اوکی اکسچنج

صرافی غیرمتمرکز کرو فایننس و ارز دیجیتال CVR چیست؟

صرافی غیرمتمرکز کرو فایننس و ارز دیجیتال CVR چیست؟

صرافی‌های غیرمتمرکزی مانند سوشی سواپ و یونی سواپ نشان دادند که می‌توانند با صرافی‌های متمرکزی مانند بایننس یا کوین بیس و سایر صرافی‌های دیگر رقابت کنند. اما کرو فایننس، یک صرافی غیرمتمرکز برای استیبل کوین‌ها، عملکرد کالا منحصر به فردی از خود نشان داده است. کرو فایننس مبادلات استیل کوین‌ها را سریع‌تر، کارآمدتر با کارمزد کمتر امکان‌پذیر می‌کند. این ویژگی صرافی نشان می‌دهد صرافی‌های غیرمتمرکز نه تنها کار می‌کند بلکه از فارکس نیز بهتر است.

مشاهده: قیمت لحظه ای Curve DAO

صرافی غیرمتمرکز کرو فایننس (Curve Finance) چیست؟

کرو فایننس (Curve Finance) مانند یونی سواپ، یک صرافی غیرمتمرکز برای انجام معاملات ارز‌های دیجیتال است. تفاوت اساسی میان این دو صرافی در این است که کاربران یونی سواپ می‌توانند تمامی توکن‌های ERC-۲۰ را (تا زمانی نقدینگی وجود داشته باشد) در آن مبادله کنند، اما کرو فایننس به شکل اختصاصی برای خرید و فروش استیبل کوین‌های اتریوم طراحی شده است.

کرو فایننس به شکل اختصاصی برای خرید و فروش استیل کوین‌های اتریوم طراحی شده است.

در حال حاضر، صرافی Curve Finance از استیبل کوین‌های زیر پشتیبانی می‌کند:

 • DAI
 • USDT
 • USDC
 • GUSD
 • TUSD
 • BUSD
 • UST
 • EURS
 • PAX
 • sUSD
 • USDN
 • USDP
 • RSV
 • LINKUSD

همچنین، امکان معامله اتریوم (ETH)، لینک (LINK) و چند دارایی توکنیزه ‌شده بیت کوین (BTC) مانند wBTC و renBTC در این صرافی وجود دارد.

کرو فایننس چگونه کار می‌کند؟

تا اینجا متوجه شدید که کرو فایننش مشابه یونی سواپ است؛ با این تفاوت که بیشتر از آن برای انجام معاملات استیبل کوین‌ها استفاده می‌شود. برای درک بهتر عملکرد این پلتفرم بهتر تا به شکل خلاصه با شیوه کار پروتکل‌های بازارساز خودکار یا AMM آشنا شویم، چرا که کرو فایننس نیز یک پروتکل AMM است.

مدل بازارساز خودکار کرو فایننس شامل ۴ بخش اصلی است:

 • ارائه‌دهندگان نقدینگی افرادی هستند که توکن‌های خود را دراستخر‌های نقدینگی Curve سپرده می‌کنند.
 • استخر‌ نقدینگی (Liquidity Pool) جایی است که توکن‌های سپرده‌شده برای ایجاد نقدینگی صرافی در آن نگهداری می‌شود.
 • تریدر‌ها از توکن‌های استخر نقدینگی برای معاوضه یا سواپ استفاده می‌کنند و فشار عرضه و تقاضا قیمت توکن‌‌ها را مشخص می‌کند.
 • الگوریتم‌های AMM به طور کارآمد توکن‌ها را در استخر نقدینگی بر اساس معیار‌های مختلفی مانند فشار عرضه و تقاضای تریدر‌ها قیمت‌گذاری می‌کنند.

بازارساز‌های خودکار یا AMMها، از الگوریتم‌های مبتنی بر قرارداد هوشمند برای قیمت‌گذاری کارآمد دارایی‌های رمزنگاری در استخرهای نقدینگی در صرافی استفاده می‌کنند، در نتیجه نیاز به وجود واسطه را از بین می‌برد. در سوی مقابل، صرافی‌های متمرکز معاملات خود را با استفاده از دفتر سفارش (Order Book) پردازش می‌کنند. از آنجایی که دارایی موجود در این دفتر در اختیار صرافی است، پس صرافی متمرکز طرف مقابل در تمام معاملات است.

در مدل بازارساز خودکار (AMM) صرافی از یک فرمول ریاضی برای تامین نقدینگی و انجام معامله استفاده می‌کند.

حال ممکن است از خود سوال کنید که اگر این صرافی از اوردر بوک استفاده نمی‌کند پس نقدینگی استیبل‌ کوین‌های که در کرو فایننس معامله می‌شود چگونه تامین می‌شود؟ این نقدینگی‌ها از کاربرانی سرچشمه می‌گیرد که با سپرده‌گذاری استیبل کوین‌های پشتیبانی شده در استخر‌های نقدینگی، به ارائه‌دهندگان نقدینگی تبدیل می‌شوند. به بیان دیگر، Curve Finance نقدینگی را جمع و سپس از الگوریتم‌هایی برای تصمیم‌گیری در مورد ارزش دارایی‌های استخر نقدینگی استفاده می‌کند. در نهایت با استفاده از قرارداد‌های هوشمند امکان معاملات توکن‌های درون این استخرها را برای کاربران فراهم می‌کند.

چرا کرو فایننس بهترین صرافی برای معاملات استیبل کوین‌ها است؟

در ابتدای ماه فوریه سال ۲۰۲۲، ارزش کل قفل‌شده (TVL) صرافی غیرمتمرکز کرو فایننس با بیش از ۱۹ میلیارد دلار بیش از ۲.۵ برابر ارزش کل قفل‌شده ۷ میلیارد دلاری صرافی یونی سواپ بود. دلیل اصلی محبوبیت بیشتر کرو فایننس نسبت به یونی سواپ این است که این صرافی تنها به معاملات استیبل کوین می‌پردازد، رقابت در بازار بدون رقیب یا تعدادی کمی رقیب. هدفمند بودن به عنوان یک بازار ارز دیجیتال همچنین به این معنی است که Curve Finance برای معامله‌گران و ارائه‌دهندگان نقدینگی مزایای زیر را فراهم می‌کند:

 • کارمزد پایین معاملات – کرو کارمزد بسیاری کمتری به نسبت یونی سواپ برای معاملات استیبل کوین از تریدر‌ها دریافت می‌کند. کارمزد یونی سواپ ۰.۳ درصد و کرو ۰.۰۴ درصد است.
 • حداقل اسلیپیج – نهنگ‌ها و معامله‌گران بزرگ در هنگام انجام معامله در معرض اسلیپیچ یا ریزش قیمت هستند، اما دارایی‌های استخر‌های دارایی کرو این اتفاق را به حداقل می‌رساند.
 • بدون ضرر ناپایدار – ارائه‌دهندگان نقدینگی کرو جفت‌های استیبل کوین را ارائه می‌کنند که تقریباً به طور کامل زیان‌های ناپایدار را حذف می‌کند.

معاملات در یونی سواپ با اتریوم انجام می‌شود؛ یعنی اگر می‌خواهید معامله‌های را به طور مستقیم و با حداقل کارمزد انجام دهید، یا باید از اتریوم استفاده کنید. برای مثال اگر بخواهید USDT را با USDC مبادله کنید، یونی سواپ USDT شما را به ETH تبدیل می‌کند و سپس ETH را با USDC معامله می‌کند؛ یعنی مبادله شما در دو مرحله انجام می‌شود که این باعث افزایش هزینه‌های شما خواهد شد. اما از آنجایی که کرو فایننس به اتریوم به عنوان یک جفت ارز برای انجام معاملات خود نیاز ندارد، معامله استیبل کوین‌ها با کارمزد کمتری انجام می‌شود.

استخر‌های نقدینگی استیبل کوین فراوان هستند و به شما امکان می‌دهند استیبل کوین‌ها را مستقیماً در یک سوآپ کم هزینه مبادله کنید. اگر در زمان‌هایی که بازار نزولی است، به سایت دیفای پالس (DeFi Pulse) سر بزنید، می‌بینید که با وجود اینکه بسیاری از صرافی‌ها سرمایه کل فقل‌شده خود را از دست داده‌اند، کرو ارزش کل قفل شده خود را حفظ کرده است. دلیل آن هم رویکرد منحصر به فرد کرو برای محافظت از تأمین‌کنندگان نقدینگی در برابر ضرر موقت است.

از آنجایی که کرو فایننس برای انجام معاملات خود به اتریوم نیاز

ضرر‌های ناپایدار (Impermanent losses) همان سود ارائه‌دهندگان نقدینگی هستند که در زمان نوسانات قیمت کریپتو از آن‌ها برای متعادل کردن توازن جفت ارزها استفاده می‌شود. از آنجایی که تمام استخرهای نقدینگی از شما می‌خواهند که یک جفت دارایی را سپرده‌گذاری کنید، زمانی که نقدینگی یکی از آن‌ها سریع‌تر از دیگری افزایش یا کاهش یابد، بخش از این سود‌ها به عنوان ضرر ناپایدار برای متعادل کردن نقدینگی از دست می‌روند. در حالت‌ایده‌آل، شما باید تعادل ۵۰/۵۰ بین دارایی‌های سپرده‌شده در استخر  ایجاد کنید.

صرافی غیرمتمرکز کرو فایننس با استفاده از استخر‌های پایدار از ایجاد ضرر ناپایدار جلوگیری می‌کند. در این پلتفرم نسبت جفت ارزهای استخرهای استیبل کوین و استخرهای توکن ۱:۱ است. کرو فایننس با محدود کردن جفت‌های استخر نقدینگی به دارایی‌هایی که ارزش‌های مشابهی دارند، از ضرر ناپایدار جلوگیری می‌کند. در جواب این سوال که آیا کرو گزینه بهتری برای تبادل استیبل کوین نسبت به یونی سواپ است، باید بگوییم بله. این صرافی غیرمتمرکز همچنین پلتفرمی امن‌تر برای نگهداری و کسب درآمد ثابت از استیل کوین‌ها، اتریوم، توکن‌های رپ شده بیت کوین است.

چگونه از استخر‌های کرو برای کسب درآمد استفاده کنیم؟

وقتی صحبت از معاملات استیبل کوین می‌شود، صرافی غیرمتمرکز کرو فایننس (Curve Finance) تنها نامی است که به ذهن همه کاربران می‌رسد. نقدینگی قابل توجه و بازارساز خودکار حجم نقدینگی زیادی را به طور منظم برای انجام معاملات جذب می‌کند. حجم معاملات روزانه این صرافی به طور متوسط حدود ۱۲۵ میلیون دلار است.

از استخرهای نقدینگی کرو فایننس می‌توان برای کسب درآمد استفاده کرد.

در این پلتفرم ۰.۰۴ درصد از هر معامله به عنوان کارمزد معاملاتی کسر و به تامین‌کنندگان نقدینگی پرداخت می‌شود؛ اما این تنها راه برای کسب درآمد از نقدینگی Curve نیست.

 • کارمزد معاملات: شما برای هر معامله‌ای که از طریق استخر‌هایی که در آن سپرده‌گذاری کردید، متناسب با سهم شما از استخر، سود دریافت می‌کنید.
 • ییلد فارمینگ: سپرده‌های موجود در استخرهای نقدینگی که استفاده نمی‌شوند به پروتکل‌های دیگر DeFi سپرده می‌شوند تا درآمد اضافی ایجاد کنند.
 • سود سالانه: بازدهی سالانه برای سپرده‌های استیبل کوین در Curve بالا است، زیرا خود پلتفرم نیز از دارایی استخرها برای کشت سود استفاده می‌کند.
 • توکن veCRV: شما در ازای سپرده کردن ارز دیجیتال کرو (CRV)، توکن veCER دریافت می‌کنید که از آن برای افزایش بازدهی سالانه سود سپرده شما استفاده می‌شود.
 • استخر‌های ارتقاء یافته: به منظور جذب نقدینگی بیشتر، برخی از استخر‌ها مشوق‌هایی مانند نرخ‌های غیرعادی بالا به LP‌ها می‌دهند.

صرافی کرو فایننس ییک نیروگاه کامل برای‌ ییلد فارمینگ و کسب سود از استیبل کوین‌ها است. همچنین، شما می‌توانید برای افزایش سود خود به عنوان یک تامین‌کننده نقدینگی، راه‌های بالا را با یکدیگر ترکیب کنید.

آشنایی با ارز دیجیتال کرو دائو (CRV) 

ارز دیجیتال کرو دائو (Curve DAO) یا CRV توکن حاکمیتی صرافی کرو فایننس است که از آن برای رای‌‌گیری‌های حاکمیتی، پرداخت پاداش تامین‌کنندگان نقدینگی، افزایش سود ییلدفارمینگ (به شکل توکن veCRV) و سوزاندن توکن استفاده می‌کند.

حاکمیت

همانطور که گفته شد، کرو فایننس یک صرافی غیرمتمرکز است که توسط جامعه‌ کاربران خود اداره می‌شود. تصمیم‌گیری‌ها توسط دارندگان CRV که توکن‌های خود را قفل می‌کنند تا آنها را به veCRV تبدیل کنند،‌ به صورت درون-زنجیره‌ای در gov.curve.fi گرفته می‌شود.

پاداش‌ها

پاداش‌ها و مشوق‌های استخر نقدینگی به شکل ارز دیجیتال کرو (CRV) و بر اساس میزان سهم هر تامین‌کننده نقدینگی به آن‌ها پرداخت می‌شود.

سوزاندن توکن

تمامی کارمزدهای دریافتی از کاربران به استخرهای نقدینگی واریز نمی‌شوند، بخش کوچکی از این درآمدها جمع‌آوری شده و از آنها برای خرید و سوزاندن توکن‌های کرو (CRV) استفاده می‌شود.

توکن veCRV

veCRV مخفف vote-scrowed CRV، نامی جذاب برای توکن‌های CRV است که برای مدت زمان مشخصی در پروتکل کرو فایننس قفل شده‌اند. از این توکن برای رای دادن در حکمرانی، افزایش پاداش، کسب کارمزد معاملات و دریافت ایردراپ استفاده می شود. شما می‌توانید میزان زمان قفل شدن توکن‌های CRV را که از آن برای به‌دست آوردن veCRV انتخاب کنید. هرچه این زمان بیشتر باشد، سود دریافتی شما نیز بیشتر خواهد بود.

کرو فایننس آخرین بلاک از لگو دیفای

به عبارت دیگر، هرچی ارز دیجیتال CRV خود را برای زمان طولانی‌تری قفل کنید، توکن‌های veCRV دریافتی شما بیشتر می‌شود. اما چرا باید به توکن‌های veCRV بیشتری نیاز داشته باشید؟ زیرا هولدرهای veCRV از کارمزد انجام مبادلات در صرافی سود کسب می کنند. امروزه، سود سالانه هولدرهای veCRV تقریباً ۱۰ درصد است، اما این تعداد بسته به حجم معاملات ممکن است تغییر کند. از آنجایی که کرو یک پروتکل نسبتاً پیچیده است، استفاده و پذیرش veCRV هنوز کم است اما به طور پیوسته در حال افزایش است. چراکه فارمر‌ها به تازگی پتانسیل آن را درک کرده‌اند.

کرو فایننس آخرین بلاک از لگو دیفای

کرو فایننس (Curve Finance) تنها پروتکل دیفای (DeFi) است که به طور کامل در کل اکوسیستم مالی غیرمتمرکز یکپارچه شده است. کاربران به دلیل کارمزد‌های پایین و نقدینگی بالا به این صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال روی آورده‌اند. به ‌برنامه‌ها و پروتکل‌های دی‌فای مبتنی بر اتریوم که می‌توانند به صورت بومی به یکدیگر متصل شوند و همکاری کنند، لگوی پول گفته می‌شود. صرافی کرو فایننس مانند لگوها، سایر پروتکل‌های DeFi را برای ساختن ساختارهای مالی به هم متصل می‌‌کند تا ساختار‌های مالی ایجاد کنند که نمونه‌ای از ضرب المثل «کل بزرگتر از مجموع اجزای آن است» است.

استخر‌های نقدینگی این صرافی غیرمتمرکز توسط برنامه‌های DeFi مانند Yearn Finance، Compound، AAVE، Synthetix، Sushi، Badger DAO، Cream Finance، Pickle Finance و Fantom استفاده می‌شوند. مجموع کل دارایی قفل‌شده در کرو فایننس به دلیل حجم عظیم نقدینگی که از منابع مختلف وارد می‌شود، بر عرضه در گردش CRV را افزایش می‌دهد.

برای مثال، یرن فایننس (Yearn Finance) به عنوان بخشی از طرح فارمینگ خودکار خود، خزانه‌های استیبل کوین با سودهای سالانه بالا ارائه می‌کند که توکن‌ها را در استخر‌های CRV سپرده می‌کنند. سالن CRV را می‌خرد و به‌طور خودکار آن را برای حداکثر چهار سال در veCRV قفل می‌کند تا بازده دارندگان خزانه را به حداکثر برساند.

با گذشت زمان، به نظر می‌رسد توکنومیک CRV نتیجه یک نبوغ بوده است. ترکیبی از مشوق‌ها و پاداش‌ها که بر بازدهی استیبل کوین متمرکز شده‌اند، پروتکل‌های میلیارد دلاری مانند سینتتیکس (Synthetix) و همچنین کشاورزان خرده‌فروشی را که به دنبال بیشترین بازده سپرده استیبل کوین هستند، به دارندگان CRV تبدیل کرده است.

سؤالات متداول

کرو فایننس (Curve Finance) چیست؟

کرو فایننس (Curve Finance) یک صرافی غیرمتمرکز برای انجام معاملات ارز‌های دیجیتال است که به شکل اختصاصی برای خرید و فروش استیبل کوین‌های اتریوم طراحی شده است.

چه روش‌هایی برای کسب درآمد از نقدینگی کرو وجود دارد؟

کارمزد معاملات، ییلد فارمینگ، سود سالانه، توکن veCRV، استخر‌های ارتقاء یافته

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۵/۵ - (۴ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست