اوکی اکسچنج

اینستاگرام ارز تودی

چه اتفاقی برای شبکه ترا و توکن لونا افتاد؟

چه اتفاقی برای شبکه ترا و توکن لونا افتاد؟

اگر اخیراً اخبار بازار ارزهای دیجیتال را دنبال کرده باشید احتمالاً متوجه سقوط شبکه ترا و توکن LUNA و از بین رفتن استیبل کوین UST شده‌اید. اثر موجی برجسته‌ترین سقوط یک ارز دیجیتال در سال‌های اخیر را می‌توان در سراسر فضای دیفای احساس کرد.  این اتفاق بسیاری را به این سوال واداشت که چه اتفاقی برای LUNA افتاد؟

سقوط اخیر ارزهای دیجیتال شبکه ترا (LUNA) و استیبل کوین ترا یو اس دی (UST) موجی از شوک را به سراسر صنعت بلاک چین وارد کرده است. این پروژه پس از استفاده گسترده در سال 2021، اکنون پس از سقوط قیمت هر دو دارایی رمزنگاری مورد انتقاد شدید قرار گرفته است. از زمانی که سقوط توکن LUNA در 7 می 2022 شروع شد، توکن UST بسیار کمتر از قیمت 1.00 دلاری خود بوده است. در حالی که سرمایه گذاران در تلاش برای درک وضعیت و جبران خسارات هستند، بسیاری از فعالان بازار در این فکر هستند که به راستی چه اتفاقی برای LUNA افتاد؟ با ارزتودی همراه باشید تا به بررسی اتفاقات پیش آمده پیرامون این مسئله بپردازیم.

در این مقاله، ما قصد داریم تا به سقوط ارزهای LUNA و UST بپردازیم. ما یک نمای کلی از پروتکل استیبل کوین الگوریتمی غیرمتمرکز را ارائه خواهیم کرد و در مورد رویدادهای منتهی به سقوط شدید قیمت LUNA بحث خواهیم کرد. همچنین، اثرات احتمالی و اینکه چگونه این سقوط ممکن است بر صنعت بلاک چین تأثیر بگذارد را بررسی خواهیم کرد. علاوه بر این، آینده استیبل کوین‌های الگوریتمی را در نظر خواهیم گرفت و به سؤالات رایجی مانند توکن LUNA چیست؟ چه اتفاقی برای LUNA افتاد؟ و UST چگونه کار می‌کند؟ پاسخ خواهیم داد.

ترا (Terra) چیست؟

قبل از اینکه به این سوال بپردازیم که چه اتفاقی برای LUNA افتاد؟، اجازه دهید ابتدا نگاهی به پروژه UST و LUNA بیندازیم. Terra یک شبکه بلاک چین عمومی مبتنی بر قرارداد هوشمند مبتنی بر کازماس (Cosmos) است. این پروژه مجموعه‌ای از پروتکل‌های استیبل کوین الگوریتمی و چند جانبه و داپ‌های کراس-چین (برنامه‌های غیرمتمرکز) است. هدف این پروژه ترویج پذیرش فناوری‌های غیرمتمرکز با ساده‌سازی مشاغل برای پذیرش و خودکارسازی پرداخت‌های رمزنگاری بدون واسطه است.

ترا از یک مدل توکن دوگانه استفاده می‌کند که کاربران را به استفاده از فرصت‌‎های آربیتراژ تشویق می‌کند. این مسئله باعث می‌شود که پذیرش پلتفرم بهبود یابد. استیبل کوین‌هایی مانند ترا یو اس دی (UST) شرایط قیمتی خود را از طریق توکن بومی LUNA حفظ می‌کنند.

ترا (Terra) چیست؟

علاوه بر این، جامعه ترا همیشه در تلاش برای توسعه این پلتفرم بوده است. کاربران در سراسر سال 2022 از این پلتفرم استقبال کردند. ترا میزبان یک سری از پروتکل‌های برجسته دیفای از جمله پروتکل Mirror و پروتکل Anchor  است. این محبوبیت تقاضای زیادی برای توکن LUNA ایجاد کرده و ترافیک قابل توجهی را به پروتکل استیبل کوین ترا یو اس دی  (UST) کشانده است. شبکه ترا با استفاده از کیت توسعه نرم افزار Cosmos ساخته شده است.

همچنین از مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) بومی کازموس استفاده می‌کند و می‌تواند حداکثر 100 اعتبار سنج را در خود جای دهد. این عدد باعث می‌شود که بلاک چین ترا متمرکزتر از بسیاری از شبکه‌های PoS رقیب باشد. با این حال، تراکنش‌ها در این شبکه تنها چند ثانیه طول می‌کشد تا تایید شوند. علاوه بر این، تعامل با قراردادهای هوشمند و پروتکل‌های دیفای در ترا به طور قابل توجهی ارزان تر از تعامل با پروتکل‌های مشابه مبتنی بر اتریوم است.

لونا چگونه به‌ وجود آمد؟

شرکت بلاک چین Terraform Labs بلاک چین ترا را ایجاد کرده و Terra Alliance این پروژه را پشتیبانی می‌کند. دنیل شین (Daniel Shin) و دو کوون (Do Kwon) این بلاک چین را در سال 2018 تاسیس کردند. ترا اتحادی متشکل از 15 شرکت معاملات الکترونیک است که مقر آنها در شرق آسیا است. شبکه اصلی این پروژه در آوریل 2019 فعال شد. اولین دارایی‌ای که به شبکه معرفی شد توکن TerraKRW (KRT) بود.

لونا چگونه به‌ وجود آمد؟

KRT یک استیبل کوین است که به وون کره متصل شده است. با این حال، فروش خصوصی اولیه توکن LUNA حدود 32 میلیون دلار را از چندین سرمایه گذار برجسته از جمله بایننس، OKX و هوبی (Houbi) به دست آورد. علاوه بر این، سازمان فرعی، Luna Foundation Guard (LFG)، بیش از 1 میلیارد دلار از شش سرمایه گذار برای خرید بیت کوین (BTC) به عنوان دارایی ذخیره جمع آوری کرده است.

توکن لونا (LUNA)

توکن Terra LUNA واحد اصلی معاملاتی در قلب اکوسیستم ترا است. این توکن برای حفظ قیمت استیبل کوین‌های ساخته شده در این شبکه ضروری است. به علاوه دارندگان خود را قادر می‌سازد تا در مورد پیشنهادهای حاکمیتی رای دهند و تغییراتی در پارامترهای مختلف پلتفرم ایجاد کنند. همچنین سوزاندن توکن LUNA استیبل کوین‌های شبکه را تثبیت کرده و باعث بهبود پذیرش پلتفرم با استفاده از فرصت‌های آربیتراژ می‌شود.

توکن Terra LUNA واحد اصلی معاملاتی در قلب اکوسیستم ترا است.

حداکثر عرضه توکن LUNA یک میلیارد توکن است. اگر عرضه از این تعداد بیشتر شود، این پروتکل توکن‌های LUNA را برای رسیدن به اندازه مورد نظر می‌سوزاند. سوزاندن 1 دلار LUNA به کاربران امکان می‌دهد 1 دلار UST مینت کنند. برای دستیابی به این هدف، کاربران باید با یک قرارداد هوشمند تعامل داشته باشند که از فید قیمت یک اوراکل برای تعیین نرخ مبادله بین LUNA و UST استفاده می‌کند.

توکن LUNA همچنین برای پرداخت هزینه تراکنش در سراسر شبکه ترا ضروری است. بعلاوه، دارندگان آن می‌توانند LUNA را برای مشارکت در مکانیسم اجماع اثبات سهام (DPoS) و بخشی از هزینه‌های شبکه به اشتراک بگذارند.

توکن یو اس تی (UST)

توکن ترا یو اس دی  (UST) یک استیبل کوین الگوریتمی با هدف قیمت یک دلار است. پلتفرم لونا برای حفظ این قیمت به جای وثیقه به سوزاندن LUNA متکی است. سوزاندن این توکن به کاهش عرضه آن کمک می‌کند و دارایی را کمیاب می‌کند. همچنین، زمانی که قیمت توکن UST کمتر از یک دلار باشد، فرصتی برای خرید آن با قیمت کاهش یافته ایجاد می‌کند.

از سوی دیگر، زمانی که قیمت یک توکن UST بالاتر از یک دلار است، دارندگان LUNA انگیزه‌ای برای فروش توکن‌های LUNA خود را در ازای به دست آوردن UST دارند. ارزش توکن UST از طریق عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. با افزایش عرضه UST، ارزش بازار کاهش می‌یابد. این مسئله تا زمانی که UST به قیمت هدف خود یعنی یک دلار دست یابد ادامه پیدا می‌کند. علاوه بر این، افزایش عرضه این توکن همبستگی تاریخی با عملکرد قیمت توکن  LUNA را به همراه دارد. بر این اساس، قیمت توکن LUNA اغلب منعکس کننده افزایش پذیرش اکوسیستم ترا است.

حذف توکن UST و سقوط ارزش LUNA

خب، چه اتفاقی برای لونا افتاد؟ زنجیره‌ای از رویدادها که در نهایت منجر به سقوط تاریخی LUNA و استیبل کوین UST شد. این اتفاقات از صرافی غیرمتمرکز (DEX) کِرو فایننس (Curve Finance) آغاز شد. کرو فایننس یک صرافی با نقدینگی بالا است که سواپ کردن استیبل کوین‌ها را با حداقل افت قیمت فراهم می‌کند. در 5 می 2022، استخر نقدینگی UST-3pool که از بخش‌های مساوی توکن UST و TriCrypto (USDT/USDC/DAI) تشکیل شده بود، شروع به افزایش تسلط توکن یو اس تی کرد. از آنجایی که سرمایه گذاران بیشتری شروع به مبادله UST با استیبل کوین‌های قابل اعتمادتر کردند، قیمت UST برای مدت کوتاهی به 0.986 دلار در صرافی بایننس کاهش یافت.

حذف توکن UST و سقوط ارزش LUNA

با این حال، تقریباً 24 ساعت طول می‌کشد تا یک نفر چنین مشکلی را گزارش کند. علیرغم افزایش مختصر قیمت به 0.98 در چند ساعت بعدی، اعتماد سرمایه گذاران به پروژه دچار تزلزل شد. هنگامی که این اتفاق افتاد، استخر UST-3pool بیش از 1.23 میلیارد دلار داشت. همچنین، بنیاد ترا و بنیاد کِرو در حال آزمایش یک استیبل کوین جدید به نام 4pool بودند. این استخر باید شامل چهار استیبل کوین می‌بود: UST، FRAX، USDC و USDT. هر دوی FRAX و UST استیبل کوین‌های الگوریتمی هستند در حالی که USDT و USDC با پشتوانه فیات هستند. علاوه بر این، 4pool برای داشتن بازدهی ثابت استیبل کوین‌ها و جذب نقدینگی قابل توجه طراحی شده است.

آزمایش 4pool در 4 می 2022 در فانتوم و آربیتروم قبل از استقرار در شبکه اصلی اتریوم آغاز شد. متأسفانه در نهایت 4pool به شبکه اتریوم راه پیدا نکرد. خروج استیبل کوین‌های غیر UST از UST-3pool منجر به از دست دادن حدود 560 میلیون دلار از استیبل کوین‌های غیر UST در سه روز شد. علاوه بر این، استیبل‌کوین‌های غیر UST در این دوره بسیار نقدشونده شدند و این مسئله دارندگان UST را برای مبادله دارایی‌های خود با سایر استیبل‌کوین‌ها با مشکل مواجه می‌کرد.

ریزش قیمت

با کاهش قیمت، کاهش اعتماد سرمایه گذاران و خروج نقدینگی از UST-3pool، همه چیز به سرعت بد و بدتر شد. جفت ارز معاملاتی UST/USDT که در بایننس نقدینگی بالایی را درگیر خودش داشت به سرعت فرو ریخت. تنها در سیزده ساعت، قیمت UST به 0.59 دلار کاهش یافت و تنها دو روز بعد به 0.22 دلار سقوط کرد. با همبستگی بین LUNA و UST، قیمت LUNA نیز کاهش یافت.

در نتیجه، ریزش قیمت همچنان در سرتاسر بازارهای ارزهای دیجیتال تکرار می‌شود. در زمان نگارش این مقاله، توکن LUNA در حدود 0.013404 دلار معامله می‌شود که ارزش آن تقریباً نسبت به بالاترین رکورد تاریخ خود یعنی 119.18 دلار در 5 آوریل 2022 یک صدم شده است! علاوه بر این، طبق گزارشات CoinGecko، توکن UST با 0.496 دلار معامله می‌شود.

ریزش قیمت LUNA

بنیاد لونا گارد (LFG) یک سازمان غیرانتفاعی مستقر در سنگاپور است که هدف آن حمایت از گسترش اکوسیستم ترا است. این شامل ارائه کمک‌های مالی برای پروژه‌های در حال ظهور در سراسر اکوسیستم ترا است. LFG از طریق فروش توکن‌های LUNA، یک میلیارد دلار در یک دور سرمایه‌گذاری بی‌سابقه جمع‌آوری کرد. این وجوه قصد دارند به ایجاد ذخیره‌ای با بیت کوین برای UST و تقویت پیوند UST در سال‌های آینده کمک کنند. این شامل دور شدن از تکیه صرفاً بر پویایی بازار برای حفظ قیمت توکن UST است. سبدی از دارایی‌های دیجیتال از ذخایر LUNA پشتیبانی می‌کند. علاوه بر این، بسیاری از این دارایی‌ها در بحبوحه رکود در بازار، اثرات منفی سقوط را تجربه می‌کنند.

این مسئله برای صنعت بلاک چین چه معنایی دارد؟

سقوط LUNA سوالاتی را در مورد قابلیت اطمینان استیبل کوین‌های الگوریتمی ایجاد می‌کند. پروژه‌های دیگری که مدل مشابهی را اتخاذ می‌کنند، تحت نظارت فزاینده‌ای قرار می‌گیرند زیرا درخواست‌ها برای تنظیم مقررات و وثیقه‌سازی، حرکت الگوریتمی پایدار کوین را تهدید می‌کند. جانت یلن، وزیر خزانه داری ایالات متحده، خواستار وضع مقررات سختگیرانه تر در مورد استیبل کوین‌ها است. زیرا سقوط LUNA آخرین مورد از یک رشته شکست متوالی استیبل کوین‌های الگوریتمی است. عواقب سقوط LUNA بر سایر دارایی‌های دیجیتال تاثیر زیادی دارد. دارایی‌هایی که بخشی از ذخایر LUNA را تشکیل می‌دهند نیز تأثیر سقوط LUNA را احساس می‌کنند.

علاوه بر این، افزایش فشار از سوی تنظیم‌کننده‌ها، سرمایه‌گذاران را وادار می‌کند تا بیشتر در مورد دارایی‌های دیجیتالی که دارند فکر کنند. علاوه بر این، سقوط UST و LUNA بر هر کسی که دارای استیبل کوین است تأثیر می‌گذارد. تقریباً هر استیبل کوین اصلی با انحرافات قیمت مواجه است. بسیاری از سرمایه گذاران جدید توکن UST را با استیبل کوین محبوب USDT اشتباه می‌گیرند و همین مسئله باعث فروش زیاد این ارز در چندین صرافی ارز دیجیتال می‌شود. بعلاوه، اتفاقات رخ داده در صرافی Curve Finance باعث ایجاد غوغا در سراسر جامعه دیفای شده است.

سقوط اخیر LUNA نیز نیاز به مقررات سخت‌گیرانه‌تر را نشان می‌دهد. این مسئله ممکن است نوآوران حوزه دیفای را تشویق کند تا در مورد پیامدهای بلندمدت  فناوری‌های نسل بعد فکر کنند. در آینده، ممکن است پروژه‌های دیفای بیشتری را با در نظر گرفتن پایداری فناوری‌هایی که ایجاد می‌کنند ببینیم تا از موارد بیشتر این رویداد در آینده جلوگیری شود.

نتیجه گیری

علیرغم ناکامی‌ها مختلف پروژه، سوزاندن و فروش توکن LUNA در تلاش برای حفظ قیمت توکن UST تا زمانی که اعتبارسنجی‌ها عملیات خود را متوقف کردند، ادامه یافت. دو کوون، یکی از بنیانگذاران ترا، در توییتی اظهار داشت که قصد دارد “چندین اقدام اصلاحی” را برای کمک به بازگرداندن ایمان از دست رفته جامعه به پروژه معرفی کند. برای تسهیل این امر، تیم این پروژه مقدار UST که می‌توانند از استخر پایه مینت کنند را افزایش می‌دهد.

این اتفاق باعث می‌شود به طور موثر تلاش کند تا مسیر خود را از این موقعیت جدا کند. ما باید منتظر بمانیم و ببینیم که این روند چگونه پیش می‌رود. با این حال، ایمان به استیبل کوین‌های الگوریتمی در حال حاضر در پایین‌ترین حد خود قرار دارد. افزایش فشار برای پروژه‌های استیبل کوین برای افشای ذخایر شفاف نشان می‌دهد که استیبل کوین‌های الگوریتمی می‌توانند برای سرمایه گذاران بلندمدت بسیار خطرناک باشند. علاوه بر این، تنظیم‌کننده‌ها احتمالاً به شدت از نوآوری‌های دیفای در آینده برای جلوگیری از وقوع این نوع رویدادها در آینده، انتقاد خواهند کرد.

4.3/5 - (3 امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارز تودی بپیوندید.

فهرست