اوکی اکسچنج

حرکت بزرگ مخالف نظام بانکی: چطور دیفای کاری که بیت کوین شروع کرد را تکمیل می کند

حرکت دیفای برای تکمیل کار بیت کوین و از میان بردن بانک‌ها

در حالی که بسیاری از ما ترجیح می دهیم اتفاقات ناگوار سال ۲۰۲۰ را فراموش کنیم، DeFi می‌تواند به خوبی به ما نشان دهد که آینده‌ای بهتر و آزادتر در انتظار ماست. به بیانی دیگر میتوان گفت، سال ۲۰۲۰ سال همه گیری COVID-19 بوده است. بطوریکه قربانیان به بیش از یک میلیون نفر و مبتلایان به بیش از ۳۰ میلیون نفر رسیدند، در این شرایط شاهد این موضوع بودیم که اثر یا اقدامات قابل توجه از سمت دولت‌ها هم وجود نداشت، موسسات ما فرو پاشیده‌اند، رهبران و سران کشورها به تمام این اتفاقات واکنش آرامی نشان دادند و تمام سیستم های قدیمی و جدیدی که برای محافظت از ما ساخته شده‌اند (مانند: بهداشت و درمان، مراقبت از سالمندان، تست، زنجیره تامین تجهیزات حفاظتی ، ردیابی مخاطبین و …)  تا حد زیادی کارایی خود را از دست دادند. اما از سوی دیگر سال ۲۰۲۰، سال یک سیستم مالی غیرمتمرکز نیز بوده است که به DeFi معروف شده است.

 دیفای نوعی رمز ارز است!

برای درک اینکه چرا DeFi کل تصورات موجود در چشم انداز رمز ارزها را به خود اختصاص داده است، باید بدانیم که این حیطه ارتباط کمی با بازده بسیار پایین اختصاص داده شده به صاحبین فارمینگ های بهره (Yield Farmer) داشته و بیشتر با با امکاناتی مرتبط است که در آینده به ما ارائه می‌کند.

رمز ارزها و فناوری پشت سر آن، همیشه مرتبط با احتمالات آینده بوده‌اند؛ هنگامی که بیت کوین در سال ۲۰۰۹ با هیاهوی کمی به دنیا آمد، به سرعت توسط کسانی که با آن فضا آشنا بودند به عنوان پدیده ای که پتانسیل تبدیل شدن به آینده پول را داشت، شناخته شد. ۱۱ سال پس از آن، بیت کوین با سیستم غیر متمرکز جهانی خود و استخراج کنندگانی که این شبکه را عملیاتی و امن نگه داشته‌اند، وعده خود و حتی بیشتر از آن را برآورده کرده است.

 دیفای نوعی رمز ارز است!

بیت کوین نه تنها تبدیل به یک راه قابل اعتماد و سریع برای مردم برای ارسال پول به یکدیگر شده است، بلکه یک وسیله سرمایه گذاری واقعی در رده سازمانی نیز محسوب می‌شود و به نظر می‌رسد که ارزش سرمایه گذاری آن در حال رشد است و شرکت های بزرگ انتظار افزایش سرمایه از این طریق را دارند.

اگر این موضوع که “بیت کوین به عنوان یک وسیله سرمایه گذاری” باقی خواهد ماند را هم کنار بگذاریم، در واقع باید گفت بیت کوین به یک پول (یک ارز جدید) برای یک جهان جدید و کاملا متصل تبدیل خواهد شد.

بیت کوین و / یا دیفای؟

“بیت کوین به عنوان پول” هنوز هم تا آنجا کار می‌کند که برای زنده ماندن متکی به یک اکوسیستم مالی در اطراف خود است. اما آن اکوسیستم تا حدی محدود است؛ این سیستم متشکل از اجزایی برای امن نگه داشتن شبکه برای انجام معاملات (استخراج کنندگان و اپراتورهای نود)، کیف پول‌ها و صرافی‌هاست که در آن می توان این پول را با دیگر دارایی های فزاینده دیجیتال مبادله کرد.

اما معماری خدمات مالی به آن صورت که ما می‌شناسیم، آن را شامل قابلیت‌های بسیار بیشتری می‌کند: وام دهی، استقراض، کسب سود، پرداخت سود، سرمایه گذاری و غیره. بیت کوین هرگز برای میزبانی از تمامی این مکانیسم ها در نظر گرفته نشده بود، اما DeFi این قابلیت را دارد.

گام منطقی بعدی در زمینه تکامل فرضیات تدریجی رمز ارزها  از نقش های ایفا شده در سیستم‌های مالی سنتی، توسط اکوسیستم مالی غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم برداشته می شود.

دیفای، از بسیاری جهات، بیت کوین ۲ به حساب می‌آید و به همین دلیل، DeFi (اگر چه بر اساس قابلیت پیاده سازی اتریوم و قراردادهای هوشمند آن بنا شده است) بیشتر روایت‌گر اهداف بیت کوین در آینده است، که بیت کوین برای اولین بار به ما اجازه می‌دهد آن‌ها را  باور کنیم. با هر پروتکل جدید دیفای، آینده در حال نزدیک شدن به ماست: دنیایی بدون بانک‌هایی که ما آنها را می‌شناسیم.

دیفای ماهیت مکمل اتریوم نسبت به بیت کوین را نشان می دهد. با بازآفرینی سیستم مالی نه از درون بلکه از بیرون، اتریوم میزبان حرکتی است که کامل کننده چرخه‌ایست که بیت کوین آن را آغاز کرده است.

خون آشام‌ها آنقدر هم بد نیستند!

سیستم بانکی ما درست مانند پاسخ ما به COVID-19 است! اما آیا DeFi در واقعیت می تواند آن را جایگزین کند؟ پر آوازه‌ترین منتقدان DeFi به ظهور پروتکل‌های طنزآمیز غذایی مانند SushiSwap، Cream و Yam و بسیاری دیگر اشاره می کنند تا بگویند این جنبش بیشتر شبیه سیرک است تا تهدیدی مشروع برای یک سیستم خدمات مالی غول پیکر.

خون آشام‌ها آنقدر هم بد نیستند!

آن پروتکل‌ها چنگال‌های خون آشام محسوب می‌شوند که برای مکیدن نقدینگی طراحی شده‌اند. هنگامی که Matt Taibbi از نقش مرکزی گلدمن ساکس در هر فروپاشی مالی قرن گذشته صحبت می‌کرد، انگار که در حال صدا زدن هیولای اصلی داستان ما بود:

“ماهی مرکب خون آشام بزرگ پیچیده شده در اطراف چهره بشریت، بی امان شاخک مکنده خون خود را در هر چیزی که بوی پول می‌داد فرو می‌کرد!”

خون آشام‌های حوزه DeFi احتمالا ً با بررسی استرس اکوسیستم، بیشتر در خدمت آن هستند. خون آشام های سیستم مالی سنتی تنها یک عملکرد داشته اند: گرفتن پول از هر کسی برای تقویت خود.

از رکود بزرگ، تا حباب دات کام و انفجار آن، تا بحران مسکن، “ماهی مرکب خون آشام بزرگ” فکر تخریب مالی را برای خدمت به خود در ذهن می‌پروراند و شاخک های خود را عملاً در هر اهرمی که آن داستان‌های فاجعه بار را در تاریخ های اقتصادی اخیر ما ایجاد کرده‌اند، فرو می‌کرد.

مدت‌هاست که این بخش به عنوان یک کل، بسیاری از نیازهای ما را تامین نمی‌کند. چک کردن حساب‌ها دیگر پرداخت سودی به همراه ندارد، دسترسی به پول نیازمند هزینه کردن پول است، و شرکت های بزرگ به سادگی به منابع مالی دسترسی پیدا می‌کنند، در حالی که شرکت های کوچک و متوسط در حال دست و پا زدن هستند. به عنوان مثال، سعی کنید به عنوان یک پیمانکار مستقل، بدون مزایا و یا امنیت شغلی، یک وام بگیرید!

تمام تصورات دنیای رمز ارزها

بیت کوین با آزاد کردن ما از شکل سنتی پول، توانست پول را به سمت دموکراسی ببرد. در حال حاضر ، DeFi تمام تصورات دنیای رمز ارزها را به عنوان گسترش ذات آن در دست دارد. یعنی نه تنها دموکراتیزه کردن پول، بلکه دموکراتیزه کردن امور مالی، که این به معنای نوید تغییر و تحولی عظیم در نحوه استفاده مردم از امور بانکی در آینده است.

این تغییر مزایایی را به جامعه ارائه خواهد کرد که ما در یک دهه پیش، فقط می توانستیم رویای آن را داشته باشیم؛ وارد فرآیند بزرگ حذف بانک‌های امروزی شوید!

۵/۵ - (۲ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست