آنچه که باید درمورد ارز پایدار یا استیبل کوین بدانیم

استیبل کوین

پس از این‌که سیر رشدی رمز ارزها افزایش پیدا کرد، توجه‌ها نیز به انواع رمز ارزهای دیگر جلب شد و افزایش بیشتری پیدا کرد. ارز دیجیتالی پایدار یا استیبل کوین نیز از انواع رمز ارزهاست که در همین چند سال اخیر به بازار روانه شده‌است. از طراحی این ارز دیجیتال هدفی وجود داشته آن‌هم مقابله با انواع نوسانات ذاتی که در قیمت ارزهای رمزنگاری‌شده وجود دارد است. یکی از معروف‌ترین کوین‌های استیبل همان تتر است و تقاضا برای خرید این رمز ارز نیز رو به افزایش است. این در حالی است که طی چند ماه گذشته، پیشرفت زیادی را در ارزهای پایدار داشته‌ایم. ارزهای دیجیتال استیبل مزایای بسیاری دارند و امکان انتقال ارزش را به‌صورت سریع و ارزان برای کاربر خود فراهم می‌کنند. برای پیشرفت در بازار کریپتوکارنسی، باید با ماهیت کوین‌ها و دیگر اطلاعات تخصصی آشنا باشید تا بتوانید پیشرفت خوبی داشته باشید.

ماهیت Stablecoin چیست؟

رمز ارز باثبات یا استیبل کوین از انواع کریپتوکارنسی است که در معرض نوسانات قیمت رمز ارز قرار ندارد، یعنی درواقع نوسانی در قیمت ندارد. کوین‌های استیبل از انواع ارز دیجیتال هستند که به‌عنوان راهکاری امن و ساده جهت انجام بسیاری از تراکنش‌های مالی در این بازار استفاده می‌شوند. ارزش این رمز ارزهای پایدار به یک کالای پایدار یا نوعی دارایی وابسته است و ارزش آن نیز همیشه گره‌خورده به پشتوانهٔ آن است. باید بدانید در معرض نوسانات قرار نگرفتن نیز به معنی آن است که در طول زمان قیمت آن‌ها پایدار و ثابت است.

ارز دیجیتال پایدار چه کاربردی دارد؟

این نوع از ارزهای دیجیتال به دلیل داشتن ثبات کاربردهای زیادی دارند که در اینجا آن‌ها را بررسی می‌کنیم. به‌عنوان مثال، یکی از موارد کاربردی این رمز ارزها، استفاده هنگام خریدوفروش‌های روزمره است. از دیگر کاربردهای آن می‌توان به قراردادهای هوشمند اشاره کرد که امروزه بسیار باب شده‌است. این قراردادها نوعی از قراردادهای خود-اجرا هستند که پس از گذشتن زمانی معین، به‌صورت دوره‌ای اجرا می‌شوند. نکتهٔ مهم این است که برای اجرایی‌شدن این نوع از قراردادها، هیچ‌گونه نیازی به وجود شخص ثالث نیست.

استیبل کوین‌ها می‌توانند یک جایگزین بسیار مناسب برای سیستم‌های گردش مالی باشند که کند هستند، زیرا سرعت نقل و انتقالات مالی را افزایش می‌دهند. کاربرد بعدی پرداخت حقوق برای کارکنان است که به‌صورت خودکار و هوشمند در کمترین زمان ممکن پرداخت می‌شود. این سرعت به دلیل آن است که توسط این رمز ارزها می‌توان مقادیر قابل‌توجهی از پول را به‌راحتی در سراسر دنیا به گردش درآورد.

دیگر کاربرد مهمی که باید به آن اشاره کرد، محافظت از دارایی در برابر پول ملی است و می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای کاربران ایرانی باشد. در ایران نوسانات شدید قیمت ارزهای خارجی وجود دارد که ازجمله آن می‌توان به دلار اشاره کرد. این نوسانات همواره جزو تهدیدات جدی برای دارایی‌های ایرانیان به‌حساب می‌آید. بنابراین بهترین راه‌حل stablecoinها هستند.

ارزهای دیجیتال پایدار چه مزایا و معایبی دارند؟

دانستن مزایا و معایب این رمز ارزها می‌تواند هنگام گرفتن تصمیمات کلیدی کمک زیادی به شما کند. مهم‌ترین مزیتی که این ارزهای دیجیتال پایدار دارند، همان مقابله در برابر نوسانات قیمتی است اما هزینهٔ تراکنش کم و انجام سریع معاملات نیز از مزیت‌های مهم آن‌ها به‌شمار می‌رود. افرادی که در حوزهٔ ارزهای دیجیتال فعال هستند، اعتقاد دارند ارزهای دیجیتال پایدار از سرمایهٔ آن‌ها در برابر سقوط ارزش پول ملی محافظت می‌کند. همچنین به دلیل امکان انتقال دارایی‌ها به‌صورت دیجیتال، بهترین جایگزین برای ارز فیات است. کار کردن با این سیستم نیز برای کاربران بسیار راحت است و می‌توانند از آن‌ها بدون دردسر استفاده کنند.

اما این کوین‌ها معایبی نیز دارند و تنها نباید به مزایای آن‌ها توجه کرد، تنها با داشتن اطلاعات کافی است که می‌توان در این بازار معامله کرد. محدودیت‌های این رمز ارزها شامل این موارد است، استیبل کوین نیاز به اعتمادسازی از طرف نهاد ملی واسط دارد، یعنی نهاد ملی که واسط است باید ارز کافی داشته باشد تا برای ارزش‌گذاری این ارزهای دیجیتال استفاده کند.

از دیگر معایبی که وجود دارد، احتمال نوسان قیمت آن است، زیرا نباید فراموش شود که به‌هرحال استیبل کوین هم ارز دیجیتال است و در گذر زمان احتمال نوسان و افت قیمت برای آن وجود دارد. این یعنی ارزش stablecoin در گذر ثابت نخواهد ماند و احتمال افت قیمت آن وجود دارد.

ارزهای دیجیتال پایدار چند دسته هستند؟

براساس نوع پشتوانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ارز دیجیتال استیبل با پشتوانهٔ فیات

کوین استیبل با پشتوانه فیات، ارز دیجیتالی است که دارای پشتوانه یورو، دلار و دیگر واحدهای پولی است که در دنیا رایج است. دولت‌ها از ارز فیزیکی حمایت می‌کنند. بنابراین کاربران برای استفاده از این نوع ارز دیجیتال تمایل بیشتری نشان می‌دهند.

تتر نیز یکی از ارزهای دیجیتالی است که جزو محبوب‌ترین کوین‌ها با پشتوانهٔ دلاری است. به‌جز تتر به دیگر موارد ارزهای دیجیتالی باثبات شناخته‌شده نیز می‌توان اشاره کرد: USD، CHF، EUR، GBP و JPY. در این استیبل کوین‌ها یک دلار stablecoin همان ارزش یک دلار فیزیکی را دارد.

  • ارز دیجیتال استیبل با پشتوانهٔ کالا

نوع دیگر از کوین‌های استیبل، ارزهای دیجیتال با پشتوانهٔ کالای باارزش است مانند طلا، الماس، یاقوت و دیگر موارد. هر چیزی که قابلیت تبدیل به پول را دارد و به‌خوبی در طول زمان ارزش خود را حفظ می‌کند می‌تواند پشتوانه باشد و این کالاها نزد متولیان ارزها ذخیره می‌شوند. عملکرد آن‌ها به این صورت است که هر یک از کوین‌ها نشان‌دهندهٔ مقداری مشخص از یک کالای با ارز است.

  • ارز دیجیتال استیبل با پشتوانهٔ ارز دیجیتال

کوین‌های استیبلی که دارای پشتوانهٔ رمز ارزی هستند، توسط سایر ارزهای دیجیتال مورد پشتیبانی قرار می‌گیرند. پشتوانه این ارزها معمولاً تنها یک ارز نیست بلکه مجموعه‌ای از رمز ارزها وجود دارند که توسط آن‌ها پشتیبانی می‌شوند. این به این دلیل است در این شرایط، توزیع ریسک نوسان قیمت در بین ارزهای دیجیتال انجام می‌شود. در این حالت احتمال بروز ضررهای هنگفت کاهش پیدا می‌کند و کاربر خیال آسوده‌تری دارد.

سخن پایانی

در این مقاله در خصوص ارزهای دیجیتال پایدار یا باثبات صحبت کردیم و دیدیم مهم‌ترین ویژگی آن‌ها محافظت دارایی در مقابل نوسانات شدید قیمت است. البته در طولانی‌مدت ارزهای دیجیتال شامل افت قیمت خواهند شد و این کوین‌ها نیز از آن مستثنا نیستند. افراد برای حفظ دارایی یا نقل و انتقالات پرسرعت، می‌توانند از این ارزها به‌راحتی استفاده کنند.

مطلب فوق رپورتاژ آگهی بوده بنابراین مسئولیت حقوقی، صحت و یا عدم صحت آن هیچ ارتباطی با آکادمی ارزتودی ندارد.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست