اوکی اکسچنج

آموزش استخراج بیت کوین با کامپیوتر

آموزش استخراج بیت کوین با کامپیوتر

کسب درآمد از طریق بیت کوین موضوعی بسیار جذاب و وسوسه‌انگیز است؛ حال اگر بتوانیم از استخراج بیت کوین با کامپیوتر و لپ‌تاپ شخصی درآمد داشته باشیم جذاب‌تر هم می‌شود؛ البته نباید از این غافل شد که استخراج بیت کوین در حال حاضر و در سال ۲۰۰۹ که تازه شروع به کار کرده بود، اصلا قابل مقایسه نیست و تفاوت‌های زیادی دارد.

استخراج ارزهای دیجیتال در بین طرفداران دنیای رمزنگاری شده بسیار محبوب و پر سروصدا شده است؛ اکنون با پیشرفت تکنولوژی و متفاوت شدن ماینینگ، آیا هنوز هم می‌توان به استخراج بیت کوین با کامپیوتر و لپ‌تاپ شخصی روی آورد یا خیر؟ در ادامه همراه ارزتودی باشید تا وضعیت کنونی استخراج بیت کوین با کامپیوتر را بررسی کنیم و نرم‌افزارهای ماینینگ را بشناسیم.

استخراج بیت کوین با کامپیوتر امکان‌پذیر است؟

اگر این موضوع را از نظر تئوری بررسی کنیم، می‌توان گفت بله. استخراج بیت کوین با کامپیوتر و لپ‌تاپ شخصی امکان‌پذیر است. از لحاظ عملی چطور؟ پس از شهرت و محبوبیت عملیات ماینینگ، نرم‌افزارهای زیادی برای استخراج با کامپیوتر طراحی شدند که به افراد اجازه می‌دهند با استفاده از سیستم شخصی خود استخراج ارزهای دیجیتال را انجام دهند.

با این حال، این موضوع را باید بدانید که استفاده از کامپیوتر و لپ‌تاپ شخصی برای استخراج بیت کوین و ارز دیجیتال، به احتمال ۹۹درصد برای شما به صرفه و سودآور نیست؛ یک درصد باقیمانده به این علت است که با کامپیوتر و لپ‌تاپ شخصی در طولانی مدت بتوانید مقدار کمی بیت کوین استخراج کنید، هرچند ممکن است با قیمت‌های کنونی به صرفه نباشد اما در آینده با افزایش ارزش و قیمت بیت کوین ارزش دارایی شما نیز افزایش می‌یابد.

استخراج با کامپیوتر سودآور نیست!

چرا می‌گوییم ۹۹ درصد استخراج با کامپیوتر سودآور نیست؟ زیرا عواملی همچون گسترش شبکه بیت کوین، رشد ماینرها، افزایش قیمت بیت کوین و… وجود دارند که باعث می‌شوند استخراج بیت کوین تنها با دستگاهی مخصوص به نام ای‌سیک (ASIC) قابل انجام و سودآور باشد.

استخراج بیت کوین با کامپیوتر و لپ‌تاپ خانگی، باعث افزایش هزینه برق و فشار زیاد به دستگاه شما می‌شود؛ بنابراین توصیه می‌کنیم اگر می‌خواهید بیت کوین ماین کنید، از لپ‌تاپ یا سیستم شخصی استفاده نکنید و به دنبال تهیه یک دستگاه مخصوص برای استخراج بیت‌کوین باشید.

سفری در زمان – شروع استخراج بیت کوین

می‌خواهیم به زمانی بازگردیم که ساتوشی ناکاموتو خالق پادشاه ارزهای دیجیتال، شروع به استخراج بیت کوین کرد؛ در آن زمان با یک پردازنده معمولی و کامپیوتر خانگی افراد می‌توانستند عملیات ماینینگ را انجام دهند. سرمایه‌گذارانی که در سال‌های اولیه بیت کوین را شناختند، تا سال ۲۰۱۲ به صورت جدی به استخراج بیت کوین با کامپیوتر می‌پرداختند؛ در همان سال‌ها مقدار زیادی بیت کوین توسط ماینرهای اولیه و کامپیوترهای شخصی استخراج شد.

پس از پا به عرصه گذاشتن پردازنده‌های گرافیکی (GPU) دیگر پرازنده‌ها (CPU) شانسی برای استخراج بیت کوین نداشتند و در نهایت کنار گذاشته شدند. با شناخته‌تر شدن دنیای رمزنگاری پردازنده‌های گرافیکی و مخصوصا دستگاه‌های ASIC با هدف استخراج بیت کوین و ارزهای دیجیتال توسعه یافتند.

استخراج با پردازنده معمولی بسیار دشوار است.

هنگامی که ساتوشی وایت‌پیپر بیت کوین را می‌نوشت، این نکته را بیان کرد که هر پردازنده معادل یک حق رای است. در ابتدای فعالیت بیت کوین، استخراج با کامپیوتر شخصی بسیار راحت‌تر از حال حاضر بود؛ به عنوان مثال در طول یک هفته می‌توانستیم هزاران بیت کوین (با ارزش میلیونی با دلار امروز) استخراج کنیم. این موضوع نشان‌دهنده این بود که هر شخصی از هر جای دنیا می‌توانست به استخراج بیت کوین بپردازد و این همان غیرمتمرکز بودن است.

همانطور که قبلا گفتیم یکی از راه‌های ورود به دنیای ارزهای دیجیتال و کسب درآمد عملیات استخراج و ماینینگ است؛ در گذشته ماینینگ بسیار سودآور و به صرفه بود اما اکنون دیگر مانند گذشته نمی‌توان روی ریزپردازنده‌ها و پردازنده‌های گرافیکی حساب کرد. قدرت استخراج عملا به دست غول‌های ارائه‌دهنده تجهیزات افتاده است.

واقع بینانه به موضوع نگاه کنیم

بهتر است به مسئله استخراج بیت کوین با کامپیوتر معمولی واقع بینانه نگاه کنیم؛ کافی است یک نرم‌افزار استخراج ارز دیجیتال دانلود و نصب کنید. با اتصال این نرم‌افزارها به شبکه بلاک چین ارز دیجیتال مورد نظرتان، به راحتی برای استخراج اقدام کنید. تا اینجا قدم اول را بسیار ساده برداشتید، حال اگر واقع بین باشیم هر کاربری که یک کامپیوتر خانگی داشته باشد، می‌تواند به راحتی نرم‌افزارها را نصب و به استخراج بپردازد اما آیا می‌تواند سودآور باشد؟

اگر هزینه‌های استخراج بیت کوین را یک طرف قرار دهید و سپس مشکلاتی که طی استفاده از کامپیوتر رخ می‌دهد را در نظر بگیریم، به این نتیجه می‌رسیم که فرایند ماینینگ نه تنها سودآور نیست بلکه می‌تواند ضررهای مالی سنگینی برای کاربران به وجود آورد. آیا هنوز هم می‌خواهید با کامپیوتر شخصی به استخراج بیت کوین بپردازید؟

معرفی نرم‌افزارهای استخراج بیت کوین برای کامپیوتر

اگر هنوز مصمم به استخراج بیت کوین با کامپیوتر شخصی هستید، در ادامه می‌خواهیم تعدادی از نرم افزارهای مخصوص ماینینگ در سیستم عامل لینوکس و ویندوز را معرفی کنیم. در نظر داشته باشید که نرم‌افزارهای معرفی شده، از منابع معتبر انگلیسی جمع‌آوری شده‌اند اما تضمینی برای کارکرد و واقعی بودن آن نیست.

۱. سی‌جی ماینر (CGMiner)

نرم‌افزار CGMiner با زبان برنامه‌نویسی C نوشته شده است و با همه‌ی سیستم عامل‌ها همخوانی دارد؛ محیط آن به صورت دستوری و متنی است و ظاهر گرافیکی ندارد، همچنین از استخرهای استخراج و دستگاه‌های زیادی پشتیبانی می‌کند.

این نرم‌افزار برای کار با سخت‌افزارهای مخصوص ماینینگ طراحی شده است. هنگام ورود به آن اگر بار اول باشد، از شما برای اتصال به استخر استخراج یک URL، نام کاربری و رمز عبور می‌خواهد تا وارد کنید؛ همچنین هر دستگاه و سخت‌افزاری که به کامپیوتر شما متصل باشد را به طور خودکار شناسایی می‌کند.

نرم افزار cgminer

با وجود اینکه محیطی متنی دارد، اما کار کردن با آن بسیار ساده است. اگر هنگام نصب آنتی ویروس جلوی فرایند را گرفت، ممکن است نسخه‌ی تقلبی آن باشد، زیرا برخی هکرها و افراد مخرب با انتشار نسخه‌های تقلبی سعی در سواستفاده از کامپیوتر شما را دارند؛ بنابراین با کلیک روی گزینه «Exception» در آنتی ویروس می‌توانید آن را نصب کنید و یا از نسخه لینوکس استفاده کنید.

نرم‌افزار CGMiner با نرخ هش‌های متفاوت می‌تواند هماهنگ شود و بدون ایجاد تاخیر در شبکه و اجرای تقسیم بار هوشمند (مکانیسم‌های متعادل‌سازی بار)، از استخرهای ماینینگ متعدد پشتیبانی کند.

۲. بیت مینتر (Bitminter)

نرم‌افزار بیت مینتر از سال ۲۰۱۱ در حال فعالیت است و به عنوان قدیمی‌ترین و با اطمینان‌ترین استخر استخراج بیت کوین با کامپیوتر شناخته می‌شود. هدف از توسعه این نرم‌افزار استخراج بیت کوین با کامپیوتر و لپ‌تاپ خانگی است.

این نرم‌افزار گرافیکی است و می‌تواند با سخت‌افزارهای ASIC و کارت‌های گرافیک کار کند. شروع کار با بیت مینتر بسیار آسان بوده، کافی است با کلیک روی دکله Engine Start استخراج را آغاز و روند ماین کردن را در قسمت Stats مشاهده کنید. علاوه بر ظاهر گرافیکی در بخش پایین نرم‌افزار پنجره‌ای وجود دارد که پیام‌های متنی اتصال موفق یک دستگاه یا استخر استخراج را به شما نشان می‌دهد.

نرم افزار bitminter

با استفاده از این نرم‌افزار می‌توانید فقط به استخر Bitminter متصل شوید؛ همچنین برای اتصال نیازی به نصب نرم‌افزار نیست و تنها کافی است در سایت بیت مینتر برای استخر ماینینگ آن ثبت نام و طبق دستورالعمل گفته شده، تجهیزات سخت‌افزاری خود را نصب و راه‌اندازی کنید.

بیت مینتر و استخر استخراج آن از برخی تجهیزات استخر ای‌سیک پشتیبانی می‌کنند که عبارتند از: باترفلای لبز (Butterfly Labs)، بلاک اراپتر یو‌اس‌بی (Block Erupter USB)، چیلی (Chili)، بلو فری (Blue Fury)، رد فری (Red Fury)، انت ماینر U۱ و U۲.

۳. بی‌اف‌جی ماینر (BFGMiner)

یکی دیگر از نرم‌افزارهای استخراج بیت کوین با کامپیوتر، BFGMiner است که مخصوص سخت‌افارهای ASIC طراحی شده است. این نرم‌افزار به زبان C نوشته شده و با برخی کارت‌های گرافیک و مدارات مجتمع دیجیتال برنامه‌پذیر سازگار است.

نرم‌افزار BFGMiner قابلیت اتصال به چندین استخر ماینینگ، نمایش دمای دستگاه‌ها و افزایش عملکرد پردازنده را دارد؛ علاوه بر این‌ها، برای هدر ندادن منابع سیستم از اتصال به استخرهای استخراجی که قابل دسترسی نیستند خودداری می‌کند.

نرم افزار bfgminer

با اینکه دارای محیط متنی است اما کار با آن بسیار ساده و آسان می‌باشد. برای جلوگیری از قطع ارتباط از پروکسی سرورهای گتورک و استراتیوم استفاده می‌کند؛ علاوه بر این، جهت ایجاد هدر بلاک برای استخراج توسط ماینر، از پروتکل استخراج غیرمتمرکز گت بلاک تمپلیت (getblocktemplate) بهره برده است.

۴. جی‌یوآی ماینر (GUIMiner)

به عنوان یکی دیگر از محبوب‌ترین نرم‌افزارهای استخراج بیت کوین با کامپیوتر، GUIMiner را می‌توان معرفی کرد. جی‌یوآی ماینر با پردازنده‌های گرافیکی و یا مرکزی ویندوز هماهنگ شده است. در این نرم‌افزار یکی از دو استخر استخراج انفرادی (Solo mining) و یا گروهی (Pooled mining) را برای استخر انتخاب کنید.

نرم افزار guiminer

در ماینینگ انفرادی همانطور که از نام آن مشخص است، ماینر عملیات استخراج را به تنهایی انجام می‌دهد؛ اگر این نوع استخراج را می‌خواهید انتخاب کنید باید ماینر خود را به کلاینت محلی بیت کوین وصل کنید که با این کار تمام فرایند استخراج و محاسبات مسائل ریاضی را به تنهایی انجام خواهید داد و در نهایت پاداش بلاک متعلق به خود شما است.

کلام آخر

از آنجا که استخراج ارزهای دیجیتال بسیار محبوب شده است، بسیاری از افراد به دنبال این هستند که بتوانند با استفاده از کامپیوتر و لپ‌تاپ شخصی خود به استخراج بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال بپردازند.

استخراج بیت کوین با کامپیوتر کاری بسیار ساده و راحت است؛ تنها با نصب یکی نرم‌افزارهای معرفی شده می‌توانید عملیات ماینینگ را آغاز کنید اما آیا با توجه به سختی شبکه، هزینه‌های برق و قدرت بالای دستگاه‌های ASIC سیستم شما شانسی برای دریافت پاداش بلاک را دارد؟

سوالات متدوال

سوالات متداول


آیا استخراج بیت کوین با کامپیوتر و لپ تاپ شخصی امکان‌پذیر است؟

این مسئله به صورت تئوری امکان‌پذیر است اما به صورت عملی در سال ۲۰۲۲ امکان‌پذیر نیست؛ زیرا عواملی مانند گسترش شبکه بیت کوین، رشد ماینرها، افزایش قیمت بیت کوین و… تاثیر زیادی روی استخراج بیت کوین می‌گذارند.

آیا نرم‌افزاری برای استخراج بیت کوین با کامپیوتر وجود دارد؟

بله – ۱. سی‌جی ماینر (CGMiner)، ۲. بیت مینتر (Bitminter)، ۳. بی‌اف‌جی ماینر (BFGMiner)، ۴. جی‌یوآی ماینر (GUIMiner)

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
نظرات
۱۳ دیدگاه

۱۳ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 • از لحاظ تئوری میشه با گوشی ارزهای دیجیتال رو استخراج کرد اما از لحاظ عملی گوشی شما نابود میشه و پردازنده اون از کار می افته این در صورتی هست که دستگاه ها و ماینر های مخصوص این کار به سختی کار استخراج را انجام می دهند و این روند هر ساله سخت تر میشه و صرفه اقتصادی نداره پس چطوری میتوانید با گوشی استخراج کنید …..
  بهتر است به جای استخراج ارزهای دیجیتال با گوشی ویا کسب درآمد از سایت های کلیکی و تلف کردن زمان خودتون برید و آموزش خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو یاد بگیرید و با کمترین سرمایه شروع به کار کنید .
  با تشکر از سایت خوب و مطالب محبوب تون 🙂

  پاسخ
 • دیگه الان با ماینرا و دستگاه های بزرگ استخراج سخته وای به حال گوشی و کامپیوتر…

  پاسخ
 • سلام نرم افزار unMineable قابل اطمینان هست؟
  از یکی شنیدم برداشت داشته

  پاسخ
  • امیررضا رشیدی
   ۲۴بهمن ۱۴۰۱ ۱۱:۲۱ ق٫ظ

   سلام دوست عزیز لطفا از سایت رسمی unMineable اقدام به دانلود نرم افزار کنید.

   پاسخ
  • سلام خسته نباشید من یک سوالی دارم آیا اگه می‌خواهیم با کامپیوتر و یا لپ تاپ با گرافیک و cpu قوی بیت کوین استخراج کنیم باید مجوز استخراج داشته باشیم؟ من مدت هاست به این موضوع فکر میکنم که بتونم تو خونه خودم بیت کوین با لپ تاپ استخراج کنم که نیاز های خودم رو با درآمد بالا برطرف کنم بخدا واقعا نیاز دارم که با این روش پول دار بشم که بتونم برای مامانم و بخصوص خودم خونه بخرم ممنون میشم که سوال من رو سریع جواب بدید

   پاسخ
 • ای بابا!! اشتباهی به گربه پاسخ دادم ببخشید که این سوال رو پرسیدم خواستم دیدگاه خودم رو بگم تو دیدگاه خودم ولی تو پاسخ شما اشتباهی پیام دادم از این که این کار رو کردم معذرت میخوام 😔

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید من یک سوالی دارم آیا اگه بخواهیم با کامپیوتر و یا لپ تاپ با گرافیک و cpu قوی بیت کوین استخراج کنیم باید مجوز استخراج داشته باشیم؟ من مدت هاست به این موضوع فکر میکنم که بتونم تو خونه خودم بیت کوین با لپ تاپ استخراج کنم که نیاز های خودم رو با درآمد بالا برطرف کنم بخدا واقعا نیاز دارم که با این روش پول دار بشم که بتونم برای مامانم و بخصوص خودم خونه بخرم ممنون میشم که سوال من رو سریع جواب بدید

  پاسخ
 • من با این سایت دارم بیت ماین میکنم ، سرعتش نسبت به بقیه سایتها بیشتره و رایگانه

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست