انتصاب فرزین به عنوان رئیس کل بانک مرکزی و تصمیمات ارزی

رئیس جدید بانک مرکزی

بر اساس اطلاعیه بانک مرکزی، هیئت دولت با استعفای دکتر علی صالح‌آبادی موافقت کرده و دکتر محمدرضا فرزین به‌عنوان رئیس جدید بانک مرکزی انتخاب شده است.

فرزین در مصاحبه با بخش خبری ساعت ۲۱ سیما اظهار داشت:

مهمترین وظیفه بانک مرکزی کنترل تورم و کنترل نرخ ارز است و این دو متغیرهای مهمی هستند که بانک‌ مرکزی وظیفه کنترل آن را دارد.

پول ملی ایران موج دیگری از کاهش ارزش خود را شاهد است بطوریکه به نسبت سه ماه پیش هر دلار آمریکا گرانتر شد و از ۳۱ هزار تومان به ۳۸ هزار تومان رسید.

محمدرضا فرزین متولد ۱۳۴۴ اقتصاددان و دانشیار دانشگاه علامه طباطبایی در حالی به ریاست بانک مرکزی ایران رسیده که پیشتر مدیرعامل بانک ملی، رییس هیات مدیره بانک کارآفرین و مدیرعامل این بانک بود. همچنین عضویت حقیقی در شورای پول و اعتبار، عضویت در هیات مدیره بانک کشاورزی، دبیری کارگروه طرح تحول نظام بانکی و دبیری کارگروه ارزش‌گذاری پول ملی از جمله سوابق رئیس جدید بانک مرکزی است.

بازار ارز در ریاست محمدرضا فرزین چگونه خواهد بود؟

به گزارش سلام نو، رئیس جدید بانک مرکزی پس از انتصاب در دولت سیزدهم از سیاستی جدید به نام تثبیت نرخ دلار در سامانه نیما، روی ۲۸ هزار و ۵۰۰ خبر داده‌ است. او با بیان اینکه منابع ارزی بسیار مطمئن است گفت:

بانک مرکزی تمام نیازهای ارزی برای تامین کالاهای اساسی، مواد اولیه و ماشین‌آلات و تجهیزات را در بازار نیما با نرخ ۲۸۵۰۰ تومان تامین می‌کند.

نرخ ارز نیمایی ۲۸۵۰۰ تومانی که رئیس ‌جدید بانک مرکزی وعده داده، شامل ارزهای صادرات غیرنفتی است نه ارز نفتی، و فقط برای کالاهای اساسی، مواد اولیه و ماشین‌آلات اختصاص می‌یابد، نه همچون ارز ۴۲۰۰ برای همه مصارف ضروری و غیرضروری. بنابراین سامانه نیما صرفا محل تامین ارز واردکنندگان است و دیگر فعالان اقتصادی و آحاد مردم به آن دسترسی ندارند.

 .انتظار می‌رود هیات عامل بانک مرکزی بر اساس سیاست‌گذاری‌های جدید در روزهای آینده دچار تغییرات جدی شود

وی در ادامه افزود:

آنچه که بسیار مهم است، اعتماد مردم است و مردم و فعالان اقتصادی باید به من به عنوان رئیس‌کل بانک مرکزی اعتماد کنند و به سیاست‌گذار اقتصادی اعتماد کنند. حتما تلاش خواهیم کرد پاسخ اعتمادشان را بدهیم و نرخ ارز را در بازار تثبیت کنیم.

اگر به دنبال کردن اخبار اقتصادی و ارزهای دیجیتال علاقه‌مند هستید با ارزتودی همراه باشید.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

سایر اخبار فوری
فهرست