اوکی اکسچنج

راهنمای استفاده از پالیگان بریج (Polygon Bridge)

راهنمای استفاده از پالیگان بریج (Polygon Bridge)

 افزایش تعداد بلاک چین‌ها در فضای ارزهای دیجیتال باعث شده تا اشتراک‌گذاری داده‌ها و توکن‌ها بین شبکه‌های مختلف با چالش‌هایی همراه باشد. برخی از پروژه‌ها با ایجاد بریج‌ بین شبکه‌ها برای تسهیل انتقال دارایی‌ها، با این مشکل مقابله می‌کنند. پالیگان بریج (Polygon Bridge) برای افزایش قابلیت همکاری بین بلاک چین‌های پالیگان و اتریوم طراحی شده است. با یک کیف پول ارز دیجیتال سازگار، کاربران می‌توانند به راحتی توکن‌ها را بین شبکه‌ها انتقال دهند. پل پالی‌گان به کاربران اجازه می‌دهد تا به سرعت توکن‌های ERC و NFTها را به شبکه جانبی پالی‌گان منتقل کنند.

مشاهدهقیمت لحظه‌ای پالی گان

اساسا دو بریچ در پالیگان وجود دارد: بریج اثبات سهام (PoS) و بریج پلاسما (Plasma). هر دوی آن‌ها می‌توانند دارایی‌ها را از اتریوم به پالیگان (و بالعکس) منتقل کنند اما رویه‌های امنیتی متفاوتی را اتخاذ می‌کنند. بریج PoS از الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS) برای ایمن سازی شبکه خود استفاده می‌کند و از انتقال اتریوم (ETH) و اکثر توکن‌های ERC پشتیبانی می‌کند. این گزینه پیشنهادی برای اکثر کاربران است؛ بریج پلاسما برای توسعه دهندگانی است که به امنیت بیشتری نیاز دارند. این بریج از راه حل مقیاس‌پذیری پلاسما اتریوم استفاده می‌کند و از انتقال ارز دیجیتال ماتیک (MATIC)، اتریوم (ETH) و توکن‌های ERC-20 و ERC-721 پشتیبانی می‌کند.

پالیگان بریج (Polygon Bridge) چیست؟

پالیگان چارچوبی برای ایجاد شبکه‌های بلاک چین سازگار با اتریوم و راه حل‌های مقیاس پذیر است. هدف آن غنی‌سازی اکوسیستم اتریوم با ارائه ابزارهایی برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) و افزایش توان تراکنش‌های اتریوم با کارمزدهای کمتر است. برخی از پلتفرم‌های محبوب مالی غیرمتمرکز (DeFi) مانند آوه (Aave)، کرو (Curve) و سوشی‌سواپ (SushiSwap) از قبل در شبکه پالیگان مستقر شده‌اند.

پالیگان بریج (Polygon Bridge) چیست؟

برای تعامل با DAppها و ابزارها در پالیگان، باید دارایی‌های خود را به شبکه پالیگان منتقل کنید. این همان جایی است که پالیگان بریج وارد می‌شود. پالیگان بریج یک کانال تراکنش بین شبکه‌ای بدون نیاز به اعتماد بین پالی‌گان و اتریوم است. این به کاربران اجازه می‌دهد تا توکن‌های ERC و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) را با استفاده از قراردادهای هوشمند به شبکه جانبی پالیگان منتقل کنند.

پالیگان بریج چگونه کار می‌کند؟

پالیگان بریج (Polygon Bridge) از معماری اجماع دوگانه برای بهینه سازی سرعت و تمرکززدایی استفاده می‌کند. همچنین از انتقال قرارداد‌هایی که با ماشین مجازی اتریوم (ٍEVM) در شبکه‌های جانبی سازگار هستند، پشتیبانی می‌کند. با این ابزار انتقال توکن‌های بین شبکه‌ ای را می‌توان بلافاصله بدون خطرات مربوط به شخص ثالث یا محدودیت نقدینگی بازار به دست آورد. هنگام انتقال توکن‌ها از طریق پل پالیگان، هیچ تغییری در عرضه‌ی در گردش توکن ایجاد نخواهد شد.

توکن‌هایی که شبکه اتریوم را ترک می‌کنند قفل می‌شوند و همان تعداد توکن در شبکه پالیگان با نسبت ۱:۱ مینت می‌شوند؛ هنگام برگرداندن توکن‌ها به شبکه اتریوم، توکن‌های متصل شده در پالیگان سوزانده می‌شوند و آنهایی که در اتریوم هستند در طول این فرآیند باز می‌شوند.

همانطور که گفتیم دو نوع بریج در پالیگان برای انتقال دارایی وجود دارد: بریج اثبات سهام (PoS) و بریج پلاسما. بریج PoS همانطور که از نامش پیداست از الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS) برای ایمن سازی شبکه خود استفاده می‌کند. سپرده‌گذاری با پل PoS تقریباً بلافاصله تکمیل می‌شود اما تأیید برداشت ممکن است کمی طول بکشد. پل PoS از انتقال اتریوم (ETH) و بیشتر توکن‌های ERC پشتیبانی می‌کند. از طرف دیگر، بریج پلاسما از انتقال توکن بومی پالی‌گان یعنی ماتیکو توکن‌های خاص اتریوم (ETH، ERC-20 و ERC-721) پشتیبانی و از راه‌حل مقیاس پذیری پلاسما اتریوم برای ارائه امنیت بیشتر استفاده می‌کند. برای جزئیات بیشتر می‎‌توانید مقاله پلاسما اتریوم را مطالعه کنید.

چگونه توکن‌ها را از اتریوم به پالی‌گان منتقل کنیم؟

برای انتقال توکن‌ها از اتریوم به پالی‌گان، به یک کیف پول ارز دیجیتال سازگار مانند متامسک نیاز دارید، اگر کیف پول متامسک ندارید، مراحل این آموزش را برای ایجاد آن دنبال کنید. همچنین باید اکستنشن متامسک را دانلود و نصب کنید.

 1.   با کلیک کردن روی “Polygon Bridge” وارد کیف پول وب پالی‌گان شوید.

وارد کیف پول وب پالی‌گان شوید

 1. در مرحله بعد، باید کیف پول رمزنگاری خود را متصل کنید، در این مثال از متامسک استفاده خواهیم کرد.

اتصال به متامسک

 1. از شما خواسته می‌شود پیامی را برای اتصال کیف پول متامسک به کیف پول پالی‌گان خود امضا کنید. این امضا هیچ هزینه‌ای ندارد. URL را دوباره بررسی کنید تا مطمئن شوید در وب سایت صحیح هستید و برای ادامه روی “Sign” کلیک کنید.

روی "Sign " کلیک کنید.

 1. باید به رابط Polygon Bridge هدایت شوید. اگر نه روی “Bridge” در نوار منو سمت چپ کلیک کنید.

رابط Polygon Bridge

 1. برای ارسال توکن‌های خود از شبکه اصلی اتریوم به پالیگان، به تب ” Deposit” بروید. روی نام توکن کلیک کنید تا توکن را برای بریج انتخاب کنید. در این مثال، از اتریوم (ETH) استفاده خواهیم کرد. مبلغ را وارد کنید و روی “Transfer” کلیک کنید.

Deposit

 1. یادداشت‌های مهم را بخوانید و هنگامی که آماده شدید روی “Continue” کلیک کنید.

روی "Continue " کلیک کنید.

 1. همچنین هزینه گس تخمینی را برای این تراکنش خواهید دید. اگر با هزینه‌های گس موافق هستید، برای ادامه روی “Continue” کلیک کنید.

هزینه گس تخمینی

 1. قبل از کلیک بر روی “Continue”، جزئیات تراکنش خود از جمله مبلغ و کارمزد تخمینی تراکنش را بررسی کنید.

جزئیات تراکنش

نکته: توجه داشته باشید که پل اثبات سهام (PoS) توسط اعتبار‌سنجی‌ها ایمن شده است. اگر تصمیم دارید وجوه را به شبکه اتریوم برگردانید، ممکن است تا ۳ ساعت طول بکشد.

 1. سپس از شما خواسته می‌شود که انتقال را در کیف پول متامسک خود امضا و تأیید کنید. بررسی کنید که آیا جزئیات صحیح هستند و روی “Confirm” کلیک کنید.

تایید متامسک

 1. پس از تایید، منتظر بمانید تا توکن‌ها به کیف پول پالی‌گان شما برسند. برای بررسی وضعیت تراکنش می‌توانید روی [View on Etherscan] کلیک کنید.

چک کردن در Etherscan

چگونه توکن‌ها را از پالی‌گان به اتریوم منتقل کنیم؟

شما همچنین می‌توانید از پل اثبات سهام برای انتقال توکن‌ها از پالی‌گان به اتریوم استفاده کنید. به‌طور مشابه، به یک کیف پول رمزنگاری سازگار مانند متامسک نیاز دارید. همانطور که گفته شد، دو پل در شبکه پالیگان وجود دارد: پل پلاسما و پل اثبات سهام. زمان برداشت بسته به بریجی که از آن استفاده می‌کنید متفاوت است. انتقال با استفاده از پل اثبات سهام معمولا از ۴۵ دقیقه تا ۳ ساعت طول می‌کشد، در حالی که انتقال با پل پلاسما می‌تواند تا ۷ روز طول بکشد. برای این کار طبق آموزش زیر عمل کنید.

 1.   روی “Withdrawal” کلیک کنید، توکن‌هایی را که می‌خواهید به شبکه اتریوم منتقل کنید انتخاب کنید.

انتقال توکن برای انتقال

 1.   احتمالا متوجه خواهید شد که یک دکمه “SWITCH BRIDGE” در کنار “Transfer Mode” وجود دارد. پلتفرم به طور خودکار بریج سازگار را برای انتقال شما بر اساس توکن انتخابی شما انتخاب می‌کند. پل اثبات سهام برای انتقال توکن‌ها از پالیگان به اتریوم توصیه می‌شود و از انتقال اتریوم (ETH) و دیگر توکن‌های اتریوم، از جمله ERC-20، ERC-721، ERC-1155 و غیره پشتیبانی می‌کند.

SWITCH BRIDGE

 1. پس از انتخاب توکن، مبلغ مورد نظر برای ارسال را وارد کرده و روی “Transfer” کلیک کنید.

انتخاب توکن

 1. یادداشت‌های مهم را بخوانید و هنگامی که آماده شدید روی “Continue” کلیک کنید.

یادداشت‌های مهم را بخوانید

 1. همچنین پنجره بازشو “Transfer Overview” را با کارمزد گس تخمینی برای این تراکنش خواهید دید. اگر با هزینه‌های گس موافق هستید، برای ادامه روی “Continue” کلیک کنید.

پنجره بازشو

 1. قبل از اینکه روی “Continue” کلیک کنید، می‌توانید جزئیات تراکنش خود، از جمله مبلغ بریجی که استفاده می‌کنید و هزینه گس تخمینی را بررسی کنید.

ثبت تراکنش اتریوم

 1. باید انتقال را در کیف پول متامسک خود تأیید کنید. بررسی کنید که آیا جزئیات صحیح هستند و روی “Confirm” کلیک کنید. پس از تایید، منتظر بمانید تا توکن‌ها به کیف پول پالیگان شما وارد شوند. برای بررسی وضعیت تراکنش می‌توانید روی “View on Etherscan” کلیک کنید.
 1. در مرحله بعد، پیشرفت انتقال را مشاهده خواهید کرد. برداشت شما در شبکه آغاز می‌شود و اعتبار سنج اثبات سهام تراکنش شما را تأیید می‌کند. ممکن است تا ۳ ساعت طول بکشد تا تکمیل شود اما هیچ اقدامی از طرف شما لازم نیست.

اعتبار سنج اثبات سهام تراکنش

 1. هنگامی که تراکنش شما تایید شد، باید توکن‌ها را در کیف پول متامسک خود برداشت کنید. روی “Continue” کلیک کنید و پس از اتمام برداشت، می‌توانید دارایی‌‌ها را ببینید.

روی "Continue" کلیک کنید

چگونه توکن‌ها از طریق پل پلاسما از پالیگان به اتریوم انتقال دهیم؟

اگر می‌خواهید ارز دیجیتال ماتیک یا دیگر توکن‌های پالیگان را به اتریوم منتقل کنید، می‌توانید این کار را از طریق بریج پلاسما انجام دهید. توجه داشته باشید که پل پلاسما فقط از انتقال توکن‌های ERC-20 و ERC-721 که شامل اتریوم (ETH) و ماتیک (MATIC) هستند پشتیبانی می‌کند. در این مثال، توکن‌های ماتیک را با استفاده از متامسک از پالیگان به اتریوم منتقل می‌کنیم؛ به‌طور پیش فرض کیف پول متامسک فقط به شبکه اصلی اتریوم متصل است. قبل از شروع فرآیند، باید شبکه پالیگان را به کیف پول خود اضافه کنید.

یک: اضافه کردن پالیگان به متامسک

دو روش برای اضافه کردن شبکه پالیگان به کیف پول متامسک شما وجود دارد. روش پیش فرض این است که آن را به صورت دستی اضافه کنید. با این حال، شما همچنین می‌توانید از رابط کیف پول پالیگان برای اضافه کردن سریع پالیگان به لیست شبکه متامسک خود استفاده کنید.

 1.   برای انجام این کار، روی دکمه “Switch to Polygon” در بالا کلیک کنید. مطمئن شوید که قبلا کیف پول متامسک خود را متصل کرده‌اید.اضافه کردن پالیگان به متامسک
 2. یک پنجره در متامسک خود با جزئیات شبکه پالیگان خواهید دید. روی “Approve” کلیک کنید.

روی "Approve" کلیک کنید.

 

۳. شبکه پالیگان به همین سادگی به متامسک شما اضافه شده است. اکنون، باید متامسک خود را از شبکه اصلی اتریوم به شبکه پالیگان تغییر دهید. می‌توانید این کار را با کلیک کردن روی “Switch network” انجام دهید.

روی "Switch network" انجام دهید

 1. اکنون می‌توانید توکن ماتیک را در کیف پول متامسک خود مشاهده کنید.

توکن ماتیک را در کیف پول متامسک

دو: اتصال ماتیک به اتریوم با استفاده از متامسک

 1. به رابط “Bridge” بروید و روی “Withdrawal” کلیک کنید، “Matic Token” را از لیست توکن‌ها انتخاب کنید، مقدار را وارد کنید و روی “Transfer” کلیک کنید. سیستم به طور خودکار ” Plasma Bridge” را برای انتقال انتخاب می‌کند.

Matic Token

 1.   نکات مهم را بخوانید و هنگامی که آماده شدید روی “Continue” کلیک کنید.

روی "Continue" کلیک کنید

 1. همچنین کارمزد تخمینی گس برای این تراکنش را خواهید دید. اگر با هزینه‌های گس موافق هستید، برای ادامه روی “Continue” کلیک کنید.

کارمزد تخمینی گس

 1. قبل از کلیک بر روی “Continue” جزئیات تراکنش خود را بررسی کنید.

جزئیات تراکنش خود را بررسی کنید.

 1. یک پاپ آپ متامسک برای تایید تراکنش برای شما ظاهر می‌شود. روی “Confirm” کلیک کنید و انتقال را در حال انجام خواهید دید. برای انتقال با استفاده از پل پلاسما باید سه تراکنش را به صورت دستی تأیید کنید. اولین مورد این است که برداشت خود را از کیف پول پالیگان آغاز کنید که ممکن است تا ۳ ساعت طول بکشد.

پاپ آپ متامسک

 1. رسیدن چک پوینت به این معنی است که تراکنش شما در بلاک چین اتریوم تایید شده است. برای شروع دوره‌ی چالش، باید تراکنش دوم را تأیید کنید. این اقدامی برای افزایش امنیت تراکنش‌های برداشت است.رسیدن چک پوینت
 2. پس از دوره‌ی چالش، تنها کاری که باید انجام دهید این است که روی “Continue” کلیک کنید تا توکن‌های ماتیک به کیف پول متامسک شما ارسال شود.

ارسال توکن ماتیک به متامسک

همانطور که می‌دانید هزینه گس و کارمزد تراکنش در شبکه اتریوم بالا است. از این رو کاربران بسیاری از استفاده از این شبکه برای مراودات مالی خود اجتناب می‌کنند. از طرف دیگر اکوسیستم پالیگان روز به روز در حال گسترش است. در این مقاله برای شما همراهان عزیز ارزتودی توضیح دادیم که چگونه می‌توان دارایی‌ها را از شبکه اتریوم به شبکه پالیگان با استفاده از بریج منتقل کرد.

انتقال دارایی از شبکه اتریوم

نتیجه‌گیری

پالیگان بریج برای افزایش همکاری بین بلاک چین‌های اتریوم و پالیگان توسعه یافته است؛ کاربران با استفاده از این پلتفرم توکن‌ها را بین شبکه‌ها انتقال دهند؛ آن‌ها همچنین می‌توانند توکن‌های ERC و NFTها را به شبکه‌های جانبی منتقل کنند. در این مقاله از ارزتودی درباره بریج پالیگان و نحوه انتقال توکن‌ها از اتریوم به پالیگان و بلعکس گفتیم. امیدواریم برای شما مفید واقع شود.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست