اوکی اکسچنج

بالاترین قیمت بیت کوین در تاریخ (بررسی بهترین رکوردهای پادشاه ارزهای دیجیتال)

ارز دیجیتال بیت کوین که آن را پادشاه ارزهای دیجیتال می‌نامند، از زمان تولدش تا کنون (پایان سال ۲۰۲۲) نوسانات قیمتی زیادی را تجربه کرده است. این نوسانات دلایلی همچون شرایط سیاسی جهان، خرید و فروش در حجم‌های بالا توسط نهنگ‌ها یا خرس‌ها، اعلام نظر سلبریتی‌ها و افراد مشهور و… دارند که گاهی قیمت را افزایش و گاهی باعث کاهش آن می‌شوند.

طی سال‌های گذشته بیت کوین قیمت‌های تاریخی را به ثبت رسانده و باعث شده تا افراد زیادی به این دنیای پرنوسان و جدید جذب شوند؛ بالاترین قیمت بیت کوین حدود ۶۹,۰۰۰ دلار بود که در سال ۲۰۲۱ به ثبت رسید و پس از آن دیگر نتوانست به رکورد جدیدی دست یابد.

اما آیا تاریخ تکرار می‌شود؟ آیا بیت کوین نوجوان ما می‌تواند در سال جدید میلادی رکورد جدید ثبت کند؟ در ادامه مقاله همراه ارزتودی باشید تا رکوردهای قیمتی بیت کوین از ابتدای تولد تاکنون را بررسی کنیم و پاسخ سوالات خود را بیابیم.

رکوردهای قیمتی بیت کوین

بیت کوین که در سال ۲۰۰۹ توسط ساتوشی ناکاموتو مرموز خلق شد، در ابتدای کارش هیچ ارزش قیمتی نداشت؛ به عبارتی قیمت آن صفر دلار بود! اما با گذشت زمان و پذیرفته شدن بیشتر، ارزش بازار بالایی پیدا کرد و اکنون (در هنگام نگارش این مقاله) با ارزش بازار ۳۱۹,۰۰۰,۸۲۶,۷۱۹ و قیمت ۱۶,۵۷۴.۸۷$ معامله می‌شود.

قابل ذکر است که اولین صرافی ارز دیجیتال که معاملات بیت کوین را فراهم کرد در سال ۲۰۱۰ راه‌اندازی شد و ارزش قیمت بیت کوین از این تاریخ به بعد در دسترس است.

بیت کوین در بدو تولد: ۲۰۱۰

همه‌ی افراد علاقه‌مند به دنیای ارزهای دیجیتال و بیت کوین، موافق هستند که سال ۲۰۱۰ نقطه‌ی عطف بیت‌کوین بود؛ چرا که تا قبل از آن بیت کوین ارزش قیمتی نداشت و معامله نمی‌شد. نخستین صرافی به اسم BitcoinMarket در ۱۷ می ۲۰۱۰ تاسیس شد و اولین معاملات بیت کوین در آنجا شکل گرفت.

در این سال بیت کوین از صفر دلار به ۰.۰۴ دلار رسید که نسبت به زمان خود جهش قیمتی خوبی محسوب می‌شود. در تصویر زیر نمودار قیمتی بیت کوین در سال ۲۰۱۰ را مشاهده می‌کنید.

نوسانات قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۰

بیت کوین یک دلاری و حباب ۳۰ دلاری: ۲۰۱۱

در سال ۲۰۱۱ صرافی MtGox به عنوان اولین صرافی که از تبدیل بیت کوین به فیات پشتیبانی می‌کرد، تاسیس شد. با راه‌اندازی این صرافی، بیت کوین بیش از پیش به شهرت و محبوبیت دست پیدا کرد؛ در یک برنامه تلویزیونی پرمخاطب درباره آن صحبت شد، مقاله‌های بسیاری در سایت‌ها و روزنامه‌های معتبر نوشته شد و این موضوعات باعث شد تا بیت کوین به قیمت یک دلار برسد.

در همین سال اولین حباب بیت کوین شکل گرفت و در ژوئن ۲۰۱۱ قیمت آن به ۳۰ دلار رسید! بیت‌کوین در این جایگاه از نظر قیمتی یک رکورد تاریخی را ثبت کرد، اما پس از این افزایش قیمت به سرعت به ۱۰ دلار کاهش یافت.

نوسانات قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۱

اولین هاوینگ بیت کوین: ۲۰۱۲

در این سال افزایش قیمت بیت کوین تقریبا یکنواخت پیش رفت و بالاترین قیمتی که بیت کوین در این سال به ثبت رساند، ۱۳.۷۰ دلار بود. از اتفاقات مهم در این سال می‌توانیم به نصف شدن پاداش بلاک (هاوینگ بیت‌کوین) اشاره کنیم که پاداش استخراج بلاک‌ها از ۵۰ بیت کوین به ۲۵ واحد BTC رسید.

نوسانات قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۲

حجم بازار ۱ میلیاردی بیت کوین: ۲۰۱۳

سال ۲۰۱۳ تبدیل به سالی پرشور و صعودی برای بیت کوین شد؛ در این سال اولین دستگاه خودپرداز بیت کوین در کالیفرنیا تاسیس شد و وب‌سایت فروش مواد مخدر به نام سلیک رود نیز برای همیشه بسته شد.

همچنین در همین سال دولت چین اعلام کرد که مردم می‌توانند آزادانه به خرید و فروش بیت کوین بپردازند، که این خبر منجر به رشد عجیب بازار شد و بیت‌کوین از مرز ۱۰۰۰ دلار گذشت! با توجه به نمودار قیمتی بیت کوین در سایت CoinMarketCap، در سال ۲۰۱۳ میلادی، حجم کل بازار بیت‌کوین به ۱ میلیارد دلار رسید.

نوسانات قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۳

افت قیمتی برای پادشاه ارزهای دیجیتال: ۲۰۱۴

اگر به نمودار قیمتی بیت کوین در سال ۲۰۱۴ نگاهی بی‌اندازیم، متوجه خواهیم شد که سال خوبی برای بیت کوین نبود و افت و خیزهای شدیدی را تجربه کرد. یکی از دلایل مهم این کاهش قیمت، تعطیلی صرافی MtGox بود که به عنوان بزرگ‌ترین پلتفرم خرید و فروش بیت‌کوین شناخته میشد.

از سوی دیگر اعلام ممنوعیت معاملات بیت کوین در چین نیز به این کاهش قیمت دامن زد؛ در این سال بالاترین قیمت بیت کوین حدود ۱۰۱۷ دلار بود و در طی سال بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ دلار نوسان قیمتی داشت.

نوسانات قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۴

امید دوباره و روند صعودی بیت کوین: ۲۰۱۵

با اینکه سال گذشته برای بیت کوین چندان خوشایند نبود، اما سال جدید و اتفاقاتی مانند ثبت رسمی لوگوی بیت‌کوین، راه‌اندازی صرافی کوین‌بیس و… به رشد آن کمک شایانی کردند؛ در این سال بالاترین قیمت بیت‌کوین ۴۶۳ دلار بود.

نوسانات قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۵

سالی پرنوسان با جهش‌های قیمتی: ۲۰۱۶

ارز دیجیتال بیت کوین در سال ۲۰۱۶ اعتماد و انگیزه سرمایه‌گذاران را بیشتر کرد و روند صعودی خوبی را در پیش گرفت. در ابتدای سال ارزش بیت‌کوین حدودا ۴۰۰ دلار بود و در اواخر سال ۲۰۱۶ ارزش آن به ۹۷۲ دلار رسید.

در این سال هاوینگ دوم بیت‌کوین اتفاق افتاد و پاداش بلاک به ۱۲.۵ واحد BTC رسید، دونالد ترامپ به عنوان ریاست جمهوری آمریکا منتخب شد؛ پس از آن ارزش بازار آمریکا کاهش پیدا کرد که در نهایت این موضوع  باعث افزایش قیمت بیت کوین شد.

نوسانات قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۶

بیت کوین و رکورد قیمتی ۲۰,۰۰۰ دلاری: ۲۰۱۷

در این سال رشد قیمتی بیت کوین به طور شگفت‌انگیزی صعودی بود طوری که در اوایل سال با قیمت ۸۰۰ دلار معامله می‌شد و در اواخر سال با ثبت رکوردهای جدید به بالاترین قیمت خود که حدود ۲۰,۰۰۰ دلار بود رسید!

در همین سال با توجه به عدم توافق اعضای جامعه در مورد مقیاس‌پذیری بیت‌کوین، هارد فورکی از آن به نام بیت‌کوین‌کش متولد شد که هدف افزایش سایز بلاک را دارد؛ پس از آن هاردفورک بیت‌کوین‌گلد با هدف غیرمتمرکز شدن فرایند استخراج صورت گرفت.

نوسانات قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۷

روند نزولی برای بیت کوین: ۲۰۱۸

دقیقا در سالی که بیت کوین ۱۰ ساله شد، حدود ۸۰ درصد از کل منابع قانونی و موجود آن استخراج شدند و سختی شبکه به شدت کاهش یافت! در ابتدای سال با قیمت ۱۳,۳۶۸ دلار معامله میشد و تا اواخر ماه ژانویه که به قیمت ۱۶,۴۵۵ دلار رسید، رشد خوبی را تجربه کرد.

در کل باید بگوییم که بیت کوین در سال ۲۰۱۸ روی خوشی ندید و تا اواخر سال روندی نزولی را طی کرد؛ این روند نزولی بد و بدتر شد تا اینکه در انتهای سال خرید و فروش آن با قیمت ۴,۰۰۰ دلار انجام میشد.

نوسانات قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۸

زمستان کریپتو: ۲۰۱۹

بر اساس تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، سال ۲۰۱۹، زمستان کریپتو بر بازار ارزهای دیجیتال حاکم بود و بیت کوین نیز در سه ماهه اول سال در قیمت ۳۰۰۰ دلار معامله میشد. پس از آن و در سه ماهه دوم سال بیت‌کوین رشد خود را آغاز کرد و خود از ۳,۲۰۰ دلار به قیمت حدود ۱۳,۰۰۰ دلار رساند که بالاترین قیمت ثبت شده در این سال است.

نوسانات قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۹

اتمام زمستان کریپتو و رکوردشکنی بیت کوین: ۲۰۲۰

بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال که از سال ۲۰۱۸ در زمستان کریپتو به سر می‌بردند، کم کم از آن خارج شدند و بازار روند صعودی را پیش گرفت. در این سال بیت‌کوین بیشتر از گذشته شهرت و محبوبیت پیدا کرد و رکورد قیمتی قبلی خود را در سال ۲۰۱۷ به ثبت رسانده بود شکست و به رکورد جدید ۲۹,۰۷۱ دلار رسید.

نوسانات قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۰

ثبت رکورد تاریخی ۶۷,۰۰۰ دلار: ۲۰۲۱

در سال ۲۰۲۱ بیت کوین نوسان قیمتی زیادی را تجربه کرد اما در کل می‌توان گفت که سال خوبی برای سرمایه‌گذاران و معامله‌گران ارزهای دیجیتال بود؛ بیت کوین توانست در ۶ ماهه اول سال رشد ۲ برابری را تجربه کند و از ۲۹,۰۰۰ دلار به بیش از ۶۰,۰۰۰ دلار برسد.

بیت کوین در تاریخ ۸ نوامبر ۲۰۲۱، اوج قیمت تاریخی خود که بیش از ۶۷,۰۰۰ دلار بود را ثبت کرد و این رشد باعث شد تا بیت‌کوین و سایر کوین‌ها و توکن‌ها گسترش پیدا کنند؛ اما در نهایت متاسفانه بیت‌کوین نتوانست این قیمت را حفظ کند و در عرض چند روز به زیر ۶۰,۰۰۰ دلار سقوط کرد! 

روند نزولی در اواخر سال ۲۰۲۱ ادامه داشت و بیت کوین این سال را با قیمت حدودی ۴۶,۰۰۰ دلار به پایان رساند.

نوسانات قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۱

بازار خرسی و سقوط بازار ارزهای دیجیتال: ۲۰۲۲

با اینکه سال ۲۰۲۲ شروع خوبی داشت، اما نتوانست این روند را حفظ کند و تا اکنون که در آخرین روز پایان سال میلادی هستیم، بازار در دست خرس‌ها است. برخی تحلیلگران معتقدند که دوباره زمستان کریپتو، ارزهای دیجیتال را به چالش کشیده است.

نوسانات قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۲

بیت کوین ابتدای سال را با قیمت ۴۶,۷۰۰ دلار شروع کرد و طولی نکشید تا قیمت ۱۵,۸۰۰ را لمس کند. این کاهش قیمت و روند نزولی را می‌توانیم ناشی از چند دلیل بدانیم:

  • قیمت سهام در بازار بورس آمریکا ریزش داشت.
  • مشکلاتی که برای استیبل کوین ترا لونا رخ داد.
  • پاندمی کرونا و جنگ روسیه و اوکراین باعث افزایش تورم در سطح جهانی شدند.
  • عقاید منفی سیاست‌مداران مطرح جهان درباره ارزهای دیجیتال شدت گرفت.
  •  اعلام ورشکستگی صرافی بزرگ FTX 
  • و…

بالاترین قیمت های بیت کوین تا سال ۲۰۲۲

در ابتدای پیدایش ارز دیجیتال بیت کوین، خالق مرموز این رمز ارز ارزشی برای آن تعیین نکرده بود؛ اما اکنون اگر به نمودار قیمتی آن نگاه کنیم، نوسانات و قیمت‌های متفاوتی را می‌بینیم. بیت‌کوین نوجوان، تا کنون توانسته است رکوردهای تاریخی را به ثبت برساند که به عنوان بالاترین قیمت‌های بیت کوین شناخته می‌شوند.

در ادامه رکوردها و بالاترین قیمت‌های بیت کوین را مرور خواهیم کرد:

۱. اولین حباب بیت کوین و بالاترین قیمت در تاریخ ۸ ژوئن ۲۰۱۱ => ۳۰ دلار

۲. عبور از مرز ۱۰۰۰ دلار و ثبت بالاترین قیمت در تاریخ ۴ دسامبر ۲۰۱۳ => ۱۰۰۰ دلار

۳. رکورد ۲۰ هزار دلاری با تولد اولین هارد فورک در تاریخ ۱۶ دسامبر ۲۰۱۷ => ۲۰,۰۰۰ دلار

۴. اتمام زمستان کریپتو ثبت رکورد جدید در تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰ => ۲۹,۰۷۱ دلار

۵. ثبت رکورد بالاترین قیمت بیت کوین در تاریخ ۸ نوامبر ۲۰۲۱ => ۶۷,۳۸۳ دلار

پیش‌بینی قیمت بیت کوین در سال جدید: ۲۰۲۳

طی یک سال گذشته بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، چالش های زیادی را پشت سر گذاشتند؛ البته که این ماجراجویی‌ها تمام نشده و همچنان ادامه دارد. برخی تحلیلگران معتقد هستند اگر بیت‌کوین در اواخر سال ۲۰۲۲ با قیمتی بیش از ۱۶,۶۲۸ دلار معامله شود، می‌تواند روند خوبی را در سال ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ پیش بگیرد.

روند قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۳ چگونه پیش خواهد رفت؟

پیشبینی شما از قیمت بیت کوین در سال جدید میلادی چیست؟ آیا بازار روند نزولی را پیش می گیرد؟ یا بیت کوین می‌تواند رکورد تاریخی جدیدی را به ثبت برساند؟ نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

۵/۵ - (۳ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست