اوکی اکسچنج

مقایسه بیت کوین و ریپل؛ چه رابطه‌ای بین ریپل و بیت‌کوین وجود دارد؟

هر کس که از دنیای بیرون به ارزهای دیجیتال نگاه می‌کند، به نظر می‌رسد که بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری بیت‌کوین است. هرچند بیت کوین به‌عنوان شناخته‌شده‌ترین ارز رمزنگاری شده، پیشرو در ارزش بازار و جذب کلی سرمایه‌گذاران معرفی شده است، اما تنها ارز دیجیتال نیست. تعداد دارایی‌های با پتانسیل رشد بالا در صنعت ارزهای دیجیتال بسیار زیاد است، یکی از آن‌ها ریپل است. در این مقاله از آکادمی ارزتودی قرار است این دو ارز دیجیتال را با هم مقایسه کنیم و ببنیم چه چیزی ریپل را از بیت‌کوین متمایز می‌کند. 

بیت‌کوین چیست ؟

بیت کوین یک ارز دیجیتال است که برای تسهیل پرداخت برای کالاها و خدمات استفاده می شود. این ارز دیجیتال در یک رکورد از بلاک‌چین عمومی اجرا می‌شود. بلاک چین یک پایگاه داده عمومی از تراکنش های تایید شده و نگهداری سوابق است و پایه و اساس شبکه بیت کوین را تشکیل می‌دهد.

تراکنش ها پس از تایید شدن توسط ماینرها به طور مداوم به بلاک چین بیت کوین اضافه می شوند. ماینرها برای اعتبارسنجی موفقیت آمیز تراکنش ها در ازای زمان و قدرت محاسباتی مورد نیاز برای اعتبار سنجی دفتر کل به این روش، با بیت کوین پاداش می‌گیرند. 

ریپل چیست؟ 

ارز دیجیتال بومی برای کالاهای ایجاد شده توسط ریپل لبز، ریپل XRP نام دارد. محصولات آن در سیستم‌های حواله استفاده می‌شود که بیشتر شبیه SWIFT، سرویسی برای انتقال پول و امنیت بین‌المللی که توسط شبکه‌ای از بانک‌ها و واسطه‌های مالی استفاده می‌شود است.

این شرکت به عنوان یک شبکه اعتماد همتا به همتا با فعال شدن رسانه های اجتماعی آغاز شد. با دور زدن بانک ها، کاربران درون یک شبکه ممکن است خطوط اعتباری را باز کرده و به یکدیگر وام بدهند.  

بیت کوین و ریپل

بیت‌کوین و ریپل چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟ 

استفاده از تکنیک‌های مختلف برای اعتبارسنجی تراکنش 

شبکه ریپل از یک فرآیند اجماع توزیع شده ویژه برای اعتبارسنجی تراکنش ها به جای ایده استخراج بلاک چین استفاده می کند. نود‌های شرکت کننده یک نظرسنجی برای تایید مشروعیت تراکنش انجام می دهند. این امر باعث می شود که تأیید بدون یک مرجع متمرکز تقریباً بلافاصله امکان پذیر باشد.

در نتیجه، XRP به اصل ارزهای دیجیتال، یعنی غیرمتمرکز بودن پایند مانده است. از این رو سریع‌تر و قابل اعتمادتر از بسیاری از رقبای خود است. در مقایسه با بیت کوین، روش اجماع XRP انرژی بسیار کمتری مصرف می کند.

ریپل مقرون به صرفه تر و سریعتر از بیت کوین است

زمان تایید طولانی مدت و کارمزدهای بالای تراکنش های مرتبط با تراکنش های بیت کوین به دلیل ساختار پیچیده و پر زحمت فرآیند استخراج ارز دیجیتال است. معاملات با XRP اغلب نسبتا ارزان هستند و در عرض چند ثانیه تایید می شوند.

تراکنش های XRP مانند تراکنش‌های بیت کوین، کارمزد پردازش دارند. هر بار که تراکنش در شبکه ریپل انجام می شود، از کاربر (شخص یا سازمان) مبلغ ناچیزی XRP دریافت می‌شود.

عرضه ریپل بیشتر از بیت‌کوین 

ریپل در زمان شروع پروژه، یک میلیارد XRP از پیش استخراج شد و به تدریج توسط سرمایه گذاران اصلی آن به بازار عرضه شد. در مقابل، تنها ۲۱ میلیون بیت کوین وجود دارد. زیرا عرضه به این تعداد محدود است. سرمایه گذاران به دلیل کمبود ساختگی و پتانسیل آن به عنوان ذخیره پول بیشتر به BTC علاقه مند می‌شوند.

ریپل و بیت کوین مکانیسم های گردش متفاوتی دارند

به محض اینکه ماینرها بیت کوین های جدیدی را کشف کردند، در دسترس قرار می گیرند و به شبکه اضافه می شوند. آنها از یک جدول زمانی مشخص پیروی نمی کنند و مقدار موجود تا حد زیادی تحت تأثیر سرعت شبکه و پیچیدگی الگوریتم مورد استفاده برای تولید کوین است.

اما انتشار XRP توسط یک قرارداد هوشمند کنترل می شود. طبق یک قرارداد هوشمند داخلی، ریپل قصد داشت حداکثر ۱ میلیارد توکن XRP در ماه صادر کند. با این حال، در حال حاضر ۵۵ میلیارد در گردش وجود دارد.

هر XRP که در پایان یک ماه باقی می‌ماند، به یک حساب سپرده بازگردانده می‌شود. این فرآیند اطمینان حاصل می کند که هیچ شانسی برای سوء استفاده وجود نخواهد داشت زیرا مقدار زیادی از رمزارزهای XRP بلافاصله در دسترس نخواهد بود. چندین سال طول می‌کشد تا تمام رمزارزها منتشر شوند.

موارد استفاده 

بیت کوین ارزی است که تقاضا و عرضه آن توسط بانک مرکزی یا سایر آژانس های خارجی تنظیم نمی شود. در نتیجه می توان از آن برای کارهای مختلف استفاده کرد. می‌توان از آن برای پرداخت هزینه های مختلف خدمات، از جمله خرید برخی کالاها یا رزرو هتل استفاده کرد.

اما ریپل بر حواله‌ها، مبادلات ارزی و پرداخت‌های بین‌المللی تمرکز دارد. ریپل امکان مبادله ارزها را بسیار سریعتر و با هزینه کمتر فراهم می‌کند. 

آیا ریپل بهتر از بیت‌کوین است؟ 

موارد استفاده از ریپل بیشتر از بیت‌کوین است. مانند بیت کوین، ریپل نیز به عنوان روشی برای تسویه پرداخت ها در نظر گرفته شده است. از نظر اثربخشی و سرعت، ریپل در دستیابی به این قابلیت از بیت کوین پیشی می‌گیرد. معاملات با XRP در کمتر از یک دقیقه به پایان می‌رسد. علاوه بر این، آن‌ها ارزان هستند.ریپل

در مقابل، یک تراکنش بیت کوین ممکن است بین ۳۰ تا ساعت طول بکشد. هزینه های تراکنشی که پرداخت می کنید بسته به میزان شلوغی شبکه متفاوت است. با افزایش تراکم شبکه، بیت کوین برای افزایش کارمزد طراحی شده است. اگرچه این پروتکل برای جلوگیری از هرزنامه طراحی شده بود، اما اخیراً باعث شد هزینه های شبکه به اوج جدیدی برسد.

کدام یک برای سرمایه‌گذاری بهتر است؟ 

بیت کوین و ریپل هر دو دارای پتانسیل رشد قابل توجهی دارند. بررسی نمودارهای تاریخی به وضوح نشان می دهد که بیت‌کوین به طور مداوم از نظر بازگشت سرمایه از XRP پیشی می گیرد. با این حال، با توجه به گسترش اندازه شبکه ریپل، با این ابتکار در ماه‌های آینده هنوز فرصتی برای رشد قابل توجهی وجود دارد. هر دو کوین از زمان عرضه تا به امروز رشد قابل توجهی داشتند.

در نهایت 

  در مقایسه با شبکه بیت کوین، سیستم ریپل به دلیل پردازش سریع تر تراکنش و کارمزد تراکنش کمتر، عملکرد بهتری دارد. از طرف دیگر، بیت‌کوین از جنبه‌های دیگر نسبت به XRP برتری دارد زیرا به طور کلی محبوب تر و شناخته شده‌تر است.

بیت کوین همچنان یک سیستم عمومی است که توسط هیچ شخص، گروه یا کشوری کنترل نمی شود. با وجود غیرمتمرکز بودن، یک تجارت خصوصی به همین نام مالک و اداره کننده شبکه ریپل است. اگرچه دو سیستم مجازی معروف هر کدام دارای ارزهای دیجیتال متمایز خود هستند، اما برای اهداف مختلفی طراحی شدند.

نکته: این مطلب هیچ‌گونه پیشنهاد خرید، فروش یا سرمایه‌گذاری نیست و صرفا جهت آشنا شدن شما کاربران عزیز با ارزهای دیجیتال ارائه شده است و ارزتودی در قبال آن مسئولیتی ندارد.

امتیاز به این مطلب post
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست