قانونی بودن این ارز دیجیتال بررسی کنید و به خاطر داشته باشید که این قوانین ممکن است تغییر کنند. در ادامه می‌توانید لیست کشورهایی که بیت کوین قانونی را تصویب کرده‌اند در وبسایت ارز تودی مطالعه کنید.

قانونی بودن بیت کوین در کشورهای مختلف

نگهداری این ارز دیجیتال در الجزایر، کلمبیا، نپال، بنگلادش و چند کشور دیگر کاملاً غیرقانونی است. در مقابل در ایالات متحده نه تنها غیرقانونی نیست، بلکه توسط CFTC (کمیسیون معاملات آتی کالا) این ارز دیجیتال یک کالا محسوب می‌شود. در بسیاری از کشور‌ها مانند هند، بیت کوین در منطقه‌ای خاکستری قرار می‌گیرد. جایی که دولت آن را غیرقانونی اعلام نکرده است اما تلاش می‌کند تا مردم را از خرید و فروش آن منصرف کند. نکته‌ی مهم این است که نباید از این رمزارز برای خرید یا فروش اقلام یا خدمات غیرقانونی استفاده کنید. اگر انجام یک معامله به شکل کلی غیرقانونی باشد، استفاده از این ارز دیجیتال یا هر رمز ارز دیگری برای انجام آن نیز غیرقانونی است.

نیمه تاریک Bitcoin

این ارز دیجیتال فاقد قانونگذاری شفاف بوده و بسیار پر نوسان است. ویژگی‌های ذاتی این ارز دیجیتال استفاده از آن را برای بسیاری از کلاهبرداران اینترنتی جذاب می‌کند. برای مثال بسیاری از افراد با راه‌اندازی طرح‌های پانزی سعی در جذب سرمایه‌های مردم دارند. در این طرح‌ها تنها پس از ناپدید شدن پول، مردم متوجه می‌شوند که فریب خورده‌اند. همچنین نیاز زیاد بیت کوین به انرژی برق، استخراج و استفاده از آن را دچار چالش است.

به همین علت استخراج بیت کوین در بعضی کشور‌ها مانند چین، غیر قانونی شده است. همچنین طبق تحقیقات دانشگاه آکسفورد، دی اکسید کربن تولید شده به واسطه این ارز دیجیتال معادل با کشور آرژانتین است. این معضلات ابهاماتی را در خصوص پایداری بلندمدت این پدیده ایجاد کرده است. به ویژه هنگامی که اقتصاد جهانی در تلاش است تا انتشار گاز‌های گلخانه‌ای را مطابق با توافق نامه‌های بین‌المللی زیست محیطی کاهش دهد.

۳۰ نقل قول برتر در مورد بیت کوین

محبوبیت بیت کوین طی سال‌های اخیر واکنش‌هایی را از سوی بخش‌های مختلف جامعه‌ی علاقه‌مند به دنبال داشته است. افراد با نفوذ همیشه به دنبال پیوستن به این گفتگو و ارائه نظرات خود بوده‌اند. متخصصان، کارشناسان، مقامات و بسیاری دیگر در مورد بیت کوین در پلتفرم‌های مختلف نظر خود را بیان کرده‌اند. گفتگوهای بیتکوین به همان اندازه که طرفداران را به خود جذب کرده است، به همان اندازه نیز نظر منتقدان شدیدی را جلب کرده است. در این بخش ۳۰ نقل قول معروف درباره بیت کوین از افراد مختلف در سراسر جهان گرد آورده شده است.

بیل گیتس

بیت کوین شاهکار قدرت تکنولوژی است.

اریک اشمیت (مدیر عامل گوگل)

بیت کوین یک دستاورد قابل توجه است و توانایی ایجاد چیزی که در دنیای دیجیتال قابل تکرار نیست، ارزش زیادی دارد.

کیم داتکام (مدیر عامل MegaUpload)

بیت کوین یک پیشرفت بسیار هیجان انگیز است که ممکن است به یک ارز جهانی منجر شود. من فکر می‌کنم در دهه آینده، این روش به یکی از مهم‌ترین راه‌های پرداخت هزینه‌ها و انتقال دارایی‌ها تبدیل خواهد شد.

تایلر وینکلووس (مخترع فیسبوک)

ما تصمیم گرفته ایم که پول و عقیده خود را در چارچوبی ریاضی قرار دهیم که عاری از سیاست و خطای انسانی باشد.

جولیان آسانژ (موسس ویکی لیکس)

بیت کوین در واقع تعادل و انگیزه‌های مناسبی دارد و به همین دلیل است که شروع به رشد کرده است.

ویلیام شاتنر (بازیگر در Star Trek TOS)

بیت کوین یک ارز برتر دیجیتال است…

سر ریچارد برانسون (موسس گروه شرکت های ویرجین)

ویزجین گالاکتیک (Virgin Galactic) یک فناوری کارآفرینی جسورانه است. این یک انقلاب است و بیت کوین در مورد اختراع یک ارز جدید نیز دقیقاً همین کار را می‌کند.

دیوید مارکوس (مدیر عامل پی پال)

من واقعا بیت کوین را دوست دارم و بیت کوین نیز دارم. این یک روش ذخیره دارایی و یک دفتر کل توزیع شده است. بیت کوین مکانی عالی برای قرار دادن دارایی‌ها است، به‌ویژه در کشور‌هایی مانند آرژانتین با تورم ۴۰ درصدی، جایی که ۱ دلار امروز ۶۰ سنت در پایان سال ارزش دارد و پول دولتی بی‌ارزش است. همچنین اگر مایل به ریسک کردن هستید، یک راه سرمایه گذاری خوب است. اما تا زمانی که نوسانات کاهش نیابد، یک ارز نخواهد بود.

ال گور (چهل و پنجمین معاون رئیس جمهور ایالات متحده)

من فکر می کنم این واقعیت که در جهان بیت کوین یک الگوریتم جایگزین عملکرد [های دولت] می شود … درواقع بسیار جالب است. من یکی از طرفداران بزرگ بیت کوین هستم.

پاول بوشیه (خالق Gmail)

بیت کوین ممکن است TCP/IP پول باشد. (TCP/IP مخفف عبارت Transmission Control Protocol/Internet Protocol است. TCP/IP مجموعه ای از قوانین استاندارد شده که به رایانه ها اجازه می‌دهد در شبکه ای مانند اینترنت با هم ارتباط برقرار کنند.)

 پل گراهام (فروشگاه یاهو)

من بسیار شیفته بیت کوین هستم. این ارز همه نشانه‌های لازم را دارد. تغییر پارادایم، که هکرها آن را دوست دارند، اینجا به عنوان یک اسباب بازی مورد تمسخر قرار می‌گیرد. درست مثل میکرو کامپیوترها.

ریک فالکوینگ (موسس حزب دزدان دریایی سوئد)

بیت کوین همان کاری را که ایمیل با صنعت پست انجام داد با بانک‌ها خواهد کرد.

ونسس کاسارس (بنیانگذار Banco Lemon)

در حال حاضر بیت کوین شبیه اینترنت قبل از مرورگر است.

بن برنانکه (رئیس فدرال رزرو)

[ارزهای دیجیتال] ممکن است نویدهای بلندمدت داشته باشند به ویژه اگر نوآوری‌ها سیستم پرداخت سریع‌تر، ایمن‌تر و کارآمدتر را ترویج دهند.

پیتر تیل (از بنیانگذاران پی پال)

من فکر می کنم بیت کوین اولین [پول رمزگذاری شده] است که پتانسیل انجام کاری مانند تغییر جهان را دارد.

کریس دیکسون (هم بنیانگذار Hunch)

۳ دوره‌ی ارز وجود دارد: مبتنی بر کالا، مبتنی بر سیاست، و اکنون، مبتنی بر ریاضی.

دن کامینسکی (کارشناس نفوذ امنیتی برای سیسکو و آوایا)

تمام انواع باگ ناپدید شده‌اند.

Chamath Palihapitiya (رئیس قبلی پیام رسان فوری AOL)

این ورژن ۲.۰ پول است، یک معامله عظیم.

جان مک آفی

شما نمی‌توانید چیزهایی مانند بیت کوین را متوقف کنید. همه جا خواهد بود و جهان باید دوباره تنظیم شود. دولت‌های جهانی باید خود را دوباره تنظیم کنند.

آدام دریپر

بیت کوین اینجاست که بماند. هر کسی که بخواهد حق ثبت اختراع ارز دیجیتال را بگیرد، غوغای هکری به وجود می‌آید و من نمی‌خواهم مورد خشم هکرها قرار بگیرم.

برایان آرمسترانگ (مدیر عامل Coinbase)

اگر یک نکته مثبت در فروپاشی Mt.Gox وجود داشته باشد، آن تمایل نسل جدیدی از شرکت‌های فعال در حوزه بیت کوین برای همکاری با یکدیگر برای اطمینان از آینده این ارز و امنیت وجوه مشتریان است.

هال فینی

بیت کوین ایده بسیار امیدوارکننده ای به نظر می‌رسد. من این ایده را دوست دارم که امنیت را بر این فرض قرار دهیم که قدرت CPU کاربران صادق بیشتر از مهاجم‌ها است. این یک تصور بسیار مدرن است که از قدرت دم بلند(long tail – اصطلاحی در دنیای بازاریابی و مارکتینگ که برای اشاره به تعداد زیاد محصولاتی که در مقادیر کم به فروش می‌رسند، بر خلاف تعداد کمی از محصولات پرفروش، استفاده می‌شود.) استفاده می کند.

پیتر ویل

بیت کوین استفاده‌های خاصی را امکان پذیر می‌کند که بسیار منحصر به فرد هستند. من فکر می‌کنم امکاناتی را ارائه می‌‎دهد که هیچ ارز دیگری اجازه‌ی رسیدن به آنرا نمی‌دهد. به عنوان مثال توانایی خرج کردن یک سکه که تنها زمانی رخ می‌دهد که دو طرف جداگانه برای خرج کردن سکه توافق کنند همراه با شخص ثالثی که نمی‌تواند با خود سکه فرار کند.

جیسون کینگ

سلام، بدیهی است که اکنون زمان بسیار جالبی برای حضور در بازار بیت کوین است، اما اگر شما می‌خواهید در مورد اینکه آیا این واقعیت دارد یا نه بحث کنید، یک بیت کوین در حال حاضر بیش از ۴۰ بی‌خانمان در پنساکولا را تغذیه می‌کند. اگر می‌خواهید ثابت کند بیت کوین واقعی است، آنها را برای من بفرستید، من آنها را نقد می‌کنم و به افراد بی‌خانمان غذا می‌دهم.”

مارک کنیگسبرگ

بلاک چین، خود تکنولوژی است. بیت کوین صرفا اولین تجلی پتانسیل جریان اصلی آن است.

امیر تاکی

بیت کوین برای خدمت به یک هدف بسیار سیاسی، یک شبکه آزاد و بدون سانسور ایجاد شد که همه می‌توانند با دسترسی برابر در آن شرکت کنند.

آدام بی لوین

با بالا رفتن ارزش، سرها شروع به چرخش و افراد شکاک شروع به نرم شدن می‌کنند. راه اندازی یک ارز جدید آسان است و هر کسی می‌تواند آن را انجام دهد. ترفند این است که مردم آن را بپذیرند، زیرا استفاده از آنهاست که به “پول” ارزش می‌دهد.

پیتر دیاماندیس

بیت کوین ذاتاً یک ارز هوشمند است که توسط مهندسان بسیار آینده نگر طراحی شده است. نیاز به بانک‌ها، کارمزد کارت اعتباری، کارمزد مبادله ارز، کارمزد انتقال پول را از بین می‌برد و نیاز به وکلا در دوران گذار را کاهش می‌دهد… یعنی همه‌ی چیزهای خوب.

ادموند سی موی

بیت ‌کوین و ایده‌های پشت آن، مختل کننده مفاهیم سنتی ارز خواهند بود و در نهایت تبدیل به یک “ارز” خواهد شد.

چارلی شرم

پتانسیل بسیار زیادی وجود دارد، … من فقط منتظر هستم که این صنعت یک میلیارد دلاری شود. وای، جاده ابریشم واقعا کار می کند!

پیش‌بینی آینده بیت کوین

فراموش نکنید ” آنان که از تاریخ چیزی نمی‌آموزند محکوم به تکرار اشتباهات گذشته هستند. ” بیت کوین و ارز‌های دیجیتال برای ماندن آمده‌اند و فرقی نمی‌کند که نظر شما در این باره چه باشد. با اینکه بعضی از افراد همچنان معتقد‌اند که این ارز دیجیتال یک کلاهبرداری بزرگ است، بسیاری از تحلیلگران آن را آینده پول می‌دانند. آیا این ارز دیجیتال در محقق کردن هدف خود که جایگزین شدن به جای پول متمرکز دولتی است، موفق خواهد شد؟ آیا غیر از نیرو‌های بازار افراد یا گروه‌هایی می‌توانند کنترل آن را به دست بگیرند؟

نمودار کندل استیک بیت کوین (BTC)

این رمز ارز با تمام مزایا و ویژگی‌های خوبی که دارد، دارای محدودیت‌هایی است که می‌تواند در آینده این رمز ارز دیجیتالی را دچار مشکل کند؛ جالب است بدانید بوجود آمد کامپیوتر‌های کوانتومی یکی از بزرگترین تهدیدات برای دنیای کریپتوکارنسی و همچنین آینده بیت کوین است؛ رمزنگاری این ارز دیجیتال به گونه‌ای است که امکان به دست آوردن کلید خصوصی (همان رمز عبور حساب کیف پول ) را از طریق حدس زدن غیر ممکن کرده است؛ اما این کامپیوتر‌ها با داشتن قدرت پردازش بالا قادر هستند معاملات بسیار پیچیده‌ای را حل می‌کنند و برای بازار کریپتو می‌تواند یک تهدید محسوب شوند.

شاید با بررسی چیستی بیت کوین تاریخچه پیدایش آن به سرنخ‌هایی برای پاسخ به این سوالات برسیم اما هنوز تا پیدا کردن جواب این سوالات زمان زیادی باقی مانده است. به طور کلی پیش‌بینی‌های مختلفی از آینده این ارز دیجیتال می‌توان داشت ولی اینکه کدام یک محتمل‌تر است را هیچکس نمی‌تواند بیان کند؛ در صورت قانونی شدن این ارز دیجیتال در دنیا، به سختی می‌توان این رمزارز را از دنیای پول‌های دیجیتالی حذف کرد.

سوالات متدوال

سوالات متدوال

بیت کوین به زبان ساده چیست؟

به زبان ساده، بیت کوین یک ارز دیجیتال رمزنگاری شده است که با حذف واسطه، امکان انتقال پول به صورت مستقیم یا همتا به همتا را فراهم می‌کند.

از کجا بیت کوین بخریم؟

برای خرید ارز دیجیتال BTC، لازم است به صرافی های ارز دیجیتال ایرانی مراجعه کنید.

هدف بیت کوین چیست؟

هدف این ارز دیجیتال حذف قدرت سیستم‌های مالی متمرکز سنتی در کنترل جریان پول و دموکراتیک کردن فرایند ساز و کار‌های پولی و مالی است.

مزرعه استخراج بیت کوین چیست؟

زمانی که معدنچی‌ها برای استخراج بیت کوین تعداد قابل توجهی دستگاه را در یک سوله آن هم خارج شهر دور هم جمع می‌کنند، اصطلاحاً به آن فضا مزرعه استخراج رمز ارز Bitcoin گفته می‌شود.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی شما با بیت کوین نوشته شده است و آکادمی ارز دیجیتال ارز تودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات یا عواقب مالی آن برای افراد ندارد.

۴.۳/۵ - (۲۵ امتیاز)
نظرات
۸ دیدگاه

۸ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارز تودی بپیوندید.

فهرست