اوکی اکسچنج

معرفی ۵ زبان برنامه نویسی شبکه بلاک چین

بلاک چین (Blockchain) پلتفرمی است که طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها می‌توانند بر روی آن اجرا شوند. اولین نسل بلاک چین در دهه ۱۹۹۰ توسعه یافت، اما در سال ۲۰۰۹ با ظهور بیت کوین به محبوبیت دو چندان رسید. فناوری بلاک چین همچنان جدید و در حال توسعه است، بسیاری از کارشناسان فناوری بلاک چین را تحولی جدید در عصر تکنولوژی می‌دانند که پتانسیل بالایی در تغییر تحول زندگی و کسب و کار را دارد.
شبکه‌های بلاک چین رمز ارزهای مختلف نظیر اتریوم و ترون توانایی ایجاد قراردادهای دو طرفه یا self Executing را فراهم می‌کنند؛ به این نوع قراردادها “قرارداد هوشمند” یا “Smart Contract” می‌گویند. قراردادهای هوشمند، تحولات عظیمی را در بسیاری از صنایع، از صنعت مالی گرفته تا صنعت پزشکی، به وجود آورده‌اند و این تحولات بزرگ به دست برنامه نویسان بلاک چین محقق می‌شوند.    

مروری بر عملکرد بلاک چین (Blockchain)

از فناوری بلاک چین برای ثبت و پردازش اطلاعات استفاده می‌شود، به گونه‌ای که داده و اطلاعات قابلیت تغییر ندارند یا به‌ سختی می‌توان آن‌ها را تغییر داد؛ همچنین قراردادهای هوشمندی که بر روی شبکه بلاک چین قرار می‌گیرند نیز قابل حذف نیستند. این سیستم از هک شدن و مخدوش شدن اطلاعات جلوگیری می‌کند. بیت کوین اولین کاربرد از این فناوری بود و از بلاک چین برای ذخیره اطلاعات دارایی کاربران بهره برد. اگر بلاک چین (Blockchain) یک سیستم عامل باشد، بیت کوین نرم‌افزاری روی این سیستم عامل است. در طی سال‌‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰، تقاضا برای بلاک چین تقریبا ۲۰۰۰ درصد افزایش یافت و به یکی از با ارزش‌‌ترین فناوری‌ها در صنعت تبدیل شده است. انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۴، ارزش خالص بازار بلاک چین حدود ۲۰ میلیارد دلار شود.

پیشنهاد می‌کنیم تا انتها مطلب همراه ما باشید تا به شناخت کاملی از زبان‌های برنامه نویسی در شبکه بلاک چین پیدا کنید. همچنین در بخش آخر مقاله ۵ شغل پر درآمد مرتبط با بلاک چین اشاره کرده‌ایم.

زبان های برنامه نویسی بلاک چین

۱. معرفی زبان برنامه نویسی سالیدیتی (Solidity)

 • زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی محبوب‌ترین و پر استفاده‌ترین زبان برنامه‌نویسی برای ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند در بین بلاک چین‌ها (Blockchain) و برنامه نویس‌ها است.
 • این زبان از نظر دستوری تشابه زیادی به زبان برنامه نویسی پایتون و جاوا اسکریپت دارد و به طور کلی سینتکس (Syntax) آن بسیار ساده است. در واقع اگر شما ذره‌ای با مفاهیم اولیه و سینتکس‌های پایتون یا جاوا اسکریپت آشنایی داشته باشید، بسیار راحت می‌توانید با زبان برنامه نویسی سالیدیتی (Solidity) ارتباط برقرار کنید.
 • سالیدیتی بر اساس زبان ++C و توسط تیم اتریوم (Ethereum) ساخته شده است.
 • نام دیگر سالیدیتی، زبان برنامه نویسی اتریوم است.سالیدیتی زبان برنامه نویسی

 • عموما بلاک چین‌های امروزی که مشابه اتریوم پیاده سازی شده‌اند (به عنوان مثال ماشین مجازی یا قواعد و استانداردهایشان شبیه اتریوم است) از این زبان برنامه نویسی برای ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند خود استفاده می‌کنند.
 • تقریبا ۹۰ درصد بلاک چین‌هایی که امروزه معروف شده‌اند مانند شبکه بلاک چین ترون از زبان برنامه نویسی Solidity استفاده می‌کنند.
 • بیشترین استفاده از این زبان برنامه‌نویسی ابتدا در بلاک چین اتریوم (Ethereum) و بعد در بلاک چین ترون (Tron) و در نهایت در بلاک چین پالیگان (Polygon) یا همان رمز ارز ماتیک (Matic) به کار رفته است.

۲. زبان برنامه نویسی بلاک چین، هسکل (Haskell)

 • زبان برنامه نویسی هسکل جزو زبان‌های برنامه نویسی قدیمی محسوب می‌شود.
 • از این زبان استفاده‌های زیادی نشده‌ است؛ زیرا پرفورمنس (Performance) بالایی نداشته است و مناسب استفاده در بسیاری از حوزه‌ها نیست.
 • از این زبان برنامه نویسی در بلاک چین های بسیاری بهره برده‌اند؛ معروف‌ترین آن‌ها بلاک چین کاردانو (ADA) است. نکته جالبی که وجود دارد این است که صفر تا صد طراحی بلاک چین کاردانو از زبان برنامه نویسی هسکل (Haskell) استفاده شده است.
  هسکل زبان برنامه نویسی
 • خود هسته بلاک چین کاردانو توسط این زبان نوشته شده است.
 • در خصوص قراردادهای هوشمند، کاردانو به دنبال ساخت اسکریپت (Script) مخصوص به خود است که پایه این طراحی اسکریپت نیز از زبان برنامه‌نویسی هسکل استفاده شده است و اسم این زبان اسکریپت را پلوتوس گذاشتند.
 • قراردادهای هوشمند کاردانو با زبان برنامه نویسی یا زبان اسکریپتی پلوتوس توسعه داده شده‌اند.

۳. راست (RUST) زبان برنامه نویسی بلاک چین 

 • زبان برنامه نویسی راست یکی از کاربردی‌ترین زبان‌های برنامه نویسی در حوزه بلاک چین (Blockchain) و قراردادهای هوشمند به حساب می‌آید.
 • بلاک چین سولانا (Solana) و پولکادات (Polkadot) توسط زبان برنامه نویسی راست (RUST) پیاده سازی شده‌اند؛ در واقع هسته اولیه این بلاک چین های محبوب با زبان راست نوشته شده‌اند.
 • خود زبان برنامه نویسی راست (RUST) از زبان‌های C و ++C ساخته شده است.
  زبان برنامه نویسی راست

۴. معرفی زبان‌های برنامه نویسی C و ++C

 • بی شک بسیاری از زبان‌های برنامه نویسی که امروزه می‌شناسیم، همگی یک پدر دارند.
 • زبان برنامه نویسی C به عنوان پدر سایر زبان‌های برنامه‌نویسی شناخته می‌شود که به طور کلی در همه‌ی حوزه‌های برنامه‌نویسی به صورت مستقیم یا غیرمستقیم از آن استفاده شده است. به عنوان مثال در حوزه‌های وب، هوش مصنوعی، موبایل و قراردادهای هوشمند که همگی آن‌ها توسط زبان C و ++C نوشته شده‌اند.
 • سطح اولیه زبان‌های اولیه با C شکل گرفته است.
  زبان برنامه نویسی بلاک چین
 • تقریبا بیش از ۶۰ درصد تمامی بلاک چین هایی که میشناسیم توسط این زبان توسعه یافته است.
 • مهم‌ترین بلاک چین نوشته شده با زبان ++C، بلاک چین بیت کوین است.
 • در خصوص قراردادهای هوشمند هر بلاک چینی که از ماشین مجازی وب اسمبلی (WASM) پشتیبانی کند، می‌تواند با این زبان برنامه‌نویسی اقدام به طراحی و اجرای قراردادهای هوشمند کند.
 • بلاک چین ایاس (EOS) از این ماشین مجازی اسمبلی (WASM) استفاده کرده است. 

۵. معرفی زبان برنامه نویسی بلاک چین، وایپر (VYPER)

 • زبان برنامه نویسی وایپر (VYPER) توانایی آن را دارد تا چند سال آینده جزو ترندها (Trend) باشد. 
 • هسته اصلی این زبان برنامه‌نویسی با پایتون نوشته شده است.
 • برای شبکه‌های بلاک چینی مانند اتریوم ساخته شده است که می‌توانیم آنجا با استفاده از این زبان برنامه نویسی پیاده‌سازی بکنیم.
  زبان برنامه نویسی وایپر
 • زبان برنامه نویسی وایپر به عنوان جایگزینی برای زبان برنامه نویسی Solidity ساخته شده است، اما نتوانست جای آن را در این حوزه بگیرد.
 • وایپر (VYPER)، ساختارهای کنترلی متفاوتی نسبت به سالیدیتی دارد و همچنین مسائل امنیتی را به طور متفاوتی مدیریت می کند.

معرفی زبان برنامه نویسی وایپر
۵ شغل در حوزه
بلاک چین با بیشترین درآمد 

 1. توسعه دهنده بلاک چین
  درآمد: به صورت میانگین ۱۰۰ هزار دلار در سال 
 2. معمار طراحی بلاک چین
  درآمد: به صورت میانگین بین ۱۰۵ هزار دلار تا ۱۸۰ هزار دلار در سال 
 3. مدیر پروژه بلاک چین
  درآمد: به صورت میانگین ۸۵ هزار دلار در سال
 4. مهندس امنیت بلاک چین
  درآمد: بین ۹۰ هزار دلار تا ۲۵۰ هزار دلار در سال
 5. طراح تجربه کاربری (UX) بلاک چین
  بین ۸۰ هزار دلار تا ۱۰۰ هزار دلار در سال 
سخن پایانی 

با ظهور صنعت بلاک چین انقلابی جدید در عصر تکنولوژی به وجود آمده است؛ هر کسی در هر جای دنیا که به اینترنت دسترسی دارد می‌تواند از این تکنولوژی بهره ببرد. در حال حاضر قدم گذاشتن در حوزه کاری بلاک چین می‌تواند آینده هر فرد را تحت تاثیر قرار دهد. امیدوارم این مقاله برای شما کاربران محترم ارزتودی کاربردی و مفید باشد. 

اگر تجربه‌ای درباره کار با زبان‌های برنامه نویسی بلاک چین دارید و یا زبان برنامه نویسی دیگری را می‌شناسید در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

نکته: این مطلب هیچ‌گونه پیشنهاد خرید، فروش یا سرمایه‌گذاری نیست و صرفا جهت آشنا شدن شما کاربران عزیز با ارزهای دیجیتال ارائه شده است و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی در قبال آن مسئولیتی ندارد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست