اوکی اکسچنج

ارز‌های دیجیتال بلو چیپ (blue chip)

زمانی که بازار‌های مالی سقوط می‌کنند، سرمایه‌گذاران فوراً به دنبال ارز‌هایی با پشتوانه قوی و ایمن می‌گردنند. این داستان در ارز‌های دیجیتال نیز وجود دارد. در طول بازار نزولی کریپتو، سرمایه‌گذاران اغلب به رمزارز‌های بلو چیپ مانند بیت‌کوین و اتریوم روی می‌آورند؛ چرا که این رمزارز‌ها تاریخچه طولانی‌تری دارند و نسبت به سایر ارز‌های دیجیتال قابل اعتمادتر هستند.

در این مقاله از آکادمی ارزتودی قرار است به بررسی ارز‌های دیجیتال بلوچیپ بپردازیم و همچنین نحوه کار آن‌ها را با سهام بلو چیپ مقایسه کنیم.

ارز‌های دیجیتال بلو چیپ 

به ارز‌های دیجیتال که وضعیت تقریباً ثابت، ارزش بازار قابل توجه، شهرت، افزایش نقدینگی و نوسانات پایین دارند، بلو چیپ گفته می‌شود. واژه بلو چیپ اولین بار در بازی پوکر استفاده شد. چیپ‌های پوکر قرمز، سفید و آبی اغلب زمانی که بازی پوکر بر مرز آمریکای قرن نوزدهم حاکم بود، مبادله می‌شد. در بین این سه رنگ، ارزش تراشه‌های آبی، از همه بیشتر بود.

پس از آن در سال ۱۹۲۰، بلو چیپ در بازار سهام استفاده شد. طبق گزارش‌ها، یکی از کارمندان داوجونز پس از مشاهده اینکه برخی از سهام به طور قابل توجهی بالاتر از سایرین معامله می‌شوند، این عبارت را مطرح کرد.

اصطلاح “تراشه آبی یا بلوچیپ” معمولاً به سهامی که ارزش بالاتری داشتند، گفته می‌شد. اکنون به سهامی از سهام منتشر شده توسط مشاغل شناخته شده و دارای امنیت مالی اشاره دارد که سابقه‌ای قابل قبول در شرایط بحرانی بازار داشته‌اند.

معنای بلوچیپ در ارز‌های دیجیتال نیز همین است. بیت کوین و اتریوم، دو کوین «تراشه آبی»، در صنعت بلاک چین نامی برای خود دست و پا کرده‌اند. اولین ارز دیجیتال و بدون شک شناخته شده‌ترین آن، بیت کوین است. هرچند این ارز دیجیتال از زمان ظهور خود در سال ۲۰۰۸ نوساناتی را داشته است اما با این حال، ارزش بازار آن دائماً در حال افزایش است.

ارزدیجیتال بلوچیپ

علاوه بر بیت‌کوین، ارزش و محبوبیت اتریوم نیز دائماً در حال افزایش است. گفتنی است از آنجایی که اتریوم به عنوان پیشگام دیفای و پلتفرم پیشرو برای توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) شناخه می‌شود، یک بلوچیپ است.

مقایسه سهام‌های بلوچیپ و ارز‌های دیجیتال بلوچیپ

شاخص‌های معتبری مانند میانگین صنعتی داوجونز (DGIA)، S&P ۵۰۰ و NASDAQ در ایالات متحده اغلب نشان دهنده سهام‌های بلو چیپ هستند. اگرچه معیار مشخصی برای ارزش بازار وجود ندارد، سهام بلو چیپ معمولاً دارای ارزش بازار ۵ میلیارد دلاری است.

سهام‌های مربوط به صنایع معمولاً به عنوان رهبران پیشرو بلو چیپ در بازار، هستند. شرکت‌های دارای تراشه آبی شامل آمازون، گوگل، والمارت، دیزنی، کوکاکولا، جنرال الکتریک و آی‌بی‌ام هستند. از اصلی‌ترین ویژگی شرکت‌های ذکر شده می‌توان به قابل اعتماد و ثابت بودن اشاره کرد. از این رو، سرمایه‌گذاری در این شرکت‌ها مخصوصاً در بازار‌های نزولی، ایمن خواهد بود.

همین توضیحات در مورد ارز‌های دیجیتال بلو چیپ صدق می‌کند. در حال حاضر بیش از ۱۸۰۰۰ کوین کریپتو مختلف در گردش هستند و به نظر می‌رسد هر روز کوین‌های جدید ایجاد می‌شود. با این حال، تعداد کمی از آن‌ها شهرت یا ارزش بازار کافی برای تبدیل شدن به یک ارز دیجیتال بلو چیپ داشته‌اند.

بیت کوین و اتریوم علی‌رغم اینکه نسبتاً جدید هستند، خود را به عنوان پیشگامان بلاک چین و ارز‌های دیجیتال تراشه آبی معرفی کرده‌اند.

عوامل تبدیل ارز دیجیتال به بلو چیپ

برای اینکه یک کوین به بلو چیپ تبدیل شود، عوامل متعددی وجود دارد:

۱- فعالیت طولانی مدت

به یاد داشته باشید، ارز‌های دیجیتال بلوچیپ، پروژه‌های تازه تأسیس شده در بلاک‌ها نیستند. در واقع برعکس است. به پروژه‌ها و ارز‌های دیجیتالی که بعد از سقوط و بازار‌های خونین توانستند همچنان استوار باقی بمانند می‌توان به عنوان ارز‌های دیجیتال بلو‌ چیپ نام برد. بیت کوین بیشترین دوام را در بین سایر ارز‌های دیجیتال داشته است، زیرا اولین بود و باعث پیدایش فناوری بلاک چین شد و عنوان ارز دیجیتال «تراشه آبی» را به خود اختصاص داد.

۲- شهرت بنیان گذار

یک شرکت تثبیت شده که به طور گسترده به عنوان یک سرمایه‌گذاری قابل اعتماد در نظر گرفته می‌شود، در دنیای سنتی سهام به عنوان “تراشه آبی” شناخته می‌شود. شرکت‌های تراشه‌های آبی سوابق خوبی در تولید کالا‌ها و خدمات باکیفیت و در عین حال تحمل رکود اقتصادی دارند. همین امر در مورد کوین‌های بلو چیپ معروف مانند بیت کوین و اتریوم نیز صدق می‌کند که از مقبولیت گسترده‌ای در بین سرمایه‌گذاران برخوردارند.

۳- وضعیت نهادی

بیت کوین بیش از هر کوین‌دیگری از پشتوانه نهادی برخوردار است. در حالی که برخی از سرمایه‌گذاران جدی اتریوم و سیستم‌های دیفای مرتبط را به عنوان تراشه‌های آبی می‌بینند، بیت کوین در حال حاضر از طریق محصولاتی مانند معاملات آتی CME، ETF‌های Grayscale Trust و غیره در ترازنامه شرکت‌ها گنجانده شده است. بیت کوین به تنهایی توسط کسب و کار‌های بزرگی مانند تسلا میلیارد‌ها دلار نگهداری می‌شود.

۴- ارزش بازار

به طور کلی، برای تبدیل شدن به یک ارز دیجیتال بلو چیپ، شرکت باید حداقل سرمایه بازار ۵ میلیارد دلاری داشته باشد. این در حالی است که ارزش بازار بیت‌کوین و اتریوم بسیار بالاتر از این حد است. ارزش بازار بیت‌کوین ۱ تریلیون و اتریوم ۵۰۰ میلیارد دلار است.

ارزش بازار شرکت برای تبدیل شدن به بلو چیپ

۵- نقدینگی بالا

یکی دیگر از ویژگی‌های متمایز کوین‌ها و سهام بلو چیپ، نقدشوندگی بالای آن‌ها و سهولت ورود و خروج از سهام آنهاست. هر روز میلیارد‌ها بیت کوین معامله می‌شود، زمانی که بخواهید میلیون‌ها سکه بخرید یا بفروشید، همیشه بازاری با نقدینگی کافی پیدا خواهید کرد.

۶- قابل معامله

انتقال و دریافت بیت‌کوین بسیار مهم است، مخصوصاً زمانی که پول بین کیف پول‌ها جابه جا می‌شود. کیف پول‌های همتا به همتا یا صرافی‌های ارز دیجیتال دو گزینه هستند. برای اینکه ارز‌های رمزنگاری شده مانند بیت کوین و اتریوم بیشتر مورد استفاده قرار گیرند، باید بسیار قابل تعویض باشند. به جای استفاده از یک دارایی ناپایدار مانند NFT‌ها، کاربران ترجیح می‌دهند بتوانند بیت کوین و اتریوم را با همان ارزش معامله کنند.

۷- نوسانات پایین

هیچ بازاری بدون نوسان نیست. هر چند نوسانات شدید برای معامله گران حرفه‌ای راهی برای کسب درآمد است، اما این نوسانات ممکن است برای هولدر‌ها ضرر‌های جبران نشدنی داشته باشد. در حالی که ارز‌های رمزپایه بلو چیپ مانند بیت کوین و اتریوم هنوز نوسان دارند، نوسان کمتری نسبت به سایر ارز‌های دیجیتال دارند و بنابراین سرمایه‌گذاری‌های امن‌تر و پایدارتری هم در بازار‌های صعودی و هم در بازار‌های نزولی دارند.

 بیت‌کوین یک ارز دیجیتال بلو چیپ 

اگر به گزینه‌های بالا دقت کنید، بیت‌کوین تمام ویژگی‌ها را دارد. از آنجایی که بیت کوین اولین ارز دیجیتالی است که تا به حال ساخته شده است و طولانی‌ترین مدت را در بین تمام ارز‌های دیجیتال دوام آورده است، بیت کوین بدون شک به عنوان یک دارایی برتر و بلو چیپ شناخته می‌شود.

جای تعجب نیست که بیت کوین بالاترین ارزش بازار را در بین ارز‌های دیجیتال با توجه به تاریخچه گسترده آن دارد. در واقع، بیت کوین چنان نیروی مسلط در بازار ارز‌های دیجیتال است که حرکت قیمت کوین‌های چیپ آبی و تراشه‌های غیرآبی اغلب از آن پیروی می‌کند.

سرمایه‌گذاران و معامله‌گران بیت‌کوین برخلاف دیگر ارز‌های دیجیتال و سکه‌های بلو چیپ، از مزیت پیشگامی (first-mover advantage) بهره می‌برند. اولین بودن معمولاً ی

ک شرکت را قادر می‌سازد تا قبل از ورود رقبا به عرصه، شناخت قوی برند و وفاداری مشتری را ایجاد کند.

اتریوم یک ارز دیجیتال بلو چیپ

اگرچه اتریوم از نظر میزان استفاده در رتبه اول قرار دارد، اما دومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار، است. بیش از ۷۰ درصد از همه آلت کوین‌های قابل دسترس توسط پلتفرم قدرتمند و پیشگام آن پشتیبانی می‌شود که همچنین میزبان غیرمتمرکز‌ترین برنامه‌ها (DApps) است.

اتریوم به طور کلی ۲۰ درصد از کل ارزش بازار ارز‌های دیجیتال را در اختیار دارد. با این حال، این ارز دیجیتال همچنان در حال تکامل و بهتر شدن است. اتریوم با پذیرش گسترده و فناوری پیشرفته خود، بدون شک یکی از برترین کوین‌های بلو چیپ است که تقریباً در هر زمان ارزش سرمایه‌گذاری روی آن را دارد.

بیت‌کوین و اتریوم

سایر ارز‌های دیجیتال بلوچیپ

بایننس کوین (BNB)

بایننس کوین (BNB) به عنوان کوین بومی اکوسیستم بایننس، در سال ۲۰۱۷ معرفی شد. با حذف استیبل کوین‌هایی مانند USDT و USDC، سومین ارزش بازار ارز دیجیتال با ۴۷. ۹ میلیارد دلار است. BNB پیشرفت کرده است و همچنان از نظر ارزش بازار از اتریوم عقب‌تر است. در زنجیره BNB، کاربران می‌توانند با استفاده از BNB هزینه گس را پرداخت کنند، یا می‌توانند از صرافی برای معامله با هزینه‌های معاملاتی کمتر استفاده کنند.

ریپل (XRP)

ریپل در سال ۲۰۱۲ برای پرداخت‌های پلتفرم ریپل ایجاد شد. از زمانی که بسیاری از پروژه‌های دیگر شروع به پیوستن کردند، محبوبیت اولیه بلاک چین XRP برای انتقال پول فوری آن به هر مکانی در جهان کاهش یافته است. علی‌رغم سال‌ها اختلافات حقوقی مربوط به ریپل و XRP، این ارزش‌گذاری پس از BNB با ۱۷. ۸ میلیارد دلار به چهارمین ارزش بازار بزرگ تبدیل شده است. اگرچه XRP راه طولانی را طی کرده است، اما هنوز مشخص نیست که آیا می‌تواند در برابر بازار‌های بد آینده مقاومت کند یا خیر.

کاردانو (ADA)

کاردانو یک ارز دیجیتال است که تقریباً همزمان با اتریوم در سال ۲۰۱۷ ایجاد شد. آدا با ۱۷ میلیارد دلار، ششمین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار است که پس از ریپل قرار دارد. کاردانو در حال حاضر در حال توسعه گسترده است. لایه ۱ برای هارد فورک قریب الوقوع واسیل آماده شده است، که وعده افزایش توان عملیاتی را در قرارداد‌های هوشمند قبلی و استیبل کوین DJED می‌دهد. این امر کاردانو را به یک انتخاب عالی برای آینده تبدیل می‌کند.

کلام آخر

ما اغلب در مورد سهام ایمن می‌شنویم که بازدهی قابل پیش‌بینی را ارائه می‌دهند، اما اکنون در حال مشاهده این طرز فکر نسبت به فضای ارز‌های دیجیتال هستیم. به لطف ظهور ارز‌های رمزپایه معتبر مانند بیت کوین و اتریوم که توانایی غیرمعمولی برای ارائه محافظت و امکان کسب سود دارند، اکنون سرمایه‌گذاران مکانی امن برای ذخیره پول خود دارند. 

امتیاز به این مطلب post
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست