اوکی اکسچنج

رمز ریال یا رمز ارزش چیست؟

رمز ریال یا رمز ارزش چیست؟

رمز ارزش، واژه‌ای تازه در فرهنگ ایرانی و زبان فارسی است که این روزها در بسیاری از خبرگزاری‌ها درباره آن صحبت می‌شود. بانک‌ها در سراسر جهان، نگران رشد ارزهای دیجیتال و پایان حکومت نهادهای متمرکز بر دارایی مردم هستند و هر یک به نوعی با هدف کنترل وضعیت، وارد دنیای ارزهای دیجیتال شده‌اند. بانک مرکزی ایران در آخرین اقدام خود، صحبت از راه‌اندازی یک پروژه تازه به نام رمز‌ ارزش یا رمز ریال کرده است که در ادامه این مقاله از وبسایت ارزتودی قصد داریم به معرفی رمز ارزش و ارائه اطلاعاتی درباره آن بپردازیم.

رمز ارزش یا ارز دیجیتال ایرانی چیست؟

رمز ریال، نام پروژه جدید بانک مرکزی ایران است که از آن به عنوان پول الکترونیکی مکمل پول فیزیکی یاد شده است. اصرار دست اندرکاران این پروژه بر این است که رمز ریال، یک ارز دیجیتال نوین با آخرین فناوری روز دنیاست، اما اینکه امکان پیاده‌سازی چنین رمز ارزی برای ایرانیان وجود دارد یا خیر هنوز مشخص نیست. پروژه رمز ریال زمانی جدی تر شد که آقای مصطفی قمری وفا،‌ مدیر روابط عمومی بانک مرکزی، درباره آن در اکانت رسمی توییتر خود اینگونه نوشت:

مصطفی قمری وفا

مشخصات فنی رمز ریال

باتوجه به اطلاعاتی که از پروژه رمز ارزش موجود است می‌توان به غیر قابل استخراج بودن این ارز دیجیتال اشاره کرد. در حال حاضر هیچ مقداری برای تعداد کل رمز ریال‌‌هایی که قرار است روانه بازار شود (Total supply) قید نشده و به نظر می‌رسد که بانک مرکزی در مورد تعداد این ارزهای دیجیتال اطلاعات مشخصی را منتشر نکرده است. بنابراین باید منتظر باشیم تا ببینیم در آینده نزدیک چه مشخصاتی در رابطه با این ارز دیجیتالی منتشر می‌شود.

آیا سرمایه‌گذاری روی رمز ارزش منطقی است؟

یکی از مهم‌ترین کاربردهای ارزهای دیجیتال، سرمایه‌گذاری روی ‌آن‌هاست. سوال مهم این است که اگر رمز ریال را به عنوان یک رمز ارز بپذیریم، آیا سرمایه گذاری روی آن منطقی است؟ طبق اعلام بانک مرکزی ایران‌،‌ این ارز دیجیتال نماینده اسکناس فیزیکی ریال است که در فضای دیجیتال استفاده می‌شود و پشتوانه آن ریال است. با این تفاسیر، با توجه به نوسانات ریال و ارزش جهانی آن، می‌توان اینطور برداشت کرد که کاربرد رمز ارزش در ابتدا صرفا به خرید و پرداخت کالا محدود می‌شود.

هدف از توسعه رمز ریال چیست؟

بانک مرکزی،‌ مهمترین دلیل توسعه رمز ریال را ارتباط ریال با بازار جهانی اعلام می‌کند. از دیگر اهداف این پروژه،‌ امکان پرداخت سریع با رمز ریال است. فرض کنید در شرایطی خاص، پدر یا مادری در ایران تنها باشند و فرزندان آن‌ها در خارج از کشور،‌ قصد خرید یا شارژ مالی آن‌ها را داشته باشند. در این شرایط، آن‌ها به راحتی می‌توانند از طریق رمز ریال،‌ به کیف پول یا آدرس دیجیتالی والدین خود، ریال واریز کنند. در ادامه چند نمونه از مزیت‌های راه اندازی این پروژه ارز دیجیتال ایرانی را برای شما لیست کرده‌ایم:

  • همسان بودن ارزش با پول کشور
  • استفاده راحت و بدون دردسر
  • افزیش ارزش پول ملی
  • ایجاد خط خرید داخلی
  • خرید آسان

زمان راه‌اندازی رمز ارزش

هنوز اطلاعات دقیقی راجع به راه‌اندازی این پروژه اعلام نشده است؛ آنچه که مسئولین در مورد رمز ریال اعلام کرده‌اند، راه‌اندازی نسخه آزمایشی و محدود آن در سال ۱۴۰۱ و راه اندازی نسخه اصلی تا انتهای سال ۱۴۰۱ است. همچنان هیچگونه اطلاعاتی راجع به زمان عرضه اولیه کوین رمز ریال اعلام نشده است.

آیا رمز ریال یک ارز دیجیتال است؟

با اینکه مشخصات فنی مشخصی در مورد این پروژه در حال حاضر موجود نیست، با این وجود بازهم نمی‌توان به صورت دقیق در مورد ماهیت این ارز نوظهور نظر داد. شاید بتوان گفت که مهمترین ویژگی بیت کوین،‌ غیرمتمرکز بودن آن است. با پیدایش بیت کوین و اوج گرفتن استقبال از این ارز دیجیتال، دسترسی نهادهای متمرکز از اطلاعات مالی مردم تقریبا قطع شد. 

بانک مرکزی در اعلامیه‌های خود قصد دارد تا رمز ریال را یک ارز دیجیتال معرفی کند؛‌ اما در حقیقت، اگر رمز ریال را به عنوان یک ارز دیجیتال بپذیریم، باید قبول کنیم که این پروژه، یک برنامه کاملا متمرکز و با دخالت بانک مرکزی است که هیچ شباهتی با آرمان‌های ارزهای دیجیتال مطرحی چون بیت کوین ندارد.

سوالات متدوال

سوالات متداول

رمز ریال چیست؟

رمز ریال، پروژه جدید بانک مرکزی است که به صورت ارز دیجیتال عرضه خواهد شد و به عنوان یک روش مکمل برای پرداخت‌ها استفاده می‌شود.

هدف از توسعه رمز ریال چیست؟

اتصال ارز ریال به بازار جهانی ارزهای دیجیتال و تسهیل در خرید و پرداخت بها برای مردم در ایران از جمله اهداف توسعه این پروژه می‌باشد.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)
نظرات
۳ دیدگاه

۳ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست