اوکی اکسچنج

آموزش استخراج اتریوم (Ethereum)

آموزش استخراج اتریوم (Ethereum)

 

اگر به استخراج اتریوم علاقه‌مند هستید، خوشبختانه مکانِ درستی آمده‌اید. در این مقاله از ارزتودی با تمامی اطلاعات و نکاتی لازم در آموزش استخراج اتریوم آشنا خواهید شد. اگر از قبل با اتریوم آشنا نیستید، توصیه می‌کنیم در ابتدا مقاله «اتریوم چیست» را مطالعه کنید تا با ارز دیجیتال Ethereum و ویژگی‌های آن آشنا بشوید. در اولین قدم باید بدانید که فرایند استخراج اتریوم چگونه است و اتر چگونه به دست می‌آید؟ کامپیوتر شما با حل مسائل ریاضی در شبکه اتریوم، تلاش می‌کند تا اعتبار تراکنش‌های انجام شده را تایید کند. در ازای هر مسئله‌ای که کامپیوتر شما به درستی حل می‌کند به شما پاداش پرداخت می‌شود. این یک فرایند استخراج به زبان ساده است و هرکس می‌تواند با کمک به حل این مسائل، پاداش آن را دریافت کند.

در نظر داشته باشید که خرید اتریوم در کنار استخراج آن روش دیگری برای به‌ دست آوردن این رمز ارز است. همچنین قبل از خرید و با استفاده از این لینک می‌توانید قیمت لحظه‌ای اتریوم را مشاهده کنید. فراموش نکنید که روند استخراج کار ساده‌ای نیست اما اگر همچنان به ماین کردن اتریوم علاقه‌مند هستید تا آخر این مقاله با ما همراه باشید!

اصول مهم در استخراج اتریوم  (Ethereum)

شبکه اتریوم، بلاک چین اختصاصی خود را دارد و تمامی معاملاتی که با استفاده از Ethereum انجام می‌شود باید توسط استخراج‌کنندگان تایید شود. به همین هنگام ارسال اتر برای دیگران باید مدت زمانی را منتظر بمانید. هر معامله پس از تایید شدن، درون بلاک چین اتریوم قرار می‌گیرد. به این فرایند «تایید اثبات کار» یا Proof of Work می‌گویند. در واقع شما به عنوان یک ماینر وظیفه دارید تا مطمئن شوید، هیچکس تقلب نمی‌کند.

اتریوم در آینده نزدیک الگوریتم PoS را جایگزین PoW خواهد کرد.

استخراج‌کنندگان برای اطمینان از اعتبار معاملات، معادله‌های پیچیده ریاضی را حل می‌کنند. زمانی که یک ماینر معادله‌ای را حل می‌کند به دیگر استخراج‌کنندگان اطلاع می‌دهد تا آن‌ها درست و غلط بودن این اعداد را بررسی کنند. اگر ۵۱ درصد افراد با درست بودن جواب مسئله موافقت کنند، یک بلوک (Block) جدید به بلاک چین اضافه خواهد شد. اطلاعات تراکنش‌های تایید شده جدید و ماینری که جواب را پیدا کرده در این بلوک ذخیره می‌شود. بعد از این ماینر‌ها دوباره تلاش می‌کنند تا با حل یک معادله ریاضی جدید، بلوک تراکنش دیگری را تایید (Verify) کنند.

روش‌های استخراج اتریوم

برای استخراج ارز دیجیتال اتریوم سه روش وجود دارد:

 • استخر استخراج (توصیه شده)
 • استخراج انفرادی
 • استخراج ابری

استخر استخراج (Mining Pool)

ساده‌ترین راه برای استخراج اتریوم استفاده از یک استخر استخراج است؛ در این استخر‌ها شما به طور مشترک و در کنار دیگران کار می‌کنید. در یک Pool Mining تمامی افراد توافق می‌کنند تا پاداش استخراج میان همه تقسیم شود. زمان استخراج یک بلوک جدید و تقسیم پاداش آن کاملا به اندازه استخر بستگی دارد. همه استخر‌ها شبیه به یکدیگر نیستند و حتما در انتخاب یک استخر استخراج ارز دیجیتال این نکات را در نظر بگیرید:

 • اندازه استخر
 • حداقل پرداخت استخر
 • کارمزد استخر

چرا اندازه استخر در استخراج ارز‌های دیجیتال مهم است؟

جواب ساده است، هر چه تعداد استخراج‌کنندگان در یک استخر بیشتر باشد، احتمال دریافت پاداش نیز بیشتر خواهد شد. البته این نکته را هم فراموش نکنید که با افزایش تعداد ماینر‌ها، پاداش نیز به افراد بیشتری تقسیم می‌شود. برای پیدا کردن استخری که بیشترین سازگاری را با کامپیوتر شما دارد حتما گزینه‌های مختلف را امتحان کنید. برای شروع در استخر‌های استخراج اتریوم بزرگتر عضو شوید چون انتخاب مطمئن‌تری هستند. شاید پاداش استخراج در این استخر‌ها کمتر باشد اما در طول هفته حداقل یک پاداش دریافت خواهید کرد.

قبل از انتخاب بهترین استخر استخراج Ethereum حتما «حداقل پرداخت» را بررسی کنید. به کمترین مقدار اتر استخراج شده که می‌توانید به کیف پول خود ارسال کنید، حداقل پرداخت می‌گویند. برای مثال اگر حداقل پرداخت استخری برابر با ۱ ETH باشد، تا قبل از به دست آوردن این مقدار امکان ارسال آن به کیف پول خود را ندارید. استخر‌هایی که «حداقل پرداخت» آن‌ها زیاد است، عملا سود‌آور نیستند. برای استخراج اتریوم بهتر است استخر‌های با کمترین مقدار «حداقل پرداخت» پیدا کنید. مهم است که بتوانید در سریع‌ترین زمان پاداش خود را برداشت کنید بدون اینکه زمان زیادی را برای استخراج در یک استخر صرف کنید.

سه روش برای استخراج اتریوم وجود دارد

هر استخر استخراج، کارمزد مشخصی را از تراکنش‌ها کم می‌کند. برای تداوم داشتن استخراج در یک استخر، پایین بودن کارمزد آن مهم است. کارمزد استخر، به صورت درصدی از کل مقدار رمز ارز استخراج شده محاسبه و به طور خودکار کسر می‌شود. معمولا این مقدار بین ۱ تا ۳ درصد متغیر است. معمولا استخر‌هایی که کارمزد استخراج آن‌ها ۰ است، قابل اطمینان نیستند. این استخر‌های استخراج نسبت به آن‌هایی که برای پوشش هزینه‌های خود کارمزد می‌گیرند از پایداری کمتری برخوردار هستند. برای استخراج اتریوم به دنبال استخر‌هایی با کارمزد استخراج حدود ۱ درصد باشید.

استخراج انفرادی (Mining Alone)

شاید روش استخراج انفرادی به این دلیل که پاداش خود را با دیگران تقسیم نمی‌کنید، جذاب به نظر بیاید. تصور می‌کنید فقط با روشن کردن کامپیوتر می‌توانید پول دربیاورید؟ قطعا نه. زمانی که به تنهایی اتریوم استخراج می‌کنید در واقع دارید با دیگران برای حل کردن مسئله در سریع‌ترین زمان و دریافت پاداش، رقابت می‌کنید. Mining Alone تنها در صورتی سودمند است که منابع محاسباتی و هش ریت بسیاری در اختیار داشته باشد، زیرا افراد و شرکت‌های مختلفی برای بر سر به دست آوردن پاداش استخراج با هم رقابت می‌کنند. وقتی در استخراج انفرادی از قدرت محاسباتی و منابع زیاد صحبت می‌کنیم، منظور استفاده از حداقل ۱۰۰ کارت گرافیک است. البته داشتن این مقدار از قدرت محاسباتی، معایبی دارد و شما باید نگران این موارد باشید:

 • مشکلات گرمایش
 • تهویه هوا
 • آلودگی صوتی
 • هزینه انرژی مصرفی (برق)
 • فضا

استخراج ابری (Cloud Mining)

در استخراج ابری اتریوم در واقع شما به شخص یا شرکتی دیگر برای استخراج پول می‌دهید. در این روش شما زمان استخراج این افراد را اجاره می‌کنید و آن‌ها در مقابل پاداش استخراج را به شما پرداخت می‌کنند. شاید استخراج ابری ارز‌های دیجیتال کمی پیچیده به نظر برسد:

 • چرا دیگران باید از تجهیزات خود برای شما استفاده کنند وقتی می‌توانند برای خود استخراج کنند؟
 • چرا وقتی می‌توانید پولتان را در تجهیزات خود سرمایه‌گذاری کنید به شخص دیگری برای استخراج پول بدهید؟
 • چرا به شخص دیگری برای استخراج پول دهید در حالی که می‌توانید مستقیم ارز دیجیتال بخرید؟

استخراج ابری اتریوم

برای پیدا کردن پاسخ این سوالات بهتر است ابتدا با مزایا و معایب استخراج ابری اتریوم آشنا شوید:

مزایا
 • شما در قبال خراب شدن تجهیزات مسئولیتی ندارید. در واقع زمانی که برای استخراج به یک ماینر پول پرداخت می‌کنید او وظیفه دارد تا مقدار مشخصی کار کند. قبل استفاده از خدمات استخراج ابری، حتما قرارداد را با دقت مطالعه کنید تا مطمئن شوید شرکت هزینه‌های برق و تعمیرات را از شما دریافت نمی‌کند.
 • نیازی به نگهداری حجم زیادی از تجهیزات پر سر و صدا در خانه یا انبار نیست.
معایب
 • چون باید پول را در ابتدا پرداخت کنید، اگر قیمت اتریوم کاهش پیدا کند دیگر کاری از دستتان بر نمی‌آید.
 • شما نمی‌توانید نرم‌افزار یا سخت‌افزار شرکت استخراج ابری را بروزرسانی کنید و یا تغییر دهید.

ماینر‌ها با استفاده از روش استخراج ابری، سود خود را از دستگاه‌های استخراجی که خریده اند تضمین می‌کنند. دریافت پول استخراج در ابتدای کار باعث می‌شود تا تغییر قیمت بر روی سود آن‌ها تاثیری نداشته باشد. در شرایط مطلوب سود استخراج ابری نسبت به زمانی که خودتان اتریوم استخراج می‌کنید، کمتر خواهد بود.

مراحل استخراج اتریوم

برای استخراج موفق ETH به همه این موارد احتیاج دارید:

 • سخت‌افزار استخراج اتریوم
 • نرم‌افزار استخراج اتریوم
 • یک کیف پول اتریوم
 • یک استخر استخراج معتبر

سخت‌افزار استخراج اتریوم

اولین قدم برای ماین کردن اتریوم تهیه کردن کامپیوتر یا ریگ استخراج (Mining Rig) است. این ریگ‌ها نیازمند سخت‌افزار قدرتمند و برق زیاد هستند. با اینکه استخراج اتریوم با استفاده از لپ تاپ یا کامپیوتر خانگی از نظر تئوری امکان پذیر است اما در عمل سودآوری و توجیه اقتصادی نخواهد داشت.

ساختار یک ریگ استخراج

کارت گرافیک در استخراج ETH مهم‌ترین قطعه سخت‌افزاری است. البته می‌توانید با استفاده از دستگاه‌ های ماینر ASIC نیز اتریوم استخراج کنید. از ASIC می‌توانید برای بیت کوین، لایت کوین و بیت کوین کش نیز استفاده کنید اما ماین کردن این ارز‌های دیجیتال با استفاده از کارت گرافیک به صرفه نخواهد بود. اگرچه یک ریگ استخراج اتریوم از قطعات مختلفی تشکیل شده است اما در اینجا شما با مهم‌ترین سخت‌افزار‌های مورد نیاز برای استخراج اتریوم آشنا می‌کنیم:

کارت گرافیک (GPU)

کارت گرافیک (GPU) مهم‌ترین سخت‌افزار برای استخراج اتریوم است. AMD و Nvidia شرکت تولید‌کننده کارت‌های گرافیک هستند که مدل‌های مختلفی دارند. همه این GPU‌ها قدرت و هش ریت کافی برای استخراج ETH را ندارند. بهترین کارت گرافیک‌هایی که مورد استفاده ماینر‌ها قرار می‌گیرند و برای استخراج قابل استفاده هستند، مدل‌های زیر هستند:

هش ریت – ETH Hashrate مدل کارت گرافیک – GPU Model
۱۲۵ Mh/s NVIDIA RTX 3090
۱۰۰ Mh/s NVIDIA RTX 3080
۹۵ Mh/s AMD VII
۶۷ Mh/s NVIDIA RTX 3080 Ti
۶۵ Mh/s AMD RX 6900 XT
۶۵ Mh/s AMD RX 6800 XT
۶۱ Mh/s AMD RX 6800
۶۰ Mh/s NVIDIA RTX 3060 Ti
۶۰ Mh/s NVIDIA RTX 3070 
۵۶.۵ Mh/s AMD RX 5700 XT
۵۶ Mh/s AMD RX 5700
۵۵.۵ Mh/s NVIDIA RTX 2080 Ti
۴۹ Mh/s NVIDIA RTX 3080 LHR
۴۷ Mh/s NVIDIA RTX 3060
۴۶ Mh/s AMD RX 6700 XT
۴۵ Mh/s NVIDIA RTX 3070 Ti
۴۴.۳ Mh/s NVIDIA RTX 2080
۴۴.۳ Mh/s NVIDIA RTX 2070
۴۴.۳ Mh/s NVIDIA RTX 2060 Super
۴۳.۵ Mh/s NVIDIA GTX 1080 Ti

این نکته را به یاد داشته باشید که قدرت هش هر کارت گرافیک در الگوریتم‌های استخراج مختلف، متفاوت است. هش ریت کارت گرافیک‌های این لیست برای استخراج اتریوم با استفاده از الگوریتم EThhash محاسبه شده است. شما به جمع کردن هش ریت کارت گرافیک‌های خوب و استفاده از ماشین حساب استخراج این سایت می‌توانید، سود خود را از استخراج محاسبه کنید. در کنار هزینه برق مصرفی بالای کارت گرافیک‌ها، قبل از استخراج حتما به فکر فضای و سیستم خنک‌کننده مناسب باشید.

منبع تغذیه (Power)

بعد از کارت گرافیک، پراهمیت‌ترین قطعه برای استخراج اتریوم منبع تغذیه مناسب است. توان مصرفی هر کارت گرافیک بر اساس تکنولوژی ساخت و هش ریت آن متفاوت است. برای مثال برای استفاده از کارت گرافیک GeForce RTX ۳۰۹۰ به یک منبع تغذیه ۷۵۰ وات احتیاج خواهید داشت. پس قبل از انتخاب Power مناسب، توان مصرفی مورد نیاز کارت گرافیک خود بررسی کنید و حتما منبع تغذیه‌هایی با نرخ بازدهی (PSU) بالا انتخاب کنید.

پردازشگر (CPU)

معمولا در یک ریگ استخراج، برای استفاده از تعداد کارت گرافیک تنها از CPU استفاده می‌کنند. در استخراج اتریوم قدرت پردازشگر اهمیت زیادی ندارد و معمولا CPU را براساس سازگار بودن با مادربورد انتخاب می‌کنند. پردازشگر Intel i۳ یکی از CPU‌های پیشنهادی برای یک دستگاه استخراج ETH است.

حافظه(RAM)

قدرت Ram بیشتر به لزوما به معنی بالاتر رفتن عملکرد استخراج نیست. رم مناسب را بر اساس سیستم عامل و نیاز یا عدم نیاز به حافظه مجازی (Virtual Ram) انتخاب کنید. مقدار رم پیشنهاد شده برای یک ریگ استخراج اتریوم بین ۴GB تا ۱۶GB است.

هارد دیسک (SSD)

اگر قصد دارید تا ز طریق عضویت در یک استخر استخراج، اتریوم ماین کنید یک هارد دیسک SSD با ظرفیت ۱۲۰GB کافی خواهد بود. برای استخراج فردی، اندازه بلاک چین و نرخ افزایش حجم را هم در نظر بگیرید.

مادربرد (Motherboard)

تمام قطعات استخراج ریگ روی مادربرد سوار می‌شوند، در واقع مادربورد قطعه‌ای است که تمامی این اجزا را به هم متصل می‌کند. چون تعداد اسلات PCI مادربرد‌ها محدود پس تعداد مشخصی GPU را می‌توانید روی هر مادربرد متصل کنید. حتما قبل از خرید کارت گرافیک از پشتیبانی آن توسط مادربرد مطمئن شوید.

نرم‌افزار استخراج اتریوم

پس خرید و آماده‌سازی سخت‌افزار، نوبت به نصب نرم‌افزار استخراج اتریوم می‌رسد. در این مرحله به طور باید یک کیف پول اتریوم انتخاب کنید، نرم‌افزار‌های مورد نیاز را دانلود و بر روی کامپیوتر خود نصب کنید و در یک استخر استخراج برای شروع ماین کردن، انتخاب کنید. برای آماده‌سازی نرم‌افزار استخراج باید مراحل زیر را طی کنید:

 • بروزرسانی و نصب آخرین نسخه درایور کارت گرافیک
 • انتخاب و نصب کیف پول اتریوم
 • نصب شبکه بلاک چین اتریوم بر روی کامپیوتر
 • دانلود و نصب نرم‌افزار استخراج
 • آماده کردن تنظیمات سیستم عامل
 • عضویت در یک استخر استخراج

پس از بروزرسانی درایور کارت گرافیک خود می‌توانید نرم‌افزار بلاک چین اتریوم را از ethermine.org دانلود و نصب کنید. حجم کل شبکه بلاک چین اتریوم در حال حاضر حدود ۲۰ گیگابایت است. در مرحله بعد با پیکربندی تنظیمات نود (Node) خود باید به شبکه متصل شوید. هر نرم‌افزار استخراج اتریوم، روش مخصوصی برای اتصال یک نود به شبکه دارد. اگر با دستورات برنامه‌نویسی آشنا نیستید بهتر است برای کانفیگ کردن تنظیمات از یک کارشناس کمک بگیرد. در پایان کار با انتخاب و عضویت در یک استخر، می‌توانید فرایند استخراج اتریوم را آغاز کنید.

بلاک چین اتریوم

مزایا و معایب استخراج اتریوم

 • استخراج‌کنندگان حرفه‌ای معمولا درآمد خوبی دارند.
 • در حال حاضر ارزش اتریوم به آرامی در حال افزایش است.
 • شما با تایید تراکنش‌ها در فرایند استخراج به افزایش امنیت شبکه اتریوم کمک می‌کنید.
 • هر زمان که بخواهید می‌توانید ریگ استخراج خود را بفروشید
 • بجز استفاده از GPU برای استخراج، می‌توانید از دستگاه‌های ASIC نیز استفاده کنید.
 • خرید و راه‌اندازی یک ریگ استخراج اتریوم نیاز به هزینه زیادی دارد.
 • استخراج انفرادی به صرفه و سودآور نخواهد بود.
 • پاداش استخراج با گذشت زمان و معمولا به طور سالانه کاهش می‌یابد.
 • با تغییر الگوریتم استخراج اتریوم از PoW به PoS، دستگاه‌های ماینر ارزش خود را از دست خواهند داد.

بهترین استخر‌های استخراج اتریوم

در هنگام انتخاب بهترین استخر استخراج اتریوم حتما به کارمزد و حداقل پرداخت توجه کنید. همچنین هرچه سرور‌های استخر به کامپیوتر شما نزدیک‌تر باشند، می‌توانید با بازدهی بیشتری کار کنید. در اینجا سه تا از بهترین استخر‌های استخراج اتریوم را به شما معرفی می‌کنیم:

استخر Ethpool / Ethermine

استخرهای Ethpool و Ethermine دو وب سایت مختلف هستند اما هر دو یک استخر مشترک استفاده می‌کنند. این استخر با هش ریت حدود ۲۶. ۸ درصد، بزرگترین استخر استخراج اتریوم است. در حال حاضر Ethermine حدود ۱۲۵ هزار و Ethpool حدود ۱۱۰۰ کاربر دارد. کارمزد استخراج هر دو استخر تنها ۱ درصد است. در Ethermine می‌توانید حداقل پرداخت را براساس زمان دریافت پاداش استخراج تعیین کنید. برای بازه‌های زمانی طولانی، حداقل پرداخت ۱۰ ETH و برای بازه‌های کوتاه مدت این مقدار ۰. ۰۵ ETH است.

استخر Nanopool

استخر Nanopool با در اختیار داشتن حدود ۱۴. ۴ درصد قدرت هش شبکه و بیش از ۸۰ هزار ماینر، سومین استخر بزرگ استخراج اتریوم است کارمزد استخراج در این استخر ۱ درصد است. در Nanopool به صورت پیش فرض حداقل پرداخت برابر با ۰. ۲ ETH است. این استخر استفاده از کارت گرافیک‌های AMD را برای استخراج توصیه می‌کند. در Nanopool می‌توانید با استفاده از CPU اتریوم استخراج کنید اما به خاطر پایین بودن راندمان در عمل سود‌آور نخواهد بود. استخر Nanopool همچین از استخراج ارز‌های دیجیتال اتریوم کلاسیک، Siacoin، ZCash، Monero، Pascal و Electroneum پشتیبانی می‌کند.

استخر Dwarfpool

Dwarfpool زمانی رهبر بازار بود اما اکنون حدود ۲. ۴ درصد از هش ریت شبکه اتریوم را به خود اختصاص داده است. شبیه استخر‌های معرفی شده در بالا Dwarfpool برای از پاداش استخراج هر بلاک ۱ درصد کارمزد کسر می‌کند. می‌توانید پاداش خود را ۶ بار در روز از این استخر دریافت کنید اما در صورتی که مانده حساب شما بیشتر از ۱. ۰۱ اتریوم باشد. در استخر Dwarfpool می‌توانید ارز‌های دیجیتال Monero، ZCash، Expanse و Groestlcion نیز استخراج کنید.

*در هنگام نگارش این مقاله استخر Dwarfpool به طور موقت بسته شده است.

سوالات متدوال

سوالات متداول

استخر استخراج چیست؟

استخر استخراج یک گروه از ماینرهای ارزهای دیجیتال است که منابع محاسباتی خود را روی یک شبکه ترکیب می‌کنند. هدف این افراد، بالا بردن احتمال یافتن یک بلوک ارز دیجیتال است.

پس از به روزرسانی اتریوم ۲ و استفاده از مکانیزم اثبات سهام، تا چه زمانی می‌شود اتریوم را استخراج کرد؟

شروع اتریوم ۲،‌ پایان ماینینگ اتریوم نیست؛ پس از بروزرسانی اتریوم، پیش‌بینی می‌شود که استخراج اتریوم به صرفه نباشد.

۴.۳/۵ - (۳ امتیاز)
نظرات
۲ دیدگاه

۲ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 • به نظرتون هنوز ماینینگ اتریوم به صرفست؟

  پاسخ
  • علی رضا فروتنی
   ۲۹آبان ۱۴۰۰ ۵:۱۷ ب٫ظ

   درود بر شما؛‌
   قطعا سود ماینینگ اتریوم نسبت به سال های ۲۰۲۰، ۲۰۱۹ و قبل از اون و حتی نسبت به اوایل سال ۲۰۲۱ خیلی کاهش پیدا کرده. اگر تجهیزاتش رو ندارید،‌ توصیه می‌کنیم که قید ماینینگو بزنید وگرنه تا اتمام بروزرسانی اتریوم فرصت هست برای ماینینگ.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست