اوکی اکسچنج

تست نت یا شبکه‌ آزمایشی بلاک چین چیست؟

تست نت یا شبکه‌ی آزمایشی چیست؟

توسعه‌دهندگان بلاک چین می‌توانند با آشنا شدن با تست نت برای ارزیابی نسخه‌های آزمایشی خاص، خود را مجهزتر کنند. شبکه‌های آزمایشی بلاک چین موضوع جالبی هستند؛ زیرا در اشکال و اندازه‌های مختلف وجود دارند. بنابراین، هدف ما در این مقاله این است که برای رفع ابهام، استفاده از شبکه‌های آزمایشی را فرا بگیریم. این مسئله شاید باعث شود بینشی در مورد اینکه چرا آن‌ها چنین تأثیری بر قیمت ارزهای دیجیتال دارند را بدست آوریم.

هدف یک تست نت، آزمایش یک شبکه است. در سطح وسیع‌تر، دو حالت برای تست نت وجود دارد:

  • یک شبکه آزمایشی است که قبل از شبکه اصلی منتشر می‌شود.
  • یک شبکه آزمایشی است که پس از اینکه یک شبکه اصلی فعالیت خود را شروع کرد، منتشر می‌شود.

عملکردهای این شبکه‌ها مشابه هستند، اما زمینه‌ای که فراهم می‌کنند به طور چشمگیری بر درک و تأثیر انتشار تأثیر می‌گذارد.

از نوع دوم شبکه آزمایشی شروع می‌کنیم، زیرا به نوعی این حالت ساده‌تر است. وقتی در مورد شبکه‌های موجود مانند بیت کوین و اتریوم صحبت می‌کنیم، شبکه‌های آزمایشی دو عملکرد اصلی دارند. اول این که آن‌ها یک محیط زنده و پویا هستند که در آن توسعه‌دهندگان می‌توانند برنامه‌های غیرمتمرکز خود را آزمایش کنند. هر توسعه‌دهنده به خوبی می‌داند که چیزی به نام کد کامل وجود ندارد. بنابراین تست‌نت‌ها محیطی را به توسعه‌دهندگان می‌دهند که بسیار شبیه به شبکه اصلی است (مانند اتریوم) و در آن می‌توانند کد خود را با ریسک صفر آزمایش کنند. ممکن است چیزهایی که روی یک تست نت اجرا می‌شوند، خراب شوند و توکن‌های استفاده شده بی ارزش باشند.

هدف یک تست نت، آزمایش یک شبکه است.

بنابراین، شبکه‌های آزمایشی محیطی هستند که توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApp) را قادر می‌سازد تا برنامه‌های خود را بهبود ببخشند. دقیقاً به این دلیل که هیچ انتظاری از این نوع شبکه در مورد عملکرد بی نقص یا خلق ثروت وجود ندارد. به معنای دیگر، ارزش یک شبکه آزمایشی از بی‌ارزش بودن آن ناشی می‌شود.

مقایسه توسعه دهندگان DApp با توسعه دهندگان بلاک چین

شبکه‌های آزمایشی ماهیتی دو جانبه دارند که ما را به دومین عملکردی می‌رساند که شبکه‌های آزمایشی ارائه می‌دهند. این بیشتر مورد پسند توسعه‌دهندگان پلتفرم است، در این مورد توسعه‌دهنده بلاک چین تا توسعه دهندگان DApp. یکی از مسائلی که باید به آن توجه کرد این است که چگونه توسعه‌دهندگان DApp معمولاً با توسعه‌دهندگان بلاک چین ترکیب می‌شوند. به طور معمول، افرادی که قراردادهای هوشمند را می‌نویسند، توسعه‌دهندگان بلاک چین نیستند. توسعه‌دهندگان بلاک چین معمولا زمان بسیار کمی را برای نوشتن قراردادهای هوشمند صرف می‌کنند.

اکنون می‌توانیم ببینیم چرا به نظر می‌رسد شبکه‌های آزمایشی چنین تأثیری بر قیمت توکن دارند.

در هر بلاک چین دیگری، توسعه‌دهندگان بلاک چین باید به‌روزرسانی‌هایی را به هر زبان برنامه‌نویسی که بلاک چین به آن نوشته شده است (C++، Rust، Haskell و غیره) توسعه دهند و روی یک سیستم بسیار بزرگ و پیچیده به نام معماری یکپارچه کار ‌کنند. در معماری‌های یکپارچه، تغییر هر بخشی از سیستم می‌تواند بر هر قسمت دیگر از سیستم تأثیر بگذارد، بنابراین ایجاد تغییرات خطر بسیار بیشتری دارد.

توسعه دهندگان بلاک چین همچنین به یک محیط زنده با حجم سهام نسبتا کم نیاز دارند که بتوانند از آن برای آزمایش تغییرات خود استفاده کنند و ببینند چه چیزی در این محیط کار نمی‌کند. آن‌ها مانند توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌ها، می‌خواهند این محیط تا حد امکان به شبکه واقعی نزدیک باشد؛ یعنی آن‌ها می‌خواهند کدشان با کدهایی که توسعه‌دهندگان برنامه اجرا می‌کنند نیز تعامل داشته باشد.

جوانب دو طرفه تست نت

این مسئله جوانب دو طرفه تست نت را نشان می‌دهد. آن‌ها هم توسعه‌دهندگان برنامه‌ها و هم توسعه‌دهندگان پلتفرم‌ها را قادر می‌سازند تا با یکدیگر تعامل داشته باشند و کد خود را با خیال راحت در نزدیک ترین محیط ممکن، اما با ریسک بسیار کم آزمایش کنند. این امر به هر دو گروه امکان می‌دهد محصولات خود را بهبود بخشند و آن‌ها را برای کاربران خود ارزشمندتر کنند.

اکنون می‌توانیم ببینیم چرا به نظر می‌رسد شبکه‌های آزمایشی چنین تأثیری بر قیمت توکن دارند. اگر فرض کنیم که قیمت تابعی از ارزش است و تست نت به توسعه‌دهندگان کمک می‌کنند تا ارزش محصولات خود را افزایش دهند، باید انتظار تاثیر قیمت را نیز داشت. مشکل این است که این همبستگی منجر به چندین پیامد نامطلوب می‌شود. پروژه‌ها اغلب یک شبکه آزمایشی را منتشر می‌کنند که هیچ کاربردی برای توسعه‌دهندگان ندارد و تنها هدف آن افزایش قیمت توکن است. متأسفانه، بسیاری از مردم اعلامیه تست نت را می‌بینند و تصور می‌کنند چیزی ارزشمند منتشر شده است. بنابراین این عمل تأثیر مطلوبی بر قیمت خواهد داشت.

انتشار تست نت قبل از شبکه اصلی

ما بر کاربرد تست نت روی شبکه‌ی اصلی تمرکز کردیم. یعنی فضای امن برای توسعه‌دهندگان برنامه‌ها از جهت آزمایش برنامه‌های خود و برای توسعه‌دهندگان بلاک چین، از جهت آزمایش ارتقاء به پلتفرم اصلی ایجاد می‌شود. این به شما کمک می‌کند تا مسئله مهم دیگری را به این صورت که چرا شبکه‌های آزمایشی قبل از انتشار شبکه اصلی منتشر می‌شوند، درک کنید.

انتشار تست نت قبل از شبکه اصلی

آزمایش هدف اصلی است. اما تمرکز بسیار بیشتر روی خود سیستم است، زیرا این شبکه‌ی مذکور پیش از این هرگز عملیاتی نشده است. البته، از آنجایی که تست نت پدیده‌ای جدید است، به هر حال هیچ برنامه‌ای روی آن اجرا نمی‌شود. الان وضعیت یک جانبه‌تر است. اکثر افرادی که با پایگاه کد (codebase) کار می‌کنند توسعه‌دهندگان بلاک چین خواهند بود. هدف این است که پلتفرم را به جایی برسانیم که توسعه‌دهندگان بخواهند واقعاً کد خود را بر روی آن پیاده کنند.

اولین نیازی که برای توسعه‌دهندگان وجود خواهد داشت این است که ایمن بودن پلتفرم به اندازه کافی ثابت شده باشد. باید دستورالعمل اصلی که اجرا می‌شوند آن را تایید کنند. با فرض اینکه توسعه دهندگان متقاعد شده‌اند که این پلتفرم به اندازه کافی ایمن است، پس باید در مورد نحوه استفاده از این پلتفرم آموزش ببینند. به عبارت دیگر، تست نت باید به عنوان یک ابزار آموزشی در نظر گرفته شود که توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد تا درک عمیق تری از نحوه استفاده از پلتفرم به دست آورند. در عین حال آن‌ها به آزمایش امنیت شبکه نیز کمک می‌کنند.

در نهایت، همانطور که آن‌ها شبکه را آزمایش می کنند و نحوه استفاده از آن را یاد می‌گیرند، به ناچار شرایطی را پیدا می‌کنند که پلتفرم می‌تواند در آن زمینه‌ها بهبود یابد. ممکن است به کتابخانه‌های مهمی نیاز باشد، یا ممکن است اسناد مهمی برای کمک به درک سیستم مورد نیاز باشد. این اطلاعات بازخورد ارزشمندی است که توسعه‌دهندگان پلتفرم باید از آن برای بهبود پلتفرم قبل از نهایی شدن اجرای شبکه اصلی استفاده کنند.

کلام آخر

شبکه های کامپیوتری چه بدانیم چه ندانیم به بخش عمده ای از زندگی ما تبدیل شده‌اند و اهمیت آن‌ها روز به روز بیشتر می‌شود. شبکه‌های آزمایشی گامی حیاتی در فرآیند انتشار شبکه‌های رایانه‌ای جدید و نوآورانه هستند که می‌توانند ارزش روزافزونی به زندگی ما بیافزایند. امیدواریم با به دست آوردن درک عمیق‌تر از تفاوت‌های ظریف شبکه‌های آزمایشی و زمینه‌های مهمی که در آن منتشر می‌شوند، اکنون برای ارزیابی نسخه‌های آزمایشی خاص و اینکه آیا آن‌ها به دلایل درست طراحی و راه‌اندازی می‌شوند، مجهز شده باشید.

سوالات متدوال

سوالات متداول

تست نت چیست؟

تست نت ک شبکه آزمایشی است که توسعه‌دهندگان می‌توانند از آن برای بهبود بخشیدن به پروژه و کدهای توسعه استفاده کنند.

تست نت در چه حالت‌هایی ایجاد می‌شود؟

تست نت یا پیش از شبکه اصلی منتشر می‌شود، یا پس از اینکه یک شبکه اصلی فعالیت خود را شروع کرد، منتشر می‌شود.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست